Potvora30
04.11.10,17:35
Potrebovala by som poradiť v oblasti závetu. Zdedila som 1/4 bytu po otcovi. 1/4 má brat a 2/4 má mamka. Chcela by som urobiť závet pre prípad, že by sa mi niečo stalo, aby byt ostal vo vlastníctve mamky a brata. Som vydatá a mám jedného neplnoletého syna. Ako to mám urobiť?
alla66
04.11.10,16:53
danushka
04.11.10,17:00
Potrebovala by som poradiť v oblasti závetu. Zdedila som 1/4 bytu po otcovi. 1/4 má brat a 2/4 má mamka. Chcela by som urobiť závet pre prípad, že by sa mi niečo stalo, aby byt ostal vo vlastníctve mamky a brata. Som vydatá a mám jedného neplnoletého syna. Ako to mám urobiť?
Potvora30, máš nejaký vážny dôvod na vydedenie neopomenuteľného dediča - svojho syna?
jeso
04.11.10,17:04
možno nechce vydediť syna, ale nechce aby po nej dedil manžel...
alla66
04.11.10,17:09
mimotemyDôvod na vydedenie je čisto súkromná vec .:)
danushka
04.11.10,17:10
Ale takýto závet by teoreticky syn mohol v budúcnosti napadnúť.
alla66
04.11.10,17:14
Ale takýto závet by teoreticky syn mohol v budúcnosti napadnúť.
Môže......To už bude pokračovanie v novej téme. ;)
Petra Nová
04.11.10,17:35
mimotemyDôvod na vydedenie je čisto súkromná vec a nepatrí sa vyzvedať.:)

Nemyslím si, žeby Danušku zaujímali čisto súkromné veci hociktorého nicka. Jej otázku som jednoznačne chápala ako objasňujúcu a v záujme poskytnutia správnej rady.
P.S.
Ak chceš niekoho usmerňovať v tom, či sa niečo patrí, alebo nie, tak sa zamysli nad svojimi príspevkami , napr. http://www.porada.sk/1553621-post9.html
Mária27
04.11.10,18:02
Potrebovala by som poradiť v oblasti závetu. Zdedila som 1/4 bytu po otcovi. 1/4 má brat a 2/4 má mamka. Chcela by som urobiť závet pre prípad, že by sa mi niečo stalo, aby byt ostal vo vlastníctve mamky a brata. Som vydatá a mám jedného neplnoletého syna. Ako to mám urobiť?
Môžeš napísať závet, že svoju časť bytu nechávaš mamke a bratovi, podľa § 477 obč.zákonníka im aj môžeš určiť podiely. Zároveň môžeš v závete odkázať zvyšný majetok len synovi ...
Syn je však neopomenuteľným dedičom a podľa § 479 Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.
Ak by sa synovi ušlo menej hodnoty majetku, ako by mu patrilo, bol by aj závet neplatný. Potom by dedil zo zákona syn a manžel. To však nevylučuje dohodu dedičov.
Katy a R
04.11.10,18:11
http://www.porada.sk/t150243-dedenie.html

.. ak nechceš vlastniť tú svoju štvrtinu bytu ... môžeš ju darovať mamke (bratovi) aj teraz (dokonca pri dedičskom konaní ste sa tak mohli dohodnúť)
.. nevyriešilo by to tvoj problém:confused: - lebo si chcela na mamku prepísať (alebo chceš by ť vlastníčkou :confused::confused:)
danushka
04.11.10,19:21
mimotemyDôvod na vydedenie je čisto súkromná vec .:)
Teší ma Alla, že hájiš súkromie členov porady, ale môj príspevok bol cielený a ďakujem Márii, že citovala zákon, ktorý jasne hovorí, že takýto závet by bol neplatný, pretože neopomenuteľný dedič je neopomenuteľný.
Zároveň ďakujem aj Peti, že vysvetlila ako právnik tú moju úvodzovkovú neokrôchanosť.

A teraz budem mimotemy.
Práve pre príspevky tohto typu ako je tento ľudia dávajú svoje hlasy za ,,vyriešené", pretože sa v témach ocitajú príspevky totálne od veci, ktoré s radou nemajú nič spoločné.
Využila som teda túto tému, aby som povedala svoj názor na hlasovanie vyriešenia tém okolo ktorého tu vzniká množstvo otázok a v najbližších dňoch nás možno čaká pokračovanie part 3:).