tulila
04.11.10,05:41
ahojte chcela by som sa spýtať, či môžeme vodičom zamestnancom dávať miesto diet normálne stravné listky za 8 hod 1 lístok a za každých viac ako 4 hodiny 1,5 lístka ,alebo musia mať diety 5-12 hod 3,60 na deň. Je nesprávne dávať im stravné lístky???

Dík
Tweety
04.11.10,05:42
ahojte chcela by som sa spýtať, či môžeme vodičom zamestnancom dávať miesto diet normálne stravné listky za 8 hod 1 lístok a za každých viac ako 4 hodiny 1,5 lístka ,alebo musia mať diety 5-12 hod 3,60 na deň. Je nesprávne dávať im stravné lístky???

Dík
ÁNo, je to nesprávne.
tulila
04.11.10,05:47
prečo kde je presne zadefinované , nemôžem sa riadiť podľa § 152 ods.2
Tweety
04.11.10,05:51
prečo kde je presne zadefinované , nemôžem sa riadiť podľa § 152 ods.2 §152 ZP hovorí o poskytovaní stravovania pri odpracovaní viac ako 4 hod., ale nie o diétach pri PC, musíš sa pridržiavať Zákona o CN.
tulila
04.11.10,05:59
takže vodič ,ktorý robi rozvoz tovaru po západnom slovensku od cca 6-16 hod čo je 10 hod má narok na cestovné náhrady vo výške 3,60 EUR a mam to považovať za pracovnú cestu .
Llívia
04.11.10,06:29
takže vodič ,ktorý robi rozvoz tovaru po západnom slovensku od cca 6-16 hod čo je 10 hod má narok na cestovné náhrady vo výške 3,60 EUR a mam to považovať za pracovnú cestu .

Áno, presne tak.
Zuna 3
05.11.10,12:09
Poprosím o radu, mám nejasnosti vo vyúčtovaní cest.príkazov.

Príklad. zamestnanec bol na služob. ceste od 25.10.10 od 6.00 hod. do 29.10.10 do 16.00 hod.
Aké náhrady mu prislúchajú vyplatiť? Za ubytovanie platil zamestnávateľ,
tiež cestovné , takže asi im patrí stravné a ešte niečo?
Ak napr. prvý deň za pohli z miesta bydliska 6.00 hod. a robili do 18.00 hod., potom išli na ubytovňu kde spali. Ako sa ráta stravné od 6.00 do 18.00 hod., alebo od 6.00 do 24.00 hod. ten deň????
Prosím poraďte. Okrem stravného mu patrí ešte niečo?
Llívia
05.11.10,12:19
Poprosím o radu, mám nejasnosti vo vyúčtovaní cest.príkazov.

Príklad. zamestnanec bol na služob. ceste od 25.10.10 od 6.00 hod. do 29.10.10 do 16.00 hod.
Aké náhrady mu prislúchajú vyplatiť? Za ubytovanie platil zamestnávateľ,
tiež cestovné , takže asi im patrí stravné a ešte niečo?
Ak napr. prvý deň za pohli z miesta bydliska 6.00 hod. a robili do 18.00 hod., potom išli na ubytovňu kde spali. Ako sa ráta stravné od 6.00 do 18.00 hod., alebo od 6.00 do 24.00 hod. ten deň????
Prosím poraďte. Okrem stravného mu patrí ešte niečo?

Stravné sa ráta za celú dobu trvania pracovnej cesty, nielen za dobu výkonu práce (pracovnej činnosti).
Pracovná cesta v prvý deň trvala 18 hod. Je tu stravné pre časové pásmo nad 12 do 18 hod. vrátane, t.j. 5,40 EUR.

"Zákon o cestovných náhradách § 5 Stravné
(1) Zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom. Suma stravného je ustanovená v závislosti od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma
a) 5 až 12 hodín,
b) nad 12 hodín až 18 hodín,
c) nad 18 hodín."

(Keby išli o 5.59, ich pracovná cesta by trvala nad 18 hod. a mali by nárok na stravné 8,30 EUR.)

26.,27.,28. je nárok na stravné vo výške 8,30 EUR.
Za 29.10.2010 majú nárok na stravné tiež vo výške 5,40 EUR.

Ešte otázka: ten posledný deň robili do 16.00 alebo sa o tomto čase skutočne vrátili z pracovnej cesty (na svoje pracovisko, príp. domov)?
Kačena I.
05.11.10,12:19
SC začína, keď zamestnanec vyrazí z miesta, ktoré má uvedené v PZ ako miesto výkonu práce. Takže SC trvala od 25.10 do 29.10.
Patrí im náhrada stravného+môžu mať preplatené náklady, ktoré súvisia so SC
Llívia
05.11.10,12:27
SC začína, keď zamestnanec vyrazí z miesta, ktoré má uvedené v PZ ako miesto výkonu práce. Takže SC trvala od 25.10 do 29.10.
Patrí im náhrada stravného+môžu mať preplatené náklady, ktoré súvisia so SC
Pracovná cesta nemusí začínať v mieste výkonu práce zamestnanca. Môže začínať napr. aj v mieste jeho bydliska.
Kačena I.
05.11.10,12:39
Pracovná cesta nemusí začínať v mieste výkonu práce zamestnanca. Môže začínať napr. aj v mieste jeho bydliska.

