karfiol
06.11.10,18:07
Chcel by som sa vas spytat ako riesite pripady, ked si "zakaznik" zamerne objedna tovar na neexistujucu adresu? Islo samozrejme o dobierku, aby som mal s tym vydavky. Spravil to 2x po sebe, pricom este tvrdil, ze prvu zasielku prevzal a bol mimoriadne spokojny s rychlostou dodania. Ako dobre viete, peniaze za dobierku chodia tak po 2-3 dnoch a ja posielam 1. triedou, cize po dni podania to maju doma. Kedze skoda asi nie je dostatocne vysoka na zacatie akehokolvek stihania voci nemu, tak netusim ako takyto pripad riesit a ako mu do buducna zamedzit? IP adresu si clovek zmeni bez problemov, mailov si spravi kolko len chce. Adresu som preveroval cez www.pscpsc.sk a takisto cez maps.google.com, vsetko sedelo. Mate nejake napady? Bohuzial mam tip na konkurenciu, no nemozem to dokazat...

Dakujem za vsetky rady.
padro
06.11.10,17:19
neurobis s tym nic, takych *** je plno.
arizona
06.11.10,17:21
padro
06.11.10,17:24
ja som mal jedneho takeho co si objednal, neprevzal to. nedalo sa mu dovolat mail bol zly, cca a 3 mesiace znovu objednal ale som si neskoro vsimol ze to je on, znovu neprebral. a cca o pol roka som ho videl ze akurat nakupuje len si zmenil meno na zenu adresu nechal, ale to uz som ani neposielal, to uz musi byt asi psychopat kto nieco take dokaze.
karfiol
06.11.10,17:57
Hm... Vobec ste ma nepotesili. Kvoli takymto chytrakom, budem musiet kvoli kazdemu novemu zakaznikovi, bez predchadzajucej objednavky volat, co je stale lacnejsie, ako keby som platil za dobierku a potom spat za neprevzatu dobierku.
Dáša_
06.11.10,18:37
ja si myslím, že s tým proste treba počítať a zakalkulovať to do ceny.
je zbytočné to riešiť. Takí "zákazníci" budú asi vždy. Aj keď hodne to záleží od typu obchodu.

Niekedy to ani nie je úmysel poškodiť prvoplánovo, ale nevedomosť. Objednajú z viacerých obchodov naraz a preberú iba prvú zásielku. Alebo objednajú a potom objavia lacnejšie. Tak objednajú aj tam.

Ja si pamatám na jeden taký prípad. Zákazníčka objednala, neprebrala. Ospravedlnila sa, že musela odcestovať, aby som poslala znovu. Tak som poslala a neprevzala zas :) Iba som poslala mail, kolko to stálo, viac som neriešila.
Tento rok som si uvedomila, že tá istá zákazníčka si objednala, až keď prišli peniaze na účet.
padro
06.11.10,18:45
karfiol to ze zavolas dopredu to vobec nepomoze,... jedna zakaznicka si objednavala dokonca cez telefon, v ten den aj zasielka bola odoslana takze na druhy den to bolo u nej a aj tak si neprebrala,.. o tomto sa daju napisat knihy, proste to ber ako fakt ze sa to deje, ale zase nie je to kazda druha objednavka no obcas sa to stane.
globalpartner
07.11.10,08:38
Hm... Vobec ste ma nepotesili. Kvoli takymto chytrakom, budem musiet kvoli kazdemu novemu zakaznikovi, bez predchadzajucej objednavky volat, co je stale lacnejsie, ako keby som platil za dobierku a potom spat za neprevzatu dobierku.

