1domi1
04.11.10,11:59
dobry den, firma vykonava cinnosti oslobodene od dph (zubna ambulancia), zaujimalo by ma ci od dph je oslobodeny aj novonadobudnuty majetok, ktory sa v ambulancii vyuziva, zda sa mi ze ano,ale chcem si byt ista, dakujem :)
danushka
04.11.10,12:09
dobry den, firma vykonava cinnosti oslobodene od dph (zubna ambulancia), zaujimalo by ma ci od dph je oslobodeny aj novonadobudnuty majetok, ktory sa v ambulancii vyuziva, zda sa mi ze ano,ale chcem si byt ista, dakujem :)
Neviem čo máš namysli...
Čo chceš na novonadobudnutom majetku v zubnej ambulancii oslobodzovať od DPH?
Kúpili ste ho a ...
ondrejvla
04.11.10,12:10
dobry den, firma vykonava cinnosti oslobodene od dph (zubna ambulancia), zaujimalo by ma ci od dph je oslobodeny aj novonadobudnuty majetok, ktory sa v ambulancii vyuziva, zda sa mi ze ano,ale chcem si byt ista, dakujem :)

Ak nie si platiteľ DPH, čo tu chceš oslobodzovať od DPH, alebo...-nechápem otázku?
danushka
04.11.10,12:15
Ak nie si platiteľ DPH, čo tu chceš oslobodzovať od DPH, alebo...-nechápem otázku?
Ale aj keby boli registrovaní pre DPH, tak chápem, že v ambulancii vykonávajú činnosť, ktorá nie je predmetom DPH.
Môžu mať aj iné aktivity ..., stále nerozumiem ani ja, čo s tým používaným majetkom.
Veď ak je to majetok, tak o ňom účtujem ako o majetku.
Ak kúpim tovar na následný predaj a nie je oslobodený od DPH tento predaj a som platca DPH, tak...
:confused:
1domi1
04.11.10,13:23
som platitel dph, vykonavam cinnosti, ktore su aj niesu oslobodene od dph, teraz vsak ide o majetok, ktory sa vylucne vyuziva v ambulancii ...
ondrejvla
04.11.10,13:27
som platitel dph, vykonavam cinnosti, ktore su aj niesu oslobodene od dph, teraz vsak ide o majetok, ktory sa vylucne vyuziva v ambulancii ...
Pri nákupe majetku ako platiteľ máš nárok na odpočet DPH na vstupe, pokiaľ DPH je uvedená na faktúre, lebo ma mýli slovo "novonadobudnutý) ...
1domi1
04.11.10,13:36
ok zabudnime na slovo novonadobudnuty ... proste sa kupil novy pristroj, that´s all :) ... lebo ked kupim normalne napriklad auto tak platim dph a davam to aj do dan. priznania ... ale ked sa ten majetok tyka ambulancie?
danushka
04.11.10,13:39
ok zabudnime na slovo novonadobudnuty ... proste sa kupil novy pristroj, that´s all :) ... lebo ked kupim normalne napriklad auto tak platim dph a davam to aj do dan. priznania ... ale ked sa ten majetok tyka ambulancie?
Tiež ho kúpiš s DPH a nárokuješ si na daň pri vstupe, ak Ti to zákon dovolí.../v DPH priznaní, Tvoja pani účtovníčka Ti vysvetlí:)/
Určite tento prístroj u Tvojho predajcu nebude oslobodený od DPH len preto, že si zubár.

Platiteľ postupuje pri výpočte pomernej výšky dane pomocou koeficientu (§ 50 zákona o DPH), ak použije nakúpené tovary a služby (napr. režijné náklady, výdavky) pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až § 41 zákona o DPH Pokiaľ však tento platiteľ vie presne priradiť nakúpené tovary alebo služby k svojim zdaniteľným obchodom, ktoré zdaňuje alebo bude zdaňovať 19% DPH, potom si môže odpočítať daň z týchto nákupov v plnej výške, pri splnení ostatných podmienok uvedených v § 49 a § 51 zákona o DPH. Obdobne, ak vie presne priradiť nakúpené tovary alebo služby k svojim zdaniteľným obchodom, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až § 41 zákona o DPH, potom si z nich vôbec nemôže odpočítať daň.

A dúfam, že sa venuješ zúbkom a nerobíš si účto sám:D;).
JankaO
04.11.10,13:40
Zadávateľ má príjmy oslobodené od DPH a aj s povinnosťou odviesť DPH. Jedná sa o nárok na odpočet pri nakúpených tovaroch pri obidvoch činnostiach...(riešiť alebo neriešiť koeficient)
Tu je riešený podobný prípad s vyjadrením DRSR:
http://www.porada.sk/1206599-post8.html
a_je_to
04.11.10,14:08
ok zabudnime na slovo novonadobudnuty ... proste sa kupil novy pristroj, that´s all :) ... lebo ked kupim normalne napriklad auto tak platim dph a davam to aj do dan. priznania ... ale ked sa ten majetok tyka ambulancie?

Zrejme ide o nový prístroj do zubnej ambulancie a nevieš, či si môžeš z neho uplatniť odpočet DPH, alebo nie. Kým nevieme viac podrobností, môžme Ťa iba odkázať na § 49, ods. 3 a 4 ZoDPH, aj § 50. A ak ide o investičný majetok, tak aj na § 54.
Ak sa prístroj bude používať iba na plnenia oslobodené od DPH podľa § 29, tak nárok na odpočet nie je, aj základ, aj DPH ide do nákladov, resp. do obstarávacej ceny IM pre odpisovanie. Ak by sa v blízkej budúcnosti zmenilo využitie, tak sa odpočet upraví podľa § 54.
A ešte dodatok ... ak zubár kúpi auto a má aj oslobodené, aj zdaniteľné plnenia, tak do odpočtu dph nejde celá, iba podľa koeficientu z minulého roka a prehodnocuje sa každoročne, až do odpísania podľa § 54.