kerkyra
06.11.10,17:40
Dobrý deň,

mohli by ste mi, prosim, poradiť s nasledujúcou situáciu:
Firma(PO,Platca DPH) prenajala nebytový priestor druhej firme(PO,platca DPH).
Nájomca vykonal TZ a po dohode si toto zhodnotenie aj uplatnil vo svojom daňovom. Po dvoch rokoch vypovedal zmluvu s tým, že musel zaplatiť pokutu za nevrátenie priestoru do pôvodného stavu prenajímateľovi, ktorá mu vyplývala z nájomnej zmluvy.Aký vplyv to má na DzPO prenajímateľa? Ovplyvní to aj DPH?
Čo sa týka TZ, všetky potrebné dohody a podklady obe firmy majú.

Ďakujem
kerkyra
06.11.10,21:38
ako som sa teraz dozvedela situacia je troska ina, takze upresnujem: firma z irska vlastni dve firmy na svk, jedna prenajima spominany priestor( ktory teda vlastne vlastni aj irska firma kedze ma vo firme 100%) a druha firma zabezpecuje administrativnu podporu pre prenajimajucu firmu. obe firmy vsak patria pod spominanu irsku firmu. podnajomca vykonal TZ a po dohode si toto zhodnotenie aj uplatnil vo svojom daňovom. Po dvoch rokoch vypovedal zmluvu s tým, že musel zaplatiť pokutu za nevrátenie priestoru do pôvodného stavu prenajímateľovi(slovenskemu), ktorá mu vyplývala z nájomnej zmluvy.Aký vplyv to má na DzPO prenajímateľa(slovenskeho)? Ovplyvní to aj DPH?
Čo sa týka TZ, všetky potrebné dohody a podklady obe firmy majú.
juliette666
07.11.10,18:07
kerkyra, a co tak potrapit si hlavicku so zakonmi? ak chces vyhrat peniazky v tax challenge, nie je trochu primitivne zadat hned otazky na poradu, aby ich vyriesil niekto iny za Teba?
kerkyra
07.11.10,18:55
ahoj,aj ty riesis tax challenge? ako je to naozaj dost tazke, nehovorim, ze chcem, aby mi tu ludia vypracovali celu pracu( to som mohla ist rovno za uctovnickou) skor potrebujem len napovedu, lebo po dni v zakonoch som z toho uz vacsi jelen ako predtym:)kedze som doteraz s danymi zakonmi nemala docinenia a vsetko si musim teraz nastudovat. ale ako vieme pravny system ma vela smrti:D to sa nemusis bat, ze som skopirovala cele zadania na net... zas som za fair play:)
KEJKA
07.11.10,19:45
zaujímavé..
obe zadania mi pripadajú rovnaké až na to Írsko.

Podstata otázky sa však týka dvoch slov.firiem, tak to Írsko by som do riešenia neťahala.
odkazy na zákony nedám, na to je zadanie a odpoveď osť zložitá.
1. zmluvná pokuta vstupuje do ZD oboch firiem, ak je zaplatená - podľa zadanie je zaplatená.
2. TZ sa daňovo uplatňovalo vo forme odpisov 2 roky, teda je vyčísliteľná ZC. TZ vykonané so súhlasom prenajímateľa sa stáva po skončení nájmu majetkom prenajímateľa a ten zdaňuje jeho ZC /nepeňažný príjem/.
3. odovzdanie TZ - hmotný majetok je zdaniteľné plnenie podliehajúce DPH. Podnájomca ho však nepredáva. Napriek tomu už len z dôvodu, že sú to spriaznené osoby, cena je známa /ZC/, treba odviesť DPH.
kerkyra
08.11.10,17:18
dakujem krasne...predsa len v tom nie som taka stratena:DD
CapoDiTutiCapi
16.11.10,19:02
Odovzdanie TZ(v podobe zostatkovej ceny) je predmetom DPH, ale nechápem vplyv spriaznených osôb, ide predsa o to či bola možnosť odpočítania dph pri vyrobe alebo dodani TZ od inej firmy na strane nájomcu...