Fred666
07.11.10,23:12
Dobry den. Chcel by som sa opytat, pretoze hladam ale asi uz je vela hodin, kedze som nenasiel odpoved . Som SZCO a chcel by som rozsirit svoje podnikatelske aktivity o dalsiu mnou poskytovanu sluzbu. Ako je to so SZCO? 1. Staci mi ist niekam na zivnostensky urad a nahlasit novu cinnost? 2. Mam pocit ze SZCO nie je na 100% to iste ako Zivnostnik. Je to pravda? 3. Ake su rozdiely 4. Co a za akych podmienok je vhodnejsie (SZCO alebo "klasicky zivnostnik")
Dakujem za pripadnu pomoc, velmi by mi pomohlo vdiet odpoved na tieto otazky. Urcite by som to zistil na zivnostenskom urade ale kedze tu mame tuto skvelu poradu... :)
Marína
07.11.10,22:26
Dobry den. Chcel by som sa opytat, pretoze hladam ale asi uz je vela hodin, kedze som nenasiel odpoved . Som SZCO a chcel by som rozsirit svoje podnikatelske aktivity o dalsiu mnou poskytovanu sluzbu. Ako je to so SZCO? 1. Staci mi ist niekam na zivnostensky urad a nahlasit novu cinnost? 2. Mam pocit ze SZCO nie je na 100% to iste ako Zivnostnik. Je to pravda? 3. Ake su rozdiely 4. Co a za akych podmienok je vhodnejsie (SZCO alebo "klasicky zivnostnik")
Dakujem za pripadnu pomoc, velmi by mi pomohlo vdiet odpoved na tieto otazky. Urcite by som to zistil na zivnostenskom urade ale kedze tu mame tuto skvelu poradu... :)
1/ áno
* 2/ živnostník = SZČO(samostatne zárobkovo činná osoba)
3/ žiadne
4/ viď odpoveď 2

* Dodatok: Viď s podrobnejším a správnym upresnením v prísp. č. 5
Fred666
08.11.10,05:27
Dakujem za odpoved, tento tyzden bezim na urad a hura do novej cinnosti :) Este by ma zaujimala vyska poplatku pri rozsireni zivnosti a ci je jedno o kolko aktivit si ju rozsirim, co sa tyka toho poplatku
akina
08.11.10,12:30
Za každú živnosť sa platí samostatne, za voľnú poplatok 5 eur, za remeselnú a viazanú 15 eur.
marjankaj
08.11.10,13:08
1/ áno
2/ živnostník = SZČO(samostatne zárobkovo činná osoba)
3/ žiadne
4/ viď odpoveď 2

Trochu nesúhlasím.

živnostník je SZČO, ale SZČO nemusí byť živnostníkom.



Zákon o sociálnom poistení 461/2003
§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba
Samostatne zárobkovo činná osoba podľa tohto zákona
je fyzická osoba, ktorá
a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia
v lesoch a na vodných plochách17) a je zapísaná
do evidencie podľa osobitného predpisu,11)
b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť,18)
c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného
predpisu19) okrem činnosti fyzickej osoby
v pracovnompomere, na ktorej výkon je povinná mať
oprávnenie podľa osobitného predpisu,21)
d) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo
komplementárom komanditnej spoločnosti,22)
e) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom
pomere,
f) vykonáva činnosť obchodného zástupcu.23)



Dalo by sa povedať, že živnostníkom je FO, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenie.(Živnostenský list môže mať ak právnická osoba.).
SZČO ktorá podniká na základe osobitných predpisov(znalci, tlmočníci, sprostredkovatelia, autori, poľnohospodári...)nemusia mať živnostenský list a považujú sa za SZČO.