A čo tak dať do obchodných podmienok(predpokladám , že zákaznik pri objednávke s tým súhlasí) klauzulu o povinnosti prevzatia zásielky pod hrozbou zmluvnej pokuty?? Toto je potom dôvod na ďalšie konanie,platobný rozkaz atď. Zvlášt pri opakovanom takomto objednávaní by to mohlo byť účinné
karfiol
07.11.10,08:51
Zakaznik s VOP musi suhlasit pred objednavkou. A VOP riesi aj to, ze zakaznik ak si objednavku nepreberie alebo zrusi objednavku po odoslani tovaru, tak mi musi uhradit naklady vzniknute na prepravu. Ako, to ale planujes vymahat od niekoho, kto si to da poslat na neexistujuce meno alebo adresu?
globalpartner
07.11.10,09:08
Zakaznik s VOP musi suhlasit pred objednavkou. A VOP riesi aj to, ze zakaznik ak si objednavku nepreberie alebo zrusi objednavku po odoslani tovaru, tak mi musi uhradit naklady vzniknute na prepravu. Ako, to ale planujes vymahat od niekoho, kto si to da poslat na neexistujuce meno alebo adresu?

Sorry akosi mi unikla podstata problému. Tak snáď ešte evidencia obyvateľstva pri každom podozrení a to vôbec stojí zato a neposielať.
Neviem
padro
07.11.10,16:44
problem je ze tie obchodne podmienky by neboli v sulade so zakonom,... ja to tam sice mam uvedene ale je to len na odstrasenie... je to je jednucho neriesitelny problem.
karfiol
07.11.10,21:02
Tak nakoniec som zistil, kto za tým stojí a moje tvrdenie sa potvrdilo. Google je naozaj mocný a dotyčný spravil obrovskú chybu. Síce si to nechal poslať na inú než svoju (neexistujúcu) adresu, no zadal svoje skutočné mobilné číslo. Zistil som, že je to šéf konkurenčnej spoločnosti, ktorý prevádzkuje hneď niekoľko internetových predajní a to veľmi známe internetové obchody.

Moja otázka teraz znie, ako by ste postupovali v tomto prípade, ak viete, kto stojí za falošnými objednávkami a robí vám tie objednávky zámerne, len za tým účelom, aby vás zničil a spôsobil vám škody.
padro
07.11.10,21:53
a nedal tam niekto zamerne jeho telefon?, ved ak je to clovek co ma shopy tak predpokladam ze ten telefon je aktivny tak mu zavolaj a uvidis co ti povie.
karfiol
07.11.10,22:14
Nie, urcite nie, veci ktore sa deju v poslednom case vsetky vedu jednoznacne k nemu a on uz aj minule mal prsty v tom, ze "robil zle" konkurencnemu e-shopu, ktory uz nefunguje. Ja planujem napisat mail a potom kopiu preposlat jeho sefovi.
padro
08.11.10,05:15
no tak ja som v piatok posielal zasielku, zakaznikovi som odoslal info ze to bolo odoslane a vcera vecer poslal mail ze objednavku stornuje... to uz mi je na nic,... a pritom zakaznik uz mal v minulosti objednavku ktoru si prebral.
padro
08.11.10,10:18
Nie, urcite nie, veci ktore sa deju v poslednom case vsetky vedu jednoznacne k nemu a on uz aj minule mal prsty v tom, ze "robil zle" konkurencnemu e-shopu, ktory uz nefunguje. Ja planujem napisat mail a potom kopiu preposlat jeho sefovi.

odporujes si ;) ... pises ze je to telefon na sefa,... a teraz ze napises jeho sefovi... tak kto je tu sef :)
veronikasad
08.11.10,10:31
Chlapci, zamiešam sa vám do debaty ako "obyčajný zákazník".
Internetový obchod moc nevyužívam, ak ano, tak na overené výrobky z kamenného obchodu (parfumy, internetová lekáreň).

Po zaslaní objednávky mi príde potvrdenie obj. a po expedícii oznámenie, kedy bol tovar odoslaný.
Ak by ma zástupca internetového obchodu telefonicky oslovil či zásielku prevezmem, zruším ju skôr ako ju odošle (urazí ma to).

Na druhej strane, pri nákupe z katalogu (v mojom prípade Magnet), sú niektoré výrobky opísané tak "ružovo", že zákazník neodolá a objedná. Po otvorení zásielky polovicu tovaru vráti - čo bol aj môj prípad.

