Andy055
06.11.10,10:34
Dobrý deň! Vedeli by ste mi niekto poradiť ohľadom zvolenia štatutárneho zástupcu? Založilo sa OZ a majú schválené Stanovy v ktorých je poverená osoba, kt. môže konať v mene OZ. Na prvej schôdzi ma oslovili za predsedu združenia a členovia to aj odhlasovali. Neviem však aký je ďalší postup, zápisnicu máme spísanú ale nieviem či tá oprávňuje oficiálne konať v ďalších veciach alebo to treba niekde nahlásiť? Myslím že každý predseda by mal mať menovací dekrét. Nemám skúsenosti so zakladaním OZ a preto by mi pomôhlo keby mi niekto poradil v tejto veci. Vopred ďakujem.
jarecko
06.11.10,09:55
Podmienky vzniku a právneho postavenia občianskych združení upravuje zákon č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov. Občania majú právo zakladať spolky, spoločnosti, zväzy, hnutia, kluby a iné občianske združenia, ako aj odborové organizácie (samostaný článok Odborové organizácie a organizácie zamestnávateľov) a združovať sa v nich.

Podľa tohto zákona nikto nesmie byť nútený k združovaniu, k členstvu v združeniach ani k účasti na ich činnosti. Zo združenia môže každý slobodne vystúpiť. Členmi združenia môžu byť aj právnické osoby.

Tento zákon sa nevzťahuje:
na združovanie občanov v politických stranách a politických hnutiach,
na zárobkovú činnosť alebo na zabezpečenie riadneho výkonu určitých povolaní,
a na združovanie občanov v cirkvách a náboženských spoločnostiach

Združenia sú právnickými osobami a vznikajú registráciou. Registrovým orgánom je:

Ministerstvo vnútra SR
Sekcia verejnej správy, odbor vnútorných vecí
Drieňová 22
826 86 Bratislava 29

Registrácia občianskeho združenia
Návrh na registráciu môžu podávať najmenej traja občania, z ktorých aspoň jeden musí byť starší ako 18 rokov (prípravný výbor). Návrh podpíšu členovia prípravného výboru a uvedú svoje mená a priezviská, rodné čísla a adresy bydliska. Ďalej uvedú, kto z členov starších ako 18 rokov je splnomocnencom oprávneným konať v ich mene.

K návrhu musia byť pripojené stanovy združenia (v dvoch rovnopisoch).

V stanovách musí byť uvedené:
názov združenia, sídlo, cieľ jeho činnosti, orgány združenia, spôsob ich ustanovenia, určenie orgánov a funkcionárov oprávnených konať v mene združenia, ustanovenia o organizačných jednotkách pokiaľ budú zriadené a pokiaľ budú konať vo svojom mene, zásady hospodárenia, zánik združenia

správny poplatok: predstavuje ho kolková známka v hodnote 66 EUR

Ak návrh nemá náležitosti podľa zákona, alebo ak sú údaje v ňom neúplné alebo nepresné, ministerstvo na to prípravný výbor bezodkladne, najneskôr do 5 dní od doručenia návrhu, upozorní s tým, že dokiaľ vady nebudú odstránené, konanie o registrácii sa nezačne.

Ministerstvo odmietne registráciu zo zákonom stanovených dôvodov. O odmietnutí registrácie rozhodne ministerstvo do 10 dní od začatia konania, pričom rozhodnutie doručí splnomocnencovi prípravného výboru.

Proti rozhodnutiu o odmietnutí registrácie môžu členovia prípravného výboru podať do 60 dní odo dňa, keď rozhodnutie bolo ich splnomocnencovi doručené, opravný prostriedok na Najvyšší súd SR. Ak splnomocnencovi prípravného výboru nebolo do 40 dní od začatia konania doručené rozhodnutie ministerstva o odmietnutí registrácie, združenie vznikne dňom nasledujúcim po uplynutí tejto lehoty; tento deň je dňom registrácie.

Pokiaľ ministerstvo nezistí dôvod na odmietnutie registrácie, vykoná do 10 dní od začatia konania registráciu a v tejto lehote zašle splnomocnencovi prípravného výboru jedno vyhotovenie stanov, na ktorom vyznačí deň registrácie, ktorým je deň odoslania.

