Zdenusko
07.11.10,21:18
Zdravim,
Prosim poradte aky PC kupit pre 50-nika.Na internet a pesnicky,nic extra specialne.Aby to malo DVD mechaniku,staci VGA vystup + USB a operacny system.
Co poviete na taketo nieco? :
http://www.hej.sk/pocitace-prislusenstvo/obchod/1257675/hp/hp-compaq-100eu-wu114ea-akb-/

dakujem
KoxXxo
07.11.10,20:40
Zdenusko
07.11.10,21:36
Ani nie,notebook sme mu dali na zaciatok aby sa naucil s tym robit..../taky 5 rocny model - dozivajuci/ ale uz by sme radsej stolovy...
Vdaka
Fero11
08.11.10,04:01
Ak netrvas na novom PC, tak v net bazaroch mas ovela lepsie PC za nizsiu cenu.
230€ za taku sunku by som nedal
Nandrolon
08.11.10,04:32
na tieto požiadavky stačí hocijaký najlacnejší PC s operačným systémom na trhu /samozrejme hovoríme o novom PC/.
Týmto požiadavkám vyhovie každý nový PC v súčasnej dobe...

-osobne by som volil hocijaké lacné dvojjadro a zameral by som sa skôr na parameter ako je hlučnosť, pretože niektoré fakt dosť hučia aj nové...
Bernadet
08.11.10,09:30
Odporúčam zájsť do predajne s PC technikou v vašom okolí a dať si poskladať. Tam Vám poradia a taktiež sa prikladám k tomu že všetky dnešné PC zostavy spĺňajú vaše podmienky.Odporúčam taktiež dva jadrá, minimálne 2GB RAM, cca 250 HDD, DVD mechanika. Treba počítať, že len monitor Vás vyjde na cca 120 € + klávesnica, myš,repráky.

EDIT: Na to že je to 50-tnik by som asi nepozerala. Ak raz s PC začne pracovať a bude ho to baviť tak jeho nároky stúpnu postupom ako stúpne jeho skúsenosť s PC a Internetom.
Fero11
08.11.10,09:41
na tieto požiadavky stačí hocijaký najlacnejší PC s operačným systémom na trhu /samozrejme hovoríme o novom PC/.
Týmto požiadavkám vyhovie každý nový PC v súčasnej dobe...

-osobne by som volil hocijaké lacné dvojjadro a zameral by som sa skôr na parameter ako je hlučnosť, pretože niektoré fakt dosť hučia aj nové...
Na to som sa pri skladani svojho PC zameral aj ja a dost to masinu predrazilo, ale nelutujem.
Notebooky hucia viac ako moj desktop :)
Vlado40
08.11.10,10:23
Ak raz budem 50-nik určite si nekúpim starú šunku z bazáru ,pretože by som sa možno pri nej nedožil 60-tky.50-nik zvykne byť ešte pracovne aktívny človek a radšej by si mal priplatiť ako prísť o nervy pri starej šunke.Takže ja keď budem 50-nik ,tak si kúpim možno :
http://www.hej.sk/pocitace-prislusenstvo/obchod/1297893/hp/hp-7100-mt-i3550/

http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=15229051
Nandrolon
08.11.10,10:24
ak by si chcel odhlučniť nejaký celeron 3 GHz tak to ide do ceny pochopiteľne, dnešné dvojjadrá už sú všeobecne tiché, nakoľko sa nehrejú....

vlado40: ak si kúpiš toto ak budeš 50-nik, tak si vlastne kúpiš starú šunku...

Už 2 roky starý PC je stará šunka, takže zakoľko budeš mať 50-tku?
:-)))))))))))

to ako keby som napísal že si kúpim mercedes ML 320 rok výroby 2010, ale až v roku 2040 :-)))))))))))))))))))
rickman
08.11.10,10:43
Ja odporúčam entry model niečoho značkového.
salvosko
08.11.10,13:16
Intel Core i3 - aby sa nehrial, nehucal a nezral vela elektriky uz z principu.
Grafika na zakladnej doske so solid kondenzatormi nech to neskape po 3 rokoch.
Nejaky lepsi zdroj Fortron alebo Seasonic.
2GB RAM at least.
LED displej 19" sa da kupit uz za 90E + DPH - zerie 1/2 elektriky ako LCD a lepsie sa na to pozera.
Zbytok je fuk ake sa da.
Nandrolon
08.11.10,13:38
displej menší ako 22 palcov ani neuvažuj, nakoľko 22 palcov 16:9, resp. 16:10 je vlastne alternatíva 19 palcového 4:3 /takže ozaj nič gigantické/, ktorý už ani nezoženieš, pretože sa už nevyrábajú, sám som kupoval nedávno 3 monitory a ak som nechcel skladové ležiaky s klasickým CCFL osvetlením, ktoré boli paradoxne ešte drahšie ako nové 22 palcové LED FULL HD monitory...