Na záver otázka - aký je rozdiel medzi neprebratím a vrátením zásielky ? Z môjho pohľadu žiadny, je to riziko podnikania - ako každé iné, s ktorým musí aj internetový obchodník počítať ...
camozzi
08.11.10,15:28
Ak by ma zástupca internetového obchodu telefonicky oslovil či zásielku prevezmem, zruším ju skôr ako ju odošle (urazí ma to).

Z mojho pohladu je to ciste tvoj vrtoch. Nevidim nic zle na tom, ak predajca zavola zakaznikovi a spyta sa ho ci moze zasielku odoslat na uvedenu adresu, alebo ci bude v ten den dlhsie v praci a do poznamky pre kuriera dam "dorucit po 17:00"... Mam na to pozitivne reakcie a mnohi si to pochvaluju. Nerobim to vzdy, ale na druhej strane ked citam recenzie na niektore eshopy, tak citam "ani nezavolali" alebo "komunikacia onicom"... Nikto nikdy nikomu na 100% nevyhovie.
veronikasad
08.11.10,16:07
Z mojho pohladu je to ciste tvoj vrtoch. Nevidim nic zle na tom, ak predajca zavola zakaznikovi a spyta sa ho ci moze zasielku odoslat na uvedenu adresu, alebo ci bude v ten den dlhsie v praci a do poznamky pre kuriera dam "dorucit po 17:00"... Mam na to pozitivne reakcie a mnohi si to pochvaluju. Nerobim to vzdy, ale na druhej strane ked citam recenzie na niektore eshopy, tak citam "ani nezavolali" alebo "komunikacia onicom"... Nikto nikdy nikomu na 100% nevyhovie.
Nepovažujem to za svoj vrtoch, do poznámky píšem podmienky doručenia, aby ma prepravná firma kontaktovala vopred. Uvádzam svoje tlf. číslo, ale to slúži prepravcovi ...
Okrem Slovenskej pošty som so žiadnym prepravcom problém s doručením zásielky nemala ...
SP mi 2-krát hodila oznámenie o nedoručitelnosti zásielky do poštovej schránky (1x v sobotu, keď som bola doma). Viac sa zásielku ani nepokúšala doručiť - o tlf. kontakte s nimi ani nehovorím. Čo na tom, že pošta je na druhom konci mesta.

Nie je práve doručitelnosť zásielok posielaných SP dôvodom, že sa vám tieto zásielky vracajú ?
padro
08.11.10,16:37
to riziko sa da znizit ale jednoducho sa vzdy najde niekto kto je problemovy...
padro
09.11.10,07:18
tak zase jeden cerstvy pripad.... vcera mi zakaznik vola ze mu nedosiel tovar po tyzdni pricom som pozeral ze on si nic neobjednal len sa registroval.... tak vytvoril novu objednavku okrem ineho zase chybnu ale OK vyriesili sme,.. a dnes mi vola ze jemu uz to prislo z ineho shopu,... takze takto sa spravaju poniektori zakaznici.
Nandrolon
09.11.10,07:29
ak vieš že ti to spravil šéf nejakého e-shopu, ktorý sa ťa snaží zničiť, urobil by som mu to isté iba v 100 x väčšej miere a pravidelne...
Protiútok aby bol efektívny, musí byť vždy silnejší než útok, takže jediná možnosť robiť pravidelné objednávky na neexistujúce adresy...
- predtým by som ale so svojím zámerom kľudne oboznámil jeho šéfa, že by si bol rád ak by sa ti vrátili náklady na tieto objednávky, pretože v opačnom prípade by sa mohli tieto praktiky rozrásť aj mimo tvojej firmy...
linko1
09.11.10,08:02
ale ved sa sa to dá zistiť podľa IP adresy z ktorej boli objednávky odoslané ak sa opakujú treba ich ignorovať...
Nandrolon
09.11.10,08:13
IP adresu si vie zmeniť aj malé decko...

