janqa0235
03.11.10,21:17
Dobrý večer, ja sa len chcem opýtať či niekto z Vás nemá skúsenosti s operáciou lateral release. Hľadala som to už aj na nete ale nejako extra tomu nerozumiem. Ďakujem:) keby niečo :D
ludmilla
03.11.10,21:54
Dobrý večer, ja sa len chcem opýtať či niekto z Vás nemá skúsenosti s operáciou lateral release. Hľadala som to už aj na nete ale nejako extra tomu nerozumiem. Ďakujem:) keby niečo :D

Operovaná som nebola, ale operáciu poznám:
Lateral release je operačné uvoľnenie väzov jabĺčka.
Jabĺčko - patella je voľne pohybujúca sa kosť v dolnej časti stehennej kosti. Funguje ako kladka, prenáša silu z predných stehenných svalov do lýtka. Jabĺčko nemá žiadne kostné prevedenie kĺbu ako väčšina kĺbov, ale je držané v svojej pozícii pomocou svalov, šliach a väzov.
Jabĺčko držia 4 väzy, niekedy sa môže stať, že jabĺčko pomocou vonkajšieho väzu môže byť vytiahnuté von, tým sa stratí presnosť medzi stehennou kosťou a jabĺčkom, pohybom kolena sa zvyšuje tlak na chrupavku, ktorá sa postupne poškodzuje a spôsobuje bolesti kolena, operáciou sa vlastne odstráni tlak na jabĺčko a zlepší sa kĺzavosť jabĺčka. Je to operácia mäkkých častí, môže byť otvorená alebo artroskopická.
janqa0235
04.11.10,05:08
Ďakujém moc za vysvetlenie :) aspoň som už trocha v obraze, že čo mi to vlastne budú robiť. Lebo od môjho orotpéda som nedostala žiadne vysvetlenie. Čím viac sa tá operácia blíži tak začínam mať väčšie obavy z toho :/ a ešte taká otázočka neviete mi povedať koľko bude trvať rehabilitácia a kolko budem asi tak na barlách ?
ludmilla
04.11.10,08:07
Ďakujém moc za vysvetlenie :) aspoň som už trocha v obraze, že čo mi to vlastne budú robiť. Lebo od môjho orotpéda som nedostala žiadne vysvetlenie. Čím viac sa tá operácia blíži tak začínam mať väčšie obavy z toho :/ a ešte taká otázočka neviete mi povedať koľko bude trvať rehabilitácia a kolko budem asi tak na barlách ?

Na túto otázku ti naozaj najlepšie odpovie práve ortopéd a určite mu ju polož, pretože je veľmi dôležité vedieť, ako bude tvoja PN pokračovať, máš právo to vedieť.
Barly závisia od operačnej techniky, nemusia byť vôbec, ortopéd ti na tvoje otázky odpovedať má, preto sa neboj spýtať sa aj viackrát.
PN zvyčajne závisí od spôsobu operácie, rehabilitácie a hlavne od povolania, ktoré vykonávaš.
janqa0235
04.11.10,12:19
No mám 17r. a zatiaľ pekne do školy chodím a operácia mi vychádza tesne pred vianočnými prázkami takže cez prázdniny to pekne zrehabilitujem :) len dúfam, že nebudem museť moc dlho lebo chcem znova opäť začať hrávať futbal :) a len kôli tomu poonďatému kolenu som musela nechať všetky moje oblúbené aktivity :mad:
stanco007
04.11.10,13:55
No mám 17r. a zatiaľ pekne do školy chodím a operácia mi vychádza tesne pred vianočnými prázkami takže cez prázdniny to pekne zrehabilitujem :) len dúfam, že nebudem museť moc dlho lebo chcem znova opäť začať hrávať futbal :) a len kôli tomu poonďatému kolenu som musela nechať všetky moje oblúbené aktivity :mad:
Lenze aj vdaka tomu pondenemu kolenu chodis, behas a hras aj ten futbal... Snaz sa aby sa co najlepsie vyliecilo a nemala si s tym problemy ako napr ja... Lebo sa moze stat ked to zoberies na lahku vahu, ze do lopty si uz nekopnes a budes rada ked budes aspon dobre chodit...
Vlastne skusenosti len s tym, ze ja som nic nepodcenil len mam poriadne poskodene koleno a mam o 10 rokov viac ako ty.....
janqa0235
04.11.10,14:12
no veď to mi je jasné, že najskôr musí byť absolútne v pohode a až potom môžem začať hrať. Ale nevidím to moc ružovo lebo mi doktor povedal, že mi tam musí spraviť potom aj poškodenú chrupavku a taktiež poškodené jabĺčko a ešte ževraj nejaký kanálik či čo...a neskôr to všetko aj na druhom kolene :( a momentálne som fakt rada, že aspoň chodím celkom v pohode aj keď to bolí pri každom pohybe a cítim sa jak nejaká 60-ročná babička :D a ty s ním máš aké problémy ? aj si absolvovala už nejakú operáciu ?
stanco007
04.11.10,14:48
no veď to mi je jasné, že najskôr musí byť absolútne v pohode a až potom môžem začať hrať. Ale nevidím to moc ružovo lebo mi doktor povedal, že mi tam musí spraviť potom aj poškodenú chrupavku a taktiež poškodené jabĺčko a ešte ževraj nejaký kanálik či čo...a neskôr to všetko aj na druhom kolene :( a momentálne som fakt rada, že aspoň chodím celkom v pohode aj keď to bolí pri každom pohybe a cítim sa jak nejaká 60-ročná babička :D a ty s ním máš aké problémy ? aj si absolvovala už nejakú operáciu ?
