Timka1
04.11.10,08:00
Chcem sa spýtať na povinnosť mať zimné pneumatiky pre osobné vozidlá do 3,5 t od 15.11. 2010

Včera som sa dočítala na internete v zákone o cestnej premávke aj som si to okopírovala toto:

Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič môže na takýchto cestách použiť iba vozidlo vybavené pneumatikami so zimným dezénom. Povinnosť platí pre osobné a úžitkové vozidlá do 3,5 t, ktoré musia mať takúto výbavu na všetkých nápravách. Ostatné vozidlá určené na prepravu osôb a nákladu musia mať zimné pneumatiky aspoň na jednej z hnacích náprav.
Nákladné autá a autobusy budú musieť byť vybavené zimnými pneumatikami bez ohľadu na počasie v období od 15. novembra do 31. marca. Touto zmenou sa sleduje zvýšenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky počas nepriaznivých poveternostných podmienok v zimnom období. Jazdné vlastnosti zimných pneumatík totiž niekoľkonásobne zvyšujú jazdné vlastnosti vozidla v zimnom období, čo si vodiči dostatočne neuvedomujú. Výnimkou budú terénne autá, vozidlá používané v obci v súvislosti s plnením úloh na základe zmluvy o výkone prác vo verejnom záujme a pri núdzovom dojazde, ak je na náprave namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd.

a dnes zase niečo iné:

Krajský dopravný inšpektorát v Trenčíne upozorňuje vodičov motorových vozidiel na povinnosť vymeniť letné pneumatiky za zimné. Musia tak urobiť do 15. novembra. Informovala o tom krajská policajná hovorkyňa Katarína Hlaváčová.
„Osobné a nákladné motorové vozidlá s maximálnou hmotnosťou do 3,5 tony musia byť vybavené zimnými pneumatikami na všetkých nápravách. Ostatné vozidlá musia mať zimné pneumatiky aspoň na jednej z hnacích náprav," uviedla Hlaváčová s tým, že tieto povinnosti neplatia pri núdzovom dojazde, ak je na náprave namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na náhradný dojazd, pre terénne motorové vozidlá a pre motorové vozidlo používané v obci vo verejnom záujme.


Čítajte viac: http://trencin.sme.sk/c/5623942/od-polovice-novembra-su-zimne-pneumatiky-povinne.html#ixzz14IY0hhxY

vedel by ma niekto usmerniť či je povinnosť pre osobné vozidlá od 15.11 alebo len pre nákladné od 3,5 t.

ďakujem
katarina.j
04.11.10,07:07
Tak ako je stanovené celoročné svietenie, tak aj zimné pneu sú povinné od 15.11. - ak náhodou nasneží predčasne(kvoli nehodovosti). Inak zaujímavé je, že stále je na vine ten, kto nemá zimné pneu(pri nehode), aj ked to možno nebola jeho vina, tak je vinný....hned sú dôvody na obvinenia-neprispôsobil mot.vozidlo povrchu vozovky...
Excise Duty
04.11.10,07:09
Vždy platí to, čo hovorí zákon a nie to, čo povedala nejaká hovorkyňa.
Timka1
04.11.10,07:15
aj ja som to tak vedela, že platí pre všetky motorové vozidlá, včera sme však rozvinuli debatu so známym o tom, preto som hľadala a

podľa zákona mi vychádza, že pre vozidlá do 3,5 t je povinnosť len ak je na ceste snehová vrstva, námraza alebo ľad nie je špecifikované presne od akého dátumu a pre vozidlá nad 3,5 t je povinnosť od 15.11. bez ohľadu na to či je sneh alebo nie.

a podľa dnešného článku to platí pre všetky motorové vozidlá od 15.11.

preto sa pýtam .....
ludmilla
04.11.10,07:19
Osobné a úžitkové vozidlá do 3,5 t - ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.
Nákladné automobily a autobusy musia byť vybavené zimnými pneumatikami bez ohľadu na počasie.P.S. pokiaľ však dôjde k nehode a za možnú príčinu budú označené nevhodné pneumatiky, poisťovňa môže odmietnuť plné pokrytie škody, preto je lepšie vymeniť letné pneumatiky za zimné bez ohľadu na to, či legislatíva ich používanie vyžaduje alebo nie.
Timka1
04.11.10,07:38
Vždy platí to, čo hovorí zákon a nie to, čo povedala nejaká hovorkyňa.

si myslím, že krajská policajná hovorkyňa by mala poznať zákon .... :eek:

nebola zmena zákona? možno sme len nepostrehli ....:confused:
Martin Mocko
04.11.10,08:10
Hovorkyňa má pravdu:

(1) Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva,
ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie
M1 a N1
19) môže také vozidlo použiť v cestnej premávke,
len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách
vybavené zimnými pneumatikami s označením „M+S“,
„M.S.“ alebo „M & S“;motorové vozidlá kategórieM2, M3,
N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň
na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra
do 31. marca a v prípadoch, ktoré sú uvedené v časti
vety pred bodkočiarkou.

V podstate to znamená to, že ak napadne sneh v máji, nie je potrebné vymienať hneď pneumatiky.
Excise Duty
04.11.10,08:21
Hovorkyňa tvrdí toto:
"Krajský dopravný inšpektorát v Trenčíne upozorňuje vodičov motorových vozidiel na povinnosť vymeniť letné pneumatiky za zimné. Musia tak urobiť do 15. novembra. Informovala o tom krajská policajná hovorkyňa Katarína Hlaváčová.". A to nie je pravda, pretože zákon hovorí v ustanovení § 38 ods. 1 "v čase od 15. novembra do 31. marca a v prípadoch, ktoré sú uvedené v časti vety pred bodkočiarkou.".
Treba ale mať na pamäti aj ustanovenie ods. 3, podľa ktorého vodič motorového vozidla je povinný zabezpečiť splnenie podmienky podľa odseku 1, ak vzhľadom na ročné obdobie možno predpokladať, že na trase, ktorou bude s motorovým vozidlom prechádzať, bude sa na vozovke nachádzať súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.
Chobot
04.11.10,08:22
si myslím, že krajská policajná hovorkyňa by mala poznať zákon .... :eek:

nebola zmena zákona? možno sme len nepostrehli ....:confused:

Krajská policajná hovorkyňa nemusí poznať zákon. Musí len dobre vyzerať a opakovať médiám to, čo jej povedia nadriadení. ;):cool::D:D:D:D
Chobot
04.11.10,08:24
Hovorkyňa má pravdu:

(1) Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva,
ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie
M1 a N1
19) môže také vozidlo použiť v cestnej premávke,
len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách
vybavené zimnými pneumatikami s označením „M+S“,
„M.S.“ alebo „M & S“;motorové vozidlá kategórieM2, M3,
N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň
na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra
do 31. marca a v prípadoch, ktoré sú uvedené v časti
vety pred bodkočiarkou.

V podstate to znamená to, že ak napadne sneh v máji, nie je potrebné vymienať hneď pneumatiky.

