mariannabebcakova
05.11.10,16:54
Dobrý deň,

dieťa sa mi narodilo v marci 2009, ešte nemá dva roky a ja poberám rodičovský príspevok niečo okolo 254 eur, dnes som sa bola opýtať na sociálnom, či by som mohla začať pracovať na dohodu a o príspevok neprídem. Pani mi odpovedala, že ak sa mi dieťa narodilo po 1.1.2009 nemôžem pracovať na pp ani na dohodu. Ja som toho preštudovala už veľa a teraz mám už z toho fakt chaos. Myslela som si, že ak budem mať dohodu, tak môžem ostať na rodičovskom príspevku, ale ten sa mi zníži z 254 Eur na 168 eur. Prosím, zareagujte na moju situáciu až mám v tom jasno. Ak môžem pracovať na dohodu, ako je to limitované hodinovo a finančne?
Vopred ďakujem
nikulik
05.11.10,18:29
mariannabebcakova
06.11.10,11:04
Ďakujem,
napriek tomu mám ešte jednu otázku, ak by som predsa nastúpila na dohodu, tak prídem o zvýšený RP a budem dostávať tých 168 eur, alebo prídem úplne o rodičovský príspevok?
veronikasad
06.11.10,11:05
Ďakujem,
napriek tomu mám ešte jednu otázku, ak by som predsa nastúpila na dohodu, tak prídem o zvýšený RP a budem dostávať tých 168 eur, alebo prídem úplne o rodičovský príspevok?
v roku 2010 dohoda nesmie trvať celý mesiac (pripravujú sa zmeny v zákonoch, platné od 1.1.2011).
mariannabebcakova
06.11.10,11:12
ĎAkujem veľmi, už som len zvedavá na tú zmenu zákona, pretože ja sa do práce chystám akurát od 1.1.2010. Ak ešte môžem, tie zmeny si mám hľadať na stánke ministerstva soc.vecí a rodiny?
veronikasad
06.11.10,11:23
ĎAkujem veľmi, už som len zvedavá na tú zmenu zákona, pretože ja sa do práce chystám akurát od 1.1.2010. Ak ešte môžem, tie zmeny si mám hľadať na stánke ministerstva soc.vecí a rodiny?
Od 1.1.2011 by nemali platiť žiadne obmedzenia pri práci na dohodu počas poberania rod. príspevku. Naďalej však asi zostane povinnosť odhlásiť sa z dôchodkového poisteenia (ak prácu na dohodu nebudeš vykonávať doma a súčasne sa starať o dieťa).

Schválené novely zákonov nájdeš www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk), ale sú rozoberané aj v niekolkých témach na porade.
Adiks
07.11.10,12:51
ĎAkujem veľmi, už som len zvedavá na tú zmenu zákona, pretože ja sa do práce chystám akurát od 1.1.2010. Ak ešte môžem, tie zmeny si mám hľadať na stánke ministerstva soc.vecí a rodiny?
Od 1.1.2010 iba pokiaľ vieš cestovať v čase.
mariannabebcakova
08.11.10,07:05
Samozrejme, že od 1.1.2011, stala sa chybička.
silvia
23.11.10,10:27
[QUOTE=veronikasad;1555226]Od 1.1.2011 by nemali platiť žiadne obmedzenia pri práci na dohodu počas poberania rod. príspevku. Naďalej však asi zostane povinnosť odhlásiť sa z dôchodkového poisteenia (ak prácu na dohodu nebudeš vykonávať doma a súčasne sa starať o dieťa).



Plati uvedena odpoved aj na zamestnanie sa (HPP, skrateny prac.uväzok)?
VĎAKA
viki2
28.11.10,12:02
Dobrý deň, nechcem zakladať novú tému, snáď mi niekto odpovie aj tu....
So na RD kvôli nepriaznivému zdrav.stavu dieťaťa a dostala som ponuku od decembra začať pracovať na skrátený úväzok (cca 7 dní v mesiaci). Keďže od januára 2011 bude možnosť popri RD aj pracovať, nechcela by som o túto možnosť prísť, pretože mzda za skrátený úväzok bude približne rovnaká ako výška RD (čo teda nie je veľa).
Vie mi niekto poradiť, ako mám vyriešiť ten december, aby som neprišla o možnosť poberať RD.
Ďakujem za odpoveď.
viki2
28.11.10,12:03
podľa toho, čo som čítala, platí to pre akýkolvek pracovný pomer....
Jana Motyčková
28.11.10,12:38
Dobrý deň, nechcem zakladať novú tému, snáď mi niekto odpovie aj tu....
So na RD kvôli nepriaznivému zdrav.stavu dieťaťa a dostala som ponuku od decembra začať pracovať na skrátený úväzok (cca 7 dní v mesiaci). Keďže od januára 2011 bude možnosť popri RD aj pracovať, nechcela by som o túto možnosť prísť, pretože mzda za skrátený úväzok bude približne rovnaká ako výška RD (čo teda nie je veľa).
Vie mi niekto poradiť, ako mám vyriešiť ten december, aby som neprišla o možnosť poberať RD.
Ďakujem za odpoveď.
Začať pracovať až 2.12. alebo neskôr.
viki2
28.11.10,19:55
Začať pracovať až 2.12. alebo neskôr.

ale teraz som študovala zákon a nikde som nevidela, že by to platilo na prácu, ktorá netrvá celý mesiac
práveže tam je napísané, že osoba, ktorá poberá rodičovský príspevok nesmie pracovať §3 pis.c
ewita888
29.11.10,05:29
ale teraz som študovala zákon a nikde som nevidela, že by to platilo na prácu, ktorá netrvá celý mesiac
práveže tam je napísané, že osoba, ktorá poberá rodičovský príspevok nesmie pracovať §3 pis.c
v decembri 2010 môžeš mať iba dohodu o vykonaní práce, nesmie ale trvať celý mesiac.. vtedy neprídeš o RP..
Jana Motyčková
29.11.10,06:44
ale teraz som študovala zákon a nikde som nevidela, že by to platilo na prácu, ktorá netrvá celý mesiac
práveže tam je napísané, že osoba, ktorá poberá rodičovský príspevok nesmie pracovať §3 pis.c
Ale podľa §5 ods.2 sa rodičovský príspevok vyplaća za celý kalendárny mesiac, aj keď sa podmienky nároku na tento príspevok splnili len za časť kalendárneho mesiaca.

Zárobkovou činnosťou je rovnako pracovný pomer ako dohoda, t.j. je jedno, či robí na dohodu alebo PP, pokiaľ nerobí celý mesiac, tak časť mesiaca splnil podmienky a má nárok na RP za celý mesiac.
viki2
30.11.10,09:50
ďakujem za odpovede, nakoniec z toho nič nie je, p.riaditeľka nepristúpila na žiadnu inú možnosť, len nástup od 1.12.:mee: