peter007
08.11.10,08:04
Prišlo mi zo Slovenskej sporitelne na vyplnenie tlačivo "Vyhlásenie klienta o konečnom užívateľovi výhod".

http://www.gbs.sk/domain/gb/files/1.jpeg
http://www.gbs.sk/domain/gb/files/2.jpeg

Mám u nich osobný účet a všetky moje údaje majú, nechápem na čo by som im to mal vypísať a poslať.

Znamena to ze ma podozrievaju z nejakej trestnej činnosti? Dostali ste to aj Vy?
cloe
08.11.10,22:21
Prišlo mi zo Slovenskej sporitelne na vyplnenie tlačivo "Vyhlásenie klienta o konečnom užívateľovi výhod".

http://www.gbs.sk/domain/gb/files/1.jpeg
http://www.gbs.sk/domain/gb/files/2.jpeg

Mám u nich osobný účet a všetky moje údaje majú, nechápem na čo by som im to mal vypísať a poslať.

Znamena to ze ma podozrievaju z nejakej trestnej činnosti? Dostali ste to aj Vy?

Dnes mi to tiež priniesol klient, ktorému robím účtovníctvo, tak sa posnažím niečo o tom zistiť.
Dav
09.11.10,05:02
Dnes mi to tiež priniesol klient, ktorému robím účtovníctvo, tak sa posnažím niečo o tom zistiť.
Tiež patrím k tým, čo o majú vyplniť. Zrejme sa v Sporiteľni aj takouto formou rozhodli realizovať Zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti.
peter007
09.11.10,07:02
Telefonovala mi zlatá pani zo Sporitelne, ktora je mi pridelena. Hovorila, že tento list posielali všetkým s.r.o. a a.s.. Že sa tak snažia iba splniť nariadenie EU o praní špinavých peňazí že sa snažia zistiť reálnych vlastníkov firiem, že ona to považuje ale za nezmysel zatazujucu podnikatelov.

Do kolonky Klient normalne ze napisat nazov a udaje SROcky.

Do kolonky "vyhlasuje, ze konecnym uzivatelom vyhod je fyzicka osoba": ze vypisat spolocnikov.

Keď som sa spýtal čo konkrétne mám zaškrtnúť zo 7 možností, odporučila zaškrtnúť prvú možnosť "v prospech ktorej sa obchod vykonáva". Ked som sa spýtal čo to vlastne znamená, teta odpovedala: neviem.

Zaujímavé, že Tatra banka, v ktorej mám tiež firemný účet, nič také neposlala.

Ja stale nechapem co mam zaskrtnut z tych 7 moznosti, co zaskrtavate Vy?
Dav
09.11.10,08:29
Dám podiel na vlastnom imaní a možnosť vymenovať štatutára, body 2. a 3.

( P.S. Úžasné tlačivo....pre istotu nebudem pozerať správy, aby som nepočula to, ako sa bude vychvaľovať hovorca banky, ako predchádzajú legalizácii príjmov z nelegálnych činností,...)
peter007
09.11.10,09:18
Dám podiel na vlastnom imaní a možnosť vymenovať štatutára, body 2. a 3.

( P.S. Úžasné tlačivo....pre istotu nebudem pozerať správy, aby som nepočula to, ako sa bude vychvaľovať hovorca banky, ako predchádzajú legalizácii príjmov z nelegálnych činností,...)

Prosím a ste tiež v situacii ze vypisujete SROcku a ich spoločníkov?
Dav
09.11.10,12:20
Prosím a ste tiež v situacii ze vypisujete SROcku a ich spoločníkov?
Áno.
grammatika
25.11.10,07:37
mimotemyjuj, ale som sa rozčúlila, osobný poradca NEVIE povedať, on nepodáva právne poradenstvo! AKože? no nemám slov, hlavne, že nevie, či mám zaškrtnúť v prospech ktorej sa obchod vykonáva - no je to diskutabilné, keď to nie je nikde špecifikované, sročka podniká v prospech sročky, a zo zisku sa vyplácajú spoločníci - tak je to obchod ktorý sa vykonáva v prospech spoločníkov? No a načo sú nám osobný poradcovia, keď nevedia?!!!! mimotemy
No tak si pozriem teda § na ktoré sa odvolávajú

