yankee0949
06.11.10,21:36
Dobrý deň!

Chcem sa poradiť ako treba postupovať, čo vybaviť aby na parkovisku pred blokom neparkovali "cudzie auta" v určený čas. Neďaleko sa tu nachádza istý úrad a ľudia ktorí tam chodia kadečo vybaviť si neraz drzo odparkujú autá takým spôsobom, že nie je možné opustiť parkovisko bez toho, aby sme "zodrali kolesá" o obrubník, prípadne inak poškodili auto.
Za odpovede k téme vopred ďakujem!
Chobot
06.11.10,22:38
Dobrý deň!

Chcem sa poradiť ako treba postupovať, čo vybaviť aby na parkovisku pred blokom neparkovali "cudzie auta" v určený čas. Neďaleko sa tu nachádza istý úrad a ľudia ktorí tam chodia kadečo vybaviť si neraz drzo odparkujú autá takým spôsobom, že nie je možné opustiť parkovisko bez toho, aby sme "zodrali kolesá" o obrubník, prípadne inak poškodili auto.
Za odpovede k téme vopred ďakujem!

Najprv nám musíš viac ozrejmiť situáciu. Komu patrí to parkovisko? Je to verejné? Ak áno, prečo si myslíš, že máte prednostné právo parkovania?

Nepíšeš, z akého si mesta. Niektoré mestá umožňujú vyhradiť určitý počet miest na rezervované parkovanie - fyzické (niekedy aj právnické) osoby si môžu také miesta rezervovať za nejaký poplatok na celý rok. Je také niečo u vás možné?

