Julča
22.11.05,19:52
Potrebovala by som poradiť ohľadom sprostredkovania. Prvýkrát máme zaplatiť jednej firme províziu za sprostredkovanie obchodu.Boli sme upozornení, že daňový úrad si na takéto veci rád posvieti. Nejedná sa o horibilnú sumu, bude to cca 20-30 000Sk. Neviem ako takáto zmluva má vypadať, ale hlavne ako zdokladovať za čo vlastne peniaze boli vyplatené aby to bolo všetko v súlade so zákonom.
KEJKA
22.11.05,18:54
podľa mna to zasa nemusí byť nutne zmluva, mohli robit aj na objednávku. Skor ide o sposob stanovenia výšky provízie, kedy je splatná=nárokovateľná, napr. pri splnení predmetu alebo až po získaní úhrad pohľadávok, neviem za čo máte tú províziu vyplácať.
STRELEC
23.11.05,07:05
Potrebovala by som poradiť ohľadom sprostredkovania. Prvýkrát máme zaplatiť jednej firme províziu za sprostredkovanie obchodu.Boli sme upozornení, že daňový úrad si na takéto veci rád posvieti. Nejedná sa o horibilnú sumu, bude to cca 20-30 000Sk. Neviem ako takáto zmluva má vypadať, ale hlavne ako zdokladovať za čo vlastne peniaze boli vyplatené aby to bolo všetko v súlade so zákonom.
Uzatvoril by som zmluvu o sprostredkovaní. Ak je to ozaj len jednorázová záležitosť, možno by som to riešil formou zápisu oboch strán, popísal presnejšie vec. DU si ozaj ľúbi posvietiť na obdobné zmluvy akožto prostriedok presunov ZD. Ak niekto vykonáva sprostredkovateľskú činnosť, mal by to mať zahrnuté v predmete činnosti, v svojom podnikateľskom oprávnení.
Julča
23.11.05,08:58
Pohol by niekto pripojiť nejakú zmluvu o sporstredkovaní? A ide mi hlavne o to vyčíslenie sumy. Aké % z objedmu je pri sprostredkovaní bežné? Ďakujem
Julča
Nadena
23.11.05,09:48
Prosím o radu poradu.
Konateľka s.r.o. uzatvorila sprostredkovateľskú zmluvu na sprostredkovanie obchodu - jedná sa o získanie nového zákazníka pre s.r.o. Suma za sprostredkovanie je vyjadrená v % realizovaného objemu za rok, bude vyplatená k 31.12. Čo ma trošku trápi je, že konateľka a sprostredkovateľ sú manželmi. Manžel nie je v spoločnosti zamestnaný ani nemá majetkový podiel.
Ide o spriaznené osoby. Nemôže podľa vášho názoru vzniknúť problém zo strany uznania uvedeného nákladu za daňový, resp. iný problém, ktorý by mi daňováci vyhodili? Ďakujem.
STRELEC
23.11.05,09:55
Pohol by niekto pripojiť nejakú zmluvu o sporstredkovaní? A ide mi hlavne o to vyčíslenie sumy. Aké % z objedmu je pri sprostredkovaní bežné? Ďakujem
JulčaZmluvu skús stiahnúť z dokumentov na porade. Čo sa týka %, tak to súvisí s výnosom, ktorý získal ten subjekt, pre ktorý sa sprostredkovalo. Ľudovo povedané: nemôžem ísť do mínusu za akciu, vec, práce, služby, ktoré mi boli sprostredkované. Navyše by som narazil aj na zákon o daniach z príjmov.
Jana Acsová
23.11.05,10:05
Prosím o radu poradu.
Konateľka s.r.o. uzatvorila sprostredkovateľskú zmluvu na sprostredkovanie obchodu - jedná sa o získanie nového zákazníka pre s.r.o. Suma za sprostredkovanie je vyjadrená v % realizovaného objemu za rok, bude vyplatená k 31.12. Čo ma trošku trápi je, že konateľka a sprostredkovateľ sú manželmi. Manžel nie je v spoločnosti zamestnaný ani nemá majetkový podiel.