V tom článku to buď médiá domotali, alebo to hovorkyňa poplietla. Z článku vyplýva, že všetci vodiči (aj vozidiel M1 a N1) musia mať od 15.11. zimné gumy. A to podľa zákona nie je pravda, neplatí to pre M1 a N1. Podľa zákona, aj keby v apríli nasnežilo, tak musíš mať zimné gumy.
ludmilla
04.11.10,08:28
Viem, že pri pneumatikách sa hovorí aj o medznej teplote 7˚C, pri ktorej sa menia vlastnosti materiálu pneumatiky - chemické zloženie gumových zmesí, ktoré sú použité pri jej výrobe. Zmes, ktorá sa používa na výrobu zimných pneumatík je podstatne mäkšia, a teda má oveľa lepšiu priľnavosť k snehu, ľadu, ale aj suchému asfaltu v nižších teplotách ako letná pneumatika.
Po pravde v týchto jesenných dňoch sa počasie veľmi rýchlo mení - ráno sú hmly, mokro, lístie na ceste, teploty sa pohybujú nižšie.
Mne snáď vadí na tých pneumatikách, že sú hlučnejšie.
Stefan2005
04.11.10,08:38
...Podľa zákona, aj keby v apríli nasnežilo, tak musíš mať zimné gumy...

áno, je to pravda - teda ak jazdíte v takom prostredí (napr. vo vysokohorskom), kde je sneh aj počas leta, tak je povinnosť mať zimné pneumatiky aj v lete.

Dobrý článok: http://drahovsky.blog.sme.sk/c/207277/clanok-cislo-207277.html



(http://drahovsky.blog.sme.sk/c/144895/Zimne-pneumatiky-salamunske-riesenie.html#ixzz14IxT7NoQ)
Timka1
04.11.10,08:49
sledujem vašu debatu páni, ďakujem za príspevky a za super článok Štefan, takže z príspevkov mi vychádza,

že pre motorové vozidlá do 3,5 t M1 a N1 nie je táto povinnosť stanovená dátumom, ale podľa stavu počasia a to aj pred 15.11. alebo aj po 31.3. ak si to stav počasia a cesty vyžaduje musia mať zimné alebo naopak ak si v tomto časovom rozpätí stav počasia nevyžaduje - cesty sú suché bez ľadu - nemusia mať zimné pneu

pre ostatné nákladné vozidlá nad 3,5 t je povinnosť v rozpätí od 15.11. do 31.3. mať zimné pneumatiky a aj mimo dátum ak si to stav vozovky pod vplyvom počasia vyžaduje
:):):)
greco
04.11.10,16:48
Všetci sa tu bavíte o dátumoch od kedy do kedy, čo ak náhodou, ale ani jeden nemyslíte na to hlavné kvôli čomu sa tie pneumatiky prezúvajú, je to vec bezpečnosti a tá by nás mala zaujímať ako prvoradá, veď v aute vozíme to najcennejšie čo v živote máme.
misomiso
04.11.10,17:11
Viem, že pri pneumatikách sa hovorí aj o medznej teplote 7˚C, pri ktorej sa menia vlastnosti materiálu pneumatiky - chemické zloženie gumových zmesí, ktoré sú použité pri jej výrobe. Zmes, ktorá sa používa na výrobu zimných pneumatík je podstatne mäkšia, a teda má oveľa lepšiu priľnavosť k snehu, ľadu, ale aj suchému asfaltu v nižších teplotách ako letná pneumatika.
Po pravde v týchto jesenných dňoch sa počasie veľmi rýchlo mení - ráno sú hmly, mokro, lístie na ceste, teploty sa pohybujú nižšie.
Mne snáď vadí na tých pneumatikách, že sú hlučnejšie.

Dovolim si oponovat. To, co tu tvrdis je neustale omielane klise, ktore nam cez PR podsuvaju vyrobcovia pneu a pneuservisy. Skutocne testy pneu hovoria o tom ze na suchom a mokrom asfalte ma vzdy podstatne lepsiu prilnavost letne pneumatika. Pri akejkolvek teplote, za sucha aj pti minus 15.

Teraz som prezuval na zimne z letnych, a kedze som jazdil na dobrych letnych, tak po prezuti som sa odrazu na suchej a mokrej ceste v zakrutach vyrazne smykal (pri rychlostiach, na ake som bol doteraz zvyknuty). Nic take, co by sa nedalo zvladnut, no rozdiel je markantny, v neprospech zimnych, na to netreba ani pozerat testy. No este dodam, ze mam zimne asi 6 mm, ak by boli uplne nove, bolo by to este podstatne horsie.

To tu teraz nepisem preto, ze by som nebol za prezuvanie. Zimne maju svoj zmysel, pretoze potrebujeme riesit problem extremne zlej prilnavosti, ktoru vo vseobecnosti poskytuje sneh a lad.

No potreboval som za potrebne uviest veci na pravu mieru, aby sa necudovali na suchom a mokrom asfalte novacikovia, ktori v tomto pocasi prezuju za zimne. Ak ste boli zvyknuti na letnych na nejake intenzivnejsie brdzenie a na stabilitu v zakrutach, tak na to teraz zabudnite.
ludmilla
04.11.10,21:10
Dovolim si oponovat. To, co tu tvrdis je neustale omielane klise, ktore nam cez PR podsuvaju vyrobcovia pneu a pneuservisy. Skutocne testy pneu hovoria o tom ze na suchom a mokrom asfalte ma vzdy podstatne lepsiu prilnavost letne pneumatika. Pri akejkolvek teplote, za sucha aj pti minus 15.

Nie som odborník na pneumatiky, ale túto informáciu som čítala v niektorom denníku, skúšala som túto informáciu pohľadať na internete, nenašla som síce tú konkrétnu, ktorú som hľadala, ale našla som podobné info:

http://autoviny.zoznam.sk/cl/100202/1000214/Zimne-pneumatiky--fakty--rady--statistiky

http://automix.atlas.sk/na-cestach/637103/lepsie-zimne-v-lete-ako-letne-v-zime-

http://tvnoviny.sk/spravy/radimevam/vymente-si-pneumatiky-uz-teraz-pozrite-sa-co-robi-mokra-cesta-s-autom.html

http://becep.sk/index.php/nehody-a-priciny/stav-vozidla

http://www.mototuristika.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=783&Itemid=103

http://automix.atlas.sk/na-cestach/2309/zimne-pneumatiky-a-na-co?idinquiry=1931&answer=1761

Nechcem o pneumatikách polemizovať neviem kde je pravda, nech si každý prezuje, kedy mu to vyhovuje, veď ide o jeho bezpečnosť. Najazdím veľa kilometrov, často aj v horských terénoch a poväčšine jazdím v skorých ranných hodinách, práve pri nižších teplotách, i keď sneh ešte nie je, cesta je suchá, stáva sa, že sa kde tu vyskytne ľad, jednoducho sa mi nechce riskovať pre nejakých 40 km suchej cesty a 2 m ľadu.
peterkos2
05.11.10,19:03
Dovolim si oponovat. To, co tu tvrdis je neustale omielane klise, ktore nam cez PR podsuvaju vyrobcovia pneu a pneuservisy. Skutocne testy pneu hovoria o tom ze na suchom a mokrom asfalte ma vzdy podstatne lepsiu prilnavost letne pneumatika. Pri akejkolvek teplote, za sucha aj pti minus 15.

Teraz som prezuval na zimne z letnych, a kedze som jazdil na dobrych letnych, tak po prezuti som sa odrazu na suchej a mokrej ceste v zakrutach vyrazne smykal (pri rychlostiach, na ake som bol doteraz zvyknuty). Nic take, co by sa nedalo zvladnut, no rozdiel je markantny, v neprospech zimnych, na to netreba ani pozerat testy. No este dodam, ze mam zimne asi 6 mm, ak by boli uplne nove, bolo by to este podstatne horsie.

