majka12323
06.11.10,10:44
DOBRY DEN SOM TU NOVA TAKZENEVIEM AKO TO TU CHODI.POTREBUJEM SURNE RADU.BYVAME U SVOKRY NA POSCHODI KTORE TERAZ UZ PATRI NAM,ALE MAME SPOLOCNY PLYN ELEKTRINU I VODU A CHCELA BY SOM SA OD NICH NEJAKO ODPOJIT.VIE MI NIEKTO PORADIT?DAKUJEM
KoxXxo
06.11.10,10:21
Plyn musíš rozdeliť oficiálne cez plynárov požiadaním o novú prípojku. Na vodu a elektriku Ti stačia domontovať vlastné merače za miesto rozdelenia odberu. Na konci mesiaca odčítaš stav a svokre vyplatíš. A možno aj s tým plynom by to tak išlo. V každom prípade na to potrebuješ na to niekoho od fachu, kto posúdi konkrétnu situáciu.
canbo
06.11.10,11:35
Najlacnejšie je dobre vychádzať zo svokrou.
Inač najlacnejšie je zriadiť podružne merania.(pôvodné merače ostanú ako fakturačné,nové podružne meranie sa odpočíta od fakturačného) Vychádzať je potrebné z odberov. Napr. u plynu čím menší odber tým vyššia platba. Dodržať je potrebné základné bezpečnostné pravidla -hlavne u plynu a elektriny zaznamenať vykonané zmeny do projektu a revízia.
" Oficiálne" riešenie a zriadenie nových duálnych meračov u staršej stavby je riešené podľa dnes platných predpisov.
Npr.:1. Meranie vody vo vodomernej šachte ....
2. Elektrina elektromer musí byť umiestnený na verejne prístupnom mieste- najčastejšie v oplotení , prípojka má byť vedená v zemi...
Na všetky zmeny je potrebný zriaďovací projekt a ...
majka12323
06.11.10,15:48
a tu je hlavny problem nevychadzame najlepsie a stale ma nejake dlhy voci timto veciam prave preto sa´musim co najskor od nich odelit nech to stoji kolko chce uz.
majka12323
06.11.10,15:49
dik ale s nou sa uz dohodnut neda preto sa musim odpojit.
KoxXxo
06.11.10,16:05
V tom prípade všetko jedine oficiálne cez distribútorské spoločnosti.
durisovad
06.11.10,16:30
Nebolo by lepsie velky dom predat a kupit dva samostatne mensie?
ubka
06.11.10,16:42
a tu je hlavny problem nevychadzame najlepsie a stale ma nejake dlhy voci timto veciam prave preto sa´musim co najskor od nich odelit nech to stoji kolko chce uz.
Majka, isto máš dôvody, pre ktoré sa rozhoduješ pre tento krok, ale ja by som si dovolila poradiť Ti, aby si zaujala opačné saldo..začni byť ku svokre milá, nech sa ona čuduje, čo sa deje, ver mi, zaberie to, prekonaj sa, je to jednoduchšie, ako u plynárov, elektrikárov, vodárov "deliť " bytovú jednotku, ku všetkému potrebuješ súhlas spolumajiteľov a to asi nebude tá najschodnejšia cesta. :( je celkom možné, že delenie bude musieť rozhodovať súd a to je cesta ďaaaalekáááá...:rolleyes:, keďže je zrejmé, že svokra nemá vôľu k dohode deľby platieb.
majka12323
06.11.10,18:46
bolo ale to by ona nedovolila 6 rokov tam byvam a len toho roku nam darovala polovicu domu aj to sa jej velmi do toho nechcelo viete si asi predstavit.
canbo
06.11.10,18:46
a tu je hlavny problem nevychadzame najlepsie a stale ma nejake dlhy voci timto veciam prave preto sa´musim co najskor od nich odelit nech to stoji kolko chce uz.

Ale , aj to je problém . Svokra-ako spolumajiteľ musí dať súhlas aj na zmenu pripojení a stým spojenými stavebnými úpravami a samozrejme nemusí sa podieľať na financovaní . Žiadna výhra.
majka12323
06.11.10,18:49
verte mi ze uz som skusila vsetko ale na takych ludi nemam zaludok je to majsterka v pretvarke a kazdy okolo jej veri aka ja dobra obetava svokricka.....takze uz som v koncoch a ktomu cakam babetko tak som to chcela vsetko stihnut kym sa narodi.
majka12323
06.11.10,18:55
suhlasim len neviem presne ako postupovat.
canbo
06.11.10,19:06
suhlasim len neviem presne ako postupovat.
Každá rada je drahá. Najprv ak je to možné rozdeliť dom na dve bytové jednotky
(samostatný vchod a ďalšie technické podmienky)
a potom zriadiť samostatné napojenia sietí iba pre vašu časť. A to nepôjde bez projektov a k jednotlivým častiam sa vyjadria pri obhliadke projektanti .
peterkos2
06.11.10,19:12
suhlasim len neviem presne ako postupovat.
Zdvihnúť telefón a všetkých obvolať-zistiť najschodnejšiu cestu pre Teba.Ale toto nechaj na manžela,keďže si tehotná,hlavne sa nerozčuľuj a nikde neponáhľaj.Nestojí to zato.Tiež som býval u svokry 8 dlhých rokov,tiež sme mali prerábať poschodie,ale v poslednej chvíli som si to rozmyslel a s maličkým v perinke sme hľadali dom-nakoniec aj našli a už tu bývame 10 rokov.Želám pevné nervy a veľa zdravia!
Stefan2005
06.11.10,19:20
... Najprv ak je to možné rozdeliť dom na dve bytové jednotky (samostatný vchod a ďalšie technické podmienky)...

a je to možné (teda v súlade s legislatívou) odhliadnuc od skutočnosti, že k tomu treba súhlas aj druhej strany?
Čítal som (kedysi, kdesi), že rozdeliť budovu je možné len vertikálne, neprípustná je horizontálna deľba podľa poschodí alebo ich častí.
Mária27
06.11.10,19:28
a je to možné (teda v súlade s legislatívou) odhliadnuc od skutočnosti, že k tomu treba súhlas aj druhej strany?
Čítal som (kedysi, kdesi), že rozdeliť budovu je možné len vertikálne, neprípustná je horizontálna deľba podľa poschodí alebo ich častí.
Dá sa aj rodinný dom skolaudovať tak, aby tvoril dve bytové jednotky a spoločné časti a spoločné zariadenia. Nebolo by to teda reálne (úplné) rozdelenie nehnuteľnosti, nakoľko to by sa dalo len pri vertikálnej deliteľnosti. Zostali by teda z časti spoluvlastníkmi.
majka12323
06.11.10,19:46
a tu je dalsi problem moj manzel je na tyzdnovkach a kedze je to jeho "mamka"tak jemu to vyhovuje tak ako to je.ale aj tak dakujem vsetkym.