karci
22.11.05,12:43
Vie mi niekto poradiť ako počítať čerpanie dovolenky pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase? Napríklad mám pracovníka, ktorý jeden deň má zmenu 12 hodín a druhý deň má zmenu 4 hodiny. Keď si vezme 1 deň dovolenky, budem mu preplácať 12 hodín, alebo 4 hodiny, alebo priemer 8 hodín? Alebo to záleží na tom v ktorý deň si berie dovolenku? To by si ale zamestnanec vždy bral dovolenku keď bude robiť 12 hodín. Prípadne mi len poraďte kde v zákone by som sa dočítal niečo viac o tejto problematike.
Tweety
22.11.05,11:45
Je to §104 ZP.
Janka6685
22.11.05,11:50
Karcimu ale asi išlo skôr o to, ako bude preplácať dovolenku, ako to, koľko dní má nárok takýto zamestnanec.

:)
Luba2
22.11.05,12:16
Napíšem Ti jednu múdru teóriu, ktorú nám raz k takejto problematike poskytlo samo veľké ministerstvo:

...Zamestnávateľ má v takomto prípade postupovať podľa § 104. Zamestnancovi patrí toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere.

Pri výpočte dovolenky určovanej v pracovných dňoch je vhodné postupovať nasledovne:

Je potrebné zistiť priemerný počet pracovných dní pripadajúcich v kalendárnom roku, podľa rozvrhu pracovných zmien zamestnanca, na jeden týždeň. Tento počet sa vynásobí počtom týždňov - výmerou dovolenky /4 alebo 5/ na ktorú má zamestnanec nárok a výsledok je počet pracovných dní, ktoré zamestnancovi prislúchajú z titulu dovolenky.

Je pri tom možné použiť nasledujúci vzorec:

X:Y=Z Z .V=N

X= počet pracovných zmien, ktoré podľa harmonogramu pripadajú na zamestnanca v kalenárnom roku
y= počet týždňov v kalendárnom roku
Z=výsledok, ktorý určuje, koľko pracovných dní pripadá priemerne na 1 týždeň (tiež na jeden týždeň dovolenky)
V=výmera dovolenky (počet týždňov dovolenky, na ktorú má zamestnanec nárok)
n=počet dní dovolenky, na ktorú má zamestnanec nárok

Náhrada mzdy za dovolenku má zodpovedať rozsahu pracovného času, ktorý mal zamestnanec odpracovať v danom období keby pracoval. Ak teda mal v deň cerpania dovolenky odpracovať 8 hodín, patrí mu náhrada za 8 hodín, ak mal mať 12-hodinovú zmenu, ná nárok na náhradu mzdy v rozsahu 12 hodín.

/Máme dve ženy, ktoré majú nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas /samé dvanástky/ a robili sme im výplatu tak, že za dvanástku vypisovali 1,5 dňa. Jasne že to nebolo celkom v súlade so zákonom, ale vlastne sme im dovolenku pridávali. Jedna bola nespokojná, vyžiadala si stanovisko ministerstva /ona mala tých problémov asi 5/, ktoré nám priniesla, síce si pohoršili a my v ich prípade odvtedy postupujeme striktne podľa zákona /zároveň sme im dali na vedomie, že si majú čerpať dovolenku len v týždňoch/, ale ona má stále pociť, že ju okrádame, lebo ona má záujem si vypisovať dovolenku len v tie dni, kedy robí a za každú dvanástku jeden deň.
marmal
22.11.05,12:31
Mala som podobny pripad a preplacala som dovolenku podla toho ako bol rozpis zmien - ak napr. bral 4 dni dovolenky, no mal pracovat len napr. jednu zmenu 12 hod, tak som preplatila 12 hodin ak mal pracoval 7.5 hod, tak len 7.5 hod a pod.
Vzdy som dovolenku prepocitala na hodiny.

Marta
Janka6685
22.11.05,12:32
Neviem, či je to správne, ale čo viem, tak všade sa pri dvanásť hodinových pracovných smenách berie dovolenka 1,5 dňa. Preto to chcem aj ja tak robiť, len či je to tak správne...?
Janka6685
22.11.05,12:34
Mala som podobny pripad a preplacala som dovolenku podla toho ako bol rozpis zmien - ak napr. bral 4 dni dovolenky, no mal pracovat len napr. jednu zmenu 12 hod, tak som preplatila 12 hodin ak mal pracoval 7.5 hod, tak len 7.5 hod a pod.
Vzdy som dovolenku prepocitala na hodiny.

