SERVIS
22.11.05,13:34
Uvažujem nad stavebným sporením. Asi v takom zmysle, že budeme robiť zateplenie a omietku rod.domu, takže budem mať dosť bločkov. Asi tak do roka by som aj čerpala úver. Oplatí sa to ešte v dnešnej dobe? A ktorú si vybrať, vonkoncom sa mi nechce chodiť po stavebných sporitelniach. Poradte ak ste poraďáci. Ďakujem.
durisovad
22.11.05,14:03
Ja myslim, ze stavebne sporenie sa oplatilo zalozit niekedy pred rokmi, ked bola premia 6.000 Sk a uroky z nasporenej ciastky okolo 4 %. Este aj dnes je to pomerne vyhodna a ista forma sporenia, pokial clovek moze drzat peniaze 6 rokov. Co sa tyka uveru, ten som nikdy necerpala, ale viem od znamych, ze nie je financne vyhodny. Jedinym kladom je udajne to, ze clovek nepotrebuje na vybavenie takehoto uveru tolko dokumentov ako v bankach.
Podmienky su zhruba rovnake v kazdej sporitelni, takze velmi vyberaz z coho nie je. Jedinym kriteriom vyberu by snad bola dostupnost expozitury k miestu bydliska, aby clovek nemusel vela cestovat.
tonkat
22.11.05,14:18
Úver sa ti oplatí v stavebnej sporiteľni od vyššej sumy - t.zn. okolo 500tis., pretože v súčastnosti sa platia aj fixné poplatky za úver ( napr. v PSS) 3 000 za vybavenie úveru a 500,-- za biankozmenku bez ohľadu na výšku požičiavanej sumy.
STRELEC
22.11.05,14:19
Úrokové miery vo všeobecnosti poklesli a teda následne aj štátny príspevok. Úrok zaujímavý v podstate nikdy nebol. V porovnaní s termínovými vkladmi bánk sa ešte oplatí stavebné sporenie. Navyše v budúcnosti môže vzniknúť potreba medziúveru alebo úveru. Medzi jednotlivými stavebnými sporiteľňami nie je významnejší rozdiel.
Z pohľadu úrokovej výnosnosti sú výhodnejšie niektoré obligácie a pritom rovnako bezpečné ako stavebné sporenie.
Ďalšie možnosti zvyšujú výnosnosť, ale aj riziko vkladu (tichý spoločník spoločnosti požičiavajúcej Sk, niektoré rakúske a pod "kluby"...). Je na zvážení majiteľa Sk. Možno sa rozhodne pre rozloženie rizika 70% - do bezpečnej úložky s nižším úrokom, po 15% na výnosnejšie a rizikovejšie ???
Farks
12.06.07,09:06
Dobrý deň všetkým na porade!!! Včera ráno som dostala list zo stavebného sporenia. Ide o to, že pred vyše rokom sme zrušili zmluvu a dali sme si vyplatiť všetky nasporené peniaze. Neskôr sme vydokladovali bločky a dali nám aj štátnu prémiu. V tom včerajšom liste bola upomienka, že sme nezaplatili pravidelný mesačný vklad. Tak som tam hneď dneska ráno volala a povedali mi že je to bežný postup. Oni mi proste tú moju zrušenú zmluvu nejakým spôsobom prerozdelili a založili novú (pracovníčka mi povedala, že vraj mám byť ešte rada, lebo ma zbavili poplatkov za znovuuzatvorenie novej zmluvy) Vysvetlila som jej že už stavebné sporenie nechcem a ona mi povedala, že mám ten list považovať za bezpredmetný, nič nezaplatiť a že sa automaticky tá nová zmluva zruší. Bojím sa, že to nechám tak a o pár mesiacov ma bude čakať iný list v schránke. Stretol sa s tým niekto?
airamh
14.06.07,13:50
Ahojte, v podstate vsetko co ste naisali je pravda ale.... Nemate kompletne informacie ale dost skreslene.
Farks
ano mozes to brat ako bezpredmetne do 2 mesiacov banka zrusi zmluvu aj ked nieje vylucene ze ti list este neposlu ale je to len informacia.