To tu teraz nepisem preto, ze by som nebol za prezuvanie. Zimne maju svoj zmysel, pretoze potrebujeme riesit problem extremne zlej prilnavosti, ktoru vo vseobecnosti poskytuje sneh a lad.

No potreboval som za potrebne uviest veci na pravu mieru, aby sa necudovali na suchom a mokrom asfalte novacikovia, ktori v tomto pocasi prezuju za zimne. Ak ste boli zvyknuti na letnych na nejake intenzivnejsie brdzenie a na stabilitu v zakrutach, tak na to teraz zabudnite.
Mňa by zaujímalo,kto robil tie skutočné testy-rád by som si ich pozrel.Zdá sa mi totiž nelogické,keď guma s väčším obsahom kaučuku a iných látok zabezpečujúcich jej mäkkosť aj pri nízkych teplotách má mať menšiu prilňavosť ako letná,ktorá je pri -15 tvrdá.
misomiso
06.11.10,18:03
Mňa by zaujímalo,kto robil tie skutočné testy-rád by som si ich pozrel.Zdá sa mi totiž nelogické,keď guma s väčším obsahom kaučuku a iných látok zabezpečujúcich jej mäkkosť aj pri nízkych teplotách má mať menšiu prilňavosť ako letná,ktorá je pri -15 tvrdá.

Robil to nemecky autmotoklub. Teraz sa mito neche hladat, no je to logicke a funguje to v dvoch rovinach.

1. Letne pnemumatiky nie su az take tvrde, ako sa pise (z pohladu asfaltu, nie z pohladu snehu - samozrejme). Naopak - ak mas skusenosti s jazdou na hranici moznosti auta, tak si si urcite vsimol, ze ak zacinaju mat pri nejakych teplotach problemy vsetky bezne predavane letne pneu, tak si to prave teploty nad 30 st. C - hoci ide o letne pneu. Vtedy zacinaju vyrazne piskat a plavat na ceste, brzdna draha sa vyrazne predlzuje. Naopak - s klesajucou teplotou sa prilnavost naopak zvysuje. Neber do uvahy teplotu prostredia. Pneumatika je vzdy teplejsia a najma na suchom asfalte pri prudkom brzdeni je ta vonkajsia vrstvicke gumy, ktora prichadza do styku s asfaltom velmi vyrazne zohriata. Ked sa k tomu prida celkova vysoka teplota prostredia, tak ta vrstva sa v podstate zacne tavit - mazat (preto tie cierne stopy). To plati aj pri brzdenis ABS - aj vtedy sa zohrieva.

2. Dnesne zimne gumy funguju na principe lamiel. Dezen je "nasekany" na vysoke tenke bloky - lamelky. Skus si na novej zimnej gume zatlacit prstom v smere jazdy na tie lamely. Ohnes ich ako nic. Tie lamely funguju na snehu iba vtedy, ak sa mierne ohnu. Vtedy sa "zježia" a z inak rovneho povrchu gumy odrazu vznikne "ježatý". Nenechaj s pomylit vyraznymi sirokymi drazkami medzi blokmi lamiel. Tie sluzia iba na odvod vody, nie na zaber na snehu. Taketo drazky mali aj zimne gumy pred 30 rokmi, no nemali uzke lamelky. Preto boli dobre vtedy iba na dve veci... Tie lamelky su konstruovane tak, aby sa ohli uz pri prenose pomerne nizkej bocnej a hlavne pozdlznej sily, posobiacej an pneumatiku. S prenosom vyraznych sil sa na snehu vobec neda ratat, preto su spravene tak, aby sa aktivovali uz pri prenose nizkych sil. Pri vacsich silach (prudke brzdenie alebo vyhybacie manevre) na suchom ci morkom asfalte tieto vysoke tenke lamely nedokazu zabezpecit stabilitu. Jednoducho su prilis ohybne. To je ako keby si chcel hrat futbal so stuplami vysokymi 4 ci 5 cm. Kazda nova lamelka, ktora narazi na asfalt sa najprv ohne, a pri tom ohybe prenasa zvislu silu (zemsku pritazlivost) ale neprenasa pozdlznu silu - funguje ottrocha ako gulickove lozisko. Ked sa ohne, tak potom uz v podstate drzi svoju polohu, no "zubaty" dizajn poohybanych lamieliek nie je dobrym partnerom suchemu asfaltu. Ak sa zaujimas napr. o F1 vies, ze idealne gumy a suchy asfalt boli vzdy uplne plne, hladke bez akyhkolvek drazok. Povinne drazky, ktore pozname z beznych letnych pneu zaviedli do F1 prave kvoli spomaleniu aut. Spat k lamelkam. Prave auta s ABS maju dvojnasobny probelm so zimnymi pneu na suchom a mokrom asfalte. Bri brzdeni bez ABS sa raz lemalky ohli, a potom uz sa smykali oprete na jednu stranu. Sice zubaty povrch na asfalne nebol nic moc, ale predsa to nejako brzdilo. Pri aktivacii ABS dochadza k niekolkym opatovnym zablokovaniam kolesa sa zekundu. Pri kazdom takomto odbrzdeni a znova zabrzdeni lamelky funguju po zlomok sekundy znova a znova ako gulickove lozisko, takze prislusne koleso v tie momenty v podstate vobec nebrzdi. Je to vzdy len nejaky ten centimetrik, no kolko centimetrikov sa to nazbiera na brzdnej drahe povedzme 70 metrov?
misomiso
06.11.10,18:10
Nie som odborník na pneumatiky, ale túto informáciu som čítala v niektorom denníku, skúšala som túto informáciu pohľadať na internete, nenašla som síce tú konkrétnu, ktorú som hľadala, ale našla som podobné info:

http://autoviny.zoznam.sk/cl/100202/1000214/Zimne-pneumatiky--fakty--rady--statistiky

http://automix.atlas.sk/na-cestach/637103/lepsie-zimne-v-lete-ako-letne-v-zime-

http://tvnoviny.sk/spravy/radimevam/vymente-si-pneumatiky-uz-teraz-pozrite-sa-co-robi-mokra-cesta-s-autom.html

http://becep.sk/index.php/nehody-a-priciny/stav-vozidla

http://www.mototuristika.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=783&Itemid=103

http://automix.atlas.sk/na-cestach/2309/zimne-pneumatiky-a-na-co?idinquiry=1931&answer=1761

Nechcem o pneumatikách polemizovať neviem kde je pravda, nech si každý prezuje, kedy mu to vyhovuje, veď ide o jeho bezpečnosť. Najazdím veľa kilometrov, často aj v horských terénoch a poväčšine jazdím v skorých ranných hodinách, práve pri nižších teplotách, i keď sneh ešte nie je, cesta je suchá, stáva sa, že sa kde tu vyskytne ľad, jednoducho sa mi nechce riskovať pre nejakých 40 km suchej cesty a 2 m ľadu.
A ty si si este nezvykla, ze u nas sa novinari bezne vyjadruju k tomu, comu vobec nerozumeju? Jednak je to zamerne PR, jednak je to nekompetentnost.
peterkos2
06.11.10,18:26
Robil to nemecky autmotoklub. Teraz sa mito neche hladat, no je to logicke a funguje to v dvoch rovinach.