O registrácii sa nevydáva rozhodnutie v správnom konaní. Vznik združenia, jeho názov a sídlo oznámi ministerstvo do 7 dní po registrácii Štatistickému úradu Slovenskej republiky.
jarecko
06.11.10,10:01
Všetko o občianskych združeniach, ich zakladaní a registrácii nájdeš na stránke Ministerstva vnútra SR - Sekcia verejnej správy:

http://www.minv.sk/?obcianske-zdruzenia
Andy055
06.11.10,10:41
Ďakujem, ale tento zákon som už preštudovala, mám stiahnuté všetko z tej stránky, ale nikde som nič také nešla. Ešte si to najviac vysvetlujem tak, že sa podá zmena k Stanovám, a priloží sa zápisnica. Ide totiž o to, že osobu ktorá bola pri zakladaní poverená má byť teraz zmenená. Myslím že také niečo by malo schváliť Min.?
jarecko
06.11.10,11:50
Ďakujem, ale tento zákon som už preštudovala, mám stiahnuté všetko z tej stránky, ale nikde som nič také nešla. Ešte si to najviac vysvetlujem tak, že sa podá zmena k Stanovám, a priloží sa zápisnica. Ide totiž o to, že osobu ktorá bola pri zakladaní poverená má byť teraz zmenená. Myslím že také niečo by malo schváliť Min.?
Ked uz tento proces zalozenia OZ mate za sebou, je treba vychadzat zo zaregistrovanych stanov ake su tam uvedene organy a kto je opravneny konat za OZ. Urcite by tam mala byt clenska schodza, výbor a revizna komisia. Obycajne kona za OZ predseda, teraz zalezi kto ho voli, ci priamo clenska schodza alebo vybor zo svojich clenov. Skratka malo by byt v zápisnici a uzneseni toho organu, ktory voli predsedu zapisane kto nim bol zvoleny.

Zakon o OZ nevyzaduje zasielat zmeny v organoch na registracny organ MinV, takze tieto udaje nie je potrebne schvalovat MinV, zasielaju sa iba zmeny v Stanovach, ked ich OZ zmeni a chce mat zaregistrovane.

Pokial som sa pozeral do registra ani jedno OZ tam nema zapisane mena clenov organov a ich zmeny ako je to napriklad u inych registrov napr: Obchodny register, Register pozemkovych spolocenstiev atd.

U kazdeho je uvedene nasledovne:
Osoby oprávnené konať v mene združenia (Fyzické osoby)
Osoby pre dané združenie nie sú uvedené
Andy055
06.11.10,13:54
Ešte jedna takáto troška "jednoduchá" otázka: v Stanovách máme uvedené: Najvyšším orgánom je Valné zhromaždenie, ktoré volí členov predsedníctva.... Štatutárnym orgánom zruženia je predseda, ktorý zastupuje združenie navonok.

Za výbor je oprávnený konať: napr. p. Eva (potvrdené MVSR)
Predsedníčkou bola zvolená napr. p. Andrea (uznesenie)

Ktorá z nás má teraz právo oficiálne vystupovať pri úradných záležitostiach?
jarecko
06.11.10,14:46
Ešte jedna takáto troška "jednoduchá" otázka: v Stanovách máme uvedené: Najvyšším orgánom je Valné zhromaždenie, ktoré volí členov predsedníctva.... Štatutárnym orgánom zruženia je predseda, ktorý zastupuje združenie navonok.