Alebo patrí pozemok pod parkoviskom len vašej bytovke?
verkaz
07.11.10,08:38
Ak je to verejné priestranstvo, tak sa ti to nepodarí. V minulosti bol tento priestor určený pre parkovanie motorových vozidiel obyvateľov obytného domu. Teraz je to verejné priestranstvo a parkovať tu môže hocikto. Aspoň u nás je to tak. V blízkosti nášho domu sú štátne úrady, tak si to môžeš predstaviť, ako to v stránkový deň u nás vyzerá. Niekoľko rokov sme sa pokúšali o to, čo chceš ty. Nepodarilo sa nám to. V minulosti nám vyšiel v ústrety prednosta ObÚ tak, že zakázal svojim pracovníkom tu parkovať. Teraz nám bolo vyčlenené pre celý dom (l60 bytov) 5 parkovacích miesť do nájmu - ročné nájomné za 1 miesto 120 Eur.
Pokús sa to vybaviť cez mesto zaslaním písomnej žiadosti na dopravnú komisiu.
Ak pozemok patrí k Vašej bytovke, tak si tam dajte závoru.
yankee0949
07.11.10,08:52
Jedna sa o Kosice, detaily overim....doplnim
jurga
09.11.10,20:41
1.Obyvatelia bloku musia odkúpiť aj pozemok pod parkoviskom,čo bude veľmi ťažké,ak nie nemožné.
2.Ak sa v meste používa vyhradené státie za ročný poplatok,tak to je druhá možnosť.
Pokiaľ je to verejná plocha,nemáš tam väčší nárok na parkovanie ako ja.
Matias.S
10.11.10,07:43
Jedna sa o Kosice, detaily overim....doplnim
Ak sa jedná o Košice, tak to nemáš šancu takto vybaviť. predpokladám, že je to verejné parkovisko nakoľko aj ja som z Košíc a máme podobný problém (Sídlisko Ťahanovce). Vedľa nám sídli firma, ktorá sa síce snaží parkovať pri svojom vchode, ale nakoľko majú väčší vozový park, tak sa stane, že zaparkujú aj na parkovisko pred naším blokom. Tento problém však nie je možné vyriešiť nijako iba tak, že si zaparkuješ pred blok skôr ako niekto iný :mad:. Je to krutá realita. Ja osobne s tým mam bohaté skúsenosti, nakoľko chodím domov dosť neskoro cca 18:00 a ráno o 5:00 som preč s parkoviska. Takže ak prídem po 19:00 je prakticky nereálne, aby som zaparkoval. Máme z bloku odsledované, že na parkovisko nám chodia parkovať s autami obyvatelia z ulíc vzdialených aj 2 km. Nakoľko toto parkovisko je dosť priestranné a ostatné ulice majú problém s parkovacími miestami (parkovanie pred konvami, na chodníkoch, ihriskách). Bohužiaľ je to rastúci problém no a na moju reakciu aby sa aspoň čiari naťahali a tak sa zhustilo parkovanie (nakoľko sú experti, ktorí zaparkujú aj na 2 miesta). som dostal odpoveď od starostu mestkej časti, že nie sú peniaze na vodorovné dopravné značenie. Čo sa týka získania tabule na vyhradené parkovacie miesto na celý rok je to asi 500 € (cena je orientačná a stará informácia cca 1 rok) a uprednostňujú ZTP. Takže aj toto je problém vybaviť. No už som sa stretol aj s tým, že ti aj na také miesto zaparkujú po 19:00 alebo 20:00 a policajti to ignorujú. Odťahovacia služba totižto funguje do 20:00 a odmietajú chodiť.
Čo sa týka pozemkov tak sú pri našom bloku nevysporiadané a tak odkúpenie priam nereálne u Vás neviem ale ak si s tohto sídliska tiež obťiažne.
Takže veľa zdaru v hľadaní riešenia, ktoré je dostatočne neriešiťeľné. :D
Halli
10.11.10,07:49
Bohužiaľ podobné problémy su nielen v KE, ale v mestách po celom Slovensku :(
Dávno sú preč časy , keď každá piata rodina vlastnila auto...:o..dnes má jedna aj tri...
verkaz
10.11.10,08:21
Skúste si sami nakresliť čiary. my sme kúpili pár sprejov s bielou farbou a vyznačili sme 25 parkovacích miest. Ver mi, že to dosť pomohlo. Samozrejme, že sa nájdu jednotlivci, ktorí parkujú aj cez dve označenia, ale viacej je disciplýnovaných. Keď sa nám nič iné nepodarilo, tak sme to skúsili takto.
Matias.S
10.11.10,09:24
Skúste si sami nakresliť čiary. my sme kúpili pár sprejov s bielou farbou a vyznačili sme 25 parkovacích miest. Ver mi, že to dosť pomohlo. Samozrejme, že sa nájdu jednotlivci, ktorí parkujú aj cez dve označenia, ale viacej je disciplýnovaných. Keď sa nám nič iné nepodarilo, tak sme to skúsili takto.
Mile rád to urobím ak bude o to záujem aj od ostatných .... bohužiaľ mám nie dobré skúsenosti s ochotou a prístupom... nielen vo vchode.... každému je to dovtedy jedno kým sa ho to netýka a potom hromží :eek: .... Uvediem príklad: minulú zimu bola u nás pekná nádielka snehu (bol aj vyhlásený stav núdze) ... takže ťažká technika v žiadnom prípade nechodila po parkoviskách v takom rozsahu, že sa dalo výsť bez problémov so zaparkovaným autom. Zhrnula sa iba stredná časť parkoviska.... ostali ryhy popri autách, ktoré bolo treba ručne odhádzať. A teraz ľudská sporstosť alebo inteligencia?! :confused: pár ľudí si jednoducho prehádzali a vyčistili vstup z parkoviska štýlom "spred svojho ti nahádžem pred tvoje a ty sa ďalej staraj" čo bolo viditeľné pretože kopa pred susediacim autom bola urobená dodatočne a nie po odhrnutí ťažkou techikou. Na našom parkovisku sa našli 4 tatýto úbožiaci. Ja osobne som vyhádzal 3 parkovacie miesta pretože milí spoluobčania po návrate z práce si jednoducho zaparkovali už na vyčistené miesta ... nič som proti tomu nemohol nakoľko je to verejné parkovisko ... tak šup 3 x dookola to isté, nehovoriac, že parkovacie miesta vyčistené boli bližsie a musel som lopatovať cca 30 m od čisteného miesta, aby som nezahádzal susediace autá. Tak to by som akože zvládal, ale keď som videl susedu, ktorá celú sobotu takto odhŕňala miesto pre svoje auto a prišla po 10 minútach a jej tam parkol frajerik .... :mee: .... tak asi tak ....
Jednoducho zlatý socializmus .... (myslím tým ľudské vzťahy voči sebe) ... kdeže je teraz ľudskosť, čestnosť, ochota pomôcť blížnemu svojmu ...
Chobot
10.11.10,09:26
Skúste si sami nakresliť čiary. my sme kúpili pár sprejov s bielou farbou a vyznačili sme 25 parkovacích miest. Ver mi, že to dosť pomohlo. Samozrejme, že sa nájdu jednotlivci, ktorí parkujú aj cez dve označenia, ale viacej je disciplýnovaných. Keď sa nám nič iné nepodarilo, tak sme to skúsili takto.