1. Letne pnemumatiky nie su az take tvrde, ako sa pise (z pohladu asfaltu, nie z pohladu snehu - samozrejme). Naopak - ak mas skusenosti s jazdou na hranici moznosti auta, tak si si urcite vsimol, ze ak zacinaju mat pri nejakych teplotach problemy vsetky bezne predavane letne pneu, tak si to prave teploty nad 30 st. C - hoci ide o letne pneu. Vtedy zacinaju vyrazne piskat a plavat na ceste, brzdna draha sa vyrazne predlzuje. Naopak - s klesajucou teplotou sa prilnavost naopak zvysuje. Neber do uvahy teplotu prostredia. Pneumatika je vzdy teplejsia a najma na suchom asfalte pri prudkom brzdeni je ta vonkajsia vrstvicke gumy, ktora prichadza do styku s asfaltom velmi vyrazne zohriata. Ked sa k tomu prida celkova vysoka teplota prostredia, tak ta vrstva sa v podstate zacne tavit - mazat (preto tie cierne stopy). To plati aj pri brzdenis ABS - aj vtedy sa zohrieva.

2. Dnesne zimne gumy funguju na principe lamiel. Dezen je "nasekany" na vysoke tenke bloky - lamelky. Skus si na novej zimnej gume zatlacit prstom v smere jazdy na tie lamely. Ohnes ich ako nic. Tie lamely funguju na snehu iba vtedy, ak sa mierne ohnu. Vtedy sa "zježia" a z inak rovneho povrchu gumy odrazu vznikne "ježatý". Nenechaj s pomylit vyraznymi sirokymi drazkami medzi blokmi lamiel. Tie sluzia iba na odvod vody, nie na zaber na snehu. Taketo drazky mali aj zimne gumy pred 30 rokmi, no nemali uzke lamelky. Preto boli dobre vtedy iba na dve veci... Tie lamelky su konstruovane tak, aby sa ohli uz pri prenose pomerne nizkej bocnej a hlavne pozdlznej sily, posobiacej an pneumatiku. S prenosom vyraznych sil sa na snehu vobec neda ratat, preto su spravene tak, aby sa aktivovali uz pri prenose nizkych sil. Pri vacsich silach (prudke brzdenie alebo vyhybacie manevre) na suchom ci morkom asfalte tieto vysoke tenke lamely nedokazu zabezpecit stabilitu. Jednoducho su prilis ohybne. To je ako keby si chcel hrat futbal so stuplami vysokymi 4 ci 5 cm. Kazda nova lamelka, ktora narazi na asfalt sa najprv ohne, a pri tom ohybe prenasa zvislu silu (zemsku pritazlivost) ale neprenasa pozdlznu silu - funguje ottrocha ako gulickove lozisko. Ked sa ohne, tak potom uz v podstate drzi svoju polohu, no "zubaty" dizajn poohybanych lamieliek nie je dobrym partnerom suchemu asfaltu. Ak sa zaujimas napr. o F1 vies, ze idealne gumy a suchy asfalt boli vzdy uplne plne, hladke bez akyhkolvek drazok. Povinne drazky, ktore pozname z beznych letnych pneu zaviedli do F1 prave kvoli spomaleniu aut. Spat k lamelkam. Prave auta s ABS maju dvojnasobny probelm so zimnymi pneu na suchom a mokrom asfalte. Bri brzdeni bez ABS sa raz lemalky ohli, a potom uz sa smykali oprete na jednu stranu. Sice zubaty povrch na asfalne nebol nic moc, ale predsa to nejako brzdilo. Pri aktivacii ABS dochadza k niekolkym opatovnym zablokovaniam kolesa sa zekundu. Pri kazdom takomto odbrzdeni a znova zabrzdeni lamelky funguju po zlomok sekundy znova a znova ako gulickove lozisko, takze prislusne koleso v tie momenty v podstate vobec nebrzdi. Je to vzdy len nejaky ten centimetrik, no kolko centimetrikov sa to nazbiera na brzdnej drahe povedzme 70 metrov?
Nemám čo dodať.Beriem na vedomie!
misomiso
06.11.10,19:39
BTW vyrobcovia aut nas cez novinarov pravidelne krmia nezmyslami. Napriklad ked zavadzali ABS, tak roky masivne tvrdili, ze ABS zabezpecuje ovladatelost pri brzdeni a skracuje brzdnu drahu. Prve je pravda len ciastocne, druhe vobec. Pomlacali o tom, ze na vacsine povrchov ABS brzdnu drahu naopak predlzuje - napriklad na suchom asfalte.

Su ale povrchy, kde s ABS nezabrzdite vobec. Napriklad vysypany strk na asfalte. Tam kazdy okruhly kamienok funguje ako gulickove lozisko. Stupis na brzdu v momente, ked koleso prechadza cez kamienok. ABS dostane informaciu, ze uz pri aplikacii malej brzdnej sily doslo k zablokovaniu. ABS sa teda "domnieva", ze auto je na lade. Odbrzdi velmi intenzivne - prakticky az na nulu. Vtedy uz ale koleso zislo s kamena a pokial by nemalo ABS, nasledujuce povedzme 2 metre (po dalsi kamienok) by brzdilo intenzivne. Lenze takto nebrzdi vobec. Ked sa ABS pkusa znova o aktivaciu brzdnej sily, uz je koleso na dalsom kamienku. Navyse tym, ze kolesa neblokuju ale sa otacaju sa kamienky po kolesa dostavaju ovela lahsie.

Co je ale na tom najhorsie - v pripade mokrej, suchej cesty alebo napr. snehu, dobry sofer moze odhadnut brzdny potencial povrchu a vyuzit ho povedzme na 95 - 98% tak, aby sa neaktivovalo ABS. Ziska tym najkratsiu moznu brzdnu drahu vobec a slusnu ovladatelnost. No v pripade strku to nie je mozne - tam nie je ziadna sanca zabranit aktivacii ABS - ktora v tomto pripade extremne skodi. Ja som po jednom takomto brzdeni mal normalne chut si spravit vypinac ABS tak, ako maju rally jazdci pri volante v dosahu odpojovac baterie.
osky
06.11.10,19:40
my sme prave dnes prezuli auticko do zimnych.....
misomiso
06.11.10,20:24
my sme prave dnes prezuli auticko do zimnych.....

To ste spravili dobre, ja mam uz tiez zimne :), tiez som nevedel, ze pridu take horucavy.
doktor23
06.11.10,21:01
ja ešte počkám, kým sa ešte viac zozimí
lujza.j
07.11.10,07:52
To ste spravili dobre, ja mam uz tiez zimne :), tiez som nevedel, ze pridu take horucavy.
tiež som nerátala, že prídu tieto horúčavy, ale som spokojná, že mám prezuté.tento rok som sa spoľahla sama na seba a nie na mojeho chlapa:mad::mad: minulý rok som čakala na neho:mad::mad: a prezul mi v novembri a počasie už bolo fakt všelijaké a keď som išla večer z roboty z "hradného kopca v BA" tak mi pekne lepilo dole Palisádmi, ale čo už hneď na začiatku jazdy som si skúšobne trochu pribrzdila, aby som vedela, že čo a ako, ale vlastne to robím aj keď mám zimné:). inak nie som ten vodič čo si myslí že mám zimné gumy tak som zaočkovaná aj proti smrti:D
ludmilla
07.11.10,09:17
Mňa by zaujímalo,kto robil tie skutočné testy

Určite ADAC.
misomiso
14.11.10,13:59
http://natankuj.sme.sk/c/5631077/ako-v-zime-usporne-a-bezpecne-jazdit.html

Dalsia takato novinarska kacica. Autor si nedal ani tu namahu, aby sa zamyslel nad pravopisom. Teraz neviem, ci tabulka vyjadrujuca brzdnu drahu "NA LADE" patri jazde "NA ĽADE", alebo na aute LADA.