Marta

Pri tej 12 hod. smene by sa potom nemala počítať dovolenka 11,5 hod.? 0,5 hod. je prestávka a tá sa do ničoho nezarátava. Alebo sa mýlim?
marmal
22.11.05,12:39
Ano, mas pravdu uvadzala som to ako priklad, lebo ja som dokonca preplacala len 11 hod, lebo mali az 2 prestavky po 0.5 hod.

Dakujem za poznamku.

Marta
Janka6685
22.11.05,12:59
Ano, mas pravdu uvadzala som to ako priklad, lebo ja som dokonca preplacala len 11 hod, lebo mali az 2 prestavky po 0.5 hod.

Dakujem za poznamku.

Marta

Musim sa priznať bez mučenia:D , že to nebola poznamka, ale otazka, lebo s tou prestavkou sa ešte len "zoznamujem":o . Ale dobre som si myslela...:p :cool:
Janka6685
22.01.07,16:10
Vraciam sa k tejto téme: ako teda čerpajú dovolenku zamestnanci pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase (12 hodinových smenách)? V téme sme spomínali, že za jeden deň dovolenky odrátam 1,5 dňa. Ale robíte to takto?

Mám konkrétny prípad: všetci zamestnanci mali dovolenku od 24.12. do 31.12. Jeden konkrétny zam-nec by podľa rozpisu služieb mal robiť 25.12. a 28.12. Koľko dní dovolenky vlastne mal? 3?
karci
22.01.07,16:53
Medzitým som už čo-to pochopil. Prikláňam sa k názoru, že za každý deň dovolenky, bez ohľadu na to či sa jedná o 12 alebo 4 hod. je potrebné odrátať jeden deň dovolenky. Teda by som dal čerpanie 2 dni (25.12 a 28.12). Hodiny preplatím v takom počte, koľko pripadá na konkrétnu zmenu.
Pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase je potrebné prepočítať nárok na dovolenku na dni. To už v tejto téme popísala Luba2.
Janka6685
22.01.07,19:03
Medzitým som už čo-to pochopil. Prikláňam sa k názoru, že za každý deň dovolenky, bez ohľadu na to či sa jedná o 12 alebo 4 hod. je potrebné odrátať jeden deň dovolenky. Teda by som dal čerpanie 2 dni (25.12 a 28.12). Hodiny preplatím v takom počte, koľko pripadá na konkrétnu zmenu.
Pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase je potrebné prepočítať nárok na dovolenku na dni. To už v tejto téme popísala Luba2.

Ďakujem Karci. Ja by som to tak radšej, lebo deň jak deň, ale stretla som sa s tým, že vo firme to robili tak, že zamestnancom rátali 1,5 dňa. Rada by som ale vedieť, jednak ako to vy poraďáci robíte (a prešlo to kontrolou) a jednak ako to vyplýva zo zákona (pretože ja osobne som to tam nevyčítala).
endrju
22.01.07,19:38
... a jednak ako to vyplýva zo zákona (pretože ja osobne som to tam nevyčítala). Niečo o tejto téme som si prečítal v § 104 Zákonníka práce, ktorý spomenuli už Tweety a Luba2 vo svojich príspevkoch:

"Ak dovolenku čerpá zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kalendárneho roka (§ 87), patrí mu toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere."

Luba2 to aj vysvetľovala podrobnejšie, takže odporúčam pozorne preštudovať jej príspevok znovu.

Pripomínam ešte výhradnú právomoc zamestnávateľa určovať zamestnancom čerpanie dovolenky. Preto nevidím dôvod na obavy, že zamestnanci budú čerpať dovolenku iba vtedy, keď to vyhovuje im. Ak sa niečo také stane, je to v prvom rade "problém" zamestnávateľa. ;)
Marína
22.01.07,20:31
Janka6685
23.01.07,09:08
Ďakujem:)

Všetky témy som si prečítala a čítala som aj iné zamerané na dovolenku pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase, ale všade sa píše len o tom, na koľko dní dovolenky má zam-nec nárok (za rok, za odpracované dni,...) a ako sa počíta náhrada za dovolenku. Ale o tom, koľko dní dovolenky mám vlastne odrátať zo zamestnancovho nároku, o tom je len sem-tam nejaká zmienka, ktorá ani nie je istá. Píše sa o tom, že sa odráta 1,5 dňa a hneď je aj spomenuté, že zamestnanci s tým nesúhlasia a nemá to ani oporu v zákone. § 104 si čítam dookola a aj tak nie som múdrejšia.
Marína
23.01.07,12:49
Janka, ešte raz klikni na Jankinu(somij) tému a prečítaj si stať: "Krátenie dovolenky" a hneď to budeš vedieť.;)
Janka6685
23.01.07,12:54
Janka, ešte raz klikni na Jankinu(somij) tému a prečítaj si stať: "Krátenie dovolenky" a hneď to budeš vedieť.;)

Ďakujem Marína:), ale dnes mám pociť, že neviem ani vlastné meno:(. Fakt neviem, čo mi z toho vyplýva...:confused:
pavel9
23.01.07,13:18
Pripájam sa k diskusii o dovolenkách pri nerovnomerne rozvrhnutej pracovnej dobe. Práve dnes sme boli informovaní, že dovolenku nám budú počítať v 12 hodinovom čase, čiže napr. týždeň dovolenky sa bude evidovať takto: pondelok 11,5 hod utorok nič, streda 11,5 hod, streda nič, štvrtok 11,5 hod a piatok nič.Vychádza to na 34,5 hod. V kolektívnej zmluve máme priznanú dobu 35,0 hod/týždeň ( ide o nepretržitý pracovný režim). Nakoľko ale sme zaradení v pláne vyrozumenia pohotovosti a poberáme za to príplatok ku mzde, v deň, keď nie sme "na "dovolenke", čiže utorok a štvrtok,piatok nás môže vedúci povolať do práce, lebo nie sme na dovolenke. Myslím si, že takýto prepočet je total nezmysel..nakoľko dovolenka sa počíta na celé dni a týždne.ďalšia perla je to, že ak si práceneschopný, počíta sa to zas na normálnlu prac dobu čiže 7,5 hod /deň. Na upresnenie len to, že máme tarifný mesačný plat.

Takže mám na Vás otázku, ako to prepočítavať, keď máme 6 týždňov dovolenky?(30 pracovných dní)

Ďalej mi napíšte, poraďte, ako postupovať v tomto probléme.
Do práce máme určený nástup o 06:30 hod ráno, resp. 18:30 večer, s tým že 30 minút máme na prevzatie služby a objektu a samotný pracovný čas je od 07:00 do 19:00 hod.( resp. 19:00 do 07:00 hod.) čiže 12 hodín.Čiže pracovný čas je v skutočnosti 12,30 hod, ale nám počítajú len 11,30 hod. Takto za asi dva mesiace odpracujeme jednu smenu zadarmo ( vychádza nám v priemere 13 dní po 12 hodín =156 hodín mesačne, v skutočnosti sme na pracovisku 162,5 hod.) : podľa Kolektívnej zmluvy máme pracovný čas 35 hodín týždenne. Chcem upozorniť, že treba brať na zreteľ, že akonáhle sme na pracovisku a preberáme službu od končiacej smeny, čo v tom prípade ak sa nebodaj stane pracovný úraz? Veď niekto môže namietať že tam sme nemali čo robiť, keď pracujeme ( podľa evidencie) len 12 hodín 07:00 do 19:00 hod, alebo 19:00 do 07:00 hod.

A na záver jedna perlička od jedného nemenovaného pracovníka ministerstva, pod ktorého pôsobnosť patríme: "Zamestnanci pracujú v dvojsmennom nepretržitom, 12 hodinovom pracovnom režime". Ale nikde v zákonoch takýto pojem neexistuje, je len jednosmenná, dvojsmenná, trojsmenná, alebo nepretržitá pracovná doba. Alebo sa mýlim?
karci
23.01.07,17:02
Ďakujem:)

Všetky témy som si prečítala a čítala som aj iné zamerané na dovolenku pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase, ale všade sa píše len o tom, na koľko dní dovolenky má zam-nec nárok (za rok, za odpracované dni,...) a ako sa počíta náhrada za dovolenku. Ale o tom, koľko dní dovolenky mám vlastne odrátať zo zamestnancovho nároku, o tom je len sem-tam nejaká zmienka, ktorá ani nie je istá. Píše sa o tom, že sa odráta 1,5 dňa a hneď je aj spomenuté, že zamestnanci s tým nesúhlasia a nemá to ani oporu v zákone. § 104 si čítam dookola a aj tak nie som múdrejšia.

