Evino28
07.11.10,14:13
Dobrý deň, mám 2 otázky:
1) SZČO registrovaná pre DPH podľa §7a (príjemca služby z iného ČŠ) je povinná používať IČ DPH aj pri nadobudnutí tovaru v inom ČŠ?
2) Takáto SZČO kúpi tovar od českej firmy. Česká firma má na faktúre uvedené DIČ firmy: SKxxx a fakturuje aj s DPH. Znamená to, že ak slovenská SZČO uhradí sumu aj s DPH českej firme, už nemusí nič samozdaniť? Ak by česká firma mala uvedené na faktúre IČ DPH: CZxxx, faktúrovala by bez DPH a tovar by musela slovenská SZČO samozdaniť?
Ďakujem za odpovede, potrebujem sa uistiť, či postupujeme správne...
KEJKA
07.11.10,16:59
áno
Evino28
07.11.10,17:20
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
uctokrajan
08.11.10,19:01
Ja by som ale odporučala ovoriť si ICDPH cez portal DU, lebo som mala pripad, že česka firma a mala uvedene zle ICDPH.
Evino28
10.11.10,11:46
Ďakujem za radu, overila som si a je v poriadku.
sjuzn
10.11.10,17:20
ahojte poraďaci, ja by som sa Vás chcela spýtať, či začínajúca SZČO, ktorá sa bude zaoberať predajom tovaru nakúpeného vačšinou z ČR, sa má hned na začiatku zaregistrovať ako platca DPH????....../táto česká firma má IC DPH:CZxxxxx/.....ďakujem za radu
jeso
10.11.10,18:16
ahojte poraďaci, ja by som sa Vás chcela spýtať, či začínajúca SZČO, ktorá sa bude zaoberať predajom tovaru nakúpeného vačšinou z ČR, sa má hned na začiatku zaregistrovať ako platca DPH????....../táto česká firma má IC DPH:CZxxxxx/.....ďakujem za radu

neviem, či som správne pochopila zadanie, ale ak sa pýtaš na Slováka, ktorý bude z EU nakupovať tovar a na Slovensku predávať tak....

§ 7
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň