Linda11
04.11.10,08:07
Dobrý deň,

veľmi by som prosila o odpoveď na otázku, či sa môže ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe dohodou, alebo ak nie, tak akou formou, čo by bolo pre mňa ako zamestnanca najvýhodnejšie. So zamestnávateľom sme sa vlastne obaja zhodli, že ukončíme našu spoluprácu. A ešte jedna vec, že čo v takom prípade, že som momentálne na PN, môže sa vtedy ukončiť PP, ako to funguje. Čo z toho môžem vyťažiť?
Tweety
04.11.10,07:09
Dobrý deň,

veľmi by som prosila o odpoveď na otázku, či sa môže ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe dohodou, alebo ak nie, tak akou formou, čo by bolo pre mňa ako zamestnanca najvýhodnejšie. So zamestnávateľom sme sa vlastne obaja zhodli, že ukončíme našu spoluprácu. A ešte jedna vec, že čo v takom prípade, že som momentálne na PN, môže sa vtedy ukončiť PP, ako to funguje. Čo z toho môžem vyťažiť?
Jednoducho, skončíš ho v SD bez dôvodu. ZP pozná skončenie PP v SD. Môžeš skončiť aj počas PN. tú ti bude po jeho skončení preplácať SP.
§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.
(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
katka50
04.11.10,07:10
Dobrý deň,

veľmi by som prosila o odpoveď na otázku, či sa môže ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe dohodou, alebo ak nie, tak akou formou, čo by bolo pre mňa ako zamestnanca najvýhodnejšie. So zamestnávateľom sme sa vlastne obaja zhodli, že ukončíme našu spoluprácu. A ešte jedna vec, že čo v takom prípade, že som momentálne na PN, môže sa vtedy ukončiť PP, ako to funguje. Čo z toho môžem vyťažiť?
ZP § 72
§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
(1)V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.
(2)Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

Áno-v skúšobnej dobe môžeš skončiť PP aj počas PN.
veronikasad
04.11.10,07:11
Dobrý deň,

veľmi by som prosila o odpoveď na otázku, či sa môže ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe dohodou, alebo ak nie, tak akou formou, boločo by pre mňa ako zamestnanca najvýhodnejšie. So zamestnávateľom sme sa vlastne obaja zhodli, že ukončíme našu spoluprácu. A ešte jedna vec, že čo v takom prípade, že som momentálne na PN, môže sa vtedy ukončiť PP, ako to funguje. Čo z toho môžem vyťažiť?

ukončenie prac.pomeru v zmysle § 72 Zákonníka práce

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

Nemocenské dávky bude aj po skončení prac.pomeru vyplácať sociálna poisťovňa (ak PN naďalej trvá).
Chobot
04.11.10,08:49
Dobrý deň,

veľmi by som prosila o odpoveď na otázku, či sa môže ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe dohodou, alebo ak nie, tak akou formou, čo by bolo pre mňa ako zamestnanca najvýhodnejšie. So zamestnávateľom sme sa vlastne obaja zhodli, že ukončíme našu spoluprácu.


Áno, môžeš skončiť PP aj dohodou. Dohodnete sa, ku ktorému konkrétnemu dňu sa PP skončí, dáte to na papier a obaja podpíšete. Môžeš skončiť v podstate akoukoľvek formou, výpoveď, okamžité skončenie (ak je na to dôvod, napr. nevyplatenie mzdy), dohoda, skončenie v skúš. dobe.

Skončenie PP v skúšobnej dobe podľa § 72 je jednostranný právny úkon a nevyžaduje súhlas druhej strany. Dohoda je tiež možná, v dohode si môžete určiť aj napr. skončenie o 2 týždne. Dohoda je dvojstranný právny akt. Výpoveď je v skúšobnej dobe zbytočná a nelogická, ale nie je to vylúčené ako forma skončenia. Najvýhodnejšia sa mi zdá dohoda, je to najčistejšie a nikto nemôže v budúcnosti povedať, že to tak nechcel.






A ešte jedna vec, že čo v takom prípade, že som momentálne na PN, môže sa vtedy ukončiť PP, ako to funguje. Čo z toho môžem vyťažiť?

Aj počas PN môžeš skončiť. Čo chceš z toho vyťažiť?