Su tam nahadzane evidentne uplne hausnunera od stola, navyse clovekom, ktory asi nikdy v zime za volantom nesedel. Snazi sa nas presvedcit ze pri minus 20 na suchej vozovke sa brdzna draha na letnych oproti zimnym predlzi priblizne dvojnasobne (co je evidentny nezmysel).

Naproti tomu na snehu udavaju rozdiel iba par metrov v prospech zimnej pneu (43 oproti 35 m pri 50 km/hod) co je tiez nezmysel. Neviem, ci niekto zabrzdi z 50 km/h na snehu na letnych pneu na 43 metroch, (mozno - su rozne typy "snehu") ale kazdopadne trocha slusna zimna pneu skrati brzdnu drahu oproti letnej ovela viac.

Tie seriozne testy, ktore som cital, dokazali, ze na suchom asfalte pri akejkolvek teplote boli aj najhorsie letne vzdy lepsie, ako najlepsie zimne z testovanych vzoriek. Preto ma stve taketo vymyvanie mozgov.

Je to podla mna dokonca nebezpecne. Par rokov po zavedeni ABS zacali niektori novinari sturat do toho, preco auta s ABS maju podstatne vyssiu nehodovost ako auta bez ABS, hoci ABS bolo zavedene udajne ako bezpecnostny prvok. Zistilo sa nasledovne:
1. ABS sice do urcitej miery zabezpecuje ovladatelnost pri prudkom brzdeni, co je fajn, na druhej strane ale predlzuje brzdnu drahu, na vacsine povrchov, na niektorych aj vyrazne.
2. Zakaznici - vodici boli masirovani PR ktory platili vyrobcovia v snahe predat lepsie vybavene modely. ABS im bolo predkladane ako zazrak, ktory im ma zabezpecit, ze uz nikdy nebudu mat problemy auto bezpecne zabrzdit.

Teda vrazedna kombinacia. Na jednej strane informacia, ze uz nemusim byt taky opatrny, pretoze mam auto, s ktorym vzdy bezpecne zabrzdim, na druhej strane dlhsia brzdna draha (napr. na suchom asfalte). Vysledkom bolo prave ovela viac nehod - casto velmi zavaznych.

Teraz sa nas niekto snazi presvedcit, ze tym ze prezujeme na zimne si skratime brzdnu drahu za vsetkych okolnosti. V skutocnosti ale taketo prezutie na povrchoch bez snehu brzdnu drahu naopak predlzuje. Aky bude skutocny vysledok takehoto PR?
misomiso
29.11.10,10:29
http://korzar.sme.sk/c/5660583/sneh-zavalil-cesty-a-mesta-pod-tatrami.html

Neviem, ako pridat iba to videjko z clanku, ale to prve slovenske cvicisko vyzera dobre.
Nandrolon
29.11.10,11:42
len na margo rôznych testov ako NCAP, ADAC a pod...

odkedy nemci chceli pri uvedení na trh stoj čo stoj prevrátiť v "losom" teste daciu logan /a preukázateľne sa uchýlili k zámene jedného kolesa s iným diskom ako ostatné 3, aby sa prevrátila nakoľko sa sama prevrátiť nechcela.../ , odvtedy som pochopil že víťaz testu vždy bude ten kto danú spoločnosť najviac podporuje...
a nemci ako takí si vždy hája "dokrvi" iba svoje značky aj za cenu podlostí lebo sú stále "chorobne zarytí vlastenci" čo bol vlastne aj hitler...
misomiso
29.11.10,12:48
Pre miso-miso

ABS nie je jeden system kontroly , ktorý v najnovších automobiloch funguje

spolupracuje z ESP a TSC

keby to bolo tak ako ty hovoríš,tak by nikto nekupoval také nedokonalé auta ako si to Ty podal.

Práve ABS je nenahraditeĺné pri brzdení auta ,ktorého kolesa sa v čase brzdenia nachádzaju na odlišne priľnavých povrchoch,
napr. keď ĺavá strana auta je na pevnom asfalte,kým pravá strana je na krajnici, na trave alebo inom klzkom povrchu.

Dakujem za vysvetlenie principu ako na modernych autach funguje ABS. Mozem ta ubezpecit, je ja mam za sebou takychto brzdeni dost, pretoze som najazdil statisice km na autach bez ABS a statisice s ABS a tiez dost s ESP.
Problem je v tom, ze dnes si nemozes vybrat. Nemozes si kupit auto bez ABS, alebo uz pomaly ani bez FAP, ktoreho ekologicky prinos je tiez sporny (niektori odbornici ho naopak povazuju za ekologicku zataz).

Ale ak si si vsimol, ja nekritizujem samotne ABS, ja kritizujem iba PR zavadzanie vyrobcov. Rovnako ako v pripade zimnych gum. Zimne pneu si O.K. zamerne dezinformovanie a skreslovanie vysledkov testov nie.
misomiso
29.11.10,12:58
Práve ABS je nenahraditeĺné pri brzdení auta ,ktorého kolesa sa v čase brzdenia nachádzaju na odlišne priľnavých povrchoch,
napr. keď ĺavá strana auta je na pevnom asfalte,kým pravá strana je na krajnici, na trave alebo inom klzkom povrchu.

Vychadzas z mylnej predstavy, ze v tychto situaciach ABS nieco zmoze. Ak budes mat pravu stranu napr. na krajnici pokrytu ladom, prachom strkom alebo blatom, je dost jedno, ci sa to na tom bordeli prave koleso zabolkuje alebo ci sa s nim bude "hrajkat" a tukat donho ABS - prava strana bude brzdit proste na figu. Budes sa musiet spolahnut na lavu stranu, ktora je na asfalte a budes musiet ratat s tym, ze ta bude stacat dolava (musis to korigovat volantom). Dokonca bez ABS som zazil takychto brzdeni stovky a nemal som s tym problem. Dokonca rovnake sa ti stane aj na mokrom asfalte v ostrejsej zakrute. V aute bez ABS jednoducho brzdis na 90% adheznych moznosti tej vonkajsej (pritlacenej) strany a ignorujes blokovanie vnutorneho predneho kolesa (ktore aj tek vela sily neprenasa, pretoze je odlahcene - ani ABS nedokaze preniest vela sily cez taketo koleso). Ides v podstate iba po vonkajsej stope a to vnutorne koleso prispieva svojou troskou k spomalenu.

