fabermit
07.11.10,12:15
Ahojte poraďáci, chcem sa spýtať - neviete náhodou, či bude od nového roka zmena v dobrovoľnom nemocenskom poistení týkajúca sa dôchodcov?? Je pravda, že dôchodcovia už nebudú môcť byť dobrovoľne nemocensky poistení??? Ďakujem krásne za odpovede.
Melnick
07.11.10,11:30
http://www.porada.sk/t150964-p6-co-vy-na-to-poradaci-ze-minister-prace-chce-diskriminovat-dochodcov.html#post1555494

Jedna téma s rovnakou tématikou bola zodpovedaná a aj uzatvorená, načo otváraš znova rovnakú tému? Stačí keď si pozrieš tú včerajšiu.
fabermit
07.11.10,11:57
OK, sorry, nevšimla som si včerajší príspevok. Môžem len doplniť? Je tam, že dôchodca nebude môcť uzavrieť dobrovoľné nemocenské poistenie. A čo ak ho už uzatvorené má?? Zruší sa zmluva?? Vzťahuje sa to na uzatváranie nových zmlúv, alebo prestanú platiť aj zmluvy dávnejšie uzatvorené?? Vďaka
veronikasad
07.11.10,12:15
OK, sorry, nevšimla som si včerajší príspevok. Môžem len doplniť? Je tam, že dôchodca nebude môcť uzavrieť dobrovoľné nemocenské poistenie. A čo ak ho už uzatvorené má?? Zruší sa zmluva?? Vzťahuje sa to na uzatváranie nových zmlúv, alebo prestanú platiť aj zmluvy dávnejšie uzatvorené?? Vďaka
DNP sa neuzatvára na základe zmluvy. Prihlasuješ aj odhlasuješ sa na reg.liste FO.
Ak prejde novela zákona o soc. poistení v navrhovanom znení, DNP zanikne zo zákona (podmienky budú určite stanovené v prechodných ustanoveniach zákona o soc. poistení).
Počkaj na konečnú podobu novely zákona, ktorú schváli parlament.
bubkoch
07.11.10,12:19
Ahojte poraďáci, chcem sa spýtať - neviete náhodou, či bude od nového roka zmena v dobrovoľnom nemocenskom poistení týkajúca sa dôchodcov?? Je pravda, že dôchodcovia už nebudú môcť byť dobrovoľne nemocensky poistení??? Ďakujem krásne za odpovede.

dufam ze je to pravda a ze tento nezmysel zrusia ...
veronikasad
07.11.10,13:01
dufam ze je to pravda a ze tento nezmysel zrusia ...
nezmyslom podla teba je čo ?
- že dôchodca môže byť DNP alebo
- od 1.1.2011 nebude môcť byť DNP ?
bubkoch
07.11.10,14:02
nezmyslom podla teba je čo ?
- že dôchodca môže byť DNP alebo
- od 1.1.2011 nebude môcť byť DNP ?

nezmysel je to ze dôchodca môže byť DNP...
veronikasad
07.11.10,14:03
nezmysel je to ze dôchodca môže byť DNP...
dôvod ? A môžeš (ak chceš) zverejniť aj svoj vek ...
bubkoch
07.11.10,17:26
dôvod ? A môžeš (ak chceš) zverejniť aj svoj vek ...

