acco
04.11.10,15:00
Prosím o radu.
Otec dieťaťa od júla 2009 poberá neoprávnene daňový bonus na dieťa, s ktorým nežije v spoločnej domácnosti. O tom, že sám priznal, že s ním nežije v spoločnej domácnosti, existuje zápisnica z pojednávania na súde.
Ako to oznámiť na daňový úrad, aby to vrátil a zaplatil aj sankcie? V akej výške budú sankcie?
Vopred ďakujem :)
wallie
04.11.10,14:14
to vyzerá akoby sa chcel niekto pomstiť :D

daňový bonus môže poberať len jeden z rodičov,alebo si to delia a časť obdobia si ho uplatňuje otec, časť matka, ak si ho však zároveň uplatnia za rovnaké/prekrývajúce sa obdobie/mesiace aj otec aj matka dieťaťa, daňový úrad to zistí podľa daňových priznaní aj sám a vyzve ich na opravu alebo podanie dodatočného priznania, v ktorom jednému z nich potom vznikne povinnosť vrátenia a doplatenia tohto bonusu

ak rodičia nepodávajú daňové priznania na daňový úrad - sú len zamestnaní, nárok na daňový bonus preukazujú každý z nich u svojho zamestnávateľa, ktorý im vykonáva ročné zúčtovanie dane, v tom prípade to treba oznámiť tomu otcovmu zamestnávateľovi aj s predložením nejakého dôkazu,že daná osoba takýto nárok nemá, lebo hovoriť môže ktokoľvek čokoľvek, ráta sa to čo je evidentne dané na papieri :)
acco
04.11.10,14:30
No tak samozrejme, že sa chce matka pomstiť. Na dieťa neplatí, ale daňový bonus poberá. Zamestnávateľ sa vyjadril, že on podpísal vyhlásenie, že žije s dieťaťom v spoločnej domácnosti a že on to nebude skúmať. Hádam by to mal riešiť daňový úrad, nie?
Tweety
04.11.10,14:31
No tak samozrejme, že sa chce matka pomstiť. Na dieťa neplatí, ale daňový bonus poberá. Zamestnávateľ sa vyjadril, že on podpísal vyhlásenie, že žije s dieťaťom v spoločnej domácnosti a že on to nebude skúmať. Hádam by to mal riešiť daňový úrad, nie?
A prečo ho nepoberá matka?
acco
04.11.10,14:34
Matka je na materskej
Tweety
04.11.10,14:37
Matka je na materskej
A čo keby ten bonus žiadala od neho s tým, že ak ho nevráti, bonzne ho na DÚ?
wallie
04.11.10,14:46
je to na zodpovednosti toho zamestnávateľa, v podstate je krytý tým že má podpísané vyhlásenie otcom , v ktorom prehlásil že dieťa s ním žije v spoločnej domácnosti, on nie je povinný to nijako ďalej skúmať, jedine v prípade že by ozaj existoval nezvratný dôkaz o tom že tomu tak nie je, tak by bol povinný neoprávnene vyplatený daňový bonus vybrať od daňovníka späť vo vykonanom ročnom zúčtovaní za dané obdobie..

daňový úrad toto skúmať nebude, bolo by to nákladné z hľadiska časového, dôkazného, a ide o malú sumu t.j. by sa im do toho skúmania myslím moc nechcelo :D,tiež musia vykazovať efektivitu vykonávaných kontrol vrátane výšky nálezov a tiež by museli mať nejaký dôkaz o ktorý by sa mohli pri kontrole oprieť, plus v tomto prípade je na zodpovednosti ten zamestnávateľ, ktorý vykonáva ročné zúčtovanie
acco
04.11.10,14:49
Nic nepomáha, všetko sa už vyskúšalo. Otecko sa iba vysmieva....
acco
04.11.10,14:51
Ale ide o princíp, nie? A existuje tá zápisnica z jeho výpovede zo súdu.....
wallie
04.11.10,14:53
koľko rokov má to dieťa? a čo trvalý pobyt? majú ho ešte stále obaja rovnaký?
acco
04.11.10,14:59
Dieta sa narodilo vtedy, odkedy pobera bonus. Oni spolu ani neziju, ani nie su zobrati, ani nikdy nemali spolocny trvaly pobyt.
veronikasad
04.11.10,15:02
Kde zobral otec dieťaťa rodný list ?