Za výbor je oprávnený konať: napr. p. Eva (potvrdené MVSR)
Predsedníčkou bola zvolená napr. p. Andrea (uznesenie)

Ktorá z nás má teraz právo oficiálne vystupovať pri úradných záležitostiach?
Ta p. Eva kona za aky vybor? Bol to ten takz. pripravny výbor ktory registroval OZ na MinV alebo uz riadny vybor(predsednictvo), ktory zvolilo Valne zhromazdenie?
Andy055
06.11.10,14:57
p. Eva koná za prípravný výbor, ktorý registroval OZ na MVSR.
jarecko
06.11.10,15:17
Ulohou pripravneho vyboru bolo iba zaregistovat Stanovy a tym aj OZ. Dalej sa uz postupuje podla Stanov. To znamena, ze ked Najvysi organ vasho OZ valne zhromazdenie zvolilo predsednictvo ako ho nazyvate, tak to si asi zvolilo spomedzi seba predsedu predsednictva a ten prebera funkciu statutara OZ. Podla mna, ked to tak vsetko prebehlo a je o tom spisana zapisnica a uznesenie, tak statutarkou OZ sa stala p. Andrea a ta je zodpovedna za jeho cinnost.

Ako som pisal pred tym zakon o OZ nevyzaduje zmenu organov zapisovat do registra, ale ked to chcete mat z vlastnej iniciativy nic vam nebrani poslat zapisnicu a uznesenie na register MinV a poziadat ich o taky zapis bude k tomu treba kolok asi v hodnote 16,50 E a potom vypis zo zoznamu OZ za kolok 3 E. Najlepsie bude ked si tam zavolas a sa opytas ako to naozaj je s tym registrovanim organov OZ. Kontakty su tu:

http://www.minv.sk/?kontakty-66
Andy055
06.11.10,15:44
Ďakujem ešte raz. Asi tam ešte zavolám, nemám v tom celkom jasno, s OZ nemám neaké skúsenosti tak radšej chcem predísť neakým problémom.:)
jarecko
06.11.10,15:55
Ďakujem ešte raz. Asi tam ešte zavolám, nemám v tom celkom jasno, s OZ nemám neaké skúsenosti tak radšej chcem predísť neakým problémom.:)
Ked budes mat officialnu odpoved, mozes tu napisat, tiez ma to zujima ako to je podla nich. Teraz v registri OZ nenajdes ziadne udaje o organoch toho ktoreho zdruzenia.
Andy055
06.11.10,16:21
V pondelok tam zavolám a dám vedieť, ani ja sa k tomu neviem nikde dopracovať
jarecko
06.11.10,16:42
V pondelok tam zavolám a dám vedieť, ani ja sa k tomu neviem nikde dopracovať
Lebo zakon nevyzaduje aby sa musel podavat navrh na zmenu organov na zapis do registra, tak nemaju aktualne stavy, preto vo vecsine OZ nic neuvadzaju. Pozri register:

http://portal.ives.sk/registre/startoz.do
Andy055
06.11.10,17:05
Tak v registri máme uvedené "osoby oprávnené konať v mene združenia - osoby pre dané združenie nie sú uvedené"
jarecko
06.11.10,17:26
Tak v registri máme uvedené "osoby oprávnené konať v mene združenia - osoby pre dané združenie nie sú uvedené"
Zopar takych OZ co mali niekoho napisaneho v registri som nasiel, ale je to mizive percento, ako som pisal predtym je to na dobrovolnej baze ci si date do registra niekoho zapisat. Ono viac menej je to potrebne, ked napriklad budete chciet si zalozit ucet v banke, niektore banky vyzaduju okolkovany vypis z officialneho registra, ktory vedie zoznam OZ ci o zalozenie uctu ziada opravnena osoba za neho konat atd., niektorym staci iba uznesenie kde je uvedene kto je zvoleny za osobu konajucu v mene OZ.

Samozrejme keby ste mali na ucte nejake miliony a doslo by k zmene osob vo vybore niektore banky len tak na zaklade uznesenia nezmenia osoby, ktore mozu narabat s uctom bez toho aby nemali uradny vypis z registra.

Ked budete musiet riesit take veci ako ucet v banke, najlepsie je sa ist opytat tam kde chcete ucet zalozit co im mate za doklady predlozit a ked to budu vyzadovat potom si dat osoby konajuce za OZ zapisat do registra aby ste mali na to uradny doklad-vypis.
Andy055
06.11.10,18:11
Tak tie milióny v našom prípade iste nebudú, ale tú registráciu asi urobíme, myslím že to bude potrebné, pretože máme na pláne podáť neaké projekty a situácia si to asi bude vyžadovať.