20lucka201
04.11.10,09:59
Zdravím poraďáci,

S klientom sme dávali dokopy pohľadávky a záväzky. Pri záväzkoch, pri ktorých klient tvrdí, že boli uhradené, napísala som list o odsúhlasení záväzkoch.
Pri pohľadávkach mám tak isto postupovať ako pri záväzkoch? alebo môžem zlikvidovať doklad /vyšlú faktúru/ interným dokladom a to 365/311 a potom 211/365 len na základe tvrdenia konateľa?

Za skoré odpovede vopred ďakujem! :)
20lucka201
04.11.10,13:41
nik nepomôže prosím?
ondrejvla
04.11.10,13:48
Zdravím poraďáci,

S klientom sme dávali dokopy pohľadávky a záväzky. Pri záväzkoch, pri ktorých klient tvrdí, že boli uhradené, napísala som list o odsúhlasení záväzkoch.
Pri pohľadávkach mám tak isto postupovať ako pri záväzkoch? alebo môžem zlikvidovať doklad /vyšlú faktúru/ interným dokladom a to 365/311 a potom 211/365 len na základe tvrdenia konateľa?

Za skoré odpovede vopred ďakujem! :)

Úhradu vydanej faktúry, ktorá bola uhradená, len nemáš o tom doklad by som neriešila cez účet 365, ale priamo do pokladnice 211/311. Ak by si účtovala ako predpis na 365 a konateľ by ti to aj fyzicky uhradil do pokladnice, v tom prípade by som použila účet 365. Predpokladám, že fyzicky nemáš peniaze v pokladnici, tie má konateľ a ty o nich len účtuješ, alebo je to inak?
20lucka201
04.11.10,13:50
tak ono je to tak, že konateľovi zaplatili, ale zabudli staré účtovníčky vystaviť doklad. a neviem či môžem klasicky zlikvidovať vyšlú faktúru bez akéhokoľvek daňového dokladu..
jeso
04.11.10,14:34
a odberateľ od konateľa nepožadoval PPD, že mu zaplatil ?

ak bola tá pohľadávka zaplatená tento rok nemal by byť problém ... vystav PPD a zaúčtuj úhradu cez pokladnu ako ti radila ondrejvla
20lucka201
04.11.10,14:37
veď práve, jedná sa o staré roky. Ja účtujem len od tohto roku a keď sme s konateľom preberali pohľadávky,vtedy hovoril,ktoré sú zaplatená na 100%
ondrejvla
04.11.10,14:39
tak ono je to tak, že konateľovi zaplatili, ale zabudli staré účtovníčky vystaviť doklad. a neviem či môžem klasicky zlikvidovať vyšlú faktúru bez akéhokoľvek daňového dokladu..

Ak je to takto, a platba sa týka minulého účtovného obdobia, urobila by som zápis o tom, že konateľ prevzal úhradu a vtedy by som to riešila cez účet 365, vystaviť ID 365/311, zaúčtovať úhradu a následne ak máš fyzickú pokladňu by som riešila PPD do pokladnice cez účet 211/365. Ale ak sa jedná o tento rok, tak by som dala PPD a zároveň dodatok napísaný na PPD, platba prevzatá konateľom.
20lucka201
04.11.10,14:40
takto som to myslela aj ja. Ďakujem za rýchlu odpoveď. :)
ondrejvla
04.11.10,14:42
veď práve, jedná sa o staré roky. Ja účtujem len od tohto roku a keď sme s konateľom preberali pohľadávky,vtedy hovoril,ktoré sú zaplatená na 100%

Tak to rieš cez ID, tak ako som písala vyššie, predpis : 365/311 a potom rieš pohľadávku voči konateľovi. Keby konatelia riadne odovzdávali doklady, neboli by tieto problémy, možno to budeš mať aj na došlých faktúrach:confused:
20lucka201
04.11.10,14:45
zapotrošili doklady, nezaúčtovali úhradu a podobne. riadne očistky robím teraz vo firme..
renča1
05.11.10,16:32
zapotrošili doklady, nezaúčtovali úhradu a podobne. riadne očistky robím teraz vo firme..