Skoro som to nepochopila .-)
Zhrniem: "manžel" uzatvoril sprostredkovateľskú zmluvu s s.r.o., ktorá bola zastúpená konateľkou - "manželkou"? Takto to máte na mysli?
Nadena
23.11.05,11:17
Hádam to bute teraz jasnejšie.
S.r.o. zastúpená konateľkou /manželka/ uzatvorila zmluvu o sprostredkovaní s manželom konateľky. Ten jej zabezpečil nového zákazníka - odberateľa. Dúfam, že je to jasnejšie. :D
Nadena
23.11.05,11:18
Ešte dopĺňam, že manžel nemá živnostenské oprávnenie ani žiadne iné. Môže s ním s.r.o. uzatvoriť zmluvu o sprostredkovaní. Manžel má len príjmy podľa § 5.
STRELEC
23.11.05,12:10
Hádam to bute teraz jasnejšie.
S.r.o. zastúpená konateľkou /manželka/ uzatvorila zmluvu o sprostredkovaní s manželom konateľky. Ten jej zabezpečil nového zákazníka - odberateľa. Dúfam, že je to jasnejšie. :D
Už to je jasnejšie:D :D . Zmluvu o sprostredkovaní je možné uzavrieť. Aj napr. na tento jeden konkrétny prípad. Asi by som sa tomu vyhol. Podotýkam, že pre DU sa to priam ponúka na preverenie vecnosti a tak radšej ... nie.
zuso
23.11.05,12:23
Ahojte. Teraz asi strelím, ale stále mi vŕta v hlave, či nie je možné pre tento prípad uzavrieť sprostredkovateľskú zmluvu podľa §774 Obč. zákonníka. Aspoň si myslím, že ak manžel nemá živnostenské oprávnenie, tak by nemala byť použitá zmluva o sprostredkovaní podľa § 642 Obch. zákonníka. A ak by sa dala uzavrieť sprostredkovateľská zmluva, tak by sa to mohlo javiť ako príležitostný príjem. Keďže manžel má TPP a sprostredkoval jedného zákazníka a za to dostal odmenu. Čiže do 22900,- by to bolo oslobodené od dane. :confused:
Julča
23.11.05,19:55
Prešla som si asi všetky príspevky k zmluvám o sprostredkovaní. Niektoré som si prečítala a často sa tam hovorí , že sprostredkovateľ zabezpečí pre záujemcu uzavretie zmluvy o dielo s treťou osobou. Ide mi o to, že pri tom našom obchode žiadna zmluva o dielo nebola uzavretá ale naša spoločnosť dostala objednávku na dodávku tovaru.Mohol by predmet zmluvy vypadať takto:sprostredkovateľ zabezpečí pre záujemcu dodávku jeho tovaru pre tretiu osobu.
sway
23.11.05,20:04
Prešla som si asi všetky príspevky k zmluvám o sprostredkovaní. Niektoré som si prečítala a často sa tam hovorí , že sprostredkovateľ zabezpečí pre záujemcu uzavretie zmluvy o dielo s treťou osobou. Ide mi o to, že pri tom našom obchode žiadna zmluva o dielo nebola uzavretá ale naša spoločnosť dostala objednávku na dodávku tovaru.Mohol by predmet zmluvy vypadať takto:sprostredkovateľ zabezpečí pre záujemcu dodávku jeho tovaru pre tretiu osobu.

Jeden vzor Ti prikladám, len si zmeníš čo treba.... skús či nebude vyhovovať...:)







Sprostredkovateľská zmluva




uzavretá podľa § 774 a nasl. Občianskeho zákonníka medzi



sprostredkovateľom: ___________________________________________
(meno a priezvisko, trvalé bydlisko)

narodený: __________________________________________________ __

rodné číslo: _________________________________________________
číslo OP:_______________________________________________ ______



a



záujemcom: __________________________________________________ _
(meno a priezvisko, trvalé bydlisko)

narodený: _______________________________________ živnostník

rodné číslo: _________________________________________________
číslo OP: __________________________________________________ __





I.
PREDMET ZMLUVY


Predmetom zmluvy je sprostredkovanie uzavretia zmlúv na dodanie
a montáž plastových okien pre záujemcu za dohodnutú odmenu.


Minimálne množstvo objednaných okien treťou osobou sú 3 kusy. Záujemca poskytol sprostredkovateľovi katalóg druhov, tvarov, rozmerov a cenovú ponuku na jednotlivé okná.



II.


Zmluva sa uzaviera na dobu určitú na jeden rok s možnosťou jej predĺženia o ďalší rok.




III.



Záujemca sa zaväzuje uhradiť sprostredkovateľovi odmenu vo výške ______ % z dohodnutého finančného objemu, na ktorý záujemca pričinením sprostredkovateľa uzavrie s treťou osobou zmluvy na dodanie a montáž plastových okien.


Dohodnutá odmena zahrňuje aj náklady obstarávateľa spojené s obstaraním tretích osôb na uzavretie zmluvy.



V prípade, ak záujemca neuzavrie zmluvu s osobou, ktorú obstaral sprostredkovateľ, záujemca uhradí sprostredkovateľovi náhradu preukázaných hotových výdavkov s použitím hromadnej dopravy a nocľažné.




IV.



Odmena za sprostredkovanie je splatná do ____________ dní po uzavretí zmluvy záujemcom s treťou osobou.


Náhrada hotových výdavkov je splatná do _____________ dní po predložení vyúčtovania.



Zmluvné strany sa budú vzájomne informovať o všetkých

okolnostiach smerujúcich k uzavretiu zmluvy, ktorá je predmetom obstarania.


Záujemca bez zbytočného odkladu bude informovať sprostredkovateľa

o zmenách v cenovej ponuke plastových okien.


Sprostredkovateľ bude priebežne, najmenej ____________ (ako často
bude sprostredkovateľ informovať záujemcu) informovať záujemcu o výsledkoch rokovaní s tretími osobami smerujúcich k uzavretiu zmluvy pre záujemcu.


Záujemca písomne splnomocňuje pripojeným plnomocenstvom na predbežné rokovania s tretími osobami, ktoré majú záujem:
- uzavrieť zmluvu o dielo so záujemcom,
- prerokovať s nimi technické parametre predmetu zhotovenia,
- uskutočniť obhliadku a vymeranie objektu.


Plnomocenstvo však neoprávňuje sprostredkovateľa uskutočniť žiadne právne úkony smerujúce k uzavretiu zmluvy o dielo, prípadne zmluvy o budúcej zmluve.



V.


Zmluvné strany sa oboznámili s obsahom zmluvy a na znak súhlasu ju podpisujú. Každá zo zmluvných strán dostane po jednom vyhotovení zmluvy.



V _________________ dňa _____________






________________ ___________________

sprostredkovateľ záujemca
Nadena
24.11.05,05:43
Ďakujem za rady. Som z toho trošku smutná. Ak môžte, skúste poradiť, ako by sa dali bezproblémovo pre DU navýšiť náklady. Firma má nenormálne vysoký zisk, všetko čo ma napadlo som už hodila do účta. Som pomaly v koncoch a to ešte nie je koniec roku. Prosim o typy. :p
ajobs
24.11.05,09:04
Ďakujem za rady. Som z toho trošku smutná. Ak môžte, skúste poradiť, ako by sa dali bezproblémovo pre DU navýšiť náklady. Firma má nenormálne vysoký zisk, všetko čo ma napadlo som už hodila do účta. Som pomaly v koncoch a to ešte nie je koniec roku. Prosim o typy. :p

