livka85
07.11.10,16:30
Dobrý deň...chcela by som sa spýtať,keď mám manžela,ktorý pracuje v mojej firme a nemáme medzi sebou uzatvorenú žiadnu zmluvu,dá sa nejako spätne ho prihlásiť,aby si platil dôchodkové poistenie. Ide o to,že sme mali kontrolu z inšpektorátu práce a nevedeli sme,že manžel musí byť dôchodkovo poistený. A musíme to dať do poriadku,aby v tom čase,keď bola kontrola to bolo o.k. Neviem,ale ako to urobiť... Vedel by mi niekto poradiť?
veronikasad
07.11.10,17:50
Dobrý deň...chcela by som sa spýtať,keď mám manžela,ktorý pracuje v mojej firme a nemáme medzi sebou uzatvorenú žiadnu zmluvu,dá sa nejako spätne ho prihlásiť,aby si platil dôchodkové poistenie. Ide o to,že sme mali kontrolu z inšpektorátu práce a nevedeli sme,že manžel musí byť dôchodkovo poistený. A musíme to dať do poriadku,aby v tom čase,keď bola kontrola to bolo o.k. Neviem,ale ako to urobiť... Vedel by mi niekto poradiť?
Manžel je evidovaný na úrade práce ? Manželka je živnostníčka, alebo ide o zamestnanie v s r.o. ?
IP si ľahko overí v SP, že v čase kontroly nebol prihlásený - spätné prihlásenie je možné, (SP môže uložiť pokutu ua neskoré prihlásenie), ale tvoj problém s nelegálnym zamestnávaním, ktoré kontroluje IP to nevyrieši.
terezamaria
07.11.10,17:52
Zamestnaj ho na Dohodu o pracovnej činnosti alebo Dohodu o vykonaní práce.Nebude treba platiť dôchodkové poistenie, ale len O,8 % Úrazové poistenie a O,25 % Garančné poistenie.
livka85
07.11.10,21:01
Manžel je evidovaný na úrade práce ? Manželka je živnostníčka, alebo ide o zamestnanie v s r.o. ?
IP si ľahko overí v SP, že v čase kontroly nebol prihlásený - spätné prihlásenie je možné, (SP môže uložiť pokutu ua neskoré prihlásenie), ale tvoj problém s nelegálnym zamestnávaním, ktoré kontroluje IP to nevyrieši.


Manžel nie je prihlásený na úrade práce,takže je dobrovoľne nezamestnaný. Ja(ako živnostník) môžem zamestnávať manžela bez akejkoľvek zmluvy,keďže zákon to umožňuje takto priamym príbuzným. Lenže problém je v tom,že sme nevedeli,že si musí platiť dôchodkové poistenie,keď je dobrovoľne nezamestnaný. Alebo ho zamestnať na dohodu. Ale kontrolu sme mali včera a do zajtra doobeda mám poslať na IP,že to máme v poriadku,ale neviem ako to spraviť...
livka85
07.11.10,21:02
Zamestnaj ho na Dohodu o pracovnej činnosti alebo Dohodu o vykonaní práce.Nebude treba platiť dôchodkové poistenie, ale len O,8 % Úrazové poistenie a O,25 % Garančné poistenie.

Manžel nie je prihlásený na úrade práce,takže je dobrovoľne nezamestnaný. Ja(ako živnostník) môžem zamestnávať manžela bez akejkoľvek zmluvy,keďže zákon to umožňuje takto priamym príbuzným. Lenže problém je v tom,že sme nevedeli,že si musí platiť dôchodkové poistenie,keď je dobrovoľne nezamestnaný. Alebo ho zamestnať na dohodu. Ale kontrolu sme mali včera a do zajtra doobeda mám poslať na IP,že to máme v poriadku,ale neviem ako to spraviť...
veronikasad
07.11.10,21:57
Manžel nie je prihlásený na úrade práce,takže je dobrovoľne nezamestnaný. Ja(ako živnostník) môžem zamestnávať manžela bez akejkoľvek zmluvy,keďže zákon to umožňuje takto priamym príbuzným. Lenže problém je v tom,že sme nevedeli,že si musí platiť dôchodkové poistenie,keď je dobrovoľne nezamestnaný. Alebo ho zamestnať na dohodu. Ale kontrolu sme mali včera a do zajtra doobeda mám poslať na IP,že to máme v poriadku,ale neviem ako to spraviť...
Ak bola kontrola len včera, môžeš ho prihlásiť od 5.11. Dohodári sa prihlasujú pred začiatkom výkonu práce (rovnako ako zamestnanci), ak bude pokuta - za jeden deň omeškania to nebude veľa.

Treba urobiť v SP registráciu zamestnávatela na reg. liste zamestnávatela + registračný list fyzickej osoby (prihláška zamestnanca).

