Spajino
04.11.10,08:10
Zdravim poradaci, mozno to znie jednoducho ale zaujimalo by ma ako si mam vylozit termin ,, na účet ,, v zákone o DPH. Dnove urady vraj neakceptuju, ak je cena prepravy zahrnuta podla zmluvy v kupnej cene tovarov. Takyto nazor je vsak podla mna nespravny, kedze to z pravneho hladiska na účet je... V mojom pripade zabezpecil prepravu tovarov dodávatel, pricom som cenu prepravy platil ja podla kupnej zmluvy a danovy hovori ze som to nebol ja ako nadobudatel ale dodavatel...
Spajino
04.11.10,11:06
V smernici som nasiel cl. 220, kde sa hovori ze faktura ma byt vystavena v mene a na ucet... konkretne ide o fakturu prepravcu, takze v mene netreba, lebo nie je podla 220. CL. 138 hovori na ucet, takze asi to bude musiet byt naozaj vyslovene na ucet a nie v kupnej cene...prebehoil som to zbezne ale ak niekoho nieco napadne tak prosim poradte
danushka
04.11.10,11:15
Spajino, ak sa nenahneváš, mohol by si napísať ešte raz o čo Ti ide?
5 x som si prečítala Tvoje príspevky, ale som z nich jeleň.:rolleyes:

Čo riešiš?
Preprava tovaru? Sk-SK
Dovoz tovaru? EÚ - Sk
Vývoz tovaru? Sk - EÚ
Dátum dodania?
.
.
.
.
.
.
Zmluvné dojednanie?, cena ex work, DDU..., teda cena tovaru s dovozom, bez dovozu...
.
.
.

Naformuluj ešte raz v jazyku nášho kmeňa svoj problém :).
JankaO
04.11.10,11:23
Zdravim poradaci, mozno to znie jednoducho ale zaujimalo by ma ako si mam vylozit termin ,, na účet ,, v zákone o DPH. Dnove urady vraj neakceptuju, ak je cena prepravy zahrnuta podla zmluvy v kupnej cene tovarov. Takyto nazor je vsak podla mna nespravny, kedze to z pravneho hladiska na účet je... V mojom pripade zabezpecil prepravu tovarov dodávatel, pricom som cenu prepravy platil ja podla kupnej zmluvy a danovy hovori ze som to nebol ja ako nadobudatel ale dodavatel...
Dodávateľ síce zabezpečil prepravu tovaru, ale dopravca bol kto? On sám vo vlastnej réžii? Alebo u externého dopravcu?
danushka
04.11.10,11:26
Dodávateľ síce zabezpečil prepravu tovaru, ale dopravca bol kto? On sám vo vlastnej réžii? Alebo u externého dopravcu?
Dopravca musel dostať od niekoho objednávku na prepravu veci a následne ju fakturoval objednávateľovi prepravy predpokladám.
Spajino
04.11.10,11:37
chcem aplikovat §43 zakona o DPH, čiže preprava musela byt zabezpecena predavajucim alebo nadobudatelom alebo na ich účet.... islo o retazovy obchod, boli tam 3 subjekty a 1 subjekt robil prepravu. vztah 2 a 3 subjekt je ten, na ktory chcem apl. § 43(kedze to danovak pokaslal s identif. v inom clenskom state tak to musim riesit takto). 2 je predavajuci a 3 je nadobudatel takze dodanie muselo ist na ich ucet. Cena prepravy(bez ohladu nato, ci tam bol dopravca alebo nie) bola zahrnuta v kupnej cene podla zmluvy medzi 1 a 2, teda ak to vylozim ze zahrnutie ceny prepravy tovaru v kupnej zmluve je ,,na ucet,, 2, tak na vztah 2-3 je mozne aplikovat § 43. cela konstrukcia je vymyslena cisto s cielom zistit co znamena na ucet....
Spajino
04.11.10,11:39
ja s danami robim par dni takze aj ja som z toho jelen.... 12storák
danushka
04.11.10,11:46
chcem aplikovat §43 zakona o DPH, čiže preprava musela byt zabezpecena predavajucim alebo nadobudatelom alebo na ich účet.... islo o retazovy obchod, boli tam 3 subjekty a 1 subjekt robil prepravu. vztah 2 a 3 subjekt je ten, na ktory chcem apl. § 43(kedze to danovak pokaslal s identif. v inom clenskom state tak to musim riesit takto). 2 je predavajuci a 3 je nadobudatel takze dodanie muselo ist na ich ucet. Cena prepravy(bez ohladu nato, ci tam bol dopravca alebo nie) bola zahrnuta v kupnej cene podla zmluvy medzi 1 a 2, teda ak to vylozim ze zahrnutie ceny prepravy tovaru v kupnej zmluve je ,,na ucet,, 2, tak na vztah 2-3 je mozne aplikovat § 43. cela konstrukcia je vymyslena cisto s cielom zistit co znamena na ucet....
V bežnej praxi na jednej preprave môže byť zúčastnených niekoľko strán od predajcu, špedície, ešte jednej špedície až po samotného dopravcu.
Vždy keď sú títo zúčastnení s IČ DPH SK, tak fakturácia bude s DPH, pokiaľ sa jedná o prepravu v rámci EÚ, nejedná sa dovoz alebo vývoz z a do tretích krajín.
Predaj samotného tovaru by bol bez DPH, pokiaľ by bol odberateľom niekto mimo SK z EÚ.
Dokladom pre samozdanenie kupcu z EÚ a pre predajcu z SK na samotné oslobodenie od DPH je CMR.