A to s takym stavom este chces hrat futbal??? Ked je poskodena chrupavka, tak to uz pojde dole vodou... Zalezi v akom je stadiu... Ja som mal 4 operacie a urcite ten pocet nie je konecny :( Nechcem ta strasit ale na futbal by som isty cas ani nepomyslel na tvojom mieste a poriadne nechal vyliecit to koleno a zrehabilitovat a potom ak, tak z pozvolna zacat hrat...
Ja mam odpalenu chrupavku ( uz ju skoro ani nemam ), jeden meniskus skoro cely vonku, druhy ciastocne, predny skrizeny väz som mal roztrhnuty a po operacii je nefunkcny, atroza, osteoporoza, koleno uplne nevystriem a ani nezohnem, vyskakuje, po prejdeni cca 2km boli, casto opucha... Staci? :(
janqa0235
04.11.10,15:06
fúú stačí veru absolútne :eek: taký mladý a už také koleno kks toto je moc....no ja to budem mať zatiaľ prvú operáciu s tým ale tiež nie asi poslednú :mee: ...ale tak mohlo by to byť aj horšie keby som stále chodila k pôvodnemu ortopédovi, ktorý si myslel, že si len vymýšľam. Chvalabohu som našla fakt odborníka, ktorý konečne prišiel na to, že čo vlastne mám s tými kolenami. A to si mal aj nejaký úraz s tým kolenom ?
stanco007
04.11.10,15:11
fúú stačí veru absolútne :eek: taký mladý a už také koleno kks toto je moc....no ja to budem mať zatiaľ prvú operáciu s tým ale tiež nie asi poslednú :mee: ...ale tak mohlo by to byť aj horšie keby som stále chodila k pôvodnemu ortopédovi, ktorý si myslel, že si len vymýšľam. Chvalabohu som našla fakt odborníka, ktorý konečne prišiel na to, že čo vlastne mám s tými kolenami. A to si mal aj nejaký úraz s tým kolenom ?
Vsak ja som bol na zaciatku len simulant... A teraz som na ID s tym kolenom... Ale chodim kazdy rok do kupelov na 3 tyzdne a to je super. Mne to dost pomaha lepsie povedane neposkodzuje sa mi to koleno tak rychlo... A ci som mal uraz? Ano a pri FUTBALE :( Na TV. Sportom k trvalej invalidite... A u mna to plati na 101%
janqa0235
04.11.10,15:19
no jasné pokiaľ si mladý tak si simulant a keď si starší tak ti povedia, že s touto váhou sa nečudujte alebo to ste už moc starý s tým sa nedá nič robiť :D krásny to prístup :D no ja taktiež úraz som sa strepala s bicykla :D ále mi povedal doktor, že to tam mám volačo vrodené či čo a tak divno mi narástlo šétko v kolene a šétko na seba tlačí a tým sa mi to furt viac a viac poškodzuje a bolí :( a ešte som sa chcela opýtať (asi som už doosť otravná) ale že či vlastne keď ma budú operovať či si to ja môžem vybrať či budem mať celkovú alebo iba lokálnu anestézu :D
stanco007
04.11.10,15:23
no jasné pokiaľ si mladý tak si simulant a keď si starší tak ti povedia, že s touto váhou sa nečudujte alebo to ste už moc starý s tým sa nedá nič robiť :D krásny to prístup :D no ja taktiež úraz som sa strepala s bicykla :D ále mi povedal doktor, že to tam mám volačo vrodené či čo a tak divno mi narástlo šétko v kolene a šétko na seba tlačí a tým sa mi to furt viac a viac poškodzuje a bolí :( a ešte som sa chcela opýtať (asi som už doosť otravná) ale že či vlastne keď ma budú operovať či si to ja môžem vybrať či budem mať celkovú alebo iba lokálnu anestézu :D
Jasne ze si mozes vybrat. Ja som si dal stale celkovu narkozu ( ale ta vraj viac skodi na organizmus a vela ludi ze po nej casto vracia ). Ja som nemal ziaden problem ani raz po operacii a to som hned aj jedol a aj pil ked som sa prebral co bolo cca 1hod. po operacii. A dal som si celkovu aj preto lebo som sa nechcel pozerat na tych lekarov a na tie skalpely atd... Tak som zaspal a zobudili ma na konci operacie co si nepamätam az potom ked som sa prebral uplne na izbe
janqa0235
04.11.10,15:31