ps: mimochodom pozor na procesory ATOM, sú ešte horšie /slabšie/ ako jednojadrový CELERON, ktoré sa už cez 200 rokov nevyrábajú :-)))))
salvosko
08.11.10,13:49
19" 16:10 je normalny typ s LED podsvietenim, novy vyvoj, ziadny leziak.
Pre niekoho je 22" velky, pre mna urcite, 21,5" je max. pre mna.
Ale je fakt ze 22" 16:9 s LED stoji cca 110E plus DPH.
Hlavne pre starsi ludi je velky displej nevhodny lebo musia velmi preostrovat zrak pri prechode z jedneho rohu obrazovky do druheho. Bacha na to. Moze to byt problem. Ale nemusi. Ja viem ze nad 22" by som pre seba URCITE nesiel. Na to mam 40" TV na pozeranie filmov a podobne. Ale ta ja odomna 3 metre, nie 30cm.
Stevo5
08.11.10,14:25
Zdenuško
nenapísal si sem jednu základnú vec a to je koľko do toho chceš investovať. Rady sa ti sem sypú, ale je to len strieľanie "od boku", preto že sa nemáme čoho držať.
Ja sa tiež pripájam k názoru že v žiadnom prípade nekupuj notebook. Ak si vyberieš desktop, za rovnaké peniaze dostaneš omnoho vyšší výkon, a získaš aj iné výhody ako je možnosť výmeny jednotlivých komponentov (v prípade poruchy alebo ak nebudú vyhovovať inak) doma bez nákladov na servis. To by bol pri notebooku problém.
Ten PC čo máš vo svojom linku je podľa mňa predražený. Ak len málo priplatíš, podľa mňa je dobrá voľba v príspevku #8 od Vlado40. Obe zostavy sú vhodné.
Počítač v linku na hej.sk je výkonnejší, ale aj drahší a v cene nie je operačný systém.
PC z linku na agem.sk je menej výkonný (ale dostatočne), a v cene je aj operačný systém.
Čo sa týka príslušenstva k PC, nepíšeš tiež čo potrebuješ. Monitor - tiež som za nové LED monitory. Čo sa týka veľkosti, tež by som kupoval max 22" (ako písal niekto vyššie), skôr menej. Nedávno som si kúpil Philips 226CL2 ( 21,5") a naozaj sa mi to vidí "ďaleko" z jednej strany monitoru na druhú. Inak je to výborná mašinka. A spotreba monitoru 15W sa tiež páči mojej peňaženke. Myš mi tiež neprejde na jedno potiahnutie z jednej strany monitora (kurzor) na druhú. Čo by mi potom robil väčší monitor... .
Podrobnejšie to popisujem preto, že to kupuješ pre 50-tnika a ja som oslavoval 50-ku pred 8 rokmi. Takže sa pozerám na to aj z toho hľadiska.
Myš a klávesnica - ak by som kupoval novú zostavu, šiel by som do "rádiovej" myši aj klávesnice. Dnes už ich ceny nie sú tak vysoké. Ak to skúsiš, budeš sa čudovať ako si toľké roky mohol vydržať tie káble na stole.
rickman
08.11.10,17:16
Chlapci nechcem byt zly, ale pride mi to tak, ako keby ste radili sebe co kupit :).
Zdenusko
08.11.10,18:18
Dakujem lidicky..vsetkym..
Stevo5 - no super - to bude rada od tej pravej vekovej hranice pre ktoru bude pocitac urceny..
Cena - hmm ..nieco dobre za rozumnu cenu / okolo 300 Eur - bez monitoru ale s Operacny systemom/.
Monitor dokupime..popr mozno mu dame nas /19'' sirokouhla/ a mi si kupime nieco vacsie. Tak monitor ani nejako neriesim.
Skor samotny pocitac ..popravde nechceme minut nejako vela,lebo vieme ze to bude ozaj len na internet a pesnicky,obcas nejake to video..ale nic viac..
Ak mozem poprosit nejake konkretne linky na internetove obchody..popr konkretny model...
Dakujem
Nandrolon
09.11.10,04:39
salvosko:

myslel som to tak, že monitor 19 palc. 4:3 sa už nevyrába a tie čo boli tak boli len skladové ležiaky a ešte predražené...