áno, jasné, a tak isto môže aj končiť po dohode
Zuna 3
05.11.10,13:20
Ďakujem za rady, to ukončenie prac.cesty (hodinu) si musím ešte preveriť
u zamestnancov.
Ale zaujíma ma či majú ešte na niečo nárok okrem stravného ?
Vreckové alebo niečo iné?
adi11
05.11.10,13:51
Ďakujem za rady, to ukončenie prac.cesty (hodinu) si musím ešte preveriť
u zamestnancov.
Ale zaujíma ma či majú ešte na niečo nárok okrem stravného ?
Vreckové alebo niečo iné?

vreckové sa prepláca pri zahraničných pracovných cestách
Llívia
06.11.10,00:38
Ďakujem za rady, to ukončenie prac.cesty (hodinu) si musím ešte preveriť
u zamestnancov.
Ale zaujíma ma či majú ešte na niečo nárok okrem stravného ?
Vreckové alebo niečo iné?
Majú nárok na náhradu výdavkov, ktoré im vznikli v súvislosti s pracovnou cestou. Môžu to byť napr. výdavky na:

- PHM - ak cestujú firemným autom,
- sadzbu základnej náhrady a prepočítanej spotreby PHM, ak idú po písomnej dohode so zamestnávateľom vlastným autom,
- parkovné,
- diaľničná známka na súkromné auto zamestnanca, ak dokážete jednoznačne preukázať, že ju zamestnanec využil iba v súvislosti s pracovnou cestou,
- nakúpený materiál, služby,
- poplatky za WC,
- ubytovanie, ak ho nezabezpečí zamestnávateľ,
- daň za ubytovanie (miestny poplatok), ale to u vás zrejme bolo zahrnuté v cene ubytovania plateného zamestnávateľom,
- potvrdenie o prechodnom pobyte (u nás to zamestnanci využili, keď vykonávali práce dlhšie v jednom meste, lebo potom nemuseli platiť daň za ubytovanie (miestny poplatok) - potvrdenie vyšlo lacnejšie).
Zuna 3
08.11.10,08:32
Ďakujem za rady,
ešte prosím je treba ku stravnému zamestnancov na prac.ceste doložiť
aj bločky z reštaurácií kde sa stravovali a bločky z Kauflandu kde si
kupovali raňajky ? Pretože na bločkoch z Kauflandu majú aj RUM , skoro
každý deň si ho kupovali , pili ho až večer na hoteli . Na jednom bločku
je aj igelitka. Môže to tam byť ak sa majú bločky doložiť k cesťáku?
KEJKA
08.11.10,08:38
stravné dostávajú zo zákona ako príspevok na stravovanie, bločky netreba.
vanilka
08.11.10,09:07
akurat potrebujem poradit v tejto oblasti....

ide o zahranicnu pr. cestu a o kratenie diet z dovodu bezplatne poskytnutej stravy...na blocku z hotela je uvedene, ze ranajky stali 4 EUR pritom ja ZC stiahnem (PC Nemecko, cely den, obed, vecera nebola poskytnuta) vyssiu sumu z diety 45 EUR, konktetne 11,25 EUR ...je mozne nejakym internym predpisom firmy stiahnut ZC len 4 EUR??? v zakone som sa docitala, ze len v pripade ak sa o jedna o castu zmenu pracoviska a musi sa to zakomponovat do zmluvy, dohody , pricom sa jedna o kratenie z hladiska casoveho pasma nie stravy.....vie mi niekto poradit???

dakujem
mravec19
08.06.11,07:45
Dobrý deň, neviem či som v dobrej téme, ale rada by som sa opýtala - zamestnancom sa poskytuje ubytovanie a majú vybavený aj prechodný pobyt - prosím Vás ako je v tomto prípades vyplatemím stravného a cestovného (vyplaávcať - nevyplácať)
truch
08.06.11,07:50
akurat potrebujem poradit v tejto oblasti....

ide o zahranicnu pr. cestu a o kratenie diet z dovodu bezplatne poskytnutej stravy...na blocku z hotela je uvedene, ze ranajky stali 4 EUR pritom ja ZC stiahnem (PC Nemecko, cely den, obed, vecera nebola poskytnuta) vyssiu sumu z diety 45 EUR, konktetne 11,25 EUR ...je mozne nejakym internym predpisom firmy stiahnut ZC len 4 EUR??? v zakone som sa docitala, ze len v pripade ak sa o jedna o castu zmenu pracoviska a musi sa to zakomponovat do zmluvy, dohody , pricom sa jedna o kratenie z hladiska casoveho pasma nie stravy.....vie mi niekto poradit???

dakujem

Kuk sem http://www.porada.sk/t109877-stravne-a-vreckove-pre-tuzemske-a-zahranicne-pracovne-cesty-kratenie-stravneho.html
Xanti
08.06.11,09:59
Dobrý deň, neviem či som v dobrej téme, ale rada by som sa opýtala - zamestnancom sa poskytuje ubytovanie a majú vybavený aj prechodný pobyt - prosím Vás ako je v tomto prípades vyplatemím stravného a cestovného (vyplaávcať - nevyplácať)
Stravné s cestovným nemajú nič spoločné s ubytovaním a prechodným pobytom.
Vyplácaš stravné podľa zákona a preplácaš cestovné.
Zuzka2510
09.06.11,17:39
Dobrý večer. Ja by som sa len chcela opýtať, máme zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti, ale šiel na služobnú cestu na 5 dní. Keďže odpracoval 10 hodín spolu a celých tých 5 dní je na sl. ceste má nárok na stravné pri sl. ceste? Ďakujem pekne
Zuzka2510
09.06.11,18:10
Prosím...má zamestnanec na dohodu o prac. čin. nárok na stravné pri sl. cestách???
Tweety
10.06.11,05:51
Prosím...má zamestnanec na dohodu o prac. čin. nárok na stravné pri sl. cestách???
Má.