Pozri tému http://www.porada.sk/showthread.php?t=14514&highlight=vysok%FD+zisk,
ostaných možno tiež niečo napadne. Ja sa momentálne ponáhľam.
Julča
24.11.05,13:11
Mám vzor sprostredkovateľskej zmluvy podľa §774 Obč. zákonníka a vzor podľa § 642. Vie mi niekto vysvetliť rozdiel medzi nimi a ktorá sa hodí na sprostredkovanie medzi s.r.o. /sprostredkovateľ / a SZČO /záujemca?
Ďakujem.
zuso
24.11.05,14:42
Teraz som sa ešte trošku "hrabala" tu na porade v témach o sprostredkovateľských zmluvách, a našla som dobrú tému "zmluva o sprostredkovaní a FO", tak by som tú tému aj pripojila, keby som vedela ako. Ale našla som to cez rozšírené hladanie: "zmluva o sprostredkovaní". Hádam to trošku pomôže.
Evaman
24.11.05,14:59
Zuso, prilepenie témy :1. otvoríš danú tému, kt. chceš prilepiť,
2. klikneš myšou na adresu témy - úplne hore napr. : http://www.porada.sk/.... vysvieti sa ti na modro,
3. dáš klávesovú skratku CTRL + C (coppy)
4. prejdeš do témy kde to chceš vložiť - už do tvojej konkr. ,správy na kt. odpovedáš
5. dáš CTRL + v (vložiť)
6. a je to
V tvojom príspevku to otvoríš až po odoslaní na poradu
Dúfam, že sa nehneváš, že som ti to takto po lopate napísala a , že je to mimotemy ale možno to pomôže aj iným.
zuso
24.11.05,15:32
No ďakujem za vysvetlenie, tak to skúšam, dúfam, že sa to podarí.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=14358&page=4&highlight=zmluva+sprostredkovan%ED
ak je to správne, tak veľká vďaka Evaman.
zuso
24.11.05,15:54
Čím viac príspevkov o zmluvách o sprostredkovaní čítam, tým viac som na pochybách, či je možné uzatvárať takúto zmluvu aj s nepodnikateľom. Aby som to tak trošku zhrnula, tak momentálne som toho názoru, že je zmluvu podľa obch. zákonníka je možné uzavrieť aj s nepodnikateľom, ale ten sa musí hlásiť na DÚ a tam mu pridelia DIČ.
To je pre mňa nevýhodné, tak sa pokúsim s nepodnikateľmi, uzavrieť príkaznú zmluvu a nejak to správne naformulovať. Ale to už je mimotemy.
Evanka
24.11.05,17:03
Čím viac príspevkov o zmluvách o sprostredkovaní čítam, tým viac som na pochybách, či je možné uzatvárať takúto zmluvu aj s nepodnikateľom. Aby som to tak trošku zhrnula, tak momentálne som toho názoru, že je zmluvu podľa obch. zákonníka je možné uzavrieť aj s nepodnikateľom, ale ten sa musí hlásiť na DÚ a tam mu pridelia DIČ.
To je pre mňa nevýhodné, tak sa pokúsim s nepodnikateľmi, uzavrieť príkaznú zmluvu a nejak to správne naformulovať. Ale to už je mimotemy.
Zákon nezakazuje uzatvoriť zmluvu o sprostredkovaní s nepodnikateľom. Podľa toho ako a s kým je uzatvorená, bude posudzované aj zdaňovanie príjmu zo sprostredkovania.
Ak fyzická osoba dosahuje príjmy zo sprostredkovateľskej činnosti na základe sprostredkovateľskej zmluvy, potom jej príjem sa zdaňuje:

– podľa § 5 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, ak je sprostredkovanie uzatvorené formou dohody o vykonaní práce,
– podľa § 6 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov, ak sa sprostredkovateľská činnosť vykonáva v rámci živnosti, v tom prípade musí mať v ŽL sprostredkovateľskú činnosť
– podľa § 6 ods. 2 písm. b) zákona o dani z príjmov, ak sa sprostredkovateľská činnosť vykonáva sústavne, ale nie je živnosťou, napríklad DDP (zákon340/2005)
- podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov,ak sa sprostredkovateľská činnosť vykonáva v rámci nepodnikateľských vzťahov, ale ide o príležitostnú činnosť

Ak ide o príležitostnú činnosť, zdaniteľný príjem je možné znížiť o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.
Ak daňovník dosahuje príjem zo sprostredkovania a príjem z pracovného pomeru, tak je povinný v súlade s § 32 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov podať daňové priznanie
zuso
25.11.05,10:38
- podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov,ak sa sprostredkovateľská činnosť vykonáva v rámci nepodnikateľských vzťahov, ale ide o príležitostnú činnosť

