drevomont
03.11.10,21:46
Všade čítam že slivky treba sadiť 4-5m od seba a to v novembri.. Avšak mám velkú záhradu ktorú som teraz pooral /a kedže bol velmi zlý rok - upršaný pôda je ubytá/... predtým to bola záhrada na obilie a zemiaky... chcem to zmeniť a rozhodol som sa spraviť si sad na slivky. záhrada má 25 m x 50 m...
Chcem s toho robiť niečo na pálenku, ale väčšinu na lekvár slivkový.. aké odrody sú dobré a môžem to sadiť na skorú jar?
predstavoval by som si odrody také že nie všetky naraz by dozreli ale postupne.. záhrada je 440 m.n.m.

dakujem za radu....
legolas
04.11.10,10:02
..myslím, že pre teba je táto odroda ideálna....
novinka TOPTASTE
Vrchol súčasného sortimentu !!! Ideálna odroda na pálenie !!!
Vďaka svojmu slabému rastu je ideálna pre pestovanie v tvare štíhleho vretena. Je čiastočne samoopelivá, dobre ju opeľujú odrody Čačanská lepotica a Stanley. Do rodivosti vstupuje skoro, rodí bohato a pravidelne. Zber je začiatkom septembra. Plody sú stredne veľké, dosahujú hmotnosť 34-40g, tmavo modrej farby. Dužina je žltá, šťavnatá, vynikajúcej harmonickej a príjemne aromatickej chuti. Silnou stránkou je veľmi vysoký obsah cukrov, údajne najvyšší zo všetkých odrôd súčasného sortimentu! Odroda netrpí hubovými chorobami ani mrazmi, výhodou je tiež jej vysoká odolnosť proti šarke sliviek.
wabi
04.11.10,14:46
Nuž takto teda. Patrím ku genetácii vyrastenej na "Bystrických" slivkách, ktoré nám však šárka definitívne vzala a už nikdy nebude ako bolo a zmieriť sa s tým treba. :(
Ak mám hovoriť za saba, uprednostňujem odrody, ktoré som videl rodiť ale žiaľ neviem im názvy, alebo sa len v niektorých prípadoch domievam že som ich identifikoval. Je to preto, že viem čo si sadím, keďže si ich naočkujem sám a viem ako vypadal strom, z ktorého som vrúble bral. Pri kupovaných, najmä lacných stromoch človek môže ľahko zistiť po pár rokoch že vlastne sa tešil na niečo ceľkom iné než mu rastie v záhrade a potom už len či to vyrúbať, preštepiť, či ponechať, v každom prípade pár rokov stratených.:mad:
Ale to tvrdia aj tí "šťastne rozvedení" a aj tak sa zbláznia znova!:D
Ďalšou vecou čo je dôležité, preč s nostalgiou za starými odrodami sliviek, ktoré nie sú odolné voči šárke tiež nepravé sliky - slivy, mirabelky, mirobalány nepočítam. Ringloty, z ktorých mám najradšej sladkú klasiku ako Alhanova a Zelená ringlota nebudem ďalej rozpisovať.
Prešiel som si tiež Azijskými a Americkými blumami a slivami a hoci pekné plody, niekedy sa dajú aj kúpiť v markrtoch dovezené sú pomerne bez chuti a tak som napríklad Kometu, Naidonu, Vanier a pod. popreštepoval na niečo klasickejšie a hlavne chuťovo lepšie.
Čačanská lepotica a najboleja okrem toho že sú tolerantné a pomerne veľké plody inú výhodu nemajú. Pred 20 rokmi boli iste ako z núdze cnosť. Z neznalosti niečoho lepšieho sú stále vysádzané, ja by som si ich ale už na zahradu nedával...:cool: Stanley o niečo neskoršia po lepoticiach tiež nie je mojou srdcovkou.
Zostávajú nám už len odrody "pravých" sliviek, spoločné znaky po predchádzajúcom pretriedení sú: Modrá farba až na Tipalu, ktorá je žltá ale inak "slivkovitá". Sú odolné voči šárke, plody sú väčšie chuťovo vyhovujúce v niektorých prípadoch (najmä toptaste, tophit, jojo a pod. aj dobré)
Teraz k tomu pozemku. Predpokladám že chcete po celom len slivky, teda šírka 25 tam by vyšli 4 rady pri vzdialenosti 5,5 metra od seba a ešte zostane po krajoch 4,25 medzera od kraja teda dostatočne. Je lepšie ak máte medzery medzi radmi trocha väčšie, kvôli obrábaniu treba zvážiť zatrávnenie, čo je asi lepšie hoci treba kosačku, lepšie sa však manipuluje v sade. Naopak v rámci radov je možné vysadiť stromky bližšie možno už 3,5-4 m za predpokladu, že budete mať ako podpníky slabšie rastúce teda nie napríklad mirabelky... V takom prípade v rade po 12-14 stromkov, teda hovoríme o 48-56 stromčekoch. V prípade, že by boli väčšie tvary na bujne rastúcich podpníkoch tak aj nenej...
Takže stromky rôznych odrôd kvôli opeľeniu a následnej úrode je to tak naozaj najlepšie. Treba odrody čo najviac striedať nie ich dávať za sebou do radu tie isté, značnč to zvíši úrodu a to aj u samoopelivých. Navyše, keď chcete aby zreli postupne...;)
Najskoršie už v juli: Topfirst a Herman. Potom dozrieva Tipala, ďalej Zelená ringlota. V dozrievaní medzi Tipalou a zelenou ringlotou je určitá medzera kde by sa patrilo niečo spomenúť, tak potom asi predsa len aj Čačanská lepotica, aj ako opeľovač nie je zlá napokon. Ďalšie o čosi neskôr dozrievajúce Toptaste, Topgigant, Althanova ringlota. Trocha neskôr Jojo, potom Valjevka. Ďalšia dvojica je Haganta a Toper, to Sme sa dostali už na začiatok septembra. Ďalej Tophit alebo Top.
Nazáver nezabudnite na Topend, prípadne aspoň Presenta, či Elena.
Je to individuálne možno niekto iný by preferoval radšej iné odrody. Vychádzal som z toho, že máte dobré podmienky na pestovanie a tak by som uprednostnil práve tieto. Tak som to spočítal a vymenoval som ich 17, takže z každej odrody asi 3 kusy z niektorej možno 4. :eek: ale niektoré možno nezoženiete. Určite by som však nevynechal tie čo som podčiarkol, keby sa dalo Toptaste podčiarknem 2x.:D