A pokial niektore ESP (su rozne verzie a softy) brzdenie na nerovnakom povrchu vyhodnoti tak, ze aj to druhe koleso odbrzdi, tak to je potom uz uplna katastrofa. Potom nezabrzdis ani ak mas jednu stranu na asfalte, hoci by si inak mohol, aj ked napr. druha je na lade.
Nandrolon
29.11.10,14:00
ja to napíšem takto ako to chápem ja:
Vo všetkom je dôležitá štatistika, bez ktorej sa nedá nič efektívne riadiť, teda ani ovplyvňovať masy ľudí.
Ak ABS 1000 šoférom /mantákom za volantom/ pômože predísť havárii ale na druhej strane 50 ľuďom /dobrým šoférom/ tú haváriu "spôsobí" je to v prospech ABS.
Takto isto je to aj s letnými a zimnými pneu.
Ak by naraz zrušili zimné pneu, tak by pripudlo tisíce nehôd, takže zase štatistika hovorí v prospech zimných pneu...
Na cestách si dovolím tvrdiť chodí len "pár" dobrých vodičov, ale hazardérov a zlých vodičov sú tisíce...

Výsledok je jednoducho taký, že ABS môže fakt perfektného vodiča trochu zradiť /lebo stroj to urobí zareaguje horšie ako špičkový vodič/ ale na druhej strane mantákovi za volantom čo vie ísť pomaly iba rovno zase veľmi pomôže... a tých je omnoho viac na cestách...
misomiso
29.11.10,15:27
ja to napíšem takto ako to chápem ja:
Vo všetkom je dôležitá štatistika, bez ktorej sa nedá nič efektívne riadiť, teda ani ovplyvňovať masy ľudí.
Ak ABS 1000 šoférom /mantákom za volantom/ pômože predísť havárii ale na druhej strane 50 ľuďom /dobrým šoférom/ tú haváriu "spôsobí" je to v prospech ABS.
Takto isto je to aj s letnými a zimnými pneu.
Ak by naraz zrušili zimné pneu, tak by pripudlo tisíce nehôd, takže zase štatistika hovorí v prospech zimných pneu...
Na cestách si dovolím tvrdiť chodí len "pár" dobrých vodičov, ale hazardérov a zlých vodičov sú tisíce...

Výsledok je jednoducho taký, že ABS môže fakt perfektného vodiča trochu zradiť /lebo stroj to urobí zareaguje horšie ako špičkový vodič/ ale na druhej strane mantákovi za volantom čo vie ísť pomaly iba rovno zase veľmi pomôže... a tých je omnoho viac na cestách...

Jasne, vsetko sedi, len si trocha nepochopil, o com som pisal. Tie statistiky po zavedeni ABS prave celkom jednoznacne hovorili o tom, ze rapidne narastol pocet nehod prave autam, s ABS. Nerozlisovali dobrych soferov a mantakov, hodnotili vsetkych spolocne. A kedze suhlasim s tebou, ze mantakov byva viac, znamena to, ze prave mantakom to uskodilo.

Lenze neuskodilo im samotne ABS, uskodila im marketingova kampan vyrobcov v kombinacii s ABS. Hlavne o tu zavadzajuc kampan islo, nie ani tak o samotny system.

Rovnake plati aj o zimnych gumach. Dokonca som presvedceny ze zimne gumy v zime su na prospech vsetkym, aj zlym aj dobrym soverom. Len ta lziva kampan opat skodi, ktora sa nam napr. snazi vsugerovat, ze zimne budu mat aj na suchom asfalte lepsiu prilvavost. Nebudu. Budu ju mat na snehu. Myslim, si, ze kazdy potrebuje mat k tomu, aby si mohol dobre robit svoju pracu dobre informacie. Bludy nepomozu ani zlemu pracovnikovi, ani dobremu. Rovnake plati aj o soferoch.

Teda kritizoval som jedine. Ze vyrobcovia aut a prislusenstva povyslili svoj marketing a snahu predat za kazdu cenu nad akukolvek etiku a snahu spravne informovat, a tym v praxi neguju inak dobry efekt svojich vyrobkov, a to niekedy az do takej miery, ze ten negativny efekt prevladne.
Nandrolon
29.11.10,18:16
Jasne, vsetko sedi, len si trocha nepochopil, o com som pisal. Tie statistiky po zavedeni ABS prave celkom jednoznacne hovorili o tom, ze rapidne narastol pocet nehod prave autam, s ABS. Nerozlisovali dobrych soferov a mantakov, hodnotili vsetkych spolocne. A kedze suhlasim s tebou, ze mantakov byva viac, znamena to, ze prave mantakom to uskodilo.

Lenze neuskodilo im samotne ABS, uskodila im marketingova kampan vyrobcov v kombinacii s ABS. Hlavne o tu zavadzajuc kampan islo, nie ani tak o samotny system.

Rovnake plati aj o zimnych gumach. Dokonca som presvedceny ze zimne gumy v zime su na prospech vsetkym, aj zlym aj dobrym soverom. Len ta lziva kampan opat skodi, ktora sa nam napr. snazi vsugerovat, ze zimne budu mat aj na suchom asfalte lepsiu prilvavost. Nebudu. Budu ju mat na snehu. Myslim, si, ze kazdy potrebuje mat k tomu, aby si mohol dobre robit svoju pracu dobre informacie. Bludy nepomozu ani zlemu pracovnikovi, ani dobremu. Rovnake plati aj o soferoch.

Teda kritizoval som jedine. Ze vyrobcovia aut a prislusenstva povyslili svoj marketing a snahu predat za kazdu cenu nad akukolvek etiku a snahu spravne informovat, a tym v praxi neguju inak dobry efekt svojich vyrobkov, a to niekedy az do takej miery, ze ten negativny efekt prevladne.

ja som to veľmi dobre pochopil, neboj tiež mám nejaký ten piatok za volantom aj ťažká moto, aj autá, aj ostatné kolesové stroje...

ten test som nevidel, ale z vlastných skúseností viem, že na zimných pneu si nemôžem dovoliť to čo na letných, ale iba v uzko-špecifických prípadoch /kedy je na kysuciach, kde je meter a pol snehu a cestári spia/ v zime suchá cesta ???

Takže to zhrniem takto:
1. ak je v zime suchý asfalt pekne nahriaty od slnka tak pri brzdení môžeme polemizovať o letných a zimných gumách, tam ti dám trochu aj za pravdu, ale toto je viacmenej "teoretická situácia".
Ak je už sem-tam milimeter snehu tak letné gumy idú srať.
Ak je dajme tomu +14 stupňov a jasno, tak na zimných gumách /cca pred mesiacom bola často táto situácia/ mi to pláva ako na vode, pri brzdení mám pocit že sa mi topia gumy a na tom sa šmýkam...

Všeobecne je môj názor takýto:
- ak to beriem ako celok, tak:
- zimná pneu je v zime lepšia ako letná pneu /aj vrátane ideálnych situácií, ktoré sú 3 dni za celú zimu.../
- letná pneu je v lete lepšia ako zimná pneu /tu by som sa mohol dosť rozpísať o "dojazďovaní zimných pneu v lete, čo je absolútna volovina a priľnavosť ako na oleji/...

o ABS sa vyjadrovať nebudem, nakoľko ho nemám v aute. Niečo na tom ale bude - i keď sa to týka hlavne pohodlia, nakoľko ináč by sa to nemontovalo do 300 kg turistických motocyklov...

- vôbec tieto všetky dilemy sú dvojsečné zbrane, niečo ako manuálna prevodovka a automat... ak by bola cena ojazdeného auta rovnaká s manuálom a automatom, beriem automat, nakoľko určite prevodovka dostala na frak menej ako keď má manuál vodič-manták...

