unidat
03.11.10,20:24
Dobrý deň, chcem si upresniť ako je to s výsadbou ovocných stromčekov
na mieste po vyrúbanom a vykopanom strome. Chcel som po starej marhuli zasadiť novú, ale susedia hovoria, že po jadrovinách sa nesmú sadiť opäť
jadroviny, po kôstkovinách kôstkoviny a pod. Je to tak?
wabi
03.11.10,19:39
Je na tom niečo... Predsa len škodcovia parazity, choroby a tak. Dá sa to však obísť, posaďte to kúsok vedľa aspoň pár metrov keď už nemáte hrušky a jablká radi v malej záhrade...:)
legolas
04.11.10,10:16
...ale, prečo by si nemohol.., len treba jamu do ktorej budeš sadiť ,zabezpečiť dostatočným množstvom obohatenej novej zeminy o organické látky.., nepoužiť pôvodnú zeminu...,
unidat
05.11.10,09:20
Hovoril som o marhuli, vybral som si Silvercot. Ale na webe som našiel rôzne názory. Niekto hovorí, že najvhodnejšia je jeseň (teraz dosť teplá),
niekto že práve marhule sa majú sadiť na jar. Čo je bližšie k pravde (podľa Vašich súseností?)
wabi
05.11.10,15:38
Neviem aké máš podnebie a či je to "marhuľová oblasť".
Silverkot sú pekné marhule na predaj sú veľké pekne vyfarbené a tiež majú výhodu že kvitnu možno o 3-4:rolleyes: dni neskoršie ako u nás najčastejšie pestované typy Maďarskej a Veľkopavlovickej, či Sabinovskej a pod.
Štavnatosti a chuti niektorých klonov Maďarskej sa však nevyrovnajú.:o
Pre mňa najlepšie sú však "Turecké",;) ktoré sú samá chuť...:---
Ja uprednostňujem chuť pred vzľadom ale niekto si potrpí na imidž a príroda ho chuťou obdarila menej alebo má jednoducho "iné chute", takže je to relatívne.
Na tvojom mieste by som na miesto toho marhuľového stromu ktorý bol zrejme väčší vysadil 2 marhuľové stromy povedzne 3m od seba. Povedzme si otvorene pri súčasnom tlaku hubových chorôb a pri presadení už veľkých poškodených stromov, zošokovaných orezaním takmer všetkých vlásočnicových koreňov ešte v škôlke, sa ujme len 3/4 pri tej najlepšej starostlivosti, potom do 10 rokov polovica odumrie, takže na vašom mieste by som iste sadil dva a pripravil sa na to že budete rád ak vydrží aspoň jeden. Ak je taká možnosť vysaďte radšej hneď 3. :D Tým sa dá zároveň zabezpečiť postupné zrenie...
Každý inej odrody, aby sa vzájomne ak budú pár rokov prežívať lepšie opelili a zároveň kvitli v čiastočne rôznom čase. (nie všetky kvety zakvitnú i na tom istom strome súčasne)
Otázka kedy sadiť je jednoduchá. Ak budeš kupovať od súkromníka ktorý ti strom na mieste vykope s citom a s časťou koreňového balu aj s pôdou, pričom ho hneď vysadíš, tak sa zvyšuje šanca na ujatie takmer na 100%, pričom je nie veľmi dôležité či na jeseň či na jar, hoci ak je možnosť výberu tak asi jar.:)
Ak ale budeš kupovať stromček zo záhradného centra či veľkej škôlky, tak jednoznačne na jeseň, pretože nevieš ovplyvniť "skladovanie na jeseň vyoraných stromčekov a najlepšie im bude v pôde u teba na záhrade na trvalom stanovišti, kde sa aklimatizujú. V opačnom prípade hrozí, že im preschnú, či namrznú korene, čo nemusí byť ale pri kúpe vidno a ukáže sa to len na horšej ujateľnosti a slabšom raste...:(
unidat
05.11.10,16:48
No, záhradku mám v BB. Do vlani tam bola nejaká 25-ročná marhuľa, meno na Ver* . Občas pri troch zamrznutých , ak bola v kvete, chcípla.
Takže sadím novú, Silvercot. Čo Vy na to ???
P.S. V BB je tento rok mimoriadne teplo, práve preto to chcem sadiť
už zajtra.
wabi
05.11.10,17:54
Svoj názor som napísal. Fakt je, že BB je skôr okrajová oblasť. Ak máte dobré chránené miesto v zastavanej oblasti, tak v pohode. Ak kupujete v záhradnom centre drahú licencovanú marhulu Pincot, silvercot alebo inú podobnú novinku, tak áno, treba to vyskúšať. Ako som ale napísal, treba počítať s tým že sa to nemusí podariť, takže skúste radšej hneď 2 odrody, ušetríte si čas, zvýšite úrodu...
Pouvažujte tiež nad zaujímavími novinkami typu Asimina triloba - poľahky vygúglite. Podstatne menej chúlostivá nemá žiadnej choroby ani škodcu a až do 0,5 kg veľké plody chuti niečo medzi banánom mangom, vydrží až -40 a možno vás zaujme ako zaujala aj mňa a na plno som jej prepadol...