Rozdiel je asi taký ako tvrdenie, že auto=mercedes
poisonkatka
24.01.11,07:53
chcem sa opytat, ze ked si chcem rozsirit zivnost, ci musim ist na urad osobne, alebo staci poslat postou tlacivo + kolok?
Daniela81
18.09.12,08:17
Dobry den,

prosim o radu - prevadzkujem okrem ineho tieto volne zivnosti: maloobchod a velkoobchod sprostredkovatelska cinnost v oblasti obchodu. Chcela by som ale vo svojom obchodiku predavat i vlastne vyrobene vyrobky. Jedna sa o textilny tovar, rozne bytove doplnky z prirodnych materialov atd atd. O aku cinnost by som mala rozsirit svoju zivnost? Neviem sa nejako zo zoznamu volnych zivnosti dostat na to, co potrebujem :confused: teda dufam, ze potrebujem iba volnu zivnost :confused: vopred dakujem za radu a prikladam zoznam volnych zivnosti http://www.szk.sk/files/rozdelenie_zivnosti/zoznam-volnych-zivnosti-2011-02.pdf Este jedna otazka, pokial by som predavala vlastne vyrobky, musim zacat viest PU, alebo staci JU?
Daniela81
18.09.12,10:15
Dobry den,

prosim o radu - prevadzkujem okrem ineho tieto volne zivnosti: maloobchod a velkoobchod sprostredkovatelska cinnost v oblasti obchodu. Chcela by som ale vo svojom obchodiku predavat i vlastne vyrobene vyrobky. Jedna sa o textilny tovar, rozne bytove doplnky z prirodnych materialov atd atd. O aku cinnost by som mala rozsirit svoju zivnost? Neviem sa nejako zo zoznamu volnych zivnosti dostat na to, co potrebujem :confused: teda dufam, ze potrebujem iba volnu zivnost :confused: vopred dakujem za radu a prikladam zoznam volnych zivnosti http://www.szk.sk/files/rozdelenie_zivnosti/zoznam-volnych-zivnosti-2011-02.pdf Este jedna otazka, pokial by som predavala vlastne vyrobky, musim zacat viest PU, alebo staci JU?

Nik neporadi?
JankaO
18.09.12,10:24
6.1
Textilná výroba. Netreba PÚ.
Daniela81
18.09.12,11:11
6.1
Textilná výroba. Netreba PÚ.

Dakujem ti Janka. Budem musiet vyrabat ale iba z textilu? Co rozne malickosti a drobne ozdoby z prirodnych materialov? Textilna vyroba je jasna.
JankaO
18.09.12,11:21
Čo všetko myslíš pod prírodnými materiálmi? napr? 8.4 Výroba výrobkov zo slamy, šúpolia, prútia, korku, 9.2 Výroba výrobkov z papiera, 8.3 Výroba jednoduchých úžitkových výrobkov z dreva, 12.8. Výroba mydla, pracích prostriedkov a éterických olejov, čistiacich, leštiacich, parfumérskych a toaletných prípravkov, 13.1 Výroba skla, výrobkov zo skla a ich úprava, 13.2 Keramická výroba....
Daniela81
18.09.12,11:32
Čo všetko myslíš pod prírodnými materiálmi? napr? 8.4 Výroba výrobkov zo slamy, šúpolia, prútia, korku, 9.2 Výroba výrobkov z papiera, 8.3 Výroba jednoduchých úžitkových výrobkov z dreva, 12.8. Výroba mydla, pracích prostriedkov a éterických olejov, čistiacich, leštiacich, parfumérskych a toaletných prípravkov, 13.1 Výroba skla, výrobkov zo skla a ich úprava, 13.2 Keramická výroba....

.. no predstav si, ze ides po lese, najdes sisky, zalude, kamienky atd atd.. doma porobis z takto najdenych materialov rozne dekoracie.. Hm? uz som presla zoznam hore dolu, nebude to nejaka autorska praca na honorar? co v takom pripade?
Oberon
18.09.12,19:52
suhlasim s JankouO - prilis slabo si specifikovala co vlastne budes vyrabat. Predmet cinnosti musis mat definovany presne, kedze je vela volnych zivnosti a vela materialov.
K tym produktom z lesa to je uz skor nieco na sposob autorskej umeleckej tvorby.