vetus
04.11.10,12:48
Dobry den.

Sused ktory byva o poschodie nizsie mi dnes oznamil ze mu vytapam WC a chce uhradit vzniknutu skodu. Chcel by som sa spytat ze ci som za skodu zodpovedny ja alebo by to mohlo uhradit bytove druzstvo?

Niekde som nasiel ze v pripade privodu vody je vlastnik bytu zodpovedny za cast potrubia a hadicky veduce od meraca k bateriam a za to co je pred meracom v sachte zodpoveda spravca.

Ako to je ale v pripade odpadu z WC?
V mojom pripade odpad tiekol vnutri sachty az v mieste kde sa napaja sikma odpadova rura z WC na tu hlavnu zvyslu ruru.

Dakujem za rady.
karpis
04.11.10,11:55
Ja si myslím, že za škodu nesieš zodpovednosť. V prípade že máš Tvoj byt poistený tak poisťovňa by mala susedovi vzniknutú škodu nahradiť z Tvojej bytovej poistky.
buchač
04.11.10,11:57
Dobry den.

Sused ktory byva o poschodie nizsie mi dnes oznamil ze mu vytapam WC a chce uhradit vzniknutu skodu. Chcel by som sa spytat ze ci som za skodu zodpovedny ja alebo by to mohlo uhradit bytove druzstvo?

Niekde som nasiel ze v pripade privodu vody je vlastnik bytu zodpovedny za cast potrubia a hadicky veduce od meraca k bateriam a za to co je pred meracom v sachte zodpoveda spravca.

Ako to je ale v pripade odpadu z WC?
V mojom pripade odpad tiekol vnutri sachty az v mieste kde sa napaja sikma odpadova rura z WC na tu hlavnu zvyslu ruru.

Dakujem za rady.
Ti poviem, Ty máš ale dilemu ...:eek:

http://www.martinak.szm.com/images/products/058.jpg
Nedávno mi táto trubka praskla , len máličko ...
Prišla havarijná služba ...chlapík pozrel , vymenil .
Následne mi došla faktúra ...cca 20-24 € ...

Ozaj , k otázke ...Ty si zdpovedný ...:confused:
IvanPK
04.11.10,11:57
Ja by som to riešil nasledovne, Wc misa je tvoja, ak tečie spoj medzi misou a potrubím kanalizácie tak je to tvoj problém ale ak je to inde tak má problém SVB. Preto sme ako SVB dali vymeniť kompletné potrubie kanalizácie. Poistka bytu sa na to nevzťahuje ?
buchač
04.11.10,12:02
Ozaj ...k tým poistkám ...

Predpokladám ...ale čoby , doslova tvrdím , že ani jeden nemá poistený byt ..!!!!

Vytápaný chce náhradu od vytápajúceho ...
...a ten zasa by to na bytové družstvo najradšej šmaril ...

Medziľudské vzťahy jak vyšité ....
Lotarka
04.11.10,13:16
Medziľudské vzťahy jak vyšité ....

Podobnú situáciu som riešila v utorok večer. O dobrých medziľudských vzťahoch nebolo ani reči. Byt, v ktorom bola príčina vytápania, mi bol sprístupnený až na druhý pokus. No najhoršie na tom je to, že sa jedná o vlasníka, ktorý je dôverníkom daného vchodu. Ach jaj.
vetus
04.11.10,15:15
... ak tečie spoj medzi misou a potrubím kanalizácie tak je to tvoj problém ale ak je to inde tak má problém SVB... Poistka bytu sa na to nevzťahuje ?
Spoj medzi misou a potrubim netecie. Tecie spoj medzi jednym sikmym potrubim ktore ma asi pol metra a zvislym potrubim. Je to teda takmer pol metra vnutri sachty. Ledva tam dociahnem jednou rukou.