Inak sa mi nechce veriť, ak by matka nahlasila na DU neoprávnené poberanie DB, že DU nebude v tejto veci konať ...
acco
04.11.10,15:05
To neviem, kde zobral rodny list..... Hlavne by som potrebovala vediet, aku formu ma mat ten "oznam" na danovy urad a ake velke su sankcie, ci sa to oplati vobec podat.
veronikasad
04.11.10,15:10
To neviem, kde zobral rodny list..... Hlavne by som potrebovala vediet, aku formu ma mat ten "oznam" na danovy urad a ake velke su sankcie, ci sa to oplati vobec podat.
Stačí formou oznámenia, v ktorom popíše skutočnosť, že otec dieťaťa nikdy s ním nežil v spoločnej domácnosti. DU vyzve otca na podanie dodatočného DP, v ktorom mu vznikne preplatok a musí ho vrátiť. Treba uviesť údaje o otcovi (meno, priezvisko, dátum narodenia, adresu, zamestnávatela ).

Sankcie neviem, asi len penále, ale je to malá suma, možno mu nevyrubia nič.

Matka v roku 2010 nemá nárok na DB, za rok 2009 len v prípade ak do nástupu na materskú dosiahla príjem vo výške 6-násobku min. mzdy.
Ak bola PN - bohužial ...
wallie
04.11.10,15:11
V tom prípade by bolo možné hádam dať podnet na vykonanie daňovej kontroly u zamestnávateľa, môžeš v ňom opísať situáciu a ako dôkaz predložiť trvalý pobyt dieťaťa, ktorý nie je zhodný s trvalým bydliskom otca ako aj tú zápisnicu zo súdu - overenú kópiu, v ktorej je jednoznačne uvedené, že dané dieťa s ním nežije v spoločnej domácnosti.

definícia domácnosti je v §115 obč. zákonníka:
Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú
a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby.
prilož teda ak máš aj nejaký doklad zo súdu o tom, že ti nijako na dieťa neprispieva

To či a kedy sa daňová kontrola aj reálne u zamestnávateľa uskutoční už bude závisieť na daňovom úrade
veronikasad
04.11.10,15:12
walie, zamestnávatel nič neporušil - prečo mu chceš posielať daňovú kontrolu.
acco
04.11.10,15:16
Chi-chi, to nastastie moj pripad nie je, ja som stastne vydata :) Ale viete ako to je...kazdy si mysli, ze uctovnik vie vsetko, tak chodia za mnou znamy so vsetkym moznym a ja blbec, ked mi ich je luto, tak sa snazim pomoct.
Zamestnavatela by som rada z toho vynechala a dala to rovno na danovy urad. Znama sa chce sa pomstit iba jemu, nie chudere nejakej uctovnicke a poslat jej tam kontrolu.
wallie
04.11.10,15:17
sankcie by zrejme vyrubili v zmysle §33 ods.11

Ak daňovník alebo zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane priznal daňový bonus vyšší, ako ustanovuje tento zákon,....., je povinný zaplatiť sankčný úrok, aký by bol povinný zaplatiť z dlžnej sumy dane podľa osobitného predpisu.
veronikasad
04.11.10,15:18
acco, ale pomsta býva niekedy sladká. A nemyslím si, že účtovníčka, ktorá si plní svoje povinnosti je chudera ...
wallie
04.11.10,15:20
veronikasad napísala:
walie, zamestnávatel nič neporušil - prečo mu chceš posielať daňovú kontrolu

ale veď tiež porušil, lebo mu to odmietol upraviť v RZ aj napriek tomu, že od matky vedel že ten DB priznal neoprávnene, ja by som to dala na toho zamestnávateľa, bohvie ako robí mzdy celkovo a možno by sa tam našlo aj všeličo iné uňho, keď už by ho kontrola prevetrala :D šanca nájsť nejaký väčší nález z kontroly než u jednotlivca zamestnanca :D
veronikasad
04.11.10,15:25
veronikasad napísala:
walie, zamestnávatel nič neporušil - prečo mu chceš posielať daňovú kontrolu

ale veď tiež porušil, lebo mu to odmietol upraviť v RZ aj napriek tomu, že od matky vedel že ten DB priznal neoprávnene, ja by som to dala na toho zamestnávateľa, bohvie ako robí mzdy celkovo a možno by sa tam našlo aj všeličo iné uňho, keď už by ho kontrola prevetrala :D šanca nájsť nejaký väčší nález z kontroly než u jednotlivca zamestnanca :D
walie, to naozaj nie je povinnosť mzdovej účtovníčky zamestnávatela.
Ostatné nekomentujem.