Ja si napíšem len svoj názor ako by som ja postupovala. Najskôr by som si formou inventar. odsúhlasenie pohľadávok poslala daným firmám nech sa mi písomne k tomu vyjadria. Pokiaľ by pohľadávky boli uhradené z ich strany , tak to značí že musia mať dokald o úhrade. Čo by som aj od nich žiadala aspoň o opis takéhoto dokladu a preverila si či podpis príjemcu je konateľa. Na základe toho by som účtovala do účtovníctva.


Pokiaľ FA nebudú uhradené, i keď konateľ hovorí na 100% že sú, tak to je najväčší problém nie váš ale daných firiem. Veď vy ich teraz môžete vymáhať záležiac aj podľa toho aké sú staré.

Alebo ak doklady o úhrade nemá ani vaša firma a ani ostatné a stále konateľ na 100% trvá že sú uhradené, tak vystavte PPD na vzájomnej dohode v tomto roku.
KEJKA
05.11.10,16:50
Ak je to takto, a platba sa týka minulého účtovného obdobia, urobila by som zápis o tom, že konateľ prevzal úhradu a vtedy by som to riešila cez účet 365, vystaviť ID 365/311, zaúčtovať úhradu a následne ak máš fyzickú pokladňu by som riešila PPD do pokladnice cez účet 211/365. Ale ak sa jedná o tento rok, tak by som dala PPD a zároveň dodatok napísaný na PPD, platba prevzatá konateľom.

Tak to rieš cez ID, tak ako som písala vyššie, predpis : 365/311 a potom rieš pohľadávku voči konateľovi. Keby konatelia riadne odovzdávali doklady, neboli by tieto problémy, možno to budeš mať aj na došlých faktúrach

súhlasím, akurát treba použiť pohľadávkový účet 355, ak ide o spoločníka=konateľa, alebo 378, ak je to LEN konateľ.
Konateľ prevzal peniaze, tým sa pohľadávka voči odberateľovi mení na pohľadávku voči inej osobe. Preto nesúhlasím so záväzkovým účtom.
Následne 211/355, alebo 211/378 len v prípade, že spoločník alebo
konateľ tie peniaze do pokladnice skutočne vložia.
nevyrábajte fiktívnu pokladnicu.
KEJKA
05.11.10,16:55
Ja si napíšem len svoj názor ako by som ja postupovala. Najskôr by som si formou inventar. odsúhlasenie pohľadávok poslala daným firmám nech sa mi písomne k tomu vyjadria. Pokiaľ by pohľadávky boli uhradené z ich strany , tak to značí že musia mať dokald o úhrade. Čo by som aj od nich žiadala aspoň o opis takéhoto dokladu a preverila si či podpis príjemcu je konateľa. Na základe toho by som účtovala do účtovníctva.


Pokiaľ FA nebudú uhradené, i keď konateľ hovorí na 100% že sú, tak to je najväčší problém nie váš ale daných firiem. Veď vy ich teraz môžete vymáhať záležiac aj podľa toho aké sú staré.

Alebo ak doklady o úhrade nemá ani vaša firma a ani ostatné a stále konateľ na 100% trvá že sú uhradené, tak vystavte PPD na vzájomnej dohode v tomto roku.
neviem, či účtovníčka je povinná takto pracne preverovať štatutára. Ten zodpovedá za peniaze, za firmu, za správnosť údajov v účtovníctve.
On by mal aj podpísať interný doklad = zúčtovanie pohľadávok na pohľadávku voči nemu a tak vlastne preberá zodpovednosť za tieto peniaze. Mohlo sa stať, že tie peniaze použil na úhradu splatných záväzkov, čo sa ukáže pri inventarizácii došlých faktúr, resp. iných záväzkov. Tiež ich mohol použiť na súkromné účely, preto som vyššie upozorňovala na opatrnosť pri účtovaní príjmu hotovosti do pokladnice.
Stefan2005
05.11.10,17:06
... len v prípade, že spoločník alebo konateľ tie peniaze do pokladnice skutočne vložia.nevyrábajte fiktívnu pokladnicu.