Proste spoj s ktorym som samozrejme nikdy nic nerobil a ani firma ktora mi asi pred 10 rokmi robila obklady a montovala WC. Akurat to "nahodou" zacalo teraz tiect hned po tom ako sused podomnov urobil rekonstrukciu bytu vratane vymurovania zadnej steny na jeho WC.

Inak poistku mam. Sice uzavretu pred 10 rokmi a teda na dost nizke sumy ale za tych 10 rokov som tam uz zaplatil celkom dost.
verkaz
04.11.10,15:25
Keď to dáš opraviť, tak Ti vodár presne povie, či je závada Tvoja alebo spoločného odpadu. Prípojky sú vlastníctvom majiteľa bytu, takže podľa mňa je to Tvoja záležitosť. Ale voda je zradná, puklina môže byť úplne niekde inde ako sa javí.
Ak sa so susedom nedá, tak sa na to vykašli veď si to neurobil naschvál, predsa zaúradoval "vis major".
vetus
04.11.10,15:53
Naschval asi nikto nevytopi ale pokial je to nedbanlivostou...

Mne ide prave o to ze sa chcem na neho vykaslat ak to je mozne. A to aj v pripade ze by to moja poistovna asi uhradila.

Dovod je jeho arogantny pristup. Prisiel s tym ze mu mam uhradit skodu (asi cakal ze rovno vytiahnem aspon 100 eurovku) a ked som mu po skontrolovani povedal ze ja mam vo WC uplne sucho a nevidim ze by tam nieco tieklo a ze ak to tecie niekde v sachte tak to podla mna nie je moja zodpovednost, tak mi povedal ze si mam doplnit vzdelanie a mam byt rad ze to zatial riesi takto lebo ze moze povedat "chlapcom" a ze ti to potom budu riesit inak...

Tak si asi pockam na "chlapcov" :D
Gapo
04.11.10,16:04
My to riešime takto, keďže prvý spoj, t.j. wc misa je napojený do odpadu, to je vlastníka a druhý prípoj čo je v šachte do stromčeka, je spoločný.:cool:
P.S. ak by si to nedal opraviť, resp. by si s tým otáľal, potom by mohol sused žiadať náhradu škody aj súdnou cestou, za narúšanie jeho vlastníckych práv v riadnom užívaní svojho majetku.:cool:
vetus
04.11.10,16:23
O to nejde, opravit to samozrejme dam hned... ide mi o tu skodu co chce aby som mu uhradil.
Lotarka
12.11.10,13:31
Akým spôsobom môže správca alebo sám poškodzovaný vlastník donútiť suseda-vlastníka, aby odstránil závadu na svojom potrubí TUV (nie spoločnom), ktorým spôsobovuje vytápanie???
Halli
12.11.10,13:54
Ti poviem, Ty máš ale dilemu ...:eek:

http://www.martinak.szm.com/images/products/058.jpg
Nedávno mi táto trubka praskla , len máličko ...
Prišla havarijná služba ...chlapík pozrel , vymenil .
Následne mi došla faktúra ...cca 20-24 € ...

Ozaj , k otázke ...Ty si zdpovedný ...:confused:

A ja som videla a odfotila takúto "trúbu" Buchinko a hadaj kto sa z nej díval na vlastníka bytu??:D
svojar
15.11.10,06:45
U nás by sa to asi hradilo z poistky domu. Máme dajaké pripoistenie. Nám praskla rúrka k radiátoru a uhradila sa škoda u susedov z poistky domu. Keby to bol radiátor, tak to ide na moje triko.
Stanislav 1975
15.11.10,06:48
U nás by sa to asi hradilo z poistky domu. Máme dajaké pripoistenie. Nám praskla rúrka k radiátoru a uhradila sa škoda u susedov z poistky domu. Keby to bol radiátor, tak to ide na moje triko.