Neoprávnené poberanie DB treba nahlásiť na DU.
wallie
04.11.10,15:35
ok, tiež nekomentujem, ale takého zamestnávateľa ktorý sa zastáva otca-totálneho neplatiča na dieťa, by som mať nechcela :)

autorke želám každopádne aby to dopadlo podľa jej predstáv, i keď najviac by jej zrejme pomohlo to aby sa na súde domohla vyplatenia povinného výživného od toho "tzv.otca"
Pepa
04.11.10,16:08
V tom prípade by bolo možné hádam dať podnet na vykonanie daňovej kontroly u zamestnávateľa, môžeš v ňom opísať situáciu a ako dôkaz predložiť trvalý pobyt dieťaťa, ktorý nie je zhodný s trvalým bydliskom otca ako aj tú zápisnicu zo súdu - overenú kópiu, v ktorej je jednoznačne uvedené, že dané dieťa s ním nežije v spoločnej domácnosti.

definícia domácnosti je v §115 obč. zákonníka:
Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú
a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby.
prilož teda ak máš aj nejaký doklad zo súdu o tom, že ti nijako na dieťa neprispieva

To či a kedy sa daňová kontrola aj reálne u zamestnávateľa uskutoční už bude závisieť na daňovom úrade
Neskutočné - toto je naozaj dôvod na daňovú kontrolu :eek:
A keď už takéto rady - pýtam sa a zrejme si hneď aj odpoviem - čo má spoločné trvalý pobyt otca a dieťaťa s DB? NIČ.
acco
04.11.10,16:13
Ja skusim znamej napisat list na DU a uvidim, co sa bude diat..... kazdopadne dakujem vsetkym za radu ;)
Melnick
04.11.10,16:21
Chi-chi, to nastastie moj pripad nie je, ja som stastne vydata :) Ale viete ako to je...kazdy si mysli, ze uctovnik vie vsetko, tak chodia za mnou znamy so vsetkym moznym a ja blbec, ked mi ich je luto, tak sa snazim pomoct.
Zamestnavatela by som rada z toho vynechala a dala to rovno na danovy urad. Znama sa chce sa pomstit iba jemu, nie chudere nejakej uctovnicke a poslat jej tam kontrolu.
Keď je to tak, ako píšeš , nech pošle prefotené rozhodnutie súdu účtovníčke s tým, ak sa neurobí náprava , rovnaký list zašle na DÚ.
Mimochodom , vyhlásenie ........ nie je doživotné, ale aj pre zamestnanca vyplýva povinnosť hlásiť zmenu zamestnávateľovi vo vyplácaní DB.

A ešte niečo, naozaj videla výplatnú pásku , s vyplateným DB ??? Nie je to podobný ťah od partnera dráždiť ju ????
acco
04.11.10,16:34
Bola sa pýtať u zamestnávateľa a ten jej potvrdil, že DB poberá od narodenia dieťaťa.
veronikasad
04.11.10,22:30
Keď je to tak, ako píšeš , nech pošle prefotené rozhodnutie súdu účtovníčke s tým, ak sa neurobí náprava , rovnaký list zašle na DÚ.
Mimochodom , vyhlásenie ........ nie je doživotné, ale aj pre zamestnanca vyplýva povinnosť hlásiť zmenu zamestnávateľovi vo vyplácaní DB.

A ešte niečo, naozaj videla výplatnú pásku , s vyplateným DB ??? Nie je to podobný ťah od partnera dráždiť ju ????
Majka, zvýraznené myslíš vážne ? Nie je za údaje vo vyhlásení zodpovedný zamestnanec ?

Pokial matka nežiada pozastavenie výplaty DB s tým, že si naň uplatní nárok sama, takýmto potvrdením by som sa ako mzdárka nezaoberala. Rozhodnutie súdu súvisí zrejme s výživným na dieťa ...

Matka má nahlásiť neoprávnené poberanie DB na DU.
Melnick
04.11.10,22:48
Keď je to tak, ako píšeš , nech pošle prefotené rozhodnutie súdu účtovníčke s tým, ak sa neurobí náprava , rovnaký list zašle na DÚ.
Mimochodom , vyhlásenie ........ nie je doživotné, ale aj pre zamestnanca vyplýva povinnosť hlásiť zmenu zamestnávateľovi vo vyplácaní DB.

A ešte niečo, naozaj videla výplatnú pásku , s vyplateným DB ??? Nie je to podobný ťah od partnera dráždiť ju ????


