vieraf
05.11.10,12:33
ahojte,
čo robiť v prípade, keď DÚ nevyhovie žiadosti o IČ DPH začínajúcemu podnikatel'ovi, lebo nemá ešte nijakú ekonomickú činnost'.
veronikasad
05.11.10,12:00
ahojte,
čo robiť v prípade, keď DÚ nevyhovie žiadosti o IČ DPH začínajúcemu podnikatel'ovi, lebo nemá ešte nijakú ekonomickú činnost'.
registráciu zamietli písomne ?
jeso
05.11.10,12:11
ahojte,
čo robiť v prípade, keď DÚ nevyhovie žiadosti o IČ DPH začínajúcemu podnikatel'ovi, lebo nemá ešte nijakú ekonomickú činnost'.


tiež som teraz vybavovala dobrovolnú registráciu na DPH začínajúcemu subjektu - bolo potrebné doložiť objednávky na tovar potvrdené dodávateľmi , objednávky odberateľov, nájomné zmluvy na nájom ...
ale nakoniec subjekt zaregistrovali
aký dôvod udali, že ti nevyhovujú ?
KEJKA
05.11.10,16:13
platiteľ, nie platca, ani plátca.......jazykové okienko :-)

nemôžu zamietnuť, písomne asi ani nezamietli.
Ak nemá ekonomickú činnosť, tak to firme môže byť jedno.
Economic
05.11.10,16:42
platiteľ, nie platca, ani plátca.......jazykové okienko :-)

nemôžu zamietnuť, písomne asi ani nezamietli.
Ak nemá ekonomickú činnosť, tak to firme môže byť jedno.

Za posledné obdobie veľmi radi zamietajú žiadosti o dobrovoľne prihlásené PO k DPH. Oni za ekonomickú činnosť považujú iba takú, z ktorej plynú zdaniteľné príjmy, hoci eur. smernice ekonomickú činnosť definujú inak. Som zvedavá, kedy vyjde nejaké rozhodnutie, ktoré tieto ľady prelomia. Podľa nich nemáš ešte príjem - nevykonávaš ekonomickú činnosť.
veronikasad
05.11.10,17:11
Zaujímalo by ma, či niekomu písomne zamietli registráciu dobrovolného platitela DPH, ak žiadosť poslal poštou ...
KEJKA
05.11.10,17:18
aj mňa, lebo zo zákona nemôžu.
veronikasad
05.11.10,17:20
Práve preto sa pýtam, lebo keď tam ide daňovník osobne, preháňajú ho hore-dole. Dať to na papier si asi nedovolia ...
KEJKA
05.11.10,17:26
tiež si myslím, zatiaľ zaregistrovali v mojom okolí každú začínajúcu firmu.
Economic
06.11.10,06:32
Zaujímalo by ma, či niekomu písomne zamietli registráciu dobrovolného platitela DPH, ak žiadosť poslal poštou ...

Mne zamietli 2 dobrovoľné registrácie. Žiadosť som posielala poštou. Dôvod je taký že firme, ktorá pôjde na predaj nedajú DPH. Je pravda, že sme asi 2 firmy bez DPH predali v priebehu 3 mesiacov a oni už z toho majú problém.
V druhom prípade síce bola firma určená na predaj, no žiadala som ja ako konateľka, aj keď je pravdou, že už firmu platiteľa DPH mám. Tu bol problém, že nevykonáva ešte ekonomickú činnosť. No chcem ju predať čistú, preto na ňu nerobím nič. Jasné, že som im nepovedala v druhom prípade, že firma pôjde preč.... Ale keby som to povedala, asi by mi ju tiež nedali.
Ešte doplním, že v tej mojej spoločnosti boli na miestnom zisťovaní. Schránka bola označená obchodným menom. Našli ma doma /sídlo je v mojom byte/ dnu nechceli ísť, pozvali ma na spísanie zápisnice na ďalší deň. Cítila som sa ako na výsluchu. A dali mi poslednú otázku, ktorá s firmou, ktorá žiadala o DPH vôbec nesúviselo. Bola by som sa nejak po písomnom zamietnutí ohradila voči tomuto, no nechcem si pokaziť relatívne dobre vybudovaný vzťah s tunajšími daniarmi. Len tak na margo všetkého v ZH zamietli pre 3 subjekty DPH, hoci boli doložené zmluvy v jednom prípade aj doložený doklad o nákupe DHM.... Ani v jednom prípade som nebojovala. Ale možno raz vyskúšam žiadať o DPH pre firmu z dôvodu, že je určená na predaj. Je to môj biznis. A keď mi ju nedajú, firmu síce predám, ale lacnejšie.... toto by mohol dôvod dohadovania sa s nimi.... Týmto spôsob mi bránia vo vykonávaní mojej ekonomickej činnosti.. A k nižším ziskom, keď takej firme DPH nedajú. Ale potiaľto som zatiaľ nedošla.
veronikasad
06.11.10,07:22
Economic, predmetom činnosti tvojej firmy je zrejme zakladanie spoločností a ich následný predaj. Tam sa mi vidia takéto požiadavky oprávnené.

Pokial ide o novú firmu, vzniknutú naozaj za účelom podnikania, neviem o tom, že by na našom DU robili problémy. V posledných rokoch som začala robiť účto niekolkým firmách s dobrovolnou registráciou.
Economic
06.11.10,07:29
Economic, predmetom činnosti tvojej firmy je zrejme zakladanie spoločností a ich následný predaj. Tam sa mi vidia takéto požiadavky oprávnené.

Pokial ide o novú firmu, vzniknutú naozaj za účelom podnikania, neviem o tom, že by na našom DU robili problémy. V posledných rokoch som začala robiť účto niekolkým firmách s dobrovolnou registráciou.

V ZH výslovne konateľovi firmy /pripravenej na predaj/ no pri žiadosti sa snažila tváriť, že bude vykonávať činnosť už tu a teraz povedali, že pokiaľ firma bude predaná, nedostane DPH. Nepovedal, že áno, že bude predaná, no aj tak ju nedostal firma. To keby povedal že bude predaná podľa mna by nemusel dokladať žiadnu zmluvu a mohlo by prejsť.... Písala som už dotaz na udr, čakám odpoveď.
veronikasad
06.11.10,07:36
V ZH výslovne konateľovi firmy /pripravenej na predaj/ no pri žiadosti sa snažila tváriť, že bude vykonávať činnosť už tu a teraz povedali, že pokiaľ firma bude predaná, nedostane DPH. Nepovedal, že áno, že bude predaná, no aj tak ju nedostal firma. To keby povedal že bude predaná podľa mna by nemusel dokladať žiadnu zmluvu a mohlo by prejsť.... Písala som už dotaz na udr, čakám odpoveď.
Z akého dôvodu potrebuješ registráciu DPH pred predajom ? Pokial o ňu požiada firma, ktorá bude už vykonávať činnosť, DU problémy nerobí.
Economic
06.11.10,07:41
Z akého dôvodu potrebuješ registráciu DPH pred predajom ? Pokial o ňu požiada firma, ktorá bude už vykonávať činnosť, DU problémy nerobí.

Čiste ekonomický dôvod. Firmu, ktorá je registrovaná pre DPH predám drahšie, ako firmu, ktorá je bez DPH. Čím teoreticky DÚ stráca na mojich daniach, keďže lacnejšie predám, nižší má zisk, nižšiu zaplatím daň.... Toto ich ešte asi nenapadlo...
vieraf
06.11.10,11:31
Novovzniknutá firma nie je na predaj, majitel' aj konatel' v jednej osobe je občan MR. Odpoved' som dostala písomne : "daňový subjekt nepreukázal dôvody na registráciu na DPH t.j. nepreukázal vykonávanie ekonomickej činnosti." Pokial' nemá DPH nemôže sa rozbehnút'. Je to začarovaný kruh ?
Economic
06.11.10,11:35
Novovzniknutá firma nie je na predaj, majitel' aj konatel' v jednej osobe je občan MR. Odpoved' som dostala písomne : "daňový subjekt nepreukázal dôvody na registráciu na DPH t.j. nepreukázal vykonávanie ekonomickej činnosti." Pokial' nemá DPH nemôže sa rozbehnút'. Je to začarovaný kruh ?

Totálne začarovaný kruh.... Nikomu sa zatiaľ toto nepodarilo preraziť. Stačil by jeden jedinký prípad.... alebo stanovisko....
Dáša_
06.11.10,12:30
Totálne začarovaný kruh.... Nikomu sa zatiaľ toto nepodarilo preraziť. Stačil by jeden jedinký prípad.... alebo stanovisko....

teda priznám, nechce sa mi ísť hľadať do zákona o DPH, ale raz (ale hodne dávno) už bolo tak, že sme toto prerazili vytvorením združenia s platiteľom DPH. Automaticky sa stávali podľa všetci účastníci združenia. Je to ale krkolomné...
Economic
06.11.10,12:34
teda priznám, nechce sa mi ísť hľadať do zákona o DPH, ale raz (ale hodne dávno) už bolo tak, že sme toto prerazili vytvorením združenia s platiteľom DPH. Automaticky sa stávali podľa všetci účastníci združenia. Je to ale krkolomné...


O tejto možnosti veľmi dobre viem. Mojej kamoške pri takejto registrácii na DÚ povedali doslovne toto : Združenie k vôli DPH vytvárajú iba podvodníci.... Stačí ? Tak radšej to takto neskúšam... Nepotrebujem to od nich takto počuť...
:)
Dáša_
06.11.10,12:57
nuž, ale ke´d nie je iná možnosť.

účtovala som takú firmu. Dva roky bol DU presvedčený, že ide o podvod. Podľa toho sa aj spraval. Ale po dvoch rokoch im došlo, že to je všetko v poriadku a videli podvod aj tam, kde bolo všetko OK. A všetky daňové kontroly skončili. Dokonca vratili obrovské vratky bez kontroly. A teraz sú už vzťahy veľmi korektné. Len vydržať tie dva roky...
Economic
06.11.10,13:14
nuž, ale ke´d nie je iná možnosť.

účtovala som takú firmu. Dva roky bol DU presvedčený, že ide o podvod. Podľa toho sa aj spraval. Ale po dvoch rokoch im došlo, že to je všetko v poriadku a videli podvod aj tam, kde bolo všetko OK. A všetky daňové kontroly skončili. Dokonca vratili obrovské vratky bez kontroly. A teraz sú už vzťahy veľmi korektné. Len vydržať tie dva roky...

Tiež mám takúto skúsenosť. Účtovala som jednu spoločnosť, ktorá keďže vyvážala tovar mala vratky DPH. Tiež skoro každý mesiac sme mali kontrolu, ku koncu už nie. Do konca raz nám prišli na kontrolu z iného DÚ, čo bolo pre mňa nepochopiteľné. Tak isto si mysleli že ide o podvod...