Pozor, inak tam je troška chyták- pripoistenie zodpovednosti pri poistení baráku nestačí- tam sa vytopenie susedovi neplní-treba mať aj tzv. krížovú zodpovednosť...
svojar
18.11.10,10:18
Tak máme asi to, pretože to poisťovňa zaplatila, už to viacej ako rok, bolo to na začiatku minulej vykurovacej sezóny.
Lotarka
09.12.10,13:02
Je možné uzatvoriť bytový ventil vedený zo spoločného rozvodu TÚV, tak aby ho majiteľ nevedel sám otvoriť?

Ide o to, že vytápajúci vlastník bytu si už po viacerých výzvach so správcom neopraviť svoje potrubie a naďalej poškodzuje spoločný aj iného vlastníka majetok. Tak nám napadla takáto vec, obmedziť používanie TÚV, kým si to neopraví. Správca ho môže vyzývať a predlžovať termíny donekonečna a to už potom pre vytápajúce vlastníka ostáva asi iba súd.

Je takéto riešenie vôbec možné?
Chobot
09.12.10,13:20
Je možné uzatvoriť bytový ventil vedený zo spoločného rozvodu TÚV, tak aby ho majiteľ nevedel sám otvoriť?

Ide o to, že vytápajúci vlastník bytu si už po viacerých výzvach so správcom neopraviť svoje potrubie a naďalej poškodzuje spoločný aj iného vlastníka majetok. Tak nám napadla takáto vec, obmedziť používanie TÚV, kým si to neopraví. Správca ho môže vyzývať a predlžovať termíny donekonečna a to už potom pre vytápajúce vlastníka ostáva asi iba súd.

Je takéto riešenie vôbec možné?

Technické riešenie by bolo - odstaviť celú stúpačku, vymontovať mu vstupný ventil zo stúpačky a vývod zablendovať (dať tam "zátku", ktorú sám vlastník by si nevedel odstrániť, pretože to by musel odstaviť celý prívod vody - keby to odmontoval, tak mu začne striekať voda zo stúpačky).

Ale po právnej stránke mu to nemôžeš odstaviť, ak si platí svoje záväzky. To je ako keby som ja povedal, že som videl tvoje zásuvky a tie sú v dezolátnom stave a ohrozujú členov tvojej domácnosti, preto ti preseknem prívod elektriny.
Lotarka
09.12.10,13:31
Technické riešenie by bolo - odstaviť celú stúpačku, vymontovať mu vstupný ventil zo stúpačky a vývod zablendovať (dať tam "zátku", ktorú sám vlastník by si nevedel odstrániť, pretože to by musel odstaviť celý prívod vody - keby to odmontoval, tak mu začne striekať voda zo stúpačky).

Ale po právnej stránke mu to nemôžeš odstaviť, ak si platí svoje záväzky. To je ako keby som ja povedal, že som videl tvoje zásuvky a tie sú v dezolátnom stave a ohrozujú členov tvojej domácnosti, preto ti preseknem prívod elektriny.

Aj som si myslela, že je to tak, len som si to potrebovala overiť. Ďakujem!
verkaz
09.12.10,13:59
Ja mám v bytovke neplatiča, ale mesto je vlastníkom bytu. Mesto mu dalo odpojiť TÚV a uvažuje a o odpojení z dodávky tepla. Má aj odpojený plyn. Len za elektriku si platí. Bohužiaľ má štyri maloleté deti a súd rozhodol o pridelení menšieho bytu. Mesto ho deložovaloz väčšieho do 1 izbového. Mňa ako predsedu spoločenstva nebolí, že je neplatič, lebo faktúru za zálohové platby mi mesto uhrádza. A čo si mesto bude s ním robiť, to sa uvidí.
Ja som chcela len to povedať, že je možnosť odpojenia od dodávky TÚV. Neviem, čo by sa právne nedalo zdôvodniť aj to, že spôsobuje škodu iným. Len to je zase záležitosť ich dvoch, lebo škodu nespôsobuje spoločenstvu.