- sú ľudia, ku ktorým sa aj ja radím že ma šoférovanie strašne baví a teším sa na každú dlhšiu jazdu, väčšina ľudí ale auto používa ako "nutné zlo" a sú radi keď nesedia za volantom a tam je práve ABS doma, nakoľko poskytuje určitý komfort a istotu i keď tá istota je trošku "falošná" čo môže byť kontraproduktívne v danej situácii...

Na tie štatistiky že ABS zvýšilo počet nehôd mám názor, že ako prišli na to že to bolo práve ABS a nie niečo iné /od sopečných erupcií na slnku cez zanedbaný sex :D:D:D/.
misomiso
29.11.10,20:38
j

Na tie štatistiky že ABS zvýšilo počet nehôd mám názor, že ako prišli na to že to bolo práve ABS a nie niečo iné

To je jednoduche. Porovnavali nehodovost aut bez ABS a s ABS. Dnes uz by taketo porovnanie nebolo velmi mozne, pretoze aut bez ABS jazdi v Europe uz velmi malo, a ak sa vyskytuju, lisia sa od dnesnych aut aj inymi vlastnostami (celkovo su menej bezpecne). Ale par rokov po zavedeni ABS bola ina situacia, v tedy mala ista cast auta ABS, a boli to prave tie najmodernejsie a tym padom najbezpecnejei auta. Kazdy ocaakaval, ze tymto autam klesne nehodovost. V skutocnosti prave tejto skupine aut stupla.
Nandrolon
30.11.10,05:10
Takže vlastne som vydedukoval, že tie testy sa netýkali ABS v dnešnej dobe ale prvých predpotopných ABS keď to všetko "začalo", to vysvetľuje všetko a dávam ti za pravdu...
Na začiatku má každá nová vec kopec nevýhod, kým sa to vyšpecifikuje atď... a dosť často je viac negatív ako pozitív...
To isté bolo aj s automatickými prevodovkami a teraz sú tak dokonalé, že priemerný vodič sa na ňu nechytá... o komforte radšej nehovorím, lebo keď som testoval nového mercedesa B s plnou výbavou vrátane automatickej prevodovky, mal som pocit že manuál už nikdy nechcem, samozrejme ľavá noha mi zavadzala na podlahe ako nejaké poleno, ktoré je tam zbytočné...

I keď princíp ABS je stále rovnaký, v praxi to bude diametrálne odlišné, ako porovnávať trabanta s mercedesom...
rickman
30.11.10,05:54
Takže vlastne som vydedukoval, že tie testy sa netýkali ABS v dnešnej dobe ale prvých predpotopných ABS keď to všetko "začalo", to vysvetľuje všetko a dávam ti za pravdu...
Na začiatku má každá nová vec kopec nevýhod, kým sa to vyšpecifikuje atď... a dosť často je viac negatív ako pozitív...
To isté bolo aj s automatickými prevodovkami a teraz sú tak dokonalé, že priemerný vodič sa na ňu nechytá... o komforte radšej nehovorím, lebo keď som testoval nového mercedesa B s plnou výbavou vrátane automatickej prevodovky, mal som pocit že manuál už nikdy nechcem, samozrejme ľavá noha mi zavadzala na podlahe ako nejaké poleno, ktoré je tam zbytočné...

I keď princíp ABS je stále rovnaký, v praxi to bude diametrálne odlišné, ako porovnávať trabanta s mercedesom...

Automat, ESP a xenonove svetla by mali byt povinnou vybavou :).
arizona
30.11.10,06:46
Automat, ESP a xenonove svetla by mali byt povinnou vybavou :).
Ja by som zas xenonove svetla zakazala !!!

Nech skusi ten co ich vymyslel kazde rano v hlbokej tme dostavat taku hodinovu palbu na oci z tychto svetiel...:mee::rolleyes::mad:
rickman
30.11.10,06:50
Ja by som zas xenonove svetla zakazala !!!

Nech skusi ten co ich vymyslel kazde rano v hlbokej tme dostavat taku hodinovu palbu na oci z tychto svetiel...:mee::rolleyes::mad:

Vyskusala si si jazdu v noci alebo sere s takymito svetlami? Podla mna nie, oprav ma ak sa mylim, urcite by si potom so mnou suhlasila, je to perfektne. A to, ze ak ti idu oproti, tak ano oslepuju, ale da sa na to zvyknut a potom to uz ani nevnimas. A pokial ta oslepuju zozadu, tak na to je dalsia vychytavka a to stmavovacie spatne zrkadla, vtedy moze mat aj 10 reflektorov ten za tebou, nevadi ti to :).
arizona
30.11.10,07:09
Vyskusala si si jazdu v noci alebo sere s takymito svetlami? Podla mna nie, oprav ma ak sa mylim, urcite by si potom so mnou suhlasila, je to perfektne. A to, ze ak ti idu oproti, tak ano oslepuju, ale da sa na to zvyknut a potom to uz ani nevnimas. A pokial ta oslepuju zozadu, tak na to je dalsia vychytavka a to stmavovacie spatne zrkadla, vtedy moze mat aj 10 reflektorov ten za tebou, nevadi ti to :).
Ja ich na aute nemám, takže z tejto pozície neviem posúdiť...
Ale tú každodennú cca hodinovú palbu na oci poznám, preto som to napísala...
Možno v mestách to nie je tak výrazné oslepovanie,ale mimo miest,v hlbokej tme,ked ide proti tebe neustále kolona, je to hrozne oslepúce.
Neviem, či sa dá na tie silné svetlá zvyknúť, ja akurát tak klopím oči k zemi,aby som sa im čo najviac vyhla...:rolleyes:
misomiso
30.11.10,09:38
Ja by som zas xenonove svetla zakazala !!!

Nech skusi ten co ich vymyslel kazde rano v hlbokej tme dostavat taku hodinovu palbu na oci z tychto svetiel...:mee::rolleyes::mad:

To ta oslepuju ti, ktori ich maju namontovane dodatocne nacierno a preto tieto svetla neobsahuju automaticke urziavanie vysky. Policajti slubovali, ze sa na to zmeraju ale kde by mohli vsetkych skontrolovat. Takych aut jazdi strasne vela.
misomiso
30.11.10,09:39
Automat, ESP a xenonove svetla by mali byt povinnou vybavou :).

ESP nie, automat mozno v meste ale povinne by som dal tempomat, xenonove svetla a masazne sedadla.
blazonko
30.11.10,09:48
To je jednoduche. Porovnavali nehodovost aut bez ABS a s ABS.

Počkaj, ono prišli na to, že viac nehôd mali autá s ABS. Ale mňa by tiež zaujímalo, ako prišli na to, že tie nehody spôsobilo práve ABS???
misomiso
30.11.10,11:25
Počkaj, ono prišli na to, že viac nehôd mali autá s ABS. Ale mňa by tiež zaujímalo, ako prišli na to, že tie nehody spôsobilo práve ABS???

Nikto nikdy netvrdil, ze ich sposobilio ABS. Sposobila ich lziva kampan vyrobcov, ktori v suvislosti s ABS zakaznikov zavadzali. Ked si precitas celu temu dozvies sa, nebudem to pisat 5 x .
Nandrolon
30.11.10,11:45
áno, lživá kampaň, teda ľudia si mysleli že ABS ich zbaví aj bolesti hlavy a tak jazdili ako k**ti a potom sa čudovali že zhavarovali...
blazonko
30.11.10,11:48
Podľa mňa sú síce reklamy poriadne lživé, ale všetko je v ľuďoch. Poznám i takých, ktorý ABS nemajú a jazdia ako blázni. Ak ho majú, jazdia rovnako. Osobne si myslím, že je jedno, či v aute ABS je alebo nie je. Všetko závisí na vodičoch.
rickman
30.11.10,11:50
To ta oslepuju ti, ktori ich maju namontovane dodatocne nacierno a preto tieto svetla neobsahuju automaticke urziavanie vysky. Policajti slubovali, ze sa na to zmeraju ale kde by mohli vsetkych skontrolovat. Takych aut jazdi strasne vela.