dochodca ma garantovany dochodok bez ohladu na to ci je chory alebo zdravy, na rozdiel od zivnostnika alebo zamestnanca, ktorym nemocenska kompenzuje stratu prijmu pocas choroby ... potrebujes este dalsi dovod alebo ides obhajovat logicky nezmysel ?
durisovad
07.11.10,17:32
Ak je dochodca dobry na to, aby platil do systemu, preco by uz mal byt systemu na pritaz, ak chce z neho cerpat?
Katija
07.11.10,18:49
dochodca ma garantovany dochodok bez ohladu na to ci je chory alebo zdravy, na rozdiel od zivnostnika alebo zamestnanca, ktorym nemocenska kompenzuje stratu prijmu pocas choroby ... potrebujes este dalsi dovod alebo ides obhajovat logicky nezmysel ?
Aha. No potom už len jedno vysvetlenie daj. Nech tomu porozumiem aj ja.
Povedz, načo potrebuje dobrovoľné nemocenské poistenie zamestnanec? Veď je zabezpečený z povinného nemocenského poistenia? A dobrovoľné poistenie mu čo nahrádza?
Alebo napríklad dobrovoľne nemocensky poistená chorlavá nepracujúca manželka bohatého podnikateľa?
Tej dobrovoľné poistenie čo nahrádza, aký príjem?
Alebo jen jednoducho nevieš, čo to je - to dobrovoľné nemocenské poistenie?
Logický nezmysel obhajuješ ty.
ondrejvla
07.11.10,18:49
dochodca ma garantovany dochodok bez ohladu na to ci je chory alebo zdravy, na rozdiel od zivnostnika alebo zamestnanca, ktorym nemocenska kompenzuje stratu prijmu pocas choroby ... potrebujes este dalsi dovod alebo ides obhajovat logicky nezmysel ?

Máš pravdu, dôchodca už je zbytočný v tomto právnom štáte, čo na tom, že platil celý život do DNP, čo na tom, že mu to ešte myslí a zahanbí mladých "logicky"zmýšľajúcich ľudí, nech sa hrabe preč a na lieky nech si hodí pred seba klobúk a padne na kolená... Alebo, nebola by lepšia preň povinná eutanázia? Zavadzia, čerpá z rozpočtu a ešte si dovolí byť zamestnaný...
Tiež som bola živnostníčka, platila som si povinne dosť vysoké odvody, nespávala som po nociach, len aby som dokázala všetko stihnúť načas. Teraz podľa teba som už na odpis a so mnou celá skupina dôchodcov? Boh dal ľuďom rozum, ale nie všetkým rovnako aj cit...
bubkoch
07.11.10,18:52
Máš pravdu, dôchodca už je zbytočný v tomto právnom štáte, čo na tom, že platil celý život do DNP, čo na tom, že mu to ešte myslí a zahanbí mladých "logicky"zmýšľajúcich ľudí, nech sa hrabe preč a na lieky nech si hodí pred seba klobúk a padne na kolená... Alebo, nebola by lepšia preň povinná eufanázia? Zavadzia, čerpá z rozpočtu a ešte si dovolí byť zamestnaný...
Tiež som bola živnostníčka, platila som si povinne dosť vysoké odvody, nespávala som po nociach, len aby som dokázala všetko stihnúť načas. Teraz podľa teba som už na odpis a so mnou celá skupina dôchodcov? Boh dal ľuďom rozum, ale nie všetkým rovnako aj cit...

jasne, vzdy ked je rec o dochodcoch, prejde niekto do citoveho vydierania ... jednoducho mytus chudobnych dochodcov nepusti ... to ze ma niekto nizky dochodok neznamena, ze mu dovolime zneuzivat system a vyciciavat SP
veronikasad
07.11.10,18:55
bubkoch, nechcem politizovať, lebo zas nám uzatvoria tému a niekam presunú...

Ak niekto zneužíval systém, tak to neboli chudobní dôchodcovia. Máloktorý z nich si totiž dovolí platiť z max. VZ ...
Katija
07.11.10,18:55
jasne, vzdy ked je rec o dochodcoch, prejde niekto do citoveho vydierania ... jednoducho mytus chudobnych dochodcov nepusti ... to ze ma niekto nizky dochodok neznamena, ze mu dovolime zneuzivat system a vyciciavat SP
Ja nevydieram. Tak odpovedz. Čakám. Príspevok 12.
bubkoch
07.11.10,18:55
Aha. No potom už len jedno vysvetlenie daj. Nech tomu porozumiem aj ja.
Povedz, načo potrebuje dobrovoľné nemocenské poistenie zamestnanec? Veď je zabezpečený z povinného nemocenského poistenia? A dobrovoľné poistenie mu čo nahrádza?
Alebo napríklad dobrovoľne nemocensky poistená chorlavá nepracujúca manželka bohatého podnikateľa?
Tej dobrovoľné poistenie čo nahrádza, aký príjem?
Alebo jen jednoducho nevieš, čo to je - to dobrovoľné nemocenské poistenie?
Logický nezmysel obhajuješ ty.