§ 7
Identifikácia

Identifikáciou sa na účely tohto zákona rozumie

a) pri fyzickej osobe zistenie mena, priezviska a rodného čísla alebo dátumu narodenia, adresy trvalého pobytu alebo iného pobytu, štátnej príslušnosti, zistenie druhu a čísla dokladu totožnosti; u fyzickej osoby-podnikateľa aj zistenie adresy miesta podnikania, identifikačného čísla, ak bolo pridelené, označenia úradného registra alebo inej úradnej evidencie, v ktorej je tento podnikateľ zapísaný, a číslo zápisu do tohto registra alebo evidencie,
b) pri právnickej osobe zistenie názvu, adresy sídla, identifikačného čísla, označenia úradného registra alebo inej úradnej evidencie, v ktorej je právnická osoba zapísaná, a číslo zápisu do tohto registra alebo evidencie, a identifikácia fyzickej osoby, ktorá je oprávnená konať v mene právnickej osoby,
c) pri osobe, ktorá je zastúpená na základe splnomocnenia, zistenie jej údajov podľa písmena a) alebo b) a zistenie údajov fyzickej osoby, ktorá je oprávnená konať v mene tejto právnickej osoby alebo fyzickej osoby v rozsahu údajov podľa písmena a),
d) pri maloletom, ktorý nemá doklad totožnosti, zistenie mena, priezviska a rodného čísla alebo dátumu narodenia, trvalého pobytu alebo iného pobytu, štátnej príslušnosti maloletého a jeho zákonného zástupcu, alebo
e) pri plnení tretími stranami podľa § 13 prevzatie údajov a podkladov od úverovej inštitúcie alebo finančnej inštitúcie.
§ 9
Vymedzenie ďalších základných pojmov

Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie

a) majetkom akékoľvek aktívum bez rozdielu na jeho povahu, a to najmä hnuteľné veci, nehnuteľné veci, byty, nebytové priestory, cenné papiere, pohľadávky, práva k výsledkom duševnej tvorivej činnosti vrátane práv k priemyselným právam, ako aj právne dokumenty a listiny, ktoré preukazujú právny vzťah k majetku alebo podiel na ňom,
b) konečným užívateľom výhod fyzická osoba, v prospech ktorej sa obchod vykonáva, alebo fyzická osoba, ktorá

1. má priamy alebo nepriamy podiel alebo ich súčet najmenej 25 % na základnom imaní alebo na hlasovacích právach v klientovi, ktorým je právnická osoba-podnikateľ, vrátane akcií na doručiteľa, ak nie je táto právnická osoba emitentom cenných papierov prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu, ktorý podlieha požiadavkám na uverejňovanie informácií podľa osobitného predpisu, 37)
2. má právo vymenovať, inak ustanoviť alebo odvolať štatutárny orgán, väčšinu členov štatutárneho orgánu, väčšinu členov dozornej rady alebo iný riadiaci orgán, dozorný orgán alebo kontrolný orgán klienta, ktorým je právnická osoba-podnikateľ,
3. iným spôsobom, ako je uvedené v prvom a druhom bode, ovláda klienta, ktorým je právnická osoba-podnikateľ,
4. je zakladateľom, štatutárnym orgánom, členom štatutárneho orgánu alebo iného riadiaceho orgánu, dozorného orgánu alebo kontrolného orgánu klienta, ktorým je združenie majetku, alebo má právo vymenovať, inak ustanoviť alebo odvolať tieto orgány,
5. je príjemcom najmenej 25 % prostriedkov, ktoré poskytuje združenie majetku, ak boli určení budúci príjemcovia týchto prostriedkov alebo
6. patrí do okruhu osôb, v prospech ktorých sa zakladá alebo pôsobí združenie majetku, ak neboli určení budúci príjemcovia prostriedkov združenia majetku,

c) poskytovateľom služieb správy majetku alebo služieb pre obchodné spoločnosti podnikateľ, ktorý poskytuje tretím osobám akúkoľvek z týchto služieb:

1. zakladanie obchodných spoločností alebo iných právnických osôb,
2. konanie ako štatutárny orgán, člen štatutárneho orgánu, osoba, ktorá je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo jeho člena, prokurista, vedúci organizačnej zložky odštepného závodu alebo inej organizačnej zložky podniku, likvidátor obchodnej spoločnosti alebo konanie v podobnej pozícii vo vzťahu k tretím osobám alebo zabezpečenie takého konania inou osobou,
3. zabezpečenie sídla, adresy sídla, adresy na doručovanie a ostatných súvisiacich služieb pre právnické osoby a účelové združenia majetku bez ohľadu na ich právnu subjektivitu, ktoré spravujú a rozdeľujú finančné prostriedky,
4. konanie ako správca združenia majetku alebo zabezpečenie takého konania inou osobou,
5. konanie ako splnomocnený akcionár pre tretiu osobu, ktorá je iná ako emitent cenných papierov prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu, ktorý podlieha požiadavkám na uverejňovanie informácií podľa osobitného predpisu, 37) alebo zabezpečenie takého konania inou osobou,

d) fiktívnou bankou úverová inštitúcia alebo finančná inštitúcia, ktorá je zapísaná v obchodnom registri alebo v obdobnom registri v štáte, v ktorom sa fyzicky nenachádza jej sídlo, ani jej vedenie a nie je združená v regulovanej finančnej skupine,
e) klientom osoba, ktorá

