ladybird22
06.11.10,11:21
Bývam v 4-bytovke a máme tu dvoch neplatičov. Po odkupení bytov pred 10 rokmi sme boli zapísaný do SVB, ale dohodli sme sa, že sused bude správca bytovky a ja budem pokladník. Dohodli sme sa platit do FO mesačne. Jedna rodina neplati už vyše 2 roky a správcova rodina asi rok. Boli opakovane ústne vyzvaný ale neplatia. Nemame žiadnu zmluvu o tom čo sa stane ak sa nebude platit takže žiadne penále ani pokuty nemožme žiadat. Vlastne nemožme ich nijako donutiť zaplatit. Chceli by sme správcovstvo previesť na SVB aby sa o to staral nestranný spravca, ale povedali nám, že musime vlastne vyriešiť tento dlh.
Dalšia vec je, že ideme robiť kanalizáciu a na to sa mali použiť peniaze z FO. My a dalsia suseda sme platili pravidelne takže my na to máme vlastne nasporené ale nebudeme predsa platiť aj za tých neplatičov. A zase posúvať sa to neda do nekonečna lebo kanalizáciu treba súrne. Stretol sa niekto s niecim podobným a vedel by poradiť ako postupovať v tomto prípade?
Halli
06.11.10,10:56
Neviem teda kto Vám vedie ekonomiku domu, ale neplatiť do FO sa nedá.Jedine , že by neplatil vôbec nič... Nech zaplatí koľkokoľvek v prvom rade sa sťahuje fond opráv a správa...až potom za ostatné služby. Nikto si nemôže len tak povedať, ja nebudem platiť do FO.!!
terezamaria
06.11.10,11:10
Veď Fond opráv máte vyčíslený na výmere o platbe za byt. To ako že ho neplatia? Jednoducho odpočítajú FO z celkovej sumy a zaplatia iba ten zvyšok?:cool:
ladybird22
06.11.10,11:56
My sme len zapisavy do SVB ale peniaze si vyberame sami na ucet, ktory bol na to zriadeny. Kazdy mame byt odkupeny a vo svojom vlastnictve. FO sa tyka spolocnych nebytovych priestorov a udrzby bytovky. Suma bola stanovena ustnou dohodou a roky to fungovalo. Len posledne roky sa to skomlikovalo kedze dotycne rodiny neplatia. Jednoducho ked sa im povedalo, ze treba zaplatit tak, ze namam teraz peniaze a buduci mesiac doplatim atd. Proste nepohne sa s nimi.:(
sito
06.11.10,12:17
Bývam v 4-bytovke a máme tu dvoch neplatičov.

Bože, pomáhaj! Malý dom, veľké problémy.

Po odkupení bytov pred 10 rokmi sme boli zapísaný do SVB, ale dohodli sme sa, že sused bude správca bytovky a ja budem pokladník.

Dá sa povedať, zvolili ste si štatutára, ale ty máš peniaze. Kde? Na účte? Máš nejaké záznamy, účtovníctvo?

Dohodli sme sa platit do FO mesačne. Jedna rodina neplati už vyše 2 roky a správcova rodina asi rok. Boli opakovane ústne vyzvaný ale neplatia. Nemame žiadnu zmluvu o tom čo sa stane ak sa nebude platit takže žiadne penále ani pokuty nemožme žiadat. Vlastne nemožme ich nijako donutiť zaplatit.

Ten kto vám prevádzal byty do osobného vlastníctva, s tým ste predsa podpisovali zmluvu o prevode bytu a zmluvu o SVB, alebo ste už kupovali prevedené byty za trhovú cenu? Ak nemáte zmluvu, tak ťažko.

Chceli by sme správcovstvo previesť na SVB aby sa o to staral nestranný spravca, ale povedali nám, že musime vlastne vyriešiť tento dlh.

Môžete, ale správne konštatovali, dajte si veci do poridku.

Dalšia vec je, že ideme robiť kanalizáciu a na to sa mali použiť peniaze z FO. My a dalsia suseda sme platili pravidelne takže my na to máme vlastne nasporené ale nebudeme predsa platiť aj za tých neplatičov. A zase posúvať sa to neda do nekonečna lebo kanalizáciu treba súrne.

Sú veci, ktoré treba riešiť. Riešiť a platiť spoločne. Nie je možné, že niekto povie nie, ja nemusím, mňa sa to netýka.

Stretol sa niekto s niecim podobným a vedel by poradiť ako postupovať v tomto prípade?