fúú chvalabohu...som sa bála, že budem mať len lokálnu..by som tam asi umrela :) to nevadí, že budem vracať hlavne že to nemusím tam cítiť, vidieť a šétko dokopy :D ty kks čím sa to viac blíži tak začínam mať strašné stavy z toho :D a k tým kúpelom to by som hádam aj ja mohla vyskúšať....snáď by to mohlo pomôcť :)
stanco007
04.11.10,15:51
fúú chvalabohu...som sa bála, že budem mať len lokálnu..by som tam asi umrela :) to nevadí, že budem vracať hlavne že to nemusím tam cítiť, vidieť a šétko dokopy :D ty kks čím sa to viac blíži tak začínam mať strašné stavy z toho :D a k tým kúpelom to by som hádam aj ja mohla vyskúšať....snáď by to mohlo pomôcť :)
Neboj sa. Operacia je v pohode. Daju ti naladovku pred operaciou a ani nebudes vediet a budes na izbe. Pohodicka... Len ked ides prvy krat na operaciu, tak radsej ked sa zobudis na izbe nic nepi a nejedz!!!! Lebo mozes hned vracat ako som pisal. Na to ta budu aj dorazne upozornovat. A po operacii do polroka si mozes dat ortopedovi vypisat ziadost do kupelov a na 99% si myslim, ze ich dostanes na 4 tyzdne niekde
janqa0235
04.11.10,16:02
no raz som už na operáci bola...celkom pohoda len bolesť strašná po prebudení ale jedna injekcia stačila a bola som v pohode :) a jesť som tiež nejedla tuším až na druhý deň alebo až o dva a to tiež len kašu som mohla a inak som pila horký čaj ..hnús :mad: ...tak to teda vyskúšam mu to navrhnúť a uvidí sa čo a ako...ale až štyri týždne ?? to je nejako mooc :D
stanco007
04.11.10,16:09
no raz som už na operáci bola...celkom pohoda len bolesť strašná po prebudení ale jedna injekcia stačila a bola som v pohode :) a jesť som tiež nejedla tuším až na druhý deň alebo až o dva a to tiež len kašu som mohla a inak som pila horký čaj ..hnús :mad: ...tak to teda vyskúšam mu to navrhnúť a uvidí sa čo a ako...ale až štyri týždne ?? to je nejako mooc :D
Po uraze a operacii dava poistovna 4 tyzdne pobyt v kupeloch ( aj ked asi nie u vsetkych dg. ) ale koleno ma urcite 4 tyzdne
pasuliatko
04.11.10,16:46
nič v zlom ale zas niekto kto nevie vyhľadávať témy a vytvára nové a už podobné tým čo už sú tu dávno :rolleyes::confused::rolleyes: mimotemy
stanco007
04.11.10,16:50
nič v zlom ale zas niekto kto nevie vyhľadávať témy a vytvára nové a už podobné tým čo už sú tu dávno :rolleyes::confused::rolleyes: mimotemy
No, lenze zas ju pochop, ze keby ma citat celu tu temu o artroskopii, tak ju cita este zajtra rano....:D
janqa0235
04.11.10,17:19
moja zlatá sa prosím ťa ukludni..hádam sa svet nezrúti...préésne keby mám hento šéécko číítať a pokiaľ by som našla to čo vlastne hľadám tak by som tu bola riadne dlho....a vlastne som doosť z toho aj prečítala ale nič čo som potrebovala ja tam ani nebolo...Boože a som tu prvý krát a čo ja viem že čo to tu jako chodí...tak kľúúúd...hláávne že sme zdravýý :D
verads
05.11.10,06:20
Ja mám taký problém , že mám nadváhu a teraz asi dva tyždne neviem stúpnút na jednu nohu , lebo by vyskakuje koleno, vtedy je to strašná bolest ,ako by sa mimchcelo koleno rozpadnút u lekára som ešte s tým nebola , ale budem musiet ist , lebo sa mi zdá ,že už ju mám aj zdeformovanu ,krivu tu nohu, že by som aj ja mala túto chorobu alebo ešte aj horšie ?
janqa0235
05.11.10,13:18
no veru určite by si s tým mala navštíviť lekára.....kamarátke tak isto vyskakovalo jabĺčko a tiež s tým ide na operáciu a idú jej tam dávať nejaké umelé hovadinky z oboch strán na jabĺčko aby jej nevyskakovalo..lebo ona že má strašne slabé väzy a tie jej nejako neudržia poriadne to jabĺčko....no ale dokto ti jednoznačne povie že pokiaľ trpíš nadváhou že by si mala zhodiť troška...lebo tým že mám nadváhu sa ti ešte viac opotrebuje to koleno lebo to máš ešte väčší tlak na to...si myslím teda aspoň...ale určite ho navštííív :) budem držať palcéé :) daj potom vedieť :)