A k tym ostatnym
Stavebne sporenie sa este stale oplati. Je tam garantovany vynos a k tomu statna premia. A ked bola SP 6000 aj v bankach boli urokove sadzy 20% a teraz?

Ak mate este daku otazku kludne napiste odpoviem vam. Ahojte
magdina
20.07.07,15:03
Ahoj všetkým,
synovi chcem založiť stavebné sporenei, ktoré bude viac-menej sporivé na tých 6 rokov. Akosi mi nejde vyrovnať sa s tým, že mám zaplatiť 1% z cieľovej sumy- len tak im dať 6 000,-sk!!!!!!A potom ešte poplatky za vedenie účtu atd...........Opaltí sa to ešte aj teraz alebo poraďte niečo, kde sa dá ukladať a pomaly rastie suma.Ďakujem
veronikasad
20.07.07,15:14
Ahoj všetkým,
synovi chcem založiť stavebné sporenei, ktoré bude viac-menej sporivé na tých 6 rokov. Akosi mi nejde vyrovnať sa s tým, že mám zaplatiť 1% z cieľovej sumy- len tak im dať 6 000,-sk!!!!!!A potom ešte poplatky za vedenie účtu atd...........Opaltí sa to ešte aj teraz alebo poraďte niečo, kde sa dá ukladať a pomaly rastie suma.Ďakujem

Prečo chceš teraz uzatvárať zmluvu na 600 tis. SK? Dá sa aj podstatne menšia suma / ak budeš niekedy potrebovať úver, suma sa dá bez problémov zvýšiť.
Ak to má byť sporivá zmluva, aj pri poplatkoch za vedenie účtu sa to ešte stále oplatí, ak budeš ročne vkladať sumu, z ktorej je nárok na plnú štátnu prémiu.

----------
Veronika
magdina
30.08.07,11:32
Teraz som sa dozvedela,že mi znížia od budúceho roka úrok z 3% na 2% pretože nemám požadovanú výšku cieľovej sumy- mám len 50.000,-sk, no pri uzatváraní zmluvy stavebného sporenia sme mali dohodnutý úrok 3%. čo by ste mi poradili? Zrušiť selú zmluvu, alebo prijať nižší úrok? A aký finančný postih pre pre mňa plynie zo zrušenia zmluvy??????????????
ĎAKUJEM
Braňo
30.08.07,11:44
Výška štátnej prémie podľa rokov :
Štátna prémia v stavebnom sporení Roky % z ročného vkladu Maximálna výška
štátnej prémie (Sk) Minimálny ročný
vklad (Sk) 2004 15,0 2500 16 667 2005 14,5 2500 17 242 2006 10,0 2000 20 000 2007 9,5 2000 21 053 2008 12,5 2000 16 000
Chobot
19.09.08,10:02
Pre informáciu:

V zbierke zákonov vyšlo nové opatrenie MF SR č. 355/2008, kde bola určená všky štátnej prémie na stavebné sporenie na rok 2009. V podstate percentuálna výška prémie zostáva nezmenená - 12,5%, len suma už je uvedená v EUR - 66,39, čo predstavuje sumu 2000 SKK.
botosova
29.09.08,09:12
Prosim mozte mi niekto poradit.
Cisto hypoteticky: Mam 100 000 a dam ich na stavebene sporenie, pricom mesacne budem davat este 5 tis. o rok az rok a pol chcem brat uver na 400 000, poskytnu mi ho a ak ano je potrebne dokladovat plnu vysku cerpaneho uveru?
Dakujem za odpovede....
Chobot
29.09.08,09:33
Prosim mozte mi niekto poradit.
Cisto hypoteticky: Mam 100 000 a dam ich na stavebene sporenie, pricom mesacne budem davat este 5 tis. o rok az rok a pol chcem brat uver na 400 000, poskytnu mi ho

Medziúver ti môžu poskytnúť aj hneď po uzatvorení stavebného sporenia.

