stanka9
04.11.10,13:55
Moj syn sa narodil vo Velkej Britanii a ma moje priezvizko. S priatelom planujeme svatbu,a chcela by som si zmenit meno a takziet pre moje dieta. Tu je preregistrovanie dietata teda jeho rodneho listu celkom jednoduche,len neviem ako to bude s vybavovanim na SR. Pri narodeni toho bolo dost. Chcem sa opytat,ci nahodou niekto nema dake skusenosti s tymto?? neviem ci je mozne postupovat tak,ze na zaklade sobasneho listu,samozrejme uz zo Slovenska,by stacilo zajst len na matriku,kde dieta je nahlasene a poziadat o zmenu mena,alebo to budem musiet vybavovat tym zdlhavym postupom,ako pri narodeni??
Prosim o radu
willma
04.11.10,14:17
so zmenou priezviska MUSÍ súhlasiť aj otec dieťaťa aj napriek tomu, že dieťa má tvoje priezvisko.
Mária27
04.11.10,19:22
Ak majú rodičia maloletého rôzne priezviská, zmena priezviska rodiča, ktorého priezvisko má maloletý, sa vzťahuje na maloletého, ak s tým súhlasí druhý z rodičov.
Povolenie na zmenu priezviska nie je potrebné, ak ide o zmenu priezviska maloletého dieťaťa, ktorého otec nie je známy, na priezvisko určené pre ostatné deti jeho matky a jej manžela.

Zmena mena alebo zmena priezviska dieťaťa, na ktorú nie je potrebné povolenie, sa v matrike vykonáva na základe písomného vyhlásenia jeho zákonného zástupcu.

Podľa Ústredného portálu verejnej správy SR:
Žiadosť o zmenu mena alebo zmenu priezviska musí byť písomná a musí obsahovať:
-meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia a rodné číslo osoby, ktorej sa žiadosť týka, a dátum a miesto uzavretia manželstva, ak osoba je ženatý muž alebo vydatá žena,
-miesto trvalého pobytu v SR, miesto posledného trvalého pobytu v SR alebo miesto obvyklého pobytu v cudzine osoby, ktorej sa žiadosť týka,
-meno alebo priezvisko, ktoré si osoba, ktorej sa žiadosť týka, zvolila,
-meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia manžela alebo maloletých, ak sa vzťahuje zmena priezviska aj na tieto osoby,
údaj o štátnom občianstve osoby, ktorej sa žiadosť týka,
odôvodnenie žiadosti.

K žiadosti o zmenu mena alebo zmenu priezviska je potrebné predložiť originál alebo osvedčenú kópiu týchto dokladov:

- rodný list osoby, ktorej sa žiadosť týka,
- sobášny list, ak osoba, ktorej sa žiadosť týka, je ženatý muž alebo vydatá žena,
- právoplatné rozhodnutie súdu o rozvode manželstva, ak osoba, ktorej sa žiadosť týka, je rozvedená,
- úmrtný list manžela, ak osoba, ktorej sa žiadosť týka, je vdovec alebo vdova,
- občiansky preukaz osoby, ktorej sa žiadosť týka, ak ho má mať,
iný doklad totožnosti osoby, ktorej sa žiadosť týka,
- doklad o štátnom občianstve SR osoby, ktorej sa žiadosť týka, ak ho má mať,
- verejná listina alebo doklad o štátnom občianstve aj iného štátu, ak ide o zmenu mena alebo zmenu priezviska občana SR, ktorý je súčasne aj občanom iného štátu a zmenou sa má dosiahnuť meno a/ alebo priezvisko, ktoré je v súlade s právnym poriadkom tohto štátu alebo tradíciou tohto štátu.

Praktická rada: Na povolenie zmeny mena alebo zmeny priezviska je príslušný obvodný úrad podľa trvalého, prípadne posledného trvalého pobytu štátneho občana Slovenskej republiky na území Slovenskej republiky.

V prípade, že štátny občan SR takýto pobyt nemal, na povolenie zmeny mena alebo zmeny priezviska je príslušný Obvodný úrad Bratislava.
stanka9
06.11.10,16:58
dakujem za informacie:)

este by ma zaujimalo,ked budem ziadat o slovensky sobasny list cez ambasadu,moje meno sa zmeni automaticky po zapisani do osobitej matriky,alebo je tam iny postup?
kacenka15
11.03.11,19:10
chcem sa spytat moj syn ma moje priezvisko ale z jeho biologickym otcom sa chceme zobrat.takze ta zmena priezviska by mala byt bez problemov??a kolko sa za to plati?