Je ťažké odpovedať na Tvoju otázku, keď spomínaš vzťah 1-2-3, ale nevieme, či sa jedná o zdaniteľné subjekty z SK.
danushka
04.11.10,11:49
ja s danami robim par dni takze aj ja som z toho jelen.... 12storák
A to si registrovaný pre DPH a nemáš ekonómku?:eek:
Načim zhodiť parohy pred dvere šikovnej pani, čo sa v tých daniach vyzná;).
Spajino
04.11.10,12:34
1 a 2 su identifikovany pre dph v sk, 3 v členskom state urcenia... neriesim to z ekonom. hladiska ale z pravneho. 1 predava 2 a 2 predava 3... 1 dodava 3 podla zmluvy s 2. konstrukcia je podla mna uz dost jasna...
danushka
04.11.10,12:42
§ 45
Oslobodenie od dane pri trojstrannom obchode
Na začiatok

(1) Trojstranným obchodom sa rozumie obchod, ak

a) sa na obchode zúčastňujú tri osoby a predmetom obchodu je dodanie toho istého tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený priamo od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi z jedného členského štátu do iného členského štátu,
b) osoby zúčastnené na obchode sú identifikované pre daň v troch rôznych členských štátoch,
c) prvý odberateľ nie je identifikovaný pre daň v členskom štáte druhého odberateľa a voči prvému dodávateľovi a druhému odberateľovi použije rovnaké identifikačné číslo pre daň,
d) tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ, alebo iná osoba na ich účet,
e) druhý odberateľ použije identifikačné číslo pre daň pridelené členským štátom, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru skončí, a
f) druhý odberateľ je osobou povinnou platiť daň.

(2) Ak sú splnené podmienky pre trojstranný obchod podľa odseku 1, prvý odberateľ nie je povinný platiť daň pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu a nadobudnutie tovaru u tejto osoby sa považuje za zdanené.

(3) Pri trojstrannom obchode prvý odberateľ vyhotoví pre druhého odberateľa faktúru, ktorá nebude obsahovať sumu dane a v ktorej uvedie, že ide o trojstranný obchod.

(4) Zo záznamov vedených na určenie dane musí byť zrejmé

a) u prvého odberateľa, ak použije pri trojstrannom obchode identifikačné číslo pre daň pridelené v tuzemsku, dohodnutá odplata za dodanie tovaru druhému odberateľovi a názov alebo meno a adresa druhého odberateľa,
b) u druhého odberateľa, ak použije pri trojstrannom obchode identifikačné číslo pre daň pridelené v tuzemsku, základ dane, suma dane a názov alebo meno a adresa prvého odberateľa.
Spajino
04.11.10,12:49
vidiet ze som este novacik ak ide o dph, ale nenastal 3-stranny obchod. 1 a 2 su ident. v SK, 3 v členskom state urcenia... neide o 3 subjekty z 3 clenskych statov. Ale k podstatnej otazke, stretli ste sa s def. ,,na ucet,, pri daniach alebo smernici?
danushka
04.11.10,13:19
1 a 2 su identifikovany pre dph v sk, 3 v členskom state urcenia... neriesim to z ekonom. hladiska ale z pravneho. 1 predava 2 a 2 predava 3... 1 dodava 3 podla zmluvy s 2. konstrukcia je podla mna uz dost jasna...

1 - je registrovaný pre DPH na Sk
2 - je registrovaný pre DPH na Sk
3 - je registrovaný v členskom štáte EÚ

1 predáva 2 s DPH.
2 predáva 3 bez DPH a 3 vykoná samozdanenie.

Aby 2 vedela dokázať DÚ, že ku obchodu došlo - použije na prepravu tovaru dopravcu, ktorému zadala objednávku na prepravu tovaru.
Na CMR bude pečiatkou označený 2 - odosielateľ a 3 príjemca.
3 poukáže na účet 2 peňažné prostriedky.
Môže to byť aj naopak, že 3 požiada dopravnú spoločnosť o doručenie tovaru.
Dopravca /zasielateľ/ doručí 2 /resp.3/ doklad o CMR, čím je jasné, že obchod sa v skutočnosti udial.

Eventuálne existuje možnosť využitia poštovej, či kuriérskej služby, kde tiež bude nejaký doklad o prevzatí veci.

Či má 1 s 3 nejaké zmluvné dojednanie v tomto prípade nehrá žiadnu úlohu.

Tvrdíš, že sa nejedná o trojstranný obchod.