na druhej strane ak napríklad ide cez nejaký proxi server, alebo ak to objednával z kaviarne, IP adresa mu nepomôže, zablokoval by celú firmu, prípadne celú kaviareň čo môže byť aj v prípade firmy XXX počítačov...
AMikusova
09.11.10,08:34
ja vlastním tiež e-shop a mám klauzulu, že posielam na dobierku len registrovaným zákazníkom a musia mať už nejaké kladné hodnotenia, aby som im mohla dôverovať. väčšinou posielam len po uhradení na môj účet, resp. šekom. ľudia mi môžu dôverovať na základe hodnotení mojich zákazníkov, ale ako mám dôverovať ja im, keď ich nepoznám??? vždy vyžadujem aj telefonne číslo a ak sa mi nikto neozýva, tak neposielam tovar, aj pod rizikom, že o zákazníka prídem. ale chránim seba a svoje peniaze.
arizona
09.11.10,09:05
ja vlastním tiež e-shop a mám klauzulu, že posielam na dobierku len registrovaným zákazníkom a musia mať už nejaké kladné hodnotenia, aby som im mohla dôverovať. väčšinou posielam len po uhradení na môj účet, resp. šekom. ľudia mi môžu dôverovať na základe hodnotení mojich zákazníkov, ale ako mám dôverovať ja im, keď ich nepoznám??? vždy vyžadujem aj telefonne číslo a ak sa mi nikto neozýva, tak neposielam tovar, aj pod rizikom, že o zákazníka prídem. ale chránim seba a svoje peniaze.
A ako získavajú tvoji zákazníci tie kladné hodnotenia? Je veľa zákazníkov,ktorí si objednávajú tovar iba raz,či málokedy,takže asi nemajú u Teba šancu???

Nielen zákazníci,ale aj web.predajcovia môžu byť špekulanti (sťažností na neserioznych predajcov je na nete veľa). To, že si na vašej stránke prečítam od zopár neznámych nickov, že boli s vami spokojní, mi ešte nedáva záruku...
(neberte to osobne,píšem to iba ako príklad)

Osobne som tak "priemerne" často objednávajúci zákazník. Nezameriavam sa ani na jednu konkrétnu web stránku ,ale vždy si vopred overujem.
Nikdy som nespravila to, že by som neprevzala niečo,čo som si objednala. Ale ani nikdy neposielam peniaze vopred. Vždy na dobierku.
Zatiaľ mám iba dobré skúsenosti, nik ma neodignoroval iba preto, že si ma nemohol vopred kladne ohodnotiť...;):)
padro
09.11.10,12:23
AMikusova... ak chce mat niekto poriadny eshop tak si nemoze dovolit vylucit dobierku ako sposob platby a uz vobec nie na slovensku... ja mam v eshope aj platbu kartou ale to vyuziva len velmi malo ludi... take nieco si mozno mozes dovolit ak predavas nieco specificke... ale v dnesnej konkurencie vylucit dobierku to je koniec eshopu.
Dantess
09.11.10,12:49
Bez dobierky funguje aj pixmania a dari sa im... Iked ja som tiež dobierkový typ
arizona
09.11.10,13:14
pixmania si to môže dovoliť,lebo má dlhoročne dobré meno...
padro
09.11.10,13:16
pixmania to je uz zase taky iny level :) aj ked tiez tym pridu o zakaznikov ale je im to jedno, o dobierkovych nemaju zaujem.
arizona
09.11.10,13:43
pixmania to je uz zase taky iny level :) aj ked tiez tym pridu o zakaznikov ale je im to jedno, o dobierkovych nemaju zaujem.
Prečo? Veď svoje peniaze dostanú hned, nie?
padro
09.11.10,13:56
oni su tak viac menej zahranicni a nestoji im to za to riesit dobierky. ... za dobierku mozno dostanu mozno nie.. co ak zasielku nepreberie, a za dobierky su vysie poplatky pri doprave atd... jednoducho oslovuju istu cielovu skupiny ludi,.. nikdy sa ti nepodari oslovit vsetkych.
rickman
12.10.11,17:22
Rád by som dal do pozornosti zoznam nespoľahlivých kupujúcich pre Slovensko vo forme služby www.dobierky.sk.
camozzi
12.10.11,17:33
Rád by som dal do pozornosti zoznam nespoľahlivých kupujúcich pre Slovensko vo forme služby www.dobierky.sk (http://www.dobierky.sk).
Je tato sluzba pravne osetrena? Nevidim ziadne informacie o prevadzkovatelovi.
rickman
12.10.11,17:37
Je tato sluzba pravne osetrena? Nevidim ziadne informacie o prevadzkovatelovi.