Lydka, plne súhlasím s uvedeným. Uvedené však plne pochopia účtovníci auditovaných spoločností, kde to takto aj funguje (resp. má fungovať). Ale čo v prípade, ak účtuješ firmu, kde jedna a tatáž osoba je spoločník, konateľ, pokladník, hmotne zodpovedná osoba a všetky ostatné funkcie dokopy a účtovníka (koniec koncom čo ho do pokladne, za ktorú nemá hmotnú zodpovednosť a ani ju fyzicky nikdy nevidel) zaujíma zlikvidovanie otvorenej položky, ktorá defacto už neexistuje. Asi nezostáva nič iné, ako akceptovať vyhlásenie (podotýkam písomné!) zodpovednej osoby...
Dáša_
05.11.10,17:17
Lydka, plne súhlasím s uvedeným. Uvedené však plne pochopia účtovníci auditovaných spoločností, kde to takto aj funguje (resp. má fungovať). Ale čo v prípade, ak účtuješ firmu, kde jedna a tatáž osoba je spoločník, konateľ, pokladník, hmotne zodpovedná osoba a všetky ostatné funkcie dokopy a účtovníka (koniec koncom čo ho do pokladne, za ktorú nemá hmotnú zodpovednosť a ani ju fyzicky nikdy nevidel) zaujíma zlikvidovanie otvorenej položky, ktorá defacto už neexistuje. Asi nezostáva nič iné, ako akceptovať vyhlásenie (podotýkam písomné!) zodpovednej osoby...

ja som účtovala jednu takúto firmu. (Chvalabohu som sa jej zbavila a ľutujem toho, kto to prebral po mne :D )
pani majiteľka, konateľka , zamestnankyna v jednej osobe pravidelne nielenže tratila doklady o úhrade, ale prípadne uhradila z účtu a neboli faktúry. Doklady o úhrade málekedy boli, aj ked bolo jasné, že taký telefón by je vypli. Socialku platila absolutne náhodnym spôsobom, doklady od toho tiež neboli. No kovbojka. Vždy na konci roka (lebo skôr som z nej doklady vyrážala len ťažko) som jej poslala zoznam neuhradených faktúr a ona mi tam dopísala, že toto je určite uhradené - tak som to vždy dávala do pokaldne ako hotovostné úhrady.
Mala aj inú špecialitu, stav skladu k 31.12. som z nej pravidelne dostávala najskôr 30. marca nasledujúceho roku.

Účtovníctvo vyzeralo hrozne, ale proste z toho, čo sa mi dostávalo sa ani iné urobiť nedalo...

Ono stav účtovníctva nie je vždy záležitosť zlých účtovníkov. A samozrejme to platí aj naopak, videla som aj riadne "doorané" účtovníctva.

Ale toto celé je tak trochu mimotemy
tuta
05.11.10,19:51
Ono stav účtovníctva nie je vždy záležitosť zlých účtovníkov. A samozrejme to platí aj naopak, videla som aj riadne "doorané" účtovníctva.



tak s týmto plne súhlasím.
renča1
06.11.10,08:11
Stefan2005

neviem prečo sa mi nedajú citovať príspevky, ale to nie je podstatné. Chcela som podotknúť, že nie len účtovníci auditov.spoločností také niečo pochopia, ale pochopia to aj takí účtovníci ktorý majú dlhoročnú prax v účtovníctve. To by si mal pochopiť zasa ty! Ja som si povedala len svoj názor a myslím, že dobrá účtovníčka či už na HPP alebo externá by mala ponúknuť viac možností pre konateľa spol. i keď si to takýto konateľ nezaslúži. Samozrejme že exter.účtovníčka by môhla využiť možnosť a získať na tom...za rady sa predsa platí, a na udržanie si klienteli do budúcna už s polepšeným konateľ.danej spoločnosti.