Nerob to. Nemôžeš sama z vlastnej iniciatívy maľovať vodorovné značenia na vozovku.

Na našom sídlisku to jeden známy tiež chcel urobiť, no niekto na neho zavolal políciu a tá mu dala pokutu 10 EUR za poškodzovanie verejnej komunikácie. Parkovacie čiary môže namaľovať len správa ciest. Nie vlastníci bytoviek, aj keby to bolo v dobrej viere či v dobrom úmysle.
Matias.S
10.11.10,09:29
Nerob to. Nemôžeš sama z vlastnej iniciatívy maľovať vodorovné značenia na vozovku.

Na našom sídlisku to jeden známy tiež chcel urobiť, no niekto na neho zavolal políciu a tá mu dala pokutu 10 EUR za poškodzovanie verejnej komunikácie. Parkovacie čiary môže namaľovať len správa ciest. Nie vlastníci bytoviek, aj keby to bolo v dobrej viere či v dobrom úmysle.

Ja už som naznačil aj takúto možnosť pred starostom mestkej časti, keď tvrdil, že nemajú na farbu nech nám pošle niekoho zo správy ciest ako dohľad nad prácami (rozmery, vzdialenosti) ... no že je to nutné schváliť na MS zastupiteľstve ... cca ďalšie volebné obdobie sa nič diať nebude :mee:
verkaz
10.11.10,10:50
Tak to je proti logike, keď na to mesto nemá prostriedky, tak by malo na to prispieť a nie ešte za iniciatívu pokutovať. Prečo urobili z plochy na parkovanie motorových vozidiel pre obyvateľov domov verejné priestranstvá, keď sa o ne nestarajú. Chobot nie je to vozovka, je to odstavné miesto.
verkaz
10.11.10,10:53
Matias,bohužiaľ je to tak, a Technické služby sa vyhovárajú, že kvôli zaparkovaným autám nemôžu sneh odpratať, že by ich mohli poškodiť.:(
Matias.S
10.11.10,11:14
Matias,bohužiaľ je to tak, a Technické služby sa vyhovárajú, že kvôli zaparkovaným autám nemôžu sneh odpratať, že by ich mohli poškodiť.:(
Na našom sídlisku už aj rezignovali niekedy nad odťahovaním áut spred koniev a tak sa občas stane že ich aj týždeň nevynesú. Parkovanie je dosť problematické nielen v našom meste ale aj inde.... no nemal by som nič aj celoročne platiť za parkovacie miesto ak by to malo zmysel ... veď je to normálna vec v zahraničí, že sú postavené parkovacie domy aj podzemné s možnosťou odkúpenia parkovacieho miesta po splatení investície. Tak by som to kľudne riešil aj takýmto spôsobom.
verkaz
10.11.10,11:22
Na našom sídlisku už aj rezignovali niekedy nad odťahovaním áut spred koniev a tak sa občas stane že ich aj týždeň nevynesú. Parkovanie je dosť problematické nielen v našom meste ale aj inde.... no nemal by som nič aj celoročne platiť za parkovacie miesto ak by to malo zmysel ... veď je to normálna vec v zahraničí, že sú postavené parkovacie domy aj podzemné s možnosťou odkúpenia parkovacieho miesta po splatení investície. Tak by som to kľudne riešil aj takýmto spôsobom.
Neskúšal si to zakúpiť si parkovacie miesto ? U nás to funguje (ale sme malé mesto). Keď na takto vyznačenom mieste parkujú iné autá a zavolá sa mestská polícia, tak to táto rieši pokutou. Samozrejme keď sa tam postaví len chvíľu, tak je to v pohode. Ale keď sa na svoje zakúpené miesto niekto nemôže dostať celý deň, tak je to už na pokutu.
buchač
10.11.10,11:28
Ja už som naznačil aj takúto možnosť pred starostom mestkej časti, keď tvrdil, že nemajú na farbu nech nám pošle niekoho zo správy ciest ako dohľad nad prácami (rozmery, vzdialenosti) ... no že je to nutné schváliť na MS zastupiteľstve ... cca ďalšie volebné obdobie sa nič diať nebude :mee:

Na našom sídlisku už aj rezignovali niekedy nad odťahovaním áut spred koniev a tak sa občas stane že ich aj týždeň nevynesú. Parkovanie je dosť problematické nielen v našom meste ale aj inde.... no nemal by som nič aj celoročne platiť za parkovacie miesto ak by to malo zmysel ... veď je to normálna vec v zahraničí, že sú postavené parkovacie domy aj podzemné s možnosťou odkúpenia parkovacieho miesta po splatení investície. Tak by som to kľudne riešil aj takýmto spôsobom.
Tu máš možnosti v Košiciach ...
*** NOVINKY V PARKOVANÍ ***
http://www.smmk.sk/index.php?ids=98

Ale inak , vydrž ...dočkaj po voľbách ...to sa možno budú diať zasa veci ...
Aj také šumy som už začul svojho času , že sa majú / chceli by na magistráte / všetky parkoviská spoplatňovať v meste ....aj na sídliskách pred panelákmi ...:rolleyes:
O parkovacích domoch zatiaľ nesnívajme , nemá význam...;)
Matias.S
10.11.10,11:32
Neskúšal si to zakúpiť si parkovacie miesto ? U nás to funguje (ale sme malé mesto). Keď na takto vyznačenom mieste parkujú iné autá a zavolá sa mestská polícia, tak to táto rieši pokutou. Samozrejme keď sa tam postaví len chvíľu, tak je to v pohode. Ale keď sa na svoje zakúpené miesto niekto nemôže dostať celý deň, tak je to už na pokutu.

Som pisal vyššie ako to u nás funguje. Košice sú to :mee:
kergulaan
03.08.11,07:02
Vie mi niekto poradit ake su rozmery parkovacieho miesta na kolme statie, normalne osobne vozidlo a pre ZTP. NAsiel som aj normu je to STN 736056, je to vsak vsade platene a koli jednej info sa mi to zda drahe.
buchač
03.08.11,08:05
Vie mi niekto poradit ake su rozmery parkovacieho miesta na kolme statie, normalne osobne vozidlo a pre ZTP. NAsiel som aj normu je to STN 736056, je to vsak vsade platene a koli jednej info sa mi to zda drahe.
Nie ani tak STN ...je to na žiadateľovi , aký priestor chce


- situačný náčrt umiestnenia vyhradeného parkoviska vrátane ulíc a parkoviska..

Žiadosť
http://www.kosice.sk/static/servis/doprava/kpk_park_miesto_ztp_1_nove.rtf

...a ďalej

http://www.kosice.sk/clanok.asp?file=servis_skk_tlaciva.htm
Mária27
03.08.11,09:07
Vie mi niekto poradit ake su rozmery parkovacieho miesta na kolme statie, normalne osobne vozidlo a pre ZTP. NAsiel som aj normu je to STN 736056, je to vsak vsade platene a koli jednej info sa mi to zda drahe.

Príloha k vyhláške 532/2002 Z.z.
(ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a o všeobecných technických požiadavkách na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie)

3. Verejná plocha
3.1. Parkovisko a odstavná plocha

3.1.1. Šírka stojiska na odstavnej ploche pre vozidlo osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie musí byť najmenej 3 500 mm a môže mať sklon najviac 1 : 20.
3.1.2. Miesto na parkovisku určenom pre autá osôb s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie musí byť s verejnou pešou plochou spojené zošikmeným obrubníkom širokým najmenej 1 000 mm, so sklonom najviac 1 : 8.