ďalšia vec je, že 21,5 palcov, príp. 22 palcov je na výšku zhruba tak + - centimeter ako tá 19-ka 4:3, preto by som išiel do 22-ky, nakoľko 19-ka 16:9 je zase ekvivalent 17-ky 4:3 a tak ďalej...
Rádiové myši nie je moc dobrá voľba, lebo fakt ušetrím iba 1 tenký káblik, ale musím sa starať o baterky a mám obsadený už 1 USB port, ďalšia vec je rušenie /pokiaľ to nie je tá x krát drahšia bluetooth/ tak ju zaruší čokoľvek.
Ak by bolo v jednej kancelárií viac bezdrôtových myší tých lacných z Tesca a pod., tak by sa navzájom mohli rušiť...
Moja voľba je lacná drôtová laserová myš /cca 7 eur/.

Mimochodom brat má rádiovú myš a pred dvoma týždňami som mu dával svoju optickú /ja som si kúpil laserovú/ lebo mu proste nefunguje tak ako "drôtová"...

a stroj do 300 eur bez monitora je úplne v pohode, idem námatkovo pozrieť...
salvosko
09.11.10,07:02
Inak Logitech uz robi bezdrotovy set klavesnica a mys so solarnymi clankami, netreba menit baterky.
A je fakt ze je to otrava menit baterky.
Nandrolon
09.11.10,07:12
tam zase bude vyššia cena a predpokladám že ten solárny článok bude nabíjať nejakú li-ion, prípadne li-pol batériu, ktorá bude následne napájať myš...
armor1
09.11.10,08:56
Ahoj Zdenusko (http://www.porada.sk/member.php?u=101379),
ja som riešil podobný problém u rodičov. Nakoniec dostali malý netbook - z Okay za 199 Eur - 10" (palcov) (kvôli nízkej cene, malým rozmerom, malej spotrebe, vôbec ho nie je počuť) Monitor 17" mali doma a externá DVD napaľovačka - do 40 eur. V pohode im po postačuje aj na surfovanie aj pozeranie aj prácu s editormi, pesničky.
Zdenusko
11.11.10,19:12
Nejake konkretne odkazy na modely??
Prosim...

Vdaka
rickman
11.11.10,20:20
Nejake konkretne odkazy na modely??
Prosim...

Vdaka

http://www.alza.sk/lenovo-thinkcentre-a70-tower-0864-e8g-d182067.htm
pepsikova
11.11.10,20:40
..no teda chlapci!...ja normálne nie som blbá, ale keď som si zmyslela, že chcem počítač, šla som do prvého obchodu, čo sa mi páčil (ten obchod), predavač v ňom sa mi tiež páčil a bol dokonca aj múdry a môj počítač fičí už 3 roky- presne dnes má narodky...a o palcoch k obrazovke som nevedela nič, ani o procesoroch či čo vy tu všetko opisujete, že ten stroj musí mať...klobúk dole, ste múdri, ale s vami by som nešla pc kupovať...preplo by mi!..
rickman
11.11.10,20:42
len prečo si to napísala práve k môjmu príspevku, keď ja som písal v podstate to čo ty, len inak ?!? :D
pepsikova
11.11.10,20:59
...rick, som teba nechcela najedovať!...ale inde sa mi nezmestiloooo...
rickman
12.11.10,05:45
:---
deane7
14.11.10,14:04
No teda neviem, ja som tiež 50-nik už pár rokov a pred 13-timi rokmi som sa poprvé stretol naživo s počítačom. Od vtedy som robil veľakrát upgrade a učil som sa ako vravel Lenin. Dnes mám dvojjadro Pentium, poskladal som si ho doma sám. Nemyslite si že 50-tnik sa to nenaučí a je do starého železa. Monitor mám LCD 20" a v dohľadnej dobe idem prejsť na LED min 24" alebo väčší, samozrejme full HD. A s tunerom, aby som nemusel pozerať tie drísty čo žena pozerá.