Tak teraz by som potrebovala posúdiť, čo je príležitostná činnosť.
1. Ak s nepodnikateľom uzavriem sprostredkovateľskú zmluvu na 1/2 roka a on mi za tento čas sprostredkuje len jedného jediného klienta a vyplatím mu za neho províziu. Je to pre neho príležitostný príjem?
2. Ak by tých sprostredkovaných klientov bolo viac, tak je to sústavná síce nepravidelná činnosť, z ktorej bude musieť odviesť daň?

Ale § 31 ods.5 zákona o správe daní a popl. mám chápať tak, že ak tento nepodnikateľ dostane províziu za prvého klienta tak sa registrovať nemusí, pretože ak už nebude vykonávať túto sprostredkovateľskú činnosť, čiže nebude mať žiadny ďaľší takýto príjem, provízia za toho jediného klienta sa bude posudzovať ako príjem podľa § 8 ods. 1 písm a).
Ale ak dostene prvíziu za druhého, čiže ďaľšieho sprostr. klienta, tak sa musí zaregistrovať (§31 ods. 1,2).
Lila
25.11.05,11:20
Podĺa mňa, je jedno či nájde len jedného alebo viacerých. Je to sústavná činnosť, pretože toto je na jeho šikovnosti, zručnosti a povedzme kontaktoch, či je schopný nájsť jedného alebo 50-tich. Veď určite aj v zmluve to máte uvedené, že za každého dostane "istú províziu, či už % alebo nejaký paušál" . To značí, že on sústavne niekoho hľadá.

Podľa mňa jednorázovo môže sprostredkovať napr." nákup ojazdeného auta ", to značí, že Vy to auto lacno kúpite a jemu dáte dohodnutú províziu. Ale ak začne pre Vás hľadať tých áut viac, lebo povedzme Vy ste napr. bazár, tak pre neho to bude sústavná činnosť.
ajobs
25.11.05,11:26
Podĺa mňa, je jedno či nájde len jedného alebo viacerých. Je to sústavná činnosť, pretože toto je na jeho šikovnosti, zručnosti a povedzme kontaktoch, či je schopný nájsť jedného alebo 50-tich. Veď určite aj v zmluve to máte uvedené, že za každého dostane "istú províziu, či už % alebo nejaký paušál" . To značí, že on sústavne niekoho hľadá.

Podľa mňa jednorázovo môže sprostredkovať napr." nákup ojazdeného auta ", to značí, že Vy to auto lacno kúpite a jemu dáte dohodnutú províziu. Ale ak začne pre Vás hľadať tých áut viac, lebo povedzme Vy ste napr. bazár, tak pre neho to bude sústavná činnosť.

Je to tak, naozaj sprostredkovanie je sústavná podnikateľská činnosť, a je potrebné ju riešiť inštitucionálne (ŽL, licencia, obchodná spoločnosť,apod.)
Ak niekto výnimočne čosi sprostredkuje, je to príležitostný príjem.
Všetky ostatné aj tie najnemožnejšie kombinácie evokujú každému len 1 cieľ - vyhýbanie sa daňovým a odvodovým povinnostiam.:cool:
zuso
25.11.05,11:30
Ale môžem mať známeho, ktorý mi dohodí jedného jediného klienta, ktorého priamo nevyhľadával, len sa mu nakytla príležitosť, a ja mu za to dám províziu.
Tak s ním musím tak či tak uzavirieť sprostredkovateľskú zmluvu. Ja už neviem, dám tam platnosť zmluvy 3 dni, počas ktorých získam toho klienta, aby to vyzeralo vierohodnejšie?
ajobs
25.11.05,12:01
Ale môžem mať známeho, ktorý mi dohodí jedného jediného klienta, ktorého priamo nevyhľadával, len sa mu nakytla príležitosť, a ja mu za to dám províziu.
Tak s ním musím tak či tak uzavirieť sprostredkovateľskú zmluvu. Ja už neviem, dám tam platnosť zmluvy 3 dni, počas ktorých získam toho klienta, aby to vyzeralo vierohodnejšie?

