tomas67
06.11.10,13:58
Dobrý deň, vo februári budúceho roka budem mať jazvečíka, a chcem sa vás opýtať, že ako začať ho cvičiť, od akých príkazov začať, prípadne ak viete dajte sem nejakú stránku o cvičení psa, na googli som nič také nenašiel.
Ďakujem. Jazvečíka budem mať úplne mladého, od vtedy, ako sa môže osamostatniť od mamy.
arizona
06.11.10,13:19
a čo takto použiť vyhľadávač pred založením témy???

http://www.porada.sk/t98890-starostlivost-o-psa.html

Nič nie je na gúgli? http://www.google.sk/search?q=%22v%C3%BDcvik+%C5%A1tena%C5%A5a%22&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&client=firefox-a&rlz=1R1GGLL_sk___SK392

Približný počet výsledkov: 3 640 (0,11 sekúnd)
pepsikova
06.11.10,14:08
..a ešte dodám:do akého prostredia prinesieš psíka (dom, byt),čo chceš z neho mať (maznáčika, loveckého psa)...atď..to nevieme..a chceš rady...
..lebo jazvečíky sú jedny z najinteligentnejších psíkov...
tomas67
06.11.10,15:35
Psík má ísť do rodinného domu s veľkou rozlohou záhrady, takže bude voľne behať v priestore cca 15m x 30m keď nebudeme doma, a keď bude niekto z nas doma, bude behať volne po celej zahrade cca 1400m štvorcovych.

A chcel by som ho mať najviac na maznanie, ale zasa aby aj aspon trocha strazil, a o vychadzky bude mať dobre postarane..., a chcel by som sa ešte opytať, že aky obojok je pre jazvečika najvodnejši, drotovy, železny, nylonovy, s povrchom kože...voditko už mam vybrane...
lujza.j
06.11.10,16:07
..a ešte dodám:do akého prostredia prinesieš psíka (dom, byt),čo chceš z neho mať (maznáčika, loveckého psa)...atď..to nevieme..a chceš rady...
..lebo jazvečíky sú jedny z najinteligentnejších psíkov...
aj ja ešte dodám:máš čo to naštudované o povahe tohoto plemena? + načo sa používa?
tomas67
06.11.10,16:11
Na začiatok mám toho dosť naštudované...
lujza.j
06.11.10,16:20
ja by som možno opäť volila možnosť chodiť so šteniatkom na "cvičák"
ubka
06.11.10,16:31
Na začiatok mám toho dosť naštudované...
priprav sa na "golfové ihrisko v záhrade" :))
ak nemáš skúsenosti so psíkom určite sa zver do starostlivosti skúseného trénera na cvičáku.
Jazvečíky sú plemeno, ktoré trpí ochorením chrbtice, býva pre nich problematické ak musia sústavne chodiť po schodoch..inak je to láska, ktorú si určite ešte nezažil ;) Nezanedbaj žiaden z výchovných krokov, lebo práve inteligencia robí z jazvečíka tvrdohlavca, ktorý v najnepríhodnejšiu chvíľu využije, čo mu už raz bolo z roztopaše dovolené..
Prajem Ti, aby si si užil s ním veľa radosti:)
calawen
06.11.10,18:21
Jazvečíka ako inteligentného psa (a tým pádom aj tvrdohlavého) možno cvičiť prvých 6 mesiacov života, potom to už ide ťažšie... My sme nášho naučili základné povely - sadni, občas aj na ľahni poslúchne, ostaň... Ale pripravte sa na to, že ak bude v okolí sliepka, alebo preletí drozd, tak koniec (aspoň náš chytí "čiaru" a je problém ho odvolať. Teraz má 5 rokov a momentálne ho cvičí náš syn 17 mes.).

Inak, tiež odporúčam cvičák, aspoň základnú poslušnosť. Možno aj nejaké prvky výcviku na loveckého psa - napr. odloženie - psovi sa prikáže ľahnúť a odíde sa od neho. Pes musí ostať na mieste a nemá štekať, kňučať. Po určitom čase (na začiatok stačí 10 min. príde pán ku psovi, pochváli ho a povie napr. môžeš). Najhorším prehreškom pri tomto prvku je povedať psovi poď sem. Toto si pochvaľoval kolega poľovník a jeho žena, že takto môže v kľude ísť do obchodu s istotou, že pes za ňou nepríde ani nebude robiť hluk...
lujza.j
06.11.10,18:37
veď práve kôly tej tvrdohlavosti som sa zadávateľa témy pýtala, či si niečo naštudoval:)poľovnícky pes-durič:)
ubka
09.11.10,18:38
viem čo si tým myslela :) ale on asi nevie čo ho čaká, okrem neskutočnej lásky
zuzana2011
04.12.10,11:17
dobry den, mam problem kedze pracujem v obchde a do prace chodim o 4 tej rano tak nechavam psa dopma na 6 hodin.-... mam jazvecika dlhosrsteho sucku... ako ju odnaucim knucat ? ma 6 mesiacov.... uz boli u nas par krat aj policajti kvoli staznostiam.... byvam v byte a je to taky domaci mazlicek... prosim o radu... je to dost naliehave... pretoze susedia uz su na psychicke zrutenie... nejake tipy... budem vam velmi vdacna za akukolvek informaciu. dakujem
andreaS
04.12.10,11:44
pravdepodobne si zanedbala ucenie samostatnosti...

nasho prveho sme postupne doma nechavali stale dlhsie sameho... a dovnutra do bytu sme vstupovali vylucne ked bol ticho (zo zaciatku knucal, ale nie hlasno) ...

a zakazdym aj teraz ked odchadzame, tak hovorime tu istu formulku... "ideme do prace, nebudeme dlho, pekne sa hrajte, my sme raz-dva doma" ... ;) mladsi niekedy vystekava, knuci, ale po chvilke to prestane... chvalabohu...

skus psikovi vymysliet nejaku zabavku... skus hracku, do ktorej sa vkladaju odmeny a ked sa s nou bude hrat, odmeny budu same vypadavat...

a samozrejme musis odznova zvykat psa ze bude sam... takze v case ked nebudes v praci mu povies nieco ako "za chvilku pridem, bud dobry psik" a odid von na chodbu, normalne zamkni byt a cakaj na chodbe... ked bude pistat nereaguj, ked bude ticho vstup dovnutra... ked bude moc vyskakovat, nevsimaj si ho... vyzlec sa, prezuj sa ako obvykle a az potom ho pochval aky je dobry ;) chce to vela trpezlivosti... ;)
-----

pri jazvecikovi si treba dat ovela vacsi pozor na prekrmovanie... nadvaha namaha chrbticu a je ovela vacsie riziko ochrnutia... :( bohuzial toto plemeno trpi na ochorenia spojene s chrbticou...
zuzana2011
04.12.10,16:37
dakujem velmi pekne, zanedbala som to priznavam ale kvoli praci nie preto ze by som chcela... od zajtra sa snazim o upravu... dakujem velmi....
zuzana2011
06.01.11,12:27
a mam este jeden velmi aktualny problem.... ked som doma psik je velmi dobry ,ale ked niekto nie je dlhsie doma vylezie na moju postel a vzdy ju ocika... neoznackuje si miesto len cvrknutim ale normalne sa vycika... na zemi nie alôe na mojej posteli ano... co s tymto? uz som bezradna , ani tresty nepomozu lebo ani urcite ujde mnoho casu pokial sa vratim z prace.je to dost surne kedze uz nemam na com spat lebo to robi pravidelne kazdy jeden den a spim na nafukovacke.
viktorviktor
06.01.11,16:31
a mam este jeden velmi aktualny problem.... ................................................

nakvapkaj (5 - 9) na posteľ citrónovú esenciu, zaberá na mačku aj psa