1. je zmluvnou stranou záväzkového vzťahu spojeného s podnikateľskou činnosťou povinnej osoby,
2. sa zúčastňuje na konaní, na základe ktorého sa má stať zmluvnou stranou záväzkového vzťahu spojeného s podnikateľskou činnosťou povinnej osoby,
3. zastupuje pri konaní s povinnou osobou zmluvnú stranu záväzkového vzťahu spojeného s podnikateľskou činnosťou povinnej osoby, alebo
4. je na základe iných skutočností oprávnená na nakladanie s predmetom záväzkového vzťahu spojeného s podnikateľskou činnosťou povinnej osoby,

f) združením majetku klient, ktorým je nadácia, 38) nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby, 39) neinvestičný fond40) alebo iné účelové združenie majetku bez ohľadu na jeho právnu subjektivitu, ktoré spravuje a rozdeľuje finančné prostriedky,
g) obchodným vzťahom zmluvný vzťah medzi povinnou osobou a klientom vrátane akýchkoľvek činností súvisiacich s týmto vzťahom, od ktorého sa v čase nadviazania kontaktu očakáva, že bude obsahovať prvok trvania a ďalšie plnenia alebo opakované plnenia,
h) obchodom vznik, zmena alebo zánik záväzkového vzťahu medzi povinnou osobou a jej klientom a akákoľvek obchodná operácia klienta alebo v mene klienta alebo nakladanie s majetkom klienta alebo v mene klienta, ktoré súvisia s činnosťou povinnej osoby, vrátane operácie, ktorú uskutočňuje klient vo vlastnom mene a na vlastný účet,
i) druh obchodu skupina obchodov v rámci činností povinnej osoby, pre ktoré sú typické určité znaky alebo zmluvné podmienky ich poskytovania povinnou osobou,
j) trestnou činnosťou trestná činnosť41) spáchaná na území Slovenskej republiky alebo mimo územia Slovenskej republiky.

Táákťže, keď to čítam, pri klasickej 2 osobovej sročke, kde konatelia sú aj štatutármi vypíšem:
Klienta – názov, IČO a adresu spoločnosti
Meno, dát.nar., bydlisko, občiansky, výšku v % ZI štatárov
A zaškrtnem:
To prvé nie, pretože tam je alebo 
Áno majú priamy alebo nepriamy podiel 25% na ZI...
Áno má právo vymenovať...štatutárny orgán – veď VZ toto vykonáva a sú členmi VZ
Nie – neovláda iným spôsobom klienta
A ostatné nie
Llívia
25.11.10,07:47
mimotemy
mimotemyjuj, ale som sa rozčúlila, osobný poradca NEVIE povedať, on nepodáva právne poradenstvo! AKože? no nemám slov, hlavne, že nevie, či mám zaškrtnúť v prospech ktorej sa obchod vykonáva - no je to diskutabilné, keď to nie je nikde špecifikované, sročka podniká v prospech sročky, a zo zisku sa vyplácajú spoločníci - tak je to obchod ktorý sa vykonáva v prospech spoločníkov? No a načo sú nám osobný poradcovia, keď nevedia?!!!! mimotemy...
Keď som kvôli tomuto tlačivu volala do banky, rozhovor prebiehal takto:
Ja: Dobrý deň!
Pracovníčka banky: Dobrý deň!
Ja: Prosím Vás, mám pred sebou tlačivo - vyhlásenie... a neviem, čo tam mám vyplniť.
Pracovníčka banky: Ani ja neviem. :eek:

Je fakt "pekné", že si vymyslia tlačivo, pri ktorom ani ich vlastný zamestnanci nevedia, ako ho vyplniť (nakoniec som sa však s ich pracovníčkou dohodla, že čo asi by som tam mala zaškrtnúť a vyplniť. Či to však bolo 100% správne, nevedela ani ona sama).