Veronika a toto si nie "kuk":D:D:D
Melnick
04.11.10,23:03
Najskôr : udávanie akéhokoľvek druhu z hĺbky duše nenávidím, som skôr za kompromis a dohovor. Doposiaľ mi to vždy vyšlo a to som dávala do poriadku vzťahy v dvoch firmách z obdobia, keď som dotyčným rozhádaným "zamestnávateľ vs zamestnanec" ešte ani nespracovávala mzdy.:cool:

Z doteraz prečítaných príspevkov je jasné, že "obžalovaný" v tejto téme poberá DB už druhý kalendárny rok. Nech mi nikto netvrdí, že na súčasnom stave nemá svoj podiel viny aj mzdová účtovníčka, navyše keď o situácii je zdá sa podrobne informovaná.

PS: vážne by ma zaujímalo, ako získal rodný list, alebo účtovníčka ho vôbec nevyžadovala a stačilo jej podpísané vyhlásenie ??????? :cool:
Pepa
05.11.10,06:53
Najskôr : udávanie akéhokoľvek druhu z hĺbky duše nenávidím, som skôr za kompromis a dohovor. Doposiaľ mi to vždy vyšlo a to som dávala do poriadku vzťahy v dvoch firmách z obdobia, keď som dotyčným rozhádaným "zamestnávateľ vs zamestnanec" ešte ani nespracovávala mzdy.:cool:

Z doteraz prečítaných príspevkov je jasné, že "obžalovaný" v tejto téme poberá DB už druhý kalendárny rok. Nech mi nikto netvrdí, že na súčasnom stave nemá svoj podiel viny aj mzdová účtovníčka, navyše keď o situácii je zdá sa podrobne informovaná.

PS: vážne by ma zaujímalo, ako získal rodný list, alebo účtovníčka ho vôbec nevyžadovala a stačilo jej podpísané vyhlásenie ??????? :cool:
Nechápem - prečo by mal mať otec dieťaťa problém s rodným listom vlastného dieťaťa? Prečo by ho nemal mať?
ewita888
05.11.10,06:56
a otec, zapísaný na RL dieťaťa, nemôže požiadať na matrike o opis rodného listu? určite mu ho vydajú bez problémov...

účtovníčka predsa nemôže len tak, na základe nejakých rečí nepriznať DB, ak má všetky náležitosti od zamestnanca..

to, že nahlásil zamestnanec zamestnávateľovi nepravdivé údaje, za to zodpovedá zamestnanec.. súhlasím s veronikou, nech to matka dieťaťa nahlási na DU..
Melnick
05.11.10,09:15
Dieta sa narodilo vtedy, odkedy pobera bonus. Oni spolu ani neziju, ani nie su zobrati, ani nikdy nemali spolocny trvaly pobyt.


Podľa toho čo čítam, iba splodili dieťa a ďalej už nemali žiadny vzťah .:confused: Nikde sa nepíše, že je zapísaný v RL. To boli viacmenej dohady prispievateľov v téme. Taktiež nikde nie je napísané , že DB je vyplácaný na základe predloženého RL, ale píše sa iba o podpísanom vyhlásení.

mimotemy: škoda prispievať do témy, kde sú prvotné informácie strašne nepresné. Ja končím.
acco
05.11.10,17:04
Dnes som bola na školení, tak až teraz čítam, aká super diskusia sa tu rozbehla ohľadom tohto prípadu.
Pre upresnenie dodávam, že otec je zapísaný v rodnom liste a súd sa týka výživného na dieťa, ale rozhodnuté ešte nebolo, len existuje zápisnica, v ktorej je uvedené, že vypovedal, že nežije v spoločnej domácnosti s dieťaťom a jeho matkou.
Melnick
06.11.10,08:22
Dnes som bola na školení, tak až teraz čítam, aká super diskusia sa tu rozbehla ohľadom tohto prípadu.
Pre upresnenie dodávam, že otec je zapísaný v rodnom liste a súd sa týka výživného na dieťa, ale rozhodnuté ešte nebolo, len existuje zápisnica, v ktorej je uvedené, že vypovedal, že nežije v spoločnej domácnosti s dieťaťom a jeho matkou.

Predloženie RL + podpísané vyhlásenie = účtovníčka nepochybila.
Neoprávnené poberanie DB = zodpovedný otec dieťaťa.
Riešenie : dohoda medzi rodičmi - dať DB matke/ asi nebude :o / vzhľadom k tomu, že matke asi nevznikne nárok, bolo by to najideálnejšie riešenie.
: bonzovanie otca na DU / :cool: môj názor sa nezmenil po 3 príspevkoch./