okrem toho, ked uz sa tu vyjadrujes, tak skus aj konkretne ... napis tu jediny logicky vyznam DNP pre dochodcu ... na co ma sluzit DNP pre dochodcu ? okrem "legalneho" vyciciavania statu ...
Katija
07.11.10,18:58
okrem toho, ked uz sa tu vyjadrujes, tak skus aj konkretne ... napis tu jediny logicky vyznam DNP pre dochodcu ... na co ma sluzit DNP pre dochodcu ? okrem "legalneho" vyciciavania statu ...
Neodpovedal si. Nevieš načo slúži DNP? Tak o čom diskutuješ?
ondrejvla
07.11.10,18:59
jasne, vzdy ked je rec o dochodcoch, prejde niekto do citoveho vydierania ... jednoducho mytus chudobnych dochodcov nepusti ... to ze ma niekto nizky dochodok neznamena, ze mu dovolime zneuzivat system a vyciciavat SP

Nie je to žiadne citové vydieranie, len som zhrozená z tvojho zmýšľania. Ani sa nepasujem za chudobnú dôchodkyňu, viem sa podeliť s málom aj s cudzím človekom, poviem ti, že tento systém nás už riadne vycical, ale takéhoto upíra, akého predstavuješ vo svojich príspevkoch ty, by som zaradila medzi nový liek na ničenie dôchodcov... A tvoje : neznamena, ze mu dovolime zneuzivat system a vyciciavat SP - je doslova bezcitné a neľudské.
Skončila som, proti vetru sa neoplatí pľuvať...
durisovad
07.11.10,19:09
Kristus povedal: Boze, odpust im, lebo nevedia, co cinia. BUBKOCH asi tiez nevie, o com hovori.
Katija
07.11.10,19:15
Kristus povedal: Boze, odpust im, lebo nevedia, co cinia. BUBKOCH asi tiez nevie, o com hovori.
Zdá sa, že sa do odbornej témy zatúlal omylom. Asi sa odpovedi zase nedočkám.
:D Budem sa musieť spýtať ministra. Fakt tomu jeho výroku o dôchodcoch a DNP nerozumiem.
veronikasad
07.11.10,19:17
alebo sa dostal do tej elitnej ministrovej 200-ky, ktorí boli pozvaní min. týždeň a vie to, čo my nevieme ...
bubkoch
07.11.10,19:17
Zdá sa, že sa do odbornej témy zatúlal omylom. Asi sa odpovedi zase nedočkám.
:D Budem sa musieť spýtať ministra. Fakt tomu jeho výroku o dôchodcoch a DNP nerozumiem.

ani ja sa zrejme nedockam od teba odpovede ... aky zmysel ma DNP pre dochodcu ?
Katija
07.11.10,19:19
ani ja sa zrejme nedockam od teba odpovede ... aky zmysel ma DNP pre dochodcu ?
Počúvaj, spýtala som sa prvá. Tak najprv s dovolením ty. Ja odpoveď na tvoju otázku poznám. A rada ti to vysvetlím.
bubkoch
07.11.10,19:30
Počúvaj, spýtala som sa prvá. Tak najprv s dovolením ty. Ja odpoveď na tvoju otázku poznám. A rada ti to vysvetlím.

tak este raz ... tebou spominane osoby v otazke nemaju ziaden garantovany prijem ... dochodca ma garantovany prijem ... nevidis tam ziaden rozdiel ?