Ide o to, že odratavanie 1,5 dňa je zavedené jedine z toho dôvodu, že si mzdár neprepočíta nárok na dovolenku u nerovnomerne rozvrhnutého času na dni. Nechá jednoducho 20 dní. Pri bežnom zamestnancovi, ktorý robí 8 hod. denne odrátajú zamestnancovi 1 deň. Ak si predstavíš mesiac, ktorý by mal 20 dní, tak mesačne odmeňovaný pracovník si minie dovolenku v priebehu jedného mesiaca. Pracovník pracujúci v nerovnomerne rozvrhnutom čase napr. 12hod. denne pracuje v priemere cca 3,5 dňa do týždňa. Ak by som takému pracovníkovi za každý deň, keď mu prináleží smena odpočítal iba 1 deň dovolenky, tak by minul za 4 týždne iba 14 dní dovolenky (4týždne x 3,5dňa priemerne x 1deň =14dní). Aby sa tak nestalo, tak mzdár odpočíta 1,5 dovolenky (12/8=1,5) tak mu pri 4 týždňoch odpočíta (4týždne x 3,5dňa x 1,5dňa=21dní) a to už sa podobá tým 20 dňom. Každopádne si myslím, že to nie je správne, ale zamestnanca tým neokradnú. Rovnako ho neokradnú keď rovno povedia, že jeho ročný nárok je 14 dní a za každú zmenu mu vezmú jeden deň.
V hodinách je to to isté, lebo pracovník ktorý robí 12 hodín dostane preplatenú dovolenku 12hodín x 14 dní nároku = 168 hodín (toto číslo je ale skreslené, lebo v skutočnosti buď nepracuje 3,5 zmeny do týždňa, alebo nepracuje celých 12 hodín - inak by sa nedal splniť maximálny ustanovený týždenný pracovný čas), pri presnom prepočte bud zistíme, že nemá nárok celých 14 dní, alebo to nebudeme násobiť 12 hodinami a teda sa dostaneme na niečo blízke 160-tim hodinám.
Pracovník, ktorý pracuje 8 hod. denne dostane 8 hod x 20 dní nároku = 160 hod.

Uff, ale som sa rozkecal, dúfam, že to niekomu pomôže a že som to nepísal zbytočne.
karci
23.01.07,17:53
Pripájam sa k diskusii o dovolenkách pri nerovnomerne rozvrhnutej pracovnej dobe. Práve dnes sme boli informovaní, že dovolenku nám budú počítať v 12 hodinovom čase, čiže napr. týždeň dovolenky sa bude evidovať takto: pondelok 11,5 hod utorok nič, streda 11,5 hod, streda nič, štvrtok 11,5 hod a piatok nič.Vychádza to na 34,5 hod. V kolektívnej zmluve máme priznanú dobu 35,0 hod/týždeň ( ide o nepretržitý pracovný režim). Nakoľko ale sme zaradení v pláne vyrozumenia pohotovosti a poberáme za to príplatok ku mzde, v deň, keď nie sme "na "dovolenke", čiže utorok a štvrtok,piatok nás môže vedúci povolať do práce, lebo nie sme na dovolenke. Myslím si, že takýto prepočet je total nezmysel..nakoľko dovolenka sa počíta na celé dni a týždne.ďalšia perla je to, že ak si práceneschopný, počíta sa to zas na normálnlu prac dobu čiže 7,5 hod /deň. Na upresnenie len to, že máme tarifný mesačný plat.

Takže mám na Vás otázku, ako to prepočítavať, keď máme 6 týždňov dovolenky?(30 pracovných dní)

Ďalej mi napíšte, poraďte, ako postupovať v tomto probléme.
Do práce máme určený nástup o 06:30 hod ráno, resp. 18:30 večer, s tým že 30 minút máme na prevzatie služby a objektu a samotný pracovný čas je od 07:00 do 19:00 hod.( resp. 19:00 do 07:00 hod.) čiže 12 hodín.Čiže pracovný čas je v skutočnosti 12,30 hod, ale nám počítajú len 11,30 hod. Takto za asi dva mesiace odpracujeme jednu smenu zadarmo ( vychádza nám v priemere 13 dní po 12 hodín =156 hodín mesačne, v skutočnosti sme na pracovisku 162,5 hod.) : podľa Kolektívnej zmluvy máme pracovný čas 35 hodín týždenne. Chcem upozorniť, že treba brať na zreteľ, že akonáhle sme na pracovisku a preberáme službu od končiacej smeny, čo v tom prípade ak sa nebodaj stane pracovný úraz? Veď niekto môže namietať že tam sme nemali čo robiť, keď pracujeme ( podľa evidencie) len 12 hodín 07:00 do 19:00 hod, alebo 19:00 do 07:00 hod.

