Dáša_
05.11.10,16:56
Neviete mi náhodou niekto povedať, čo znamená, keď na aute zasvietila kontrolka "Partikenfilters" ?
Mame renault megan, diesel a vždy som hotová, keď tam na mňa začne niečo blikať. A ako na potvoru je piatok večer a do servisu sa už nedovolám.

ešte pridám z nemeckého návodu, ale veľmi múdra z toho nie som: "Die kontrolllampe leuchtet auf, um auf eine annähernde Sättigung des Filters hinzuweisen.
Um das Partikelfilter zu regenerieren, sollten Sie baldmöglichst bis zum Erlöschen der
Kontrolllampe mit 80 km/h unter Berücksichtigung der Verkehrssituation und etwaiger
Geschwindigkeitsbegrenzungen fahren.
Hinweis: In diesem Fall kann die Reinigung bis zu 20 Minuten dauern"

Vedel by mi niekto poradiť o čo ide?
Dáša_
05.11.10,16:18
Richard
05.11.10,16:23
Ide o filter pevných častíc pre dieselové motory.

Zjednodušene povedané, ak to máš, tak sa ti z výfuku nechŕli kúdoľ čiernych "sadzí".

Funguje na báze aditív, ktoré sa pridávajú do nafty. Asi ti došla tá kvapalina (aditívum/prísada), tak ju treba doplniť.
Treba to čím skôr, inak sa ten systém môže pokaziť a je dosť drahý.
Gapo
05.11.10,16:24
Je to signalizácia zanesenia filtra nejakou mechanickou nečistotou, ale čo s tým:confused::cool:
Haha, kým som to poslal je po funuse;)
Dáša_
05.11.10,20:07
ďakujem za odpovede, už som si to naštudovala.

problém je, že ke´d sa na mňa niečo v auto rozbliká, tak vždy z toho "chytím nervy" . Myslím. že už je to v pohode.
najag
05.11.10,20:29
Je tam filter pevnych castic, ktory sa predovsetkym jazdou po meste naplni a ktory je potrebne po rozsvieteni kontrolky, plynulou jazdou mimo mesta rychlostou 80 km vycistit, to znamena ist dovtedy, kym kontrolka nezhasne, cim doslo k "vypaleniu filtra" a teda obnoveniu jeho spravnej cinnosti. Ak ani po takej jazde kontrolka nezhasne, tak je problem s filtrom, ktory je potrebne riesit v servise a pripravit sa na jeho vymenu, co predstavuje dost velku investiciu.