ides ...
Katija
07.11.10,19:32
tak este raz ... tebou spominane osoby v otazke nemaju ziaden garantovany prijem ... dochodca ma garantovany prijem ... nevidis tam ziaden rozdiel ?

ides ...
A to ti kto poradil? Zamestnanec, že nemá garantovaný príjem? Pracovná zmluva je nič?
bubkoch
07.11.10,19:33
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=1006

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

hm, poberatel starobneho dochodku a praceneschopnost ... to ide dokopy ako "pracujuci cigan" ...
Katija
07.11.10,19:37
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=1006

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

hm, poberatel starobneho dochodku a praceneschopnost ... to ide dokopy ako "pracujuci cigan" ...
Vidím, že začínaš študovať. To ti prospeje.
A nepracujúca manželka a práceneschopnosť je o čo lepšie?
bubkoch
07.11.10,19:39
A to ti kto poradil? Zamestnanec, že nemá garantovaný príjem? Pracovná zmluva je nič?

najskor si poriadne precitaj co som napisal, radsej viackrat kym pochopis ...

a za dalsie, cakam na odpoved, aky je zmysel DNP u nepracujuceho dochodcu poberajuceho starobny dochodok ??? pred akym vypadkom prijmov v pripade PN sa chrani DNP ???
veronikasad
07.11.10,19:41
najskor si poriadne precitaj co som napisal, radsej viackrat kym pochopis ...

a za dalsie, cakam na odpoved, aky je zmysel DNP u nepracujuceho dochodcu poberajuceho starobny dochodok ??? pred akym vypadkom prijmov v pripade PN sa chrani DNP ???
uplne rovnaký ako u nepracujúcej manželky bohatého podnikatela, o ktorej písala Katja.

Ak budeš argumentovať tým, že dôchodca má dôchodok - o ten sa pričinil svojou prácou ...
bubkoch
07.11.10,19:43
uplne rovnaký ako u nepracujúcej manželky bohatého podnikatela, o ktorej písala Katja.

cize ZIADNY ?

Ak budeš argumentovať tým, že dôchodca má dôchodok - o ten sa pričinil svojou prácou ...

ale to je v tejto debate irelevantne


v texte
Katija
07.11.10,19:45
uplne rovnaký ako u nepracujúcej manželky bohatého podnikatela, o ktorej písala Katja.

Ak budeš argumentovať tým, že dôchodca má dôchodok - o ten sa pričinil svojou prácou ...

Presne tak. DNP totiž nie je náhrada príjmu zo zárobkovej činnosti. A preto sa môže pripoistiť každý. Napríklad aj poberateľ garantovanej dávky v hmotnej núdzi. Prekvapený? So žiadnym príjmom nemá nič spoločné.
buchač
07.11.10,19:48
Kristus povedal: Boze, odpust im, lebo nevedia, co cinia. BUBKOCH asi tiez nevie, o com hovori.

...ale vie , veľmi ...až príliš veľmi to dobre vie ...

Akurát ten uhol pohľadu je takpovediac krivý ...ako zuby žraloka , dovnútra sú zakrivené .
Len brať a nič nedávať ...

He , ale ja s tým mojím , cca do ? € dôchodkom už si len užívať budem ...;)
bubkoch
07.11.10,19:58
Presne tak. DNP totiž nie je náhrada príjmu zo zárobkovej činnosti. A preto sa môže pripoistiť každý. Napríklad aj poberateľ garantovanej dávky v hmotnej núdzi. Prekvapený? So žiadnym príjmom nemá nič spoločné.