A na záver jedna perlička od jedného nemenovaného pracovníka ministerstva, pod ktorého pôsobnosť patríme: "Zamestnanci pracujú v dvojsmennom nepretržitom, 12 hodinovom pracovnom režime". Ale nikde v zákonoch takýto pojem neexistuje, je len jednosmenná, dvojsmenná, trojsmenná, alebo nepretržitá pracovná doba. Alebo sa mýlim?

Pavel9,
Vyzerá to tak, že pracujete v priemere 3 dni v týždni po 11,5 hod. = 34,5 a 0,5 hod týždenne možno odpracujete ako mimoriadnu zmenu, keď sa nazbiera a možno evidenčne pracujete 11,66 hod. denne (3 x 11,66 = 34,98 zaokrúhlene 35 hod). A možno tú polhodinu jednoducho zamestnávateľ ignoruje(záleží či je povedané, že pracujete maximálne 35 hodín, alebo je povedané, že pracujete 35 hodín).Podľa mňa sa do pracovnej zmeny ráta aj preberanie pracoviska a preto je dôležité akú prestávku Vám vykazujú.

Ak by bola prestávka 1 hod. denne, tak príchod 6:30 odchod 19:00 je hrubý čas 12,5 hod. po odpočítaní prestávky by to teda bolo 11,5 hod.

Ak by bola prestávka 0,5 hod. denne tak v skutočnosti odpracujete 12 hod. denne ale je dosť možné, že Vám 0,5 hodiny denne evidujú ako nadčas.
Pri 3-och zmenách do týždňa by to vychádzalo 1,5 hod. nadčasu týždenne. Keďže rok má 52 týždňov, tak 52 x 1,5 = 78 hod. nadčasu ročne. Zamestnávateľ môže nariadiť 150 hodín nadčasu ročne a teda tomu Vášmu zostane ešte 72 hodín v rezerve http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Samozrejme by tie nadčasové hodiny mali byť zaplatené aj s príplatkom za nadčas (keď neprší aspoň kvapkáhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif). Ak sú moje predpoklady správne, tak Váš pracovný čas považujem za OK.

Čo sa týka nároku na dovolenku pri 6 týždňoch to vychádza približne 3 zmeny do týždňa x 6 týždňov = 18 dní nárok. Nesúhlasím s tým, že dovolenku dostávate len na dni, kedy Vám vychádza zmena a že Vás môžu kedykoľvek zavolať do práce. Myslím si že v tom prípade by sa jednalo o prerušenie dovolenky. Dovolenka je na zotavenie a nie na to aby ju zamestnávateľ prerušoval. Deň kedy Vám neprináleží zmena je pre Vás voľný deň a preto naň nemusíte čerpať dovolenku. (Ak by sme vychádzali z toho čo ste napísali, tak potom by mohol iný zamestnávateľ žiadať aby štandardný pracovníci chodili do práce počas dovolenky v sobotu a nedeľu, lebo vtedy tiež nečerpajú dovolenku čo je nezmysel.)

Čo sa týka perličky na záver tak by sa mal pracovník rozhodnúť, či bude hovoriť o dvojzmennej prevádzke, alebo nepretržitej. Myslím, že je to však len rétorická chyba, lebo vzhľadom na Váš pracovný čas podľa kolektívnej zmluvy, nie je potrebné zisťovať či sa jedná o dvojzmennú prevádzku, alebo nepretržitú. Aj ak by sa jednalo o nepretržitú, tak je tam podmienka, že hodiny do týždňa nesmú prekročiť 37,5 hod. (Vy máte 35 hod.)

Samozrejme môj názor zahŕňa len štandardný Zákonník práce. Keďže píšete, že spadáte pod pracovníka ministerstva, tak je dosť možné, že Vaše mzdy sa riadia aj inými predpismi (zákon o verejnej službe, zákon o ozbrojených silách, a čo ja viem čo ešte ...)

