dani.b
05.11.10,11:15
Prosím o radu... v tomto roku si vybavilo niekoľko našich zamestnankýň predčasný starobný dôchodok, ktorý im bol zo sociálnej poisťovne priznaný so spätnou platnosťou. Na základe pokynu od správcu mzdového softwaru, som počkala, kým nám sociálna poisťovňa na účet prevedie neoprávnene stiahnuté poistné a na základe prijatých peňažných prostriedkov, som toto poistné zadala požadovaným kódom do výplat daných zamestnankýň. Pri robení mesačného rozúčtovania miezd (ako podkladu pre účtovníčku) som však zistila, že plnenie zamestnancov na účet mi o vrátenú sumu neoprávnene odvedeného a zo soc.poisť. vráteného poistného prekračuje výšku celkovej hrubej mzdy. Vie mi niekto poradiť kam mám zahrnúť takto vrátené poistné aby sa mi hrubá mzda rovnala skutočným výplatám???
Ďakujem

P.s.: vo výplatných páskach je toto poistné vrátené cez miomzdové plnenie - ostatné
anas
08.11.10,05:34
Dobré ráno,
predpis vrátenia IP a PvN za zamestnancov zo soc.poisťovne som zaúčtovala 336/331, za zamestnávateľa 336/524. Keď prišli peniaze zo soc.poisťovne, účtovala som príjem za zamestnancov
222/336 a za zamestnávateľa 222/336. V hrubých mzdách som už nepredpísala nič a až pri výplate sa mi vyrovnal účet 331 o vrátenú čiastku zamestnancom.
dani.b
08.11.10,09:17
Anas, ďakujem za odpoveď. Mne tu však skôr išlo o vyrovnanie nesúladu medzi výškou hrubej mzdy a výškou čistej mzdy+odvody+daň (ktorá je o sumu vráteného poistného vyššia ako hrubá). Ďalšia vec, na ktorú som však narazila, bolo počítané poistné do Zdravotnej poisťovne aj zo sumy zamestnancovi vráteného neoprávneného odvodu do SP. Podľa mňa je suma vráteného odvodu IP a PvN mylne zahrnutá do vymeriavacieho základu na ZP. Dodanenie tohto príjmu je v poriadku. Budem rada, ak mi môj názor potvrdíte, alebo vyvrátite.
anas
08.11.10,14:51
Dobrý večer, ak si dobre pamätám, tak do predpisu hrubej mzdy som vrátenie zo SP nezahrnula. (Naša mzdárka to uviedla tuším na mimomzdové plnenie). To som predpísala tak, ako som uviedla
v rannom príspevku. Tiež mi pri kontrole predpisu miezd "vyskočil" vrátený príjem - uvedený na mimomzdovom plnení, ale po výplatách sa dorovnal na 331 práve s predpisom. To, že Vám zahrnulo vrátenú čiastku do vym.základu pre ZP neviem posúdiť, lebo mzdy len účtujem. Ak to počká do zajtra, popýtam sa mzdárky a napíšem.
anas
09.11.10,06:40
Práve som sa bavila so mzdovou účtovníčkou. Do hrubej mzdy sa
zamestnancovi vrátená čiastka zo soc.poisťovne nezahrnula, ale v hrubom príjme je uvedená a tiež vymeriavací základ pre ZP obsahuje aj túto vrátenú čiastku. Asi bude potrebné pozrieť, čo
všetko patrí do vymeriavacieho základu pre ZP.
anika
09.11.10,07:25
Do základu pre zdravotné poistenie to zahrnulo aj nám, keď som protestovala u dodávateľa softwéru tak mi povedali, že súhlasia so mnou, že to tam nemá byť, ale vraj majú usmernenie od zdravotnej poisťovne, že áno. Tak som písala na zdravotnú poisťovňu a vyjadrenie majú poslať do 30 dní. Vymeriavací základ sa v zákone o zdr.poistení odvoláva na zákon o dani z príjmu § 5.
dani.b
11.11.10,10:43
Problém s rozúčtovaním miezd sme s kolegynkou vyriešili (trošku šalamúnsky, ale predsa). Keďže ja som mzdárka, účtovné veci má na starosti ona a vraj so zaúčtovaním si poradí.
Čo sa týka tých odvodov, na stránke VŠZP sa na toto niekto opýtal (možno aj niekto z vás) a odpoveď bola, že sa zahŕňa, lebo podľa zákona ide do výmeru pre ZP všetko čo aj do výmeru pre zdanenie. Nájdete to na VšZP-Úvod > Pre poistencov > Poradňa > Platenie poistného príspevok 8.11.2010
Napriek tomu si myslím, že je to proti logike, lebo v mesiacoch za ktorý im bol priznaný starobný dôchodok mali stále ten istý hrubý príjem ako keby im ho nepriznali...

Dakujem za pomoc
Irona
16.11.10,08:01
Včera, t.j. 15.11.2010 sa v Trenčíne konal seminár pod vedením Ing. T. Urbanovej. Témou školenia síce bola účtovná závierka k 31.12.2010, ale nakoľko bolo veľa pýtajúcich sa k problematike vrátených finančných prostriedkov zo Sociálnej poisťovne (napr. z titulu priznania predčasného dôchodku), lektorka poskytla tento spôsob účtovania:
1. Obce, príspevkové organizácie:
- zamestnávateľ: a) predchádzajúce obdobie
336/648
221+RK/336
b) bežné obdobie
336/524
221+RK/336
- zamestnanec: a) predchádzajúce obdobie
336/333
221+RK/336
333/221+RK
b) bežné obdobie
336/333
221+RK/336
333/221+RK
2. Rozpočtové organizáce:
A. vrátené FP boli prijaté na príjmový rozpočtový účet
- zamestnávateľ: a) predchádzajúce obdobie:
príjem FP na PRÚ 336/648
223+RK/336
priznanie odvodovej povinnosti 588/351
odvod zriaďovateľovi 351/223
- zamestnávateľ: b) bežné obdobie
336/524
222+RK/336
691 (693)/354 (357)
- zamestnanec - predchádzajúce aj bežné obdobie:
336/333
222+RK/336
333/222+RK

Dúfam, že uvedené účtovanie bolo zachytené správne (ak nie, poprosím ďalšie účastníčky uvedeného seminára aby pridali svoje poznámky), nakoľko toto účtovanie bolo premietané prostredníctvom dataprojektoru pomerne rýchlo a nebolo v mojich schopnostiach zachytiť všetky alternatívy účtovania. Narážam najmä na prípad, keď vrátené FP zo SP budú prijaté na výdavkový rozpočtový účet.
yvica
20.02.13,10:34
prosím vás ako zaúčtovať ak nám cez úrad práce vracajú odvody za vytvorenie prac. miest po dobu dvoch rokov, čistú mzdu som vyplatila zamestnancom na účet odvody do poisťovní a bolo mi povedané, že treba vrátiť zamestnancom odvody za zamestnanca SP,ZP ako zaúčtovať? 336/331 a 336/524 a pri vrátení úradom práce na 221/336? môže to tak byť?