Ale ak chceš iba stavebný úver, tak predpokladám, že pri takomto spôsobe sporenia do 1,5 roka nezískaš potrebné hodnotiace číslo, aby ti mohla byť pridelené cieľová suma.


a ak ano je potrebne dokladovat plnu vysku cerpaneho uveru?
Dakujem za odpovede....

Áno, ak čerpáš stavebný úver, je potrebné dokladovať účelové použitie všetkých prostriedkov.
mirodre
01.10.08,10:32
ahojte,

mna by zaujimalo ako stare musia byt blocky, ktorymi dokladujem stavebne prace. Totiz chcem si vytiahnut zo stavebneho nasporene peniaze este pred uplinutim 6 rokov a neviem s akym datumom musia byt blocky pripadne co ma byt na nich aby mi to uznali.

Poradte prosim.
jasipo
01.10.08,15:22
bločky nesmu byť starsie ako datum založenia stavebneho sporenia.
zena
13.10.09,10:28
Co sa moze stat v pripade predlozenia blocka, ktory nie je Vas? Mam na mysli to ze si kupite od niekoho blocky, pouzijete ich na stavebny uver, ako si to banka overi?
Xanti
13.10.09,10:31
Co sa moze stat v pripade predlozenia blocka, ktory nie je Vas? Mam na mysli to ze si kupite od niekoho blocky, pouzijete ich na stavebny uver, ako si to banka overi?
Kúpiš bločky napríklad na tehly 50 tky (vonkajšie obvodové ), a v byte budeš mať tehly 7čky ( priečkové ), môžu prísť na kontrolu a uvidia. :o
Kúpiš bloček na 100 m2 plávajúcej podlahy , ale tvoja podlahová plocha je len 35m2. Resp. prídu k tebe a tú plavajúcu nenájdu. :D:D:D:D
alušik
13.10.09,10:34
Banka môže prísť preveriť skutočnosť aj k Vám domov a ak nebudete mať prerobené to, čo bločkami deklarujete, môžete si vyrobiť problém, pretože o tomto Vašom "podvode" budú informované aj ostatné banky a v budúcnosti budete nedôveryhodnou osobou pre prípadné poskytnutie úveru.
Osobne som takúto kontrolu nezažila, ale čo nie je môže byť... Hlavne pri vyšších dokladovaných sumách.
Chobot
13.10.09,10:35
Co sa moze stat v pripade predlozenia blocka, ktory nie je Vas? Mam na mysli to ze si kupite od niekoho blocky, pouzijete ich na stavebny uver, ako si to banka overi?

Záleží od banky či stavebnej sporiteľne, ako bude preverovať opodstatnenosť čerpania stav. úveru či hypotéky. Nepýtaj sa na niečo, čím evidentne páchaš podvod. To je ako keby som sa spýtal, ako zistí polícia, ak niečo ukradnem...
zena
13.10.09,10:43
No moment, aby ste ma neobvinovali z niecoho co ja nemam vobec v plane. Kamoska odo mna pytala blocky z prerabky bytu, lenza ja som si ich chela nechat pre pripad nejakej reklamacie...A preto som aj dnes hladala nieco na nete ako jej to vyhovorit. Ide o trestny cin, o ktorom je dokonca informovana aj policia a presne ze sa klient dostane na ciernu listinu banky a uz nikdy s nim neuzatvoria obchod...Toto budu dost silne argumenty pre nu aby si dala s tym pokoj. A ja samu seba tiez nehodla ohrozit.
buchač
13.10.09,10:46
Kúpiš bločky napríklad na tehly 50 tky (vonkajšie obvodové ), a v byte budeš mať tehly 7čky ( priečkové ), môžu prísť na kontrolu a uvidia. :o
Kúpiš bloček na 100 m2 plávajúcej podlahy , ale tvoja podlahová plocha je len 35m2. Resp. prídu k tebe a tú plavajúcu nenájdu. :D:D:D:D

No hej ...

