danetax
05.11.10,07:42
Zdravim vas ludia,
mám tu takuto dilemu. Známi chcú (resp. už začali) predavat byty,ktoré ziskaju za celkom dobre ceny z dražieb. Samozrejme kupuju tie byty od fyzických osob,kde nie je nárok na odpočet DPH,kedže tam žiadna DPH ani nemože byt. Potom ten byt predavaju dalej (jedno či FO alebo firme) a chcem vediet,či ako platci DPH (kedže do DPH po predaji prvého bytu spadnú) musia odviest DPH z celej čiastky bytu alebo len zo zisku. Lebo v tom pripade by sa pre dalsieho odberatela byt predraži o 19% minimálne a to nehovorim o nejakom tom zisku pre nás.

Priklad : kupia byt v dražbe za 100.000 eur (bez nároku na odpočet DPH) a keby ho chceli dalej predat povedzme FO,tak by museli byt predat za 119.000 eur?

Nie je nikde v zakone vynimka,čo sa týka predaja bytov?

Ďakujem za pomoc.

S pozdravom Patrik
Vladimír Ozimý
05.11.10,07:47
Pri predaji treba vychádzať z § 38 ods. 1 zákona. V tomto prípade by som aplikoval oslobodenie pri predaji, lebo predpokladám, že pôjde o byty staršie ako 5 rokov od prvej kolaudácie. V prípade že by išlo o mladšie byty potom musia predať s DPH a tá sa odvádza z celej predajnej sumy.
AnitaMartinska
05.11.10,08:04
Nema ten znamy nejaku prijatelnu ponuku v Blave?
danetax
05.11.10,08:17
Este neviem,len s tým začínaju. Prípadne sa obrát na nejaké dražby....su verejne pristupne. :)
danetax
05.11.10,08:22
Je oslobodené od DPH aj ked to bude činnost pokračujuca? Že budu predavat byty stále...
A myslim,že tie byty su staré,takže by sme tu podmienku splnali.

P.
Vladimír Ozimý
05.11.10,08:48
Je oslobodené od DPH aj ked to bude činnost pokračujuca? Že budu predavat byty stále...
A myslim,že tie byty su staré,takže by sme tu podmienku splnali.

P.

tu neriešime či to vykonávate sústavne alebo ako predaj občasne. Paragraf 38 definuje dodanie nehnuteľnosti a prenájom. Takže týmto ustanovením sa riadite aj ak to robíte sústavne
danetax
05.11.10,08:57
Aha. A ešte k fakturacii...

Ked budu predavat byt,tak na fakture bude celá suma oslobodena od DPH,alebo len tá čast,za ktorú byt kupili.

Priklad : Byt kupili za 100.000 eur a kedže chcu na tom zarobit,tak ho predaju za 115.000. Bude sa na fakture rozpisovat suma bez dph 100.000 a 15.000 + DPH ?
Bude celkova suma na fakture 117.850 eur? Alebo len 115.000 eur?
Kačena I.
05.11.10,09:02
Aha. A ešte k fakturacii...

Ked budu predavat byt,tak na fakture bude celá suma oslobodena od DPH,alebo len tá čast,za ktorú byt kupili.

Priklad : Byt kupili za 100.000 eur a kedže chcu na tom zarobit,tak ho predaju za 115.000. Bude sa na fakture rozpisovat suma bez dph 100.000 a 15.000 + DPH ?
Bude celkova suma na fakture 117.850 eur? Alebo len 115.000 eur?


Celková suma na fa bude 115 000 EUR. Pozri si ten § 38 - hovorí o oslobodení od dane. To čo píšeš je § 66 a vzťahuje sa na inú činnosť.