explozia
04.11.10,08:52
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či može vychovavatelka so stredoškolským vzdelaním klasifikovať žiakov? Nie je na klasifikáciu potrebne vysokoškolské vzdelanie?dakujem
korela
04.11.10,09:25
Aj niektorí ľudia čo učia na akomkoľvek stupni, môžu mať síce VŠ, ale nemajú pedagogické vzdelanie, ani pedagogické minimum.
Mne v otázke chýba v prvom rade pedagogika.
Silvernola
04.11.10,16:09
Predpokladám, že otázku zadával dotknutý rodič. Pre takých je jediná uspokojivá odpoveď: Klasifikovať tvoje dieťa môže len ten, kto mu dá dobré známky!
Sabadka
05.11.10,16:16
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či može vychovavatelka so stredoškolským vzdelaním klasifikovať žiakov? Nie je na klasifikáciu potrebne vysokoškolské vzdelanie?dakujem

Zle položená otázka, nie na klasifikáciu je potrebné vysokoškolské vzdelanie ale na samotný výkon činnosti učiteľa. Vychovávateľka si však podľa súčasne platnej legislatívy môže svoj úväzok vychovávateľa dopĺňať úväzkom ako učiteľ. Môže učiť výchovy, napr. hudobnú výtvarnú atď. Ak má takto rozvrhnutý týždenný úväzok teda aj učí tak samozrejme že má právo aj klasifikovať tak ako každý iný učiteľ, ale to samozrejme ako učiteľ veľmi dobre vieš.
melbak
05.11.10,20:22
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či može vychovavatelka so stredoškolským vzdelaním klasifikovať žiakov? Nie je na klasifikáciu potrebne vysokoškolské vzdelanie?dakujem

skus -ak mozes-napisat viac, o co ti ide, u nas chybala p.ucit. a ucila ich p vych., ktora aj znamkovala, ako rodicia sme sa nad tym nepozastavovali a neskumali jej vzdelanie, vsetko islo pocas zastupovaneho tyzdna normalne
explozia
05.11.10,21:49
len som sa spytala dakujem za odpovede
korela
05.11.10,23:34
Predpokladám, že otázku zadával dotknutý rodič. Pre takých je jediná uspokojivá odpoveď: Klasifikovať tvoje dieťa môže len ten, kto mu dá dobré známky!

Napr. mne sa táto odpoveď vôbec nezdá zábavná.

Neviem čo je v zákone, ale žiakov by mali učiť kvalifikovaní ľudia.
Deti ako trieda aj tak vycítia vždy, keď učiteľ osobnostne zlyhá pri klasifikácii či už podcenenej alebo nadnesenej.
Ak protežuje niektoré dieťa.

Na strednej škole som mala triedneho, ktorý bol zbavený funkcie riaditeľa veľkého podniku pred jeho šesťdesiatkou pri normalizácii našej spoločnosti.
Erudovaný, excelentný človek s nadhľadom, VŠ nášho smeru zamerania školy, spravodlivý ku všetkým žiakom. Manželka učila na VŠ, bezdetní.
Pedagogické vzdelanie nemal, ale cítenie áno. Do smrti na neho nezabudnem.

Po 89. roku prišla učiť angličtinu k žiakom tretieho ročníka na ZŠ 26-ročná žena s VŠE bez pedagogického vzdelania a minima. Zlyhala na celej čiare.
Pretože bola nezrelá. A prejavilo sa to práve na klasifikácii.
Na druhej hodine prvému žiakovi dala 5. Ani sa nevedelo začo. Rozmar.
Na škole vydržala mesiac. Potom prešla na učňovskú školu. Neviem koľko tam pobudla.
A riaditeľ ZŠ sa tam tiež dlho neohrial.
Silvernola
06.11.10,06:17
Napr. mne sa táto odpoveď vôbec nezdá zábavná.


Ani ja som to ako zábavné nemyslela! Naopak, je to smutná realita. Rodičom nejde o vedomosti, ale o známky. Česť výnimkám.
korela
06.11.10,09:33
Ani ja som to ako zábavné nemyslela! Naopak, je to smutná realita. Rodičom nejde o vedomosti, ale o známky. Česť výnimkám.

Ja som reagovala na to, že zatiaľ traja ľudia ohodnotili ten príspevok aké "zábavné".
Neviem posúdiť percentuálne a ani si predstaviť v akej miere ide rodičom iba dobré známky a nie vedomosti.
Svojim deťom sme vyberali na prvom stupni dobré učiteľky, na druhom dobrú školu práve pre vedomosti, čiže 8. gymnáziá.