Dôležité je aj to, čo je dohodnuté podľa kolektívnej zmluvy, lebo zákonník práce necháva dosť priestoru dohodnúť veľa vecí práve v rámci kolektívnej zmluvy.
Janka6685
23.01.07,19:58
Ide o to, že odratavanie 1,5 dňa je zavedené jedine z toho dôvodu, že si mzdár neprepočíta nárok na dovolenku u nerovnomerne rozvrhnutého času na dni. Nechá jednoducho 20 dní. Pri bežnom zamestnancovi, ktorý robí 8 hod. denne odrátajú zamestnancovi 1 deň. Ak si predstavíš mesiac, ktorý by mal 20 dní, tak mesačne odmeňovaný pracovník si minie dovolenku v priebehu jedného mesiaca. Pracovník pracujúci v nerovnomerne rozvrhnutom čase napr. 12hod. denne pracuje v priemere cca 3,5 dňa do týždňa. Ak by som takému pracovníkovi za každý deň, keď mu prináleží smena odpočítal iba 1 deň dovolenky, tak by minul za 4 týždne iba 14 dní dovolenky (4týždne x 3,5dňa priemerne x 1deň =14dní). Aby sa tak nestalo, tak mzdár odpočíta 1,5 dovolenky (12/8=1,5) tak mu pri 4 týždňoch odpočíta (4týždne x 3,5dňa x 1,5dňa=21dní) a to už sa podobá tým 20 dňom. Každopádne si myslím, že to nie je správne, ale zamestnanca tým neokradnú. Rovnako ho neokradnú keď rovno povedia, že jeho ročný nárok je 14 dní a za každú zmenu mu vezmú jeden deň.
V hodinách je to to isté, lebo pracovník ktorý robí 12 hodín dostane preplatenú dovolenku 12hodín x 14 dní nároku = 168 hodín (toto číslo je ale skreslené, lebo v skutočnosti buď nepracuje 3,5 zmeny do týždňa, alebo nepracuje celých 12 hodín - inak by sa nedal splniť maximálny ustanovený týždenný pracovný čas), pri presnom prepočte bud zistíme, že nemá nárok celých 14 dní, alebo to nebudeme násobiť 12 hodinami a teda sa dostaneme na niečo blízke 160-tim hodinám.
Pracovník, ktorý pracuje 8 hod. denne dostane 8 hod x 20 dní nároku = 160 hod.

Uff, ale som sa rozkecal, dúfam, že to niekomu pomôže a že som to nepísal zbytočne.

Určite to nebolo zbytočné....aspoň pre mňahttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif Konečne je to vysvetlené polopate. Ďakujem:)
pavel9
27.01.07,16:30
Ďakujem za reakciu na môj príspevok.
U nás sa nevykazuje žiadny odpracovaný nadčas.
K tej "rétorickej chybe".Riadiaci pracovník nesmie dávať za usmernenie niečo, čo možno napadnúť ako rétorickú chybu. Zákon ako aj iné predpisy sú jasné a nespochybniteľné. Ak si niekto to vysvetlí po svojom a zle,nastáva reťazenie chýb a porušovanie predpisov, možno nevedome, ale predsa. A neznalosť zákona, predpisu neospravedlňuje. Takže nesúhlasím s tvojím názorom,že ide o "rétorickú" dvojsmennú prevádzku. Preštuduj si čo je prevádzka na smeny. V tomto prípade sa voľné dni (soboty a nedele pravidelne opakujú, a nepracuješ). Pri nepretržitej prevádzke sa ti voľné dni(SO+NE) neopakujú pravidelne.
K počítaniu voľných dní medzi "dovolenkovými dňami". Počas voľných dní ťa zamestnávateľ môže povolať do práce, ak to vyžaduje. Počas dovolenky tiež, ale s tým že sa preruší dovolenka. A definícia dovolenky je. "nepretržitý, čiže súvislý týždeň", spravidla pondelok až nedeľa. Niekde na porade som čítal a osvojil som si názor, že dovolenka sa počíta na celé dni, nie na jeden a pol dňa.Tvz. pol dňa dovolenky náš právny systém nepozná. Aj keď sa to niekde takto robí.
Opomenul si, prečo sa to takto nepočíta pri prácenneschopnosti.Či pri tomto sa už počíta toto inak? Čiže buď máme jablká, alebo hrušky. Alebo mix?
Deni
20.03.07,15:25
Prečítala som si všetky príspevky k tejto téme a chcem sa spýtať, ak zamestnanci majú kratší pracovný čas - 20 hodín týždenne a pracujú
PO až ŠT po 4,5 hod. a PIA 2 hod. nejde o nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času? Takto vlastne každý týždeň odrobia 20 hodín. Môžem teda pri dovolenke vychádzať z toho, že 1 týždeň dovolenky je vlastne tých 20 hodín? Teda ak si vezme dovolenku v napr. piatok - počítam len 0,5 dňa dovelenky? Neviem či tomu dobre rozumiem.
pavel9
20.03.07,16:09
Dobrý deň!