nemocenska je nahrada prijmu pocas docasnej praceneschopnosti ... vsak je to uvedene priamo aj v tom linku vyssie ... studuj radsej ty ... :)
stale ale nikto nevysvetlil ako moze byt dochodca docasne praceneschopny a nahradou akeho prijmu ma byt nemocenska z DNP ...
veronikasad
07.11.10,20:00
nemocenska je nahrada prijmu pocas docasnej praceneschopnosti ... vsak je to uvedene priamo aj v tom linku vyssie ... studuj radsej ty ... :)
stale ale nikto nevysvetlil ako moze byt dochodca docasne praceneschopny a nahradou akeho prijmu ma byt nemocenska z DNP ...
náhrada príjmu počas dočasnej pracovnej neschopnosti je dávka ktorú vypláca prvých 10 dní zamestnávatel ...
nemocenské platí SP od 11. dňa PN - v prípade DPN od 1. dňa PN.
willma
07.11.10,20:11
ja nechápem načo tu polemizujete s "odborníkom na všetko" - rýpe v každej téme a v každej sa považuje za odborníka.
Katija
07.11.10,20:15
nemocenska je nahrada prijmu pocas docasnej praceneschopnosti ... vsak je to uvedene priamo aj v tom linku vyssie ... studuj radsej ty ... :)
stale ale nikto nevysvetlil ako moze byt dochodca docasne praceneschopny a nahradou akeho prijmu ma byt nemocenska z DNP ...
Ešte raz DNP nenahrádza žiadny príjem. Na to slúži povinné nemocenské poistenie.
DNP slúži na zabezpečenie príjmu v dôsledku dočasnej pracovnej neschopnosti. Normálna poistka. Chápeš ten rozdiel.
Na príjme nezáleží. Platíš koľko uznáš za vhodné a keď treba dostaneš.
Katija
07.11.10,20:30
Skončili sme?
Možno aj niektorým iným konečne svitne, čo to je DNP a aká je to nehoráznosť vylúčiť z neho jednu skupinu občanov a ešte argumentovať tým, že načo im to je.
Posledný krát. Je im to presne na to isté ako všetkým ostatným, ktorí sa dobrovoľne pripoistili.
Zabezpečujú si tým prípadný príjem.
gitka57
08.11.10,10:53
som 60% inval.dôchodca. Som po totalnej gastrektomii - prijimanie potravy je optimalne v dvojhodinových intervaloch malé dávky. Poznáš zamestnávateľa, ktorý mi umožní mať každé dve hodiny polhodinovú prestávku na jedlo? Ja ho hľadám už viac ako 10 rokov. Ak som zohnala prácu, tak iba v tom prípade, že som nepovedala o svojom zdravotnom postihnutí, snažila som sa pracovať zarovno so zdravými, /obed po 4 hodinách práce som nemohla zjesť celý pre malú kapacitu náhradného žalúdka - z toho vyplýval nedostatok energie/ no a samozrejme, že som im nestačila. Takže ma zamestnávateľ radšej prepustil.
Takže žijem z necelých 200 eur.
Posudkový lekár SP ma nemôže uznať plne invalidnou, pretože takáto dg nie je v zozname. Je iba podobná a tá končí pri 50 %. Vzhľadom na ostatné dg mi priznal + 10%.
Takže čo mi zostáva ? Platím si DNP /minimum/ , z mesačného príjmu si kupujem čo najlacnejšie potraviny a čakám na smrť.
To nie je citové vydieranie, to je realita.
Nemám bohatých príbuzných, čo by mi prispievali, už nemám čo predať aby som získala zdroje, nemám nárok na dávku v hmotnej núdzi /o 20 eur prekračujem hranicu nároku/ a nikto ma nechce zamestnať.
Mám úplné stredoškolské vzdelanie, celý život som riadne pracovala a nezneužívala žiadny systém.
Máš pre mňa zmysluplnú radu? Budem Ti vďačná.
Melnick
08.11.10,17:13
Tu sa mi žiada rozšíriť tlačítka o "smutne pravdivé":mee:
gitka57
08.11.10,21:39
žiadosť o zmysluplnu radu som adresovala predovšetkým tebe, bubkoch. Určite sa zorientuješ a na niečo prídeš. Budem Ti nekonečne povďačná.
gitka57
bubkoch
09.11.10,08:03
žiadosť o zmysluplnu radu som adresovala predovšetkým tebe, bubkoch. Určite sa zorientuješ a na niečo prídeš. Budem Ti nekonečne povďačná.
gitka57