Tak to neviem. Založil som aj vlastnú tému (http://www.porada.sk/t178276-neprevzate-dobierky.html), nech vieme túto tému oživiť a "raz a navždy vyriešiť" :)
lubica2403
13.10.11,10:52
Chlapci, zamiešam sa vám do debaty ako "obyčajný zákazník".
Internetový obchod moc nevyužívam, ak ano, tak na overené výrobky z kamenného obchodu (parfumy, internetová lekáreň).

Po zaslaní objednávky mi príde potvrdenie obj. a po expedícii oznámenie, kedy bol tovar odoslaný.
Ak by ma zástupca internetového obchodu telefonicky oslovil či zásielku prevezmem, zruším ju skôr ako ju odošle (urazí ma to).

Na druhej strane, pri nákupe z katalogu (v mojom prípade Magnet), sú niektoré výrobky opísané tak "ružovo", že zákazník neodolá a objedná. Po otvorení zásielky polovicu tovaru vráti - čo bol aj môj prípad.

Na záver otázka - aký je rozdiel medzi neprebratím a vrátením zásielky ? Z môjho pohľadu žiadny, je to riziko podnikania - ako každé iné, s ktorým musí aj internetový obchodník počítať ...

ÁAAle je tu rozdiel.... Pri neprevzatej dobierke platíš ty ako predajca poštovné a to hneď dvakrát - presne ako ja naposledy - 8 eur na odoslanie balíka zákazníkovi a 7 eur za jeho vrátenie naspäť na tvoju adresu (naspäť je to o čosi lacnejšie,lebo to už nie je dobierka)
Ak zákazník balík prevezme a potom sa rozhodne tovar vrátiť - náklady na poštovné znáša on.

Takže si to spočítaj.... Hlavne ak máš takých milých zákazníkov viac a posielaš aj objemnejší tovar,kde poštovné predstavuje viac ako 1-2 eurá
Dáša_
13.10.11,13:51
ÁAAle je tu rozdiel.... Pri neprevzatej dobierke platíš ty ako predajca poštovné a to hneď dvakrát - presne ako ja naposledy - 8 eur na odoslanie balíka zákazníkovi a 7 eur za jeho vrátenie naspäť na tvoju adresu (naspäť je to o čosi lacnejšie,lebo to už nie je dobierka)
Ak zákazník balík prevezme a potom sa rozhodne tovar vrátiť - náklady na poštovné znáša on.

Takže si to spočítaj.... Hlavne ak máš takých milých zákazníkov viac a posielaš aj objemnejší tovar,kde poštovné predstavuje viac ako 1-2 eurá

Pozor, ale zákazník znáša iba to poštovné, keď priamo posiela balík naspäť. Poštovné za balík ku nemu mu musíš vrátiť. Pred pár dňami tu o tom prebehli články.
lubica2403
13.10.11,13:59
No to som niečo prehliadla.....
Neviem,prečo by som mala vracať poštovné,keď si zákazník objednal tovar,ktorý je presne podľa popisu, nemá nijakú vadu a bol mu doručený presne podľa obchodných podmienok - na druhý deň od objednania.
To myslíš vážne,že aj v takom prípade ,ak mi ho vráti do 7 dní, musím mu uhradiť poštovné ? To snáď nie.
Stefan2005
13.10.11,14:07
No to som niečo prehliadla.....Neviem,prečo by som mala vracať poštovné... To snáď nie.

lebo

http://www.porada.sk/t177790-internetove-obchody-a-vratenie-penazi.html

ale aj

http://www.porada.sk/t178257-legislativa-eu-2011-a.html