Spomínaš len opravy, neviem čo ostatné spoločné veci, voda, kúrenie, atď.

Čo ti poradiť? Ak máš všetky doklady ako účtovník. Neplatte ani vy dvaja. Peniaze, ktoré sú u teba, sprav vyúčtovanie voči zálohám na opravy.

A potom sa buď začnete starať o dom spoločne, alebo vám padne na hlavu, spoločne. Alebo sa rozutekáte a dom spadne sám, aj bez vás.

Malý dom, veľké starosti, ale nie je to tým domom.
ladybird22
06.11.10,13:09
sito:

Peniaze su na knizke, zaznamy o platbach mam a aj o vydavkoch. Takze uctovnictvo je vedene.
Byty boli odkupene od obecneho uradu a v zmluve o prevode vlastnictva presne stoji, citujem " Na spravu domu sa zriaduje spolocenstvo vlastnikov bytov. Kupujuca pristupuje k zmuve o spolocenstve. Predavajuci ako aj vlastnik domu uzavrie zmuvu o spolocenstve s kupujucou a sucasne s navrhom na vklad vlastnictva prveho bytu do katastra nehnutelnosti predlozi navrh na zapis spolocenstva do registra zdruzeni."
Kazdy byt ma vlastne plynove kurenie a aj vodomer takze v tom ohlade sme samostatne jednotky. Ucet za elektriku na chodbe a v pivnici sa plati ked pride vyuctovanie a kazdy z vlastneho vrecka kedze to nie je velka polozka.
Fond bol zriadeny hlavne na neskorsie komenie kanalizacie, zateplovania, utrzbu strechy a okolia atd.
A to je kamen urazu lebo tieto veci su potrebne urobit.
Myslim ze urobim kompletne vyuctovanie za vsetky roky a peniaze rozdelim po odratani sumy za udrzbu tym, ktory tam maju este nieco na ucte. Asi tam ina cesta nie je. Ale potom aj tak ostava otazka ze ako sa vysporiadame s tym ked 2 rodiny na kanalizaciu peniaze naju a tie dalsie nie? da sa to dat urobit a potom si firma bude vymahat peniaze dodatocne od tych co na to nemaju?:confused:
sito
06.11.10,14:03
Keď fond vysporiadaš, nebudete mať nič. Nikto vám nič zadarmo nespraví. Až skutočne budete potrebovať kanalizáciu, tak sa poskladáte. Ak nie budete mať splašky v dome. Je to na vás štyroch.
IvanPK
06.11.10,14:15
Nerozumiem tomu, píšeš, že ste SVB, a akú zmluvu ste predložili na krajský úrad, ktorý Vás registroval? Ako ste boli vlastne zaregistrovaný ako SVB, je to s Vami nejaké čudné?
terezamaria
06.11.10,14:19
Keď fond vysporiadaš, nebudete mať nič. Nikto vám nič zadarmo nespraví. Až skutočne budete potrebovať kanalizáciu, tak sa poskladáte. Ak nie budete mať splašky v dome. Je to na vás štyroch.

Presne tak, bez FO to určite ani v jednej bytovke neide.Vždy sa niečo nájde, čo " vybuchne " a treba to urýchlene opraviť. Kde potom zoberiete peniaze, keď to bude akútne? Toto sa nejako pomalšie chápe, že 4 vlastníci sa nevedia dohovoriť, aby platili FO.:confused:
ladybird22
06.11.10,14:38
Ty dalsi dvaja sa nazyvaju socialnymi pripadmi a my "normalny" na to doplacame. Proste to beru tak, ze ked im bude prsat nahlavu alebo bude vytopena pivnica tak len zanadavaju a asi pockaju ze my ktory tak zit nechceme to za nich urobime.
Do SVB nas registroval obecny urad kvoli zapisu do katastra, ale my ziadnu zmluvu so SVB nemame lebo sme tam nechceli platit a preto sme si zriadili vlastny FO.
Ja som nepotrebovala kritiku ale radu a nikto nevedel pred 10 rokmi ze sa do takejot situacie dostaneme kedze to 8 rokov fungovalo.
Halli
06.11.10,14:49
Ty dalsi dvaja sa nazyvaju socialnymi pripadmi a my "normalny" na to doplacame. Proste to beru tak, ze ked im bude prsat nahlavu alebo bude vytopena pivnica tak len zanadavaju a asi pockaju ze my ktory tak zit nechceme to za nich urobime.
Do SVB nas registroval obecny urad kvoli zapisu do katastra, ale my ziadnu zmluvu so SVB nemame lebo sme tam nechceli platit a preto sme si zriadili vlastny FO.
Ja som nepotrebovala kritiku ale radu a nikto nevedel pred 10 rokmi ze sa do takejot situacie dostaneme kedze to 8 rokov fungovalo.