Ak ide o 1 klienta, chceš to naozaj robiť cez zmluvy ????:eek: :cool:
Ovšem, ak nejde o miliónový obchod.:)
zuso
27.11.05,06:03
Ak ide o 1 klienta, chceš to naozaj robiť cez zmluvy ????:eek: :cool:
Ovšem, ak nejde o miliónový obchod.:)

Ide o vačšiu sumu, takže to chcem dať do nákladov. A možno to nebude len jeden klient...
Julča
27.11.05,14:27
Mám vzor sprostredkovateľskej zmluvy podľa §774 Obč. zákonníka a vzor podľa § 642. Vie mi niekto vysvetliť rozdiel medzi nimi a ktorá sa hodí na sprostredkovanie medzi s.r.o. /sprostredkovateľ / a SZČO /záujemca?
Ďakujem.
Nikto nič? Nikto nevie rozdiel medzi týmito dvoma paragrafmi? Ja som si to prečítala v Obchodnom zákonníku ale neviem sa presne rozhodnúť. Asi urobím zmluvu podlľa vzoru §774 Obč. zák.. Výška odmeny by mala byť podľa ústnej dohody 10% z fakturovanej ceny predaného tovaru. Myslíte si, že je to O.K?:confused: :confused: :confused:
Evanka
27.11.05,14:52
Mám vzor sprostredkovateľskej zmluvy podľa §774 Obč. zákonníka a vzor podľa § 642. Vie mi niekto vysvetliť rozdiel medzi nimi a ktorá sa hodí na sprostredkovanie medzi s.r.o. /sprostredkovateľ / a SZČO /záujemca?
Ďakujem.
Nikto nič? Nikto nevie rozdiel medzi týmito dvoma paragrafmi? Ja som si to prečítala v Obchodnom zákonníku ale neviem sa presne rozhodnúť. Asi urobím zmluvu podlľa vzoru §774 Obč. zák.. Výška odmeny by mala byť podľa ústnej dohody 10% z fakturovanej ceny predaného tovaru. Myslíte si, že je to O.K?:confused: :confused: :confused: Nakoľko sa jedná o obchodný vzťah medzi podnikateľskými subjektami, bolo by na mieste uzatvoriť zmluvu podľa Obchodného zákonníka.
ajobs
27.11.05,16:32
Nakoľko sa jedná o obchodný vzťah medzi podnikateľskými subjektami, bolo by na mieste uzatvoriť zmluvu podľa Obchodného zákonníka.

Jednoznačne podľa Obchodného zákonníka.
Julča
28.11.05,10:29
A môže tu niekto prilepiť sprostredkovateľskú zmluvu podľa obchodného zákonníka? Zatiaľ som natrafila na všetky podľa občianskeho zák.
Díky.
ajobs
28.11.05,13:40
A môže tu niekto prilepiť sprostredkovateľskú zmluvu podľa obchodného zákonníka? Zatiaľ som natrafila na všetky podľa občianskeho zák.
Díky.

Tu je http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=60:)
janaGT
15.12.05,07:40
A môžte niekto poradiť, ak uzatvorí sro zmluvu s ďalšou sro, ktorej sprostredkuje napr. nejaký obchod, ako účtujete na strane sprostredkovateľa a na strane záujemcu?
Veľmi mi tým pomôžete.
sway
15.12.05,07:59
A môžte niekto poradiť, ak uzatvorí sro zmluvu s ďalšou sro, ktorej sprostredkuje napr. nejaký obchod, ako účtujete na strane sprostredkovateľa a na strane záujemcu?
Veľmi mi tým pomôžete.


zmluvu prikladám a účtovanie - daj viac informácií, záleží na tom ža čo to bude...;)
janaGT
15.12.05,08:09
[/size]
zmluvu prikladám a účtovanie - daj viac informácií, záleží na tom ža čo to bude...;)