Dovolenka sa vždy ráta na dni a týždne. Neviem kde ste zobrali počítanie dovolenky na hodiny. Ak si pozorne prečítate Zákonník práce, nikde sa nedočítate o dovolenke na hodiny.

To ked si zoberie dovolenku jeden týždeň tak to mu budete prepočítavať na hodiny? Na základe akého ustanovenia zákona?
ludmilla
20.03.07,16:26
Neviem ci pomozem, ale napr. beriem do uvahy pracu u nas vo firme: U nas ma pracovny tyzden 37,5 hod - to vydelim 5 -timi prac. dnami a na den mi vychadza 7,5 hod. Cize jeden den dovolenky je u nas 7,5 hod.
Ak ma prac. tyzden 20 hodin, mas 5 prac. dni t.j. jeden den dovolenky ma 4 hod. a podobne. Sama pracujem v nerovnomernej prevadzke na 30 hodin tyzdenne. Cize takto to funguje.
Deni
20.03.07,16:30
Ja som len prečítala už toľko rôznych príspevkou, že mám v tom teraz úplný zmätok a nie som žiadny odborník. Čítať zákon je síce fajn, ale myslím si že málokto ho pochopí na 1.,2, či tretí šup. Písalo sa niekde, že pri 12 hodinnových smenách počítajú takýto deň ako 1,5 dňa dovolenky, asi som vychádzala z toho. Tak teda ako to určiť správne a nerobiť omyly. Ak zamestnanci teda pracujú celý rok nasledovne :
pondelok 4,5 hodiny
utorok 4,5
streda 4,5
štvrtok 4,5
piatok 2

a ich prac. čas je 20 hodín týždenne, tak potom majú nárok na 4 týždne dovolenky /neodpracovali 15 rokov/, čo je 20 dní a je jedno či si dov. vyčerpajú v piatok alebo iný deň, vždy sa im odráta 1 deň dovolenky? Takto to je správne? Keby vyčerpali 20 dní len piatky, ich dovolenky by bola vyčerpaná? Usmernite ma prosím, nevládzem už čítať ďaľšie príspevky.
Deni
20.03.07,16:38
Neviem ci pomozem, ale napr. beriem do uvahy pracu u nas vo firme: U nas ma pracovny tyzden 37,5 hod - to vydelim 5 -timi prac. dnami a na den mi vychadza 7,5 hod. Cize jeden den dovolenky je u nas 7,5 hod.
Ak ma prac. tyzden 20 hodin, mas 5 prac. dni t.j. jeden den dovolenky ma 4 hod. a podobne. Sama pracujem v nerovnomernej prevadzke na 30 hodin tyzdenne. Cize takto to funguje.
Veď takto som to aj ja chápala, ale problém je ten, že zamestnanci síce odpracujú každý týždeň 20 hodín, ale nie na každý deň pripadá rovnaký počet pracovných hodín. Z toho som vychádzala, že potom ak čerpajú dovolenku v piatok, kedy by mali pracovať len 2 hodiny, počíta sa to ako 0,5 dňa dovolenky? Ale asi to nie je správne ako uviedol pavel9.
ludmilla
20.03.07,16:41
Je jedno, ktore dni si zamestnanec dovolenku zoberie, vzdy sa mu odrata tolko dni, kolko vycerpal, je uplne jedno ci to bude pondelok alebo piatok.
ludmilla
20.03.07,16:43
Veď takto som to aj ja chápala, ale problém je ten, že zamestnanci síce odpracujú každý týždeň 20 hodín, ale nie na každý deň pripadá rovnaký počet pracovných hodín. Z toho som vychádzala, že potom ak čerpajú dovolenku v piatok, kedy by mali pracovať len 2 hodiny, počíta sa to ako 0,5 dňa dovolenky? Ale asi to nie je správne ako uviedol pavel9.


na tom vobec nezalezi, v tvojom pripade to vychadza na 4 hodiny denne, kazdy prac. den. Je uplne jedno kolko v ten den hodin robi. Respektive: ked si pracovnik zoberie den dovolenky pocitas 4 hodiny, je jedno ktory den. Ked si zoberie tyzden dovolenky pocitas 20 hodin.
Deni
20.03.07,16:57
Ja viem že na dňoch ako takých nezáleží či je to piatok či štvrtok, ale ide mi o to rozvrhnutie hodín na jednotlivé dni. Náhrada mzdy za dovolenku v piatok mu teda patrí za 2 hodiny alebo 4 hodiny? Prepáčte, ale nemyslí mi to.
karci
20.03.07,17:56
Ja viem že na dňoch ako takých nezáleží či je to piatok či štvrtok, ale ide mi o to rozvrhnutie hodín na jednotlivé dni. Náhrada mzdy za dovolenku v piatok mu teda patrí za 2 hodiny alebo 4 hodiny? Prepáčte, ale nemyslí mi to.
Vyčerpá si 1 deň dovolenky a zaplatíš mu náhradu za 2 hodiny. Má smolu, že v ten deň mal odpracovať iba 2 hod.
pavel9
21.03.07,04:59
Vidím, že v tomto máte (máme) poriadny "guláš". V celej tejto debate ani jeden z Vás nespomenul jednu veľmi závažnú skutočnosť, že pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase sa taktiež riadi § 87 Zákonníka práce, čiže ak to premietnem na drobné, v priemere za štyri mesiace nesmie odpracovaná pracovná doba presiahnut, priemerný pracovný čas zamestnanca ( 37,5 hod/týždeň), alebo upravený podľa Kolektívnej zmluvy. ( u nás je to 35 hodín/ týždeň, podľa KZ ). Takže raz za 4 mesiace sa musí vyrovnať celková odpracovaná doba na priemer za mesiac.Ak zamestnancovi chýba do priemeru odpracovaný čas, je zrejmé, že v niektorý mesiac bude mať viac odpracovaných hodín ako je priemer, a v niektorý mesiac menej. Z toho logicky vyplýva, že zamestnancovi patrí toľko pracovných dní, koľko by mu pripadlo v priemere za celý rok (resp. pomerná časť za odpracované mesiace). Zdôrazňujem, PRACOVNÝCH DNÍ, nie hodín. Treba si pozorne prečítať potom ustanovenia o dovolenke, § 100 až § 117, hlavne s prihliadnutím na § 104 ZP
karci
21.03.07,07:23
... Takže raz za 4 mesiace sa musí vyrovnať celková odpracovaná doba na priemer za mesiac.Ak zamestnancovi chýba do priemeru odpracovaný čas, je zrejmé, že v niektorý mesiac bude mať viac odpracovaných hodín ako je priemer, a v niektorý mesiac menej. Z toho logicky vyplýva, že zamestnancovi patrí toľko pracovných dní, koľko by mu pripadlo v priemere za celý rok (resp. pomerná časť za odpracované mesiace). Zdôrazňujem, PRACOVNÝCH DNÍ, nie hodín. Treba si pozorne prečítať potom ustanovenia o dovolenke, § 100 až § 117, hlavne s prihliadnutím na § 104 ZP
Chcel by som podotknúť, že § 87 nedáva povinnosť vyrovnať pracovný čas do maximálneho ustanoveného pracovného času. Hovorí o tom, že sa nesmie prekročiť ustanovený pracovný čas, ale nikde tam nevidím, že by som musel tento čas dorovnať. Ide len o to aby som dokázal posúdiť, čo je práca nadčas. Ak som v priemere presiahol týždenný ustanovený čas, tak je to práca nadčas.
Pavel9, ak sa tak tvrdošijne pridŕžaš toho, že dovolenka je na dni a preto tam nemáme pliesť hodiny, tak ako chceš zistiť náhradu za dovolenku ak nevieš koľko hodín máš preplatiť? Musíš predsa brať do úvahy aj to koľko hodín mal pracovník v daný deň odpracovať. Už aj s ohľadom na výpočet priemeru, ktorý zisťuješ ako hodinový § 134 ods. 4 ZP.(Toľko na vysvetlenie prečo sa bavíme aj o hodinách.)
Marína
21.03.07,13:42
Ešte raz v Tejto téme doporučujem odborný článok od Janky (http://www.porada.sk/showpost.php?p=369094&postcount=14)(somij).
ZuzanaP
17.01.08,07:09
Za týždeň pripadá zamestnancovi odrobiť 3 zmeny. Ak by si vzal dovolenku, tak si ju zoberie na tie 3 dni alebo na celých 5 pracovných dní?
ada159
05.12.11,12:20
Ja by som sa rada opýtala, aký vzniká nárok na dovolenku zamestnancovi, ktorý pracuje od 01.11.-31.12.s nepravidelne stanoveným pracovným časom, odpracoval všetky svoje zmeny a bežný nárok na dovolenku má 4 týždne?