prepac ale preco mne ? nie je mojou ulohou riesit tvoju specificku situaciu ...
ja som za urcitu solidaritu s tymi ktorí ju potrebuju, ako napr. aj ty, a mne by vobec nevadilo keby invalidny dochodok v pripadoch ako tvoj bol vyzsi, ale ja to nevyriesim ...
ale v tejto teme je rec o DNP, a urcite si nemyslim ze riesenim v tvojom pripade je davka, ktoru zneuziva 95% poberatelov z radov dochodcov ...
alebo hadam nechces pocut ze ludom v situacii ako si ty mame zo sucitu povolit napr. kradnut, lebo na to maju dovod ?
veronikasad
09.11.10,08:27
prepac ale preco mne ? nie je mojou ulohou riesit tvoju specificku situaciu ...
ja som za urcitu solidaritu s tymi ktorí ju potrebuju, ako napr. aj ty, a mne by vobec nevadilo keby invalidny dochodok v pripadoch ako tvoj bol vyzsi, ale ja to nevyriesim ...
ale v tejto teme je rec o DNP, a urcite si nemyslim ze riesenim v tvojom pripade je davka, ktoru zneuziva 95% poberatelov z radov dochodcov ...
alebo hadam nechces pocut ze ludom v situacii ako si ty mame zo sucitu povolit napr. kradnut, lebo na to maju dovod ?
bubkoch, nemôžem s tebou súhlasiť. DNP som si popri povinnom poistení živnostníka platila 7 rokov, nem. dávku som z neho poberala raz - trvala celý rok a skončila priznaním ID. Chodila som na pravidelné mesačné komisie o obvodného lekára, kde sa v čakárni porozprávalo všeličo.
Zatial čo ja som bola vďačná za každé odborné vyšetrenie, ktoré som v rámci kontroly mohla absolvovať, mnohí frflali na posudkovú, lebo za ten čas čo všetko mohli doma urobiť.

Nehľadaj rezervy v DNP dôchodcov - tie sú uplne inde.

Kolko zamestnancov a živnostníkov malo vypísanú PN-ku v čase nedostatku práce - ako zdroj príjmov ? Prísnejšie kontroly a príp. postihy obvodných lekárov, ktorí takéto PN-ky vypisujú by priniesli viac ...
gitka57
09.11.10,09:07
prepac ale preco mne ? nie je mojou ulohou riesit tvoju specificku situaciu ...
ja som za urcitu solidaritu s tymi ktorí ju potrebuju, ako napr. aj ty, a mne by vobec nevadilo keby invalidny dochodok v pripadoch ako tvoj bol vyzsi, ale ja to nevyriesim ...
ale v tejto teme je rec o DNP, a urcite si nemyslim ze riesenim v tvojom pripade je davka, ktoru zneuziva 95% poberatelov z radov dochodcov ...
alebo hadam nechces pocut ze ludom v situacii ako si ty mame zo sucitu povolit napr. kradnut, lebo na to maju dovod ?