Zmluvu mám už napísanú, potrebujem len účtovanie na strane záujemcu a sprostredkovateľa.
Takže zmluva znie:
Čl.III - Predmet sprostredkovania
Sprostredkovateľ zabezpečí pre záujemcu uzavretie zmluvy o dielo na zhotovenie diela u firmy xxx.

tzn. že naša firma sprostredkovala firme x / záujemcovi/ spoluprácu s firmou y.
janaGT
19.12.05,06:27
Zmluvu mám už napísanú, potrebujem len účtovanie na strane záujemcu a sprostredkovateľa.
Takže zmluva znie:
Čl.III - Predmet sprostredkovania
Sprostredkovateľ zabezpečí pre záujemcu uzavretie zmluvy o dielo na zhotovenie diela u firmy xxx.

tzn. že naša firma sprostredkovala firme x / záujemcovi/ spoluprácu s firmou y.

Ahojte, neviete mi nikto poradiť? Fakt to dosť súrne potrebujem!
liba2
19.12.05,06:57
Takže zmluva znie:
Čl.III - Predmet sprostredkovania
Sprostredkovateľ zabezpečí pre záujemcu uzavretie zmluvy o dielo na zhotovenie diela u firmy xxx.
tzn. že naša firma sprostredkovala firme x / záujemcovi/ spoluprácu s firmou y.Podľa môjho názoru ide o službu: u sprostredkovateľa SU 602; u záujemcu SU 518.
Má niekto iný názor?
Erika-ežka
19.12.05,07:18
Julča, mám Zmluvu o sprostredkovaní podľa obchodného zákonníka, ale prosím ťa ako sa to tu "priliepa"??? Kým si to naštudujem, tak mi to asi skôr
vysvetlíš.
Ak je to už neaktuálne ta nič. Čau.
Zlata
19.12.05,08:51
Môj konkrétny prípad so sprostredkovaním.
Zaúčtovala, uhradila a znížila som základ dane o túto sumu.
Môj dodávateľ mi nafaktúroval sprostredkovanie predaja, prilozil živnostené opravánenie, kde má povolenú sprostredkovateľskú činnosť.
Na faktúre bolo len napísané , že fakturovaná suma za sprostredkovanie predaj tovaru (pomenovanie) za obdobie.
DÚ mi to vyhodil, nie preto, že nebola spísaná zmluva, ale preto, že nebolo napísané konkrétne množstvo sprostredkovaného predaja, úpresne komu a kedy. Z čoho by oni okamžite posúdili, či sprostredkovanie bol pre mna výdavok na zabezpečenie zisku.
Takže odporúčam v zmluvu alebo faktúru spracovať na konkrétny obchod nie len všeobecne.
janaGT
19.12.05,08:58
Môj konkrétny prípad so sprostredkovaním.
Zaúčtovala, uhradila a znížila som základ dane o túto sumu.
Môj dodávateľ mi nafaktúroval sprostredkovanie predaja, prilozil živnostené opravánenie, kde má povolenú sprostredkovateľskú činnosť.
Na faktúre bolo len napísané , že fakturovaná suma za sprostredkovanie predaj tovaru (pomenovanie) za obdobie.
DÚ mi to vyhodil, nie preto, že nebola spísaná zmluva, ale preto, že nebolo napísané konkrétne množstvo sprostredkovaného predaja, úpresne komu a kedy. Z čoho by oni okamžite posúdili, či sprostredkovanie bol pre mna výdavok na zabezpečenie zisku.
Takže odporúčam v zmluvu alebo faktúru spracovať na konkrétny obchod nie len všeobecne.

Zlati a ako si to účtovala?
Zlata
19.12.05,09:21
To bolo v JÚ, v knihe došlých faktrúr, uhradu cez BÚ.
V PÚ mám tiež také prípady (už si dávam pozor na riadne zdokladovanie) . Tu to učtujem na 518xxx/321
Ak by to bolo opačne a mala by som v živ. oprávnení sprostredkovanie, tak by som to dala na 311/602.
janaGT
19.12.05,09:24
Super, takže to zaúčtujem tak ako napísala Zlatka aj Liba 2.
Ďakujem!