natanka
22.11.05,17:27
Ahojte poraďáci, potrebujem pomoc. Ako tlačiareň sme pre českú firmu vyrobili dotazníky na prieskum verejnej mienky, ktoré si sami previezli do ČR. Čo myslíte že to je vlastne za operáciu? Poskytli sme službu alebo sme vyrobili a vyviezli tovar? Ako to mám fakturovať? S DPH alebo bez? Dakujem za pomoc.
SlavkaS
22.11.05,16:57
Podľa mňa ide o dodávku tovaru a tak by si to mala aj naformulovať do faktúry.
napr. keď budeš tlačiť katalógy - tak nebudeš faktúrovať tlač katalógov, ale katalógy, lebo predpokladám, že ty aj dodávaš k tomu material a nerobíš to zo zákaznákovho materialu čiže je to tvoj výrobok.
Keby si to robila na zákazníkov material mám na mysli tlač tak by sa jednalo o § 16 ods.7

Bez dane to bude, keď ste obaja registrovaný pre daň z pridanej hodnoty vo svojích krajinách.
Nezabudni, že musíš mať doklad o preprave k svojej vyšlej faktúre, inak Ti to dopočítajú.
Jana Acsová
22.11.05,17:19
Mám za to, predmetom dodania je v tomto prípade tovar - vyrobené dotazníky.
natanka
23.11.05,08:52
ok, dakujem Vam, ste zlati ze ste mi tak rychlo odpovedali... Mam s tym dost velky problem, pretoze taketo dotazniky robime aj pre SR a je to zauctovane na 602. Nebude to velmi okate, ked ceske dotazniky zauctujem na 604 a oslobodim od dane?
Ozaj, na ktory riadok DPH sa tento vyvoz uvadza? Musim robit suhrnny vykaz DPH?
petra:-)
23.11.05,09:47
V DP DPH sa uvádza do riadku 05 a 07 a samozrejme sa robí aj súhrnný výkaz.

Ja by som to však neúčtovala na 604 - tovar, ale na 601 - výrobky. :)
Jana Acsová
23.11.05,10:17
Ja by som to však neúčtovala na 604 - tovar, ale na 601 - výrobky. :)A to vrátane tuzemských dodávok
natanka
23.11.05,12:44
vdaka, na DRSR mi povedali, ze si to mam dat najprv zatriedit, a potom sa rozhodnut, ale vraj sa jej to javi ako sluzba + tovar. Tak to asi hodim s DPH, nic s tym nepokazim myslim, co vy na to?
Jana Acsová
23.11.05,15:53
vdaka, na DRSR mi povedali, ze si to mam dat najprv zatriedit, a potom sa rozhodnut, ale vraj sa jej to javi ako sluzba + tovar. Tak to asi hodim s DPH, nic s tym nepokazim myslim, co vy na to?Komu to chcete fakturovať s DPH? Čechom? No myslím si, že takú faktúru neprijmú ...
A čo sa týka zatriedenia tak mám za to, že tlačiarenská výroba má konečný produkt - výrobok. Neviem si predstaviť, že by predmetom fakturácie bolo napr.:
1) spotreba materiálu,
2) vykonané práce.
Už dávno máme v zákone stanovené podmienky, že do ceny tovaru alebo služby je potrebné zahrnúť všetko, čo má príjemca plnenia prijať za predmetnú dodávku (bližšie viď §§ 22 ZDPH - základ dane). Keby bola časť vašej produkcie služba a časť tovar, to by ste im museli podľa môjho názoru fakturovať akoby zvlášť "kancelársky papier" (to len pre názornosť) a zvlášť "službu" a to sa mi javí nelogické, nakoľko vaším výstupným produktom sú "tlačoviny". Aspoň tak mi to vychádza z vášho zadania.
evelien
24.11.05,05:24
Fuha, zasa mam nieco zle. Ako reklamna agentura si objednavame tlac roznych letakov ap., fakturu nam vsetci tlaciari, aj taki, ktori maju auditorov, vystavuju za dodavku sluzby a nie vyrobkov, teda i my vystavujeme a uctujeme tieto tlacoviny ako sluzbu. Cize vravite, ze zle? Asi keby som oznamila svojim dodavatelom, ze to maju zle, sa na mna pozru asi divne.
Neda sa to vyriesit nejakou vnutornou smernicou?
natanka
24.11.05,08:02
Evelien,
my ako tlaciaren vzdy fakturujeme tlaciarenske sluzby (a nie vyrobu vyrobku)- ved je to v podstate kopirovanie - zakaznik si zada vzor a necha si vytlacit 2000 ks. Okrem toho je v tej cene aj tzv. znasanie listov a spinanie - co je to? Tiez sluzba myslim, nie? Niekto tu hovoril o tom, ze mi cesi taku fa neprijmu... Svata pravda...
A teraz rozmyslam - ked idem ku kadernikovi, tiez platim za kadernicke sluzby a nie za vyrobok - uces...
Jana Acsová
24.11.05,08:36
A teraz rozmyslam - ked idem ku kadernikovi, tiez platim za kadernicke sluzby a nie za vyrobok - uces...Nad službou ako takou je potrebné vždy porozmýšľať, rovnako ako zamyslieť sa nad "konečným produktom", ktorý je výsledkom dodávky. Pomáha nám pri tom klasifikácia produkcie, ako aj platné ustanovenia zákona o dani z pridanej hodnoty. To čo môže byť zatriedené všeobecne ako služba, pre účely ZDPH môže byť chápané ako hmotný majetok, viď. § 8 ZDPH. Následne na tento § nadväzuje § 9 ods. 1, ktoré hovorí, že dodaním služby je každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru. T.j. na definíciu služby platí tzv. vylučovacia metóda a služba je všetko, čo nie je dodaním tovaru.

K účesu:
- keby sa vám dal zložiť z hlavy, považovala by som to za dodávku tovaru. Čiže u parochne by mi to sedelo.
- ale nakoľko sa jedná o úpravu vlasov, ktoré vám z hlavy nikto nedá dole, mám za to, že "účes" je úpravou niečoho existujúceho a teda služba.
natanka
24.11.05,09:09
dakujem este raz,
osetrim to objednavkou, a bude aj vlk syty aj koza cela - ceska firma si bude u nas objednavat zhotovenie kompletneho dotaznika, slovenska firma si bude objednavat tlac a dokoncovacie prace
(to preto, aby som nemusela opravovat vsetko, co som uctovala na 602)
:)
mPeto
17.10.06,11:04
A čo ak sa daný produkt aj graficky spracováva? Čiže vypracujem grafický návrh, nechám ho vytlačiť, príp. ho vytlačíme na vlastných zariadeniach a predám to celé ďalej. Jedná sa o službu alebo tovar?