riešením by bolo keby ma posudkový lekár SP mal na základe čoho uznať plne invalidnou. Keďže v "zozname" NIE JE moja dg, /je veľmi, veľmi zriedkavá, až neobvyklá/, tak si platím DNP a je mi umožnené doterajšou právnou úpravou čerpať dávku.
Prečo sa mám cítiť ako zlodej keď je niekde v zákone diera ?
Katija
09.11.10,09:29
prepac ale preco mne ? nie je mojou ulohou riesit tvoju specificku situaciu ...
ja som za urcitu solidaritu s tymi ktorí ju potrebuju, ako napr. aj ty, a mne by vobec nevadilo keby invalidny dochodok v pripadoch ako tvoj bol vyzsi, ale ja to nevyriesim ...
ale v tejto teme je rec o DNP, a urcite si nemyslim ze riesenim v tvojom pripade je davka, ktoru zneuziva 95% poberatelov z radov dochodcov ...
alebo hadam nechces pocut ze ludom v situacii ako si ty mame zo sucitu povolit napr. kradnut, lebo na to maju dovod ?
Ty si ešte tu? Trochu za zamýšlaj nad tým, čo hovoríš. Nepovie sa zneužívať zákon - to je logický nezmysel.
Povie sa využívať zákon. A ten údaj, že 95% dôchodcov si platí DNP máš z akého zdroja? Buď taký láskavý a zverejni ho. Ďakujem.
Katija
09.11.10,09:38
riešením by bolo keby ma posudkový lekár SP mal na základe čoho uznať plne invalidnou. Keďže v "zozname" NIE JE moja dg, /je veľmi, veľmi zriedkavá, až neobvyklá/, tak si platím DNP a je mi umožnené doterajšou právnou úpravou čerpať dávku.
Prečo sa mám cítiť ako zlodej keď je niekde v zákone diera ?
Nemáš sa prečo tak cítiť. DNP podľa názoru ministerstva dierou asi nie je, keď ho nechcú zrušiť celkom. Len si chcú vyberať koho poistia. Rátajú tam s mladými, zdravými a bohatými. Vysoké príjmy a nízke výdaje. Narozpočtovali si to pekne.
Kvaka
12.11.10,16:06
Nemáš sa prečo tak cítiť. DNP podľa názoru ministerstva dierou asi nie je, keď ho nechcú zrušiť celkom. Len si chcú vyberať koho poistia. Rátajú tam s mladými, zdravými a bohatými. Vysoké príjmy a nízke výdaje. Narozpočtovali si to pekne.
Katija, dlho som nad touto témou rozmýšľala. Lebo faktom je, že kto by už poisťoval s vedomím straty? :mad::mad::mad: Už ani štát nechce.
Príklad: Úrazové poistenie mi v 55 nechceli dať, iba v kombinácii s investičným ŽP. Aj to len do 65 ky.
Ale pravdupovediac, hoci som už dva roky na dôchodku, aj som bola chorá, ńikdy ma nenapadlo, že sa môžem dobrovoľne poistiť a niečo z toho mať. A prečo? No asi som to nepotrebovala, mám slušný dôchodok, denne užívam len jeden liek. Ale čo tí, čo nemajú slušný dôchodok? Ako oni? Preto zásadne nesúhlasím s tým, aby boli z poistenia vyňatí všetci dôchodcovia rovnako. Veľká väčšina dôchodcov má taký dôchodok, že keď príde vážnejšie ochorenie, nemajú na lieky, ako majú prežiť?
Dávka z DNP je u nich náhrada za tú časť dôchodku - ich príjmu, z ktorého veľkú časť musia dať do zdravotníctva. O tom to je, nie o zneužívaní systému. Práve takíto dôchodcovia potrebujú aspoň minimálne poistenie, ich dôchodok na liečbu nebude postačovať. No a dĺžku PN určuje lekár, nie pacient.
Katy a R
14.11.10,12:19
...... Len si chcú vyberať koho poistia. Rátajú tam s mladými, zdravými a bohatými. Vysoké príjmy a nízke výdaje. Narozpočtovali si to pekne.

.. no tak to sa podľa mňa prerátajú :D;):D
keby som bola mladá (zdravá) a bohatá ... tak mám DNP na háku;)

možno nakoniec im budeme stačiť aj my "sedemnástky" ;):D .. lebo v našom veku sa už nejaká tá choroba ohlási (minule som využila - skončila som v špitáli - ale až také výdavky SP so mnou nemala:)).
A aj tí dôchodcovia určite do kasičky SP niečo len priniesli ....
A hlavne - zneužívaniu sa dá zabrániť dôslednou kontrolou (ako už je tu spomínané)