Ale napríklad , kúpil som , povedzme pred 8 rokmi / som v tolerancii ;) / vodovodnú batériu za cca 5.000 Sk - vtedy boli ceny vyššie ...
Pred rokom mi ale táto vypovedala službu , reklamácia už neplatí , tak som si kúpil novú , ale len za cca 40 € - ceny išli dole ...

Je predsa samozrejmé , že chcem svoje peniaze , podľa možností čím viac :rolleyes:, tak dokladujem vyššiu sumu ...

Takže , babo , raď ...;)
Stanislav 1975
13.10.09,10:47
Podľa mňa keď sa ten úver(medziúver)poctivo spláca,tak to na žiadnu kontrolu nikto nepríde- veď polovička ľudí to takto pofidérne robí-ale to nechcem nikoho na nič navádzať...
zena
13.10.09,10:54
Podľa mňa keď sa ten úver(medziúver)poctivo spláca,tak to na žiadnu kontrolu nikto nepríde- veď polovička ľudí to takto pofidérne robí-ale to nechcem nikoho na nič navádzať...
Ano, ale osobne by som na nieco take nemala odvahu ani nervy. Dostat sa pre par € do problemov, vsetko sa podla mna da vyriesit aj legalne :) :) :)
buchač
13.10.09,11:09
Ano, ale osobne by som na nieco take nemala odvahu ani nervy. Dostat sa pre par € do problemov, vsetko sa podla mna da vyriesit aj legalne :) :) :)

Ešte tak otázočka , to je koľko , tých pár € ..????

U mňa je to do cca ....:rolleyes:aj to je niekedy veľa ....;)
zena
13.10.09,11:15
Ešte tak otázočka , to je koľko , tých pár € ..????

U mňa je to do cca ....:rolleyes:aj to je niekedy veľa ....;)
Samozrejme niekedy je aj 100€ vela, ale dostat sa pre ja neviem 3 000€ do opletaciek s bankou a policiou by som nikdy neriskovala. Radsej by som to riesila beznym uverom, aj ked su tie % take vysoke.
Xanti
13.10.09,13:27
No hej ...

Ale napríklad , kúpil som , povedzme pred 8 rokmi / som v tolerancii ;) / vodovodnú batériu za cca 5.000 Sk - vtedy boli ceny vyššie ...
Pred rokom mi ale táto vypovedala službu , reklamácia už neplatí , tak som si kúpil novú , ale len za cca 40 € - ceny išli dole ...

Je predsa samozrejmé , že chcem svoje peniaze , podľa možností čím viac :rolleyes:, tak dokladujem vyššiu sumu ...

Takže , babo , raď ...;)
Jooooooj vieš niektoré veci majú svoju životnosť, bajočko 8 rokov batéria no dalo by sa. Síce budeš oponovať že aj podlahy sa dajú meniť. Hej pravda, ak mám na fotke napr. podlahu dekoru buk, a potom hodím dekor čerešňa a mám bločky v rozmedzí 6 rokov, tak sú to podla mna oprávnené výdaje na stavebné sporenie teda na úver. Ale ked mám na bločku jeden a ten istý den tak to je smiešne.

Btw. stavebné sporiteľne majú zoznam firiem, od ktorých neakceptujú bločky, lebo tieto firmy ich vydávali na požiadanie. Bločky faktúry vyslovene len na účel stavebného úveru.
ragyinar
15.12.09,19:11
Zdravím.Chcem sa spítať,že za kolko dní dostanem peniaze zo stavebného sporenia,keď si ju zruším.Už mám viac ako 6 rokov.Ďakujem za odpovede.
Manual
15.12.09,19:34
Zdravím.Chcem sa spítať,že za kolko dní dostanem peniaze zo stavebného sporenia,keď si ju zruším.Už mám viac ako 6 rokov.Ďakujem za odpovede.
Ja mám skúsenosť z pred 2 rokov v (ČSOB), trvalo to cca 3 týždne.
zena
16.12.09,05:27
V ČSOB je to teraz do 30 dni a pokial si zaroven otvoris nove sporenie na dalsich 6 rokov do 15 dni ti peniaze poslu na ucet.