Presne tak. Niekto, kto si tam da tie modre hovadiny, co svietia ako vianocny stromcek, tak to sa vazne neda porovnavat.

Kazde oprotiiduce auto oslepuje, xenonove mozno viac, ale tych par sekund sa to zvladnut da oproti tomu, aku sluzbu robia vodicovi.


ESP nie, automat mozno v meste ale povinne by som dal tempomat, xenonove svetla a masazne sedadla.

Preco ESP nie?
Tempomat treba vediet pouzivat, moze to byt velmi zradne.
Joj a s tymi sedadlami si robis srandu? :D
misomiso
30.11.10,12:00
Presne tak. Niekto, kto si tam da tie modre hovadiny, co svietia ako vianocny stromcek, tak to sa vazne neda porovnavat.

Kazde oprotiiduce auto oslepuje, xenonove mozno viac, ale tych par sekund sa to zvladnut da oproti tomu, aku sluzbu robia vodicovi.



Preco ESP nie?
Tempomat treba vediet pouzivat, moze to byt velmi zradne.
Joj a s tymi sedadlami si robis srandu? :D

Neviem, preco by mal byt zradny tempomat. A sedacky robi uz Mercedes aj Citroen, mozno aj ine znacky. Ked ides na dlhu trasu, pomaha to predchadzat unave, pretoze mas lepsie prekrveny organizmus, aj mozog.
blazonko
30.11.10,12:03
Kazde oprotiiduce auto oslepuje, xenonove mozno viac, ale tych par sekund sa to zvladnut da oproti tomu, aku sluzbu robia vodicovi.

Pár sekúnd sa to dá zvládnuť? Tú vetu snáď nemyslíš vážne. Aj pár sekúnd oslepenému vodičovi stačí na to aby havaroval.

Ak sú originál z výroby, tak sa to ešte dá zvládať ale tie laicky namontované, ktoré ťa oslepujú už z poriadnej diaľky..... Ti poviem, nevidieť 15 - 30 sekúnd cestu a nezabiť sa pritom, to dá zabrať. O vodičoch, ktorí nosia okuliare, ani nehovorím. Ak na mňa zasvieti auto s takýmito svetlami, tak som hodnú chvíľu úplne slepá. Neviem ako by si v takomto stave šoféroval ty.
misomiso
30.11.10,12:07
áno, lživá kampaň, teda ľudia si mysleli že ABS ich zbaví aj bolesti hlavy a tak jazdili ako k**ti a potom sa čudovali že zhavarovali...

Oni sa zacali cudovat uz kratko pred havariou, ze zazrak sa nekona....


Podľa mňa sú síce reklamy poriadne lživé, ale všetko je v ľuďoch. Poznám i takých, ktorý ABS nemajú a jazdia ako blázni. Ak ho majú, jazdia rovnako. Osobne si myslím, že je jedno, či v aute ABS je alebo nie je. Všetko závisí na vodičoch.

Vsetci sme rovnaki, nedelil by som ludi tak jednoznacne na k**tov a tych idealnych.

Je to ako v politike. Ak mi nejaky politik slubi, ze sa budem mat dobre bez toho, aby som sa o to sam pricinil (napr, tym, ze zabezpeci nizsie ceny energii, nizsie poplatky v banke, stedre dochodky a vyssie platy) tak si dam zajtra rano automaticky budika na neskor. Ak mi ale politik otvorene povie ze dochadza ropa a plyn, a ze preziju ti, ktori si postavia nizkoenergeticky dom (a pred tym si nan zarobia), tak si dam budika na pol stvrtu, aby som mal cas nieco vymysliet.

Vsetko je to iba o tom, dostat tie spravne informacie. Lenze keby politik prezentoval spravne informacia nikto by ho nevolil a keby automobilky pravdivo informovali o realnych moznostica bezpecnostnych systemoch, nikto by nebol ochotny si za ne priplatit...
rickman
30.11.10,12:16
Neviem, preco by mal byt zradny tempomat. A sedacky robi uz Mercedes aj Citroen, mozno aj ine znacky. Ked ides na dlhu trasu, pomaha to predchadzat unave, pretoze mas lepsie prekrveny organizmus, aj mozog.

Lebo je to tak. Na dialnici ani nie, ale na okreskach v zakrute, kde by si isiel normalne menej, ale pozabudnes sa.. Ci je zradny alebo nie, je to jedno, treba byt opatrny.


Pár sekúnd sa to dá zvládnuť? Tú vetu snáď nemyslíš vážne. Aj pár sekúnd oslepenému vodičovi stačí na to aby havaroval.

Ak sú originál z výroby, tak sa to ešte dá zvládať ale tie laicky namontované, ktoré ťa oslepujú už z poriadnej diaľky..... Ti poviem, nevidieť 15 - 30 sekúnd cestu a nezabiť sa pritom, to dá zabrať. O vodičoch, ktorí nosia okuliare, ani nehovorím. Ak na mňa zasvieti auto s takýmito svetlami, tak som hodnú chvíľu úplne slepá. Neviem ako by si v takomto stave šoféroval ty.

Áno, originálne sa zvládnuť dajú, ale tie ostatné nie - ako píšeš. Neviem prečo po mne poriadne neprečítaš ;). Ale aj to je ešte v pohode než keď niekto zabudne vypnúť aj diaľkové xenóny, vtedy je to "" sranda "".
blazonko
30.11.10,12:30
Myslela som to tak, že sa dajú zvládnuť, aspoň u mňa, len s veľkými ťažkosťami, keďže ma úplne oslepia nie len keď ide auto oproti, ale ešte aj nejakých tých pár sekúnd potom nič nevidím. Ale máš pravdu. Vždy lepšie ako diaľkové xenóny. To potom idem len po pamäti. :D
Nandrolon
30.11.10,18:26
o tom oslepovaní napíšem len toto: je pravda že xenóny oslepujú viac, ale iba trochu. v praxi ma najviac oslepujú preťažené staršie autá, prípadne šoféri, ktorí zabudnú na diaľkové, to ma ide roztrhať od zlosti...
na druhej strane môžem mať vybavenie akékoľvek, ak ho neviem správne používať škodím sebe aj ostatným účastníkom cestnej premávky...
rickman
01.12.10,05:50
Vždy lepšie ako diaľkové xenóny. To potom idem len po pamäti. :D

:D :D :D :D

Ale to sa nestáva často, priam vôbec. Ľudia s bixenonmi si zvyknú dať toľko námahy aby si prečítali manuál k autu :).
blazonko
01.12.10,05:52
No to by si žasol, ako často sa mi toto stáva. :D Možno si ho prečítajú, ale to je asi tak všetko. :)
bikam
01.12.10,06:25
sú ľudia, ku ktorým sa aj ja radím že ma šoférovanie strašne baví a teším sa na každú dlhšiu jazdu.
mimotemy:) Aj ja.