Nezabudni na doplnenie registrácie dane zo závislej činnosti na DU a štvrťročné prehlady.
livka85
07.11.10,22:23
Ďakujem pekne za radu. Hneď ráno skočím do SP a pokúsim sa ho prihlásiť k tomu 5.11. Dúfam,že sa to bude dať a budem môcť zaslať všetky doklady mailom ešte v ten deň na IP. To im vlastne pošlem iba dohodu,na ktorú manžela zamestnám a oni si budú zisťovať,či bol riadne prihlásený aspoň deň pred tou sobotou?
veronikasad
07.11.10,22:26
Ďakujem pekne za radu. Hneď ráno skočím do SP a pokúsim sa ho prihlásiť k tomu 5.11. Dúfam,že sa to bude dať a budem môcť zaslať všetky doklady mailom ešte v ten deň na IP. To im vlastne pošlem iba dohodu,na ktorú manžela zamestnám a oni si budú zisťovať,či bol riadne prihlásený aspoň deň pred tou sobotou?
zrejme budú od teba chcieť na IP aj kopiu reg.listu FO (prihlášku). Spätný dátum ti v SP na ňu nedajú ...
livka85
07.11.10,22:34
A nedá sa to vyriešiť ešte nejako inak? Bez toho,aby som musela manžela zamestnať. Tá pani z IP mi "poradila",že si mám pozrieť Občiansky zákonník,ale čo konkrétne,to mi už nemohla povedať. Tak nemám šajnu,na čo narážala,že ako by sa to dalo vyriešiť pomocou toho zákonníka...
veronikasad
08.11.10,05:36
A nedá sa to vyriešiť ešte nejako inak? Bez toho,aby som musela manžela zamestnať. Tá pani z IP mi "poradila",že si mám pozrieť Občiansky zákonník,ale čo konkrétne,to mi už nemohla povedať. Tak nemám šajnu,na čo narážala,že ako by sa to dalo vyriešiť pomocou toho zákonníka...
Pri akej práci ti manžel vypomáhal ?
livka85
08.11.10,05:57
taxislužba...ja mám koncesiu a on je šofér...
livka85
08.11.10,06:06
neviem,či ti prišla odpoveď,lebo ju tu nikde nevidím,tak pre istotu ešte raz. Ja mám koncesiu na taxislužbu a on je šofér.
veronikasad
08.11.10,06:21
neviem,či ti prišla odpoveď,lebo ju tu nikde nevidím,tak pre istotu ešte raz. Ja mám koncesiu na taxislužbu a on je šofér.
Livka, pokial ide o trvalú výpomoc manžela, nedoporučujem riešiť cez žiadnu zmluvu podľa Občianskeho zákonníka a vzhľadom na "riziko úrazu" ani žiadnou dohodou v zmysle Zákonníka práce.

Zamestnaj ho na riadnu pracovnú zmluvu (snáď si na odvody vyrobí), príp. nech sa zaeviduje na úrade práce a žiadaj na neho dotáciu. Počas evidencie na úrade práce môže zarobiť na dohodu cca 136€.

Viem, potrebuješ vyriešiť sobotnajšiu kontrolu z IP - so zmluvami v zmysle Obč.zákonníka moc skúseností nemám.
livka85
08.11.10,06:41
No asi to budem riešiť cez tú dohodu. Keďže je to náš jediný normálny príjem (ja som na rodičovskej dovolenke a s s tou veľa vody nenamútim :-D ) a na odvody nemáme zbytočné peniaze. Pôjdem do SP a uvidím,čo mi tam povedia. Takže nakoniec predsa len spravím to,čo si mi radila na začiatku. Ak by sa ho dalo prihlásiť aspoň k 5.11.,to by bolo ešte v pohode si myslím. No každopádne ti veľmi pekne ĎAKUJEM. Si zlatá,že si obetovala svoj čas a snažila sa mi pomôcť.
veronikasad
08.11.10,07:05
No asi to budem riešiť cez tú dohodu. Keďže je to náš jediný normálny príjem (ja som na rodičovskej dovolenke a s s tou veľa vody nenamútim :-D ) a na odvody nemáme zbytočné peniaze. Pôjdem do SP a uvidím,čo mi tam povedia. Takže nakoniec predsa len spravím to,čo si mi radila na začiatku. Ak by sa ho dalo prihlásiť aspoň k 5.11.,to by bolo ešte v pohode si myslím. No každopádne ti veľmi pekne ĎAKUJEM. Si zlatá,že si obetovala svoj čas a snažila sa mi pomôcť.
Prihlášku dohodára ti zoberu hocikedy, aj spätne.

Livka, keďžte je to váš jediný príjem - treba myslieť aj na zadné kolieska. Aspoň na dobrovolné nemocenské poistenie manžela.
livka85
08.11.10,07:17
Ďakujem ešte raz. Pekný deň prajem.
livka85
08.11.10,12:19
No tak s tou prácou na dohodu to nevyšlo. Nerieši mi to nič,aj keď som dneska manžela prihlásila spätne,ale IP potrebuje prefotenú prihlášku,na ktorej bude pečiatka SP s piatkovým dátumom a to nie je možné. Ale mám indície,že by som to mohla riešiť nejakou zmluvou, keď niekto pre mňa jednorázovo niečo urobí. Veľmi sa v tom nevyznám, možno Zmluva o dielo,alebo som sa na nete dočítala,že existuje aj Príkazná zmluva. Vieš mi poradiť v tejto oblasti,prosím?
Jana Motyčková
08.11.10,12:30
A nedá sa to vyriešiť ešte nejako inak? Bez toho,aby som musela manžela zamestnať. Tá pani z IP mi "poradila",že si mám pozrieť Občiansky zákonník,ale čo konkrétne,to mi už nemohla povedať. Tak nemám šajnu,na čo narážala,že ako by sa to dalo vyriešiť pomocou toho zákonníka...
Narážala zrejme na to, že sním môžeš uzavrieť príkaznú zmluvu podľa Občianskeho zákonníka. Tá sa nehlási na SP a nejde o nelegálne zamestnávanie, lebo robí na základe inej zmluvy.
livka85
08.11.10,13:01
No tak je to tá príkazná zmluva. Tak ešte ju spraviť,zajtra ju odovzdať a konečne si vydýchnem,lebo mám už hlavu plnú zákonov,čo som ich skoro do rána študovala. Tak ďakujem za tvoje rady a čas,ktorý si mi venovala. :-)