Nuž robíte ako robíte, tak aj dopadnete. Nemaj mi za zlé, ale všetko sa Vám vráti, ak chcete veľmi na niečom šetriť...a tak sa aj stalo, to čo bolo už nije a treba dať veci do poriadku., inak sa Vám to vypomstí stále viac. Buď veďte účtovníctvo profesionálne, alebo sa dajte spravovať správcovskej firme, ktorá ma na to software. Mnohokrát sa neznesú dve rodiny v jednom dome, nie tak štyri. Nezávidím Vám máte veľký dom a málo peňazí v ňom. Čert nemá spolky rád, ale u Vás 4 byty, to je ozaj ťažko.
Nakoniec si stále uvedom , že FO a správa sú prioritné platby a nemožno ich neplatiť. Profesionálny software ti to urobí automaticky a stiahne prvé tieto položky, pretože základ akéjkoľvek správy v dome je funkčný fond opráv a je to základná podmienka zákona o vlastníctve bytov.

To že nemáte zmluvu o SVB je veľká nezodpovednosť, čo ste nechceli platiť? 13 Eurový kolok na zápis do registra?
IvanPK
06.11.10,14:54
Prepáč, ja som Ťa nekritizoval, len mi nie je jasné toto : SVB je spoločenstvo vlastníkov bytov - ste? Ak si dobre pamätám, keď sme odkupovali byty do OV, tak v zmluve bolo že sa zriaďuje spoločenstvo alebo nás bude spravovať správca....myslím. Aj sitovi to nie je jasné, zmluva by mala byť na obecnom (obvodnom úrade) a potom kompetencie prešli na KÚ, nie ?
ladybird22
06.11.10,14:58
No ved prave o to sa snazime to dat spravovat spravcovskej firme lebo mame toho dost. Proste mi budeme platit firme to co treba a ta nech si to potom riesi s neplaticmi. Problem je ze treba vyrovnat nejako tento dlh a myslim ze ziadnych penazi spatne sa nam nedostane.
Da sa podla zakona o vlastnictve bytov ziadat tieto peniaze spat nejako???
Ja sa v tychto zakonnych veciach velmi nevyznam preto tu hladam radu a nie odsudzovanie za to ze sme boli tych 10 rokov dozadu blbi a urobili takuto chybu.
IvanPK
06.11.10,15:00
Ešte som zabudol, lebo to bolo už dávno ,ak máte zmluvu a v nej sú aj penále....u nás mal jeden vlastník dlh na platbách 25.000 Sk a penále 29.000 Sk, dal som to advokátovi a ten všetko vybavil, spoločenstvo nezaplatilo ani korunu a dlžník ešte aj zaplatil 9.000 Sk advokátovi.....
Halli
06.11.10,15:03
No ved prave o to sa snazime to dat spravovat spravcovskej firme lebo mame toho dost. Proste mi budeme platit firme to co treba a ta nech si to potom riesi s neplaticmi. Problem je ze treba vyrovnat nejako tento dlh a myslim ze ziadnych penazi spatne sa nam nedostane.
Da sa podla zakona o vlastnictve bytov ziadat tieto peniaze spat nejako???
Ja sa v tychto zakonnych veciach velmi nevyznam preto tu hladam radu a nie odsudzovanie za to ze sme boli tych 10 rokov dozadu blbi a urobili takuto chybu.

Nikto ťa neodsudzuje, my ťa obdivujeme, že si sa na to dala, lebo vieme čo to obnáša. Prečo berieš všetko ako útok? Nám len nie je jasné ako ste vlastne mohli takto fungovať.:confused::confused: Ale dobre...nechajme to. Dajte sa spravovať ako píšeš, podpíšte všetci 4 zmluvu o výkone správy, finacie musíťe vysporiadať a ak bude nejaká správcovská spoločnosť vôbec ochotná Vás zobrať, poproste ju aby prevzala aj dlhy a riešila ich . Majú na to lepšie páky.
ladybird22
06.11.10,15:03
Ivan:
Ja ani neviem kam presne ta zmluva isla ale bola na obecnom urade preto ze to bolo treba zapisat do katastra. Jednoznacne zmluvu o spolocenstve doma nemam. Ci ju ma obecny urad to musim zistit. Jednoznacne bolo dohodnute ze jeden sused bude spravca a ja pokladnik.:(:(
ladybird22
06.11.10,15:07
Halli
nebrala som to ako utok len si pripadam ako somar ze to takto vypalilo:(
Ale dakujem za radu ktoru si dal ohladom spravcovskej spolocnosti. To ma zaujimalo ze ci oni vlastne maju kompetenciu na riesenie takychto situacii ;)
IvanPK
06.11.10,15:09
Citujem : Ja ani neviem kam presne ta zmluva isla ale bola na obecnom úrade (určite na okresnom úrade musí byť v archíve založená) preto ze to bolo treba zapisat do katastra. Jednoznacne zmluvu o spoločenstve doma nemam. Ci ju ma obecny urad to musim zistit. Jednoznačne bolo dohodnute ze jeden sused bude spravca a ja pokladnik.(správca nie - predseda spoločenstva) pokladník....?
Halli
06.11.10,15:15
Halli
nebrala som to ako utok len si pripadam ako somar ze to takto vypalilo:(
Ale dakujem za radu ktoru si dal ohladom spravcovskej spolocnosti. To ma zaujimalo ze ci oni vlastne maju kompetenciu na riesenie takychto situacii ;)

Táto práca nikdy nebude dostatočne ohodnotená a my všetci si neraz pripadáme ako somári, ktorí sa dali na niečo také. Gratulujem ti že si to ťahala toľko rokov.;) Áno majú páky, súdnou aj nesúdnou cestou...aj dražbou, ale u Vás to bude obťiažne pri počte 4och rozhodovať podľa zák.182...:rolleyes:, ale neboj komu niet rady , tomu niet ani pomoci. Uvidíš aké ti padne bremeno z chrbta, keď sa toho zbavíš. Aj keď je to možno škoda, ale možno by si vedela všetko zosúladiť so zákonom...no stále sa vraciam k tým 4om bytom, že sa ti to vôbec neoplácalo. Držím palce.
ladybird22
06.11.10,15:15
Ivan zase ma neber za slovicka :) proste peniaze spravujem ja a aj ucty a spravca nerobi nic lebo je asocial :) tak preto sme takto dopadli. Myslim ze dotycny sused ma aj tuto zmuvu lebo urcite sa nieco podpisovalo ale neviem ci sa k nej aj dostanem ked oni su jedny s neplaticov :(
Halli
06.11.10,15:18
Ivan zase ma neber za slovicka :) proste peniaze spravujem ja a aj ucty a spravca nerobi nic lebo je asocial :) tak preto sme takto dopadli. Myslim ze dotycny sused ma aj tuto zmuvu lebo urcite sa nieco podpisovalo ale neviem ci sa k nej aj dostanem ked oni su jedny s neplaticov :(

Vidíš v prvom rade musíš vedieť, že on nebol správca!! Ak máte zmluvu o SVB , tak SVB je správca. Čiže vy všetci...ale to je na strááášne dlhú debatu.
ladybird22
06.11.10,15:18
Halli dakujem za podporu, zacala to pred 10rokmi mama a ja som to zdedila takze to chcem uzavtiet co najskor.
Dakujem za rady zatial :)
IvanPK
06.11.10,15:29
ladybird22 držím Ti aj ja palce, bude to beh na dlhú trať......
verkaz
06.11.10,15:49
Zmluva o spoločenstve by mala byť založená v registri spoločenstiev vlastníkov bytov a NP na príslušnom obvodnom úrade alebo krajskom úrade. Uvádzaš, že dve rodiny sú sociálne (čo to je ?). Ak je to skutočne tak, majú nárok na sociálny príspevok na bývanie. V žiadnom prípade nemôžu sa na toto vyhovárať a neplatiť. Tiež ti držím palce aby si mala dobré nervy a vydržala to.
sito
06.11.10,17:04
Viete, to nie je možné riešiť za takéhoto stavu. Podľa 182 je treba nadpolovičnú väčšinu, prípadne dve tretiny. V tomto prípade je to tri byty a oni sú dva : dva.

Bol tu už taký prípad. Dvaja chceli a dvaja nie.

http://www.porada.sk/t114394-prostoduchi-susedia.html