zajacik1
08.11.10,09:01
Dobrý deň prosím Vás viete mi niekto poradiť.Ak mám zamestnanie mimo pracoviska teda napríklad ráno mám montáž u zákazníka ktorý býva v inom meste O 9.00 hod a ja ráno musím odísť z domu už minimálne hodinu vopred aby som tam prišiel zarátava sa mi do pracovného času aj cesta k zákazníkovi??
veronikasad
08.11.10,08:12
Dobrý deň prosím Vás viete mi niekto poradiť.Ak mám zamestnanie mimo pracoviska teda napríklad ráno mám montáž u zákazníka ktorý býva v inom meste O 9.00 hod a ja ráno musím odísť z domu už minimálne hodinu vopred aby som tam prišiel zarátava sa mi do pracovného času aj cesta k zákazníkovi??
aké miesto výkonu práce máš uvedené v pracovnej zmluve ?

K zákazníkovi odchádzaš z miesta bydliska alebo z miesta pracoviska ?
zajacik1
08.11.10,08:42
Miesto výkonu práce mám na zmluve podla požiadaviek zamestnávatela. Mailom mi posiela montáže a na pracovisko si chodím pre materiál.Ak tam materiál je už večer vezmem si ho večer a ráno vyrážam z domu k zákazníkovi a ak tam materiál nieje musím ísť ráno do firmy a odtial k zákazníkovi.
veronikasad
08.11.10,09:10
Ak zamestnávatel považuje za miesto výkonu práce sídlo klienta, dochádzka do práce sa nepovažuje za výkon práce a nezahrňa sa do prac. času.

Ak by si mal miesto výkonu práce sídlo firmy zamestnávatela, ide o pracovnú cestu a čas strávený na pracovnej ceste sa zahrňa do prac.času zamestnanca.
zajacik1
08.11.10,09:19
Takže podla tohto ak celý deň behám od klienta ku klientovi čo je denne tak vlastne skoro nepracujem???
Llívia
08.11.10,09:21
Miesto výkonu práce mám na zmluve podla požiadaviek zamestnávatela. Mailom mi posiela montáže a na pracovisko si chodím pre materiál.Ak tam materiál je už večer vezmem si ho večer a ráno vyrážam z domu k zákazníkovi a ak tam materiál nieje musím ísť ráno do firmy a odtial k zákazníkovi.

"Zákonník práce § 43
(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),"

Pracovné miesto, ako ho máš určené v pracovnej zmluve, nie je v súlade so Zákonníkom práce. Toto je móda zamestnávateľov, dávať do pracovnej zmluvy miesto výkonu práce typu "Slovensko". Zamestnávatelia si myslia, že takto sa vyhnú vyplácaniu cestovných náhrad (stravného).
V tvojom prípade ešte na chybne určené miesto výkonu práce možno doplácaš hodinami, keďže ti do pracovného času zaráta dobu až od príchodu k zákazníkovi. Ako máš určenú pracovnú dobu? Ako ti zamestnávateľ vypláca cestovné náhrady (ak ti vôbec nejaké vypláca)?
Llívia
08.11.10,09:23
Takže podla tohto ak celý deň behám od klienta ku klientovi čo je denne tak vlastne skoro nepracujem???

Trvaj na tom, aby ti zamestnávateľ dal pracovnú zmluvu do súladu so Zákonníkom práce, t.j. aby ti KONKRÉTNE určil miesto výkonu práce. V tvojom prípade, keďže na zákazky chodíš z miesta svojho trvalého pobytu, by ho bolo najvhodnejšie určiť ako miesto výkonu práce.
zajacik1
08.11.10,09:26
Pracovnú dobu mám v zmluve 40 hod týždenne.No denne behám od zákazníka k zákazníkovi a či ráno vypadnem o7.00 alebo o 9.00 vždy mi tam nakydá tolko toho že domov prídem večer. Okrem toho nemám ani čas na obed ani preplatený obed. Po novom mi slubil príplatky za hodiny navyše ,ale byť naozaj celý deň mimo domova kde mám rodinu a malé deti,neviem má zvláštne požiadavky ,ale nemôžem si dovoliť prísť o prácu.
veronikasad
08.11.10,09:34
Pracovnú dobu mám v zmluve 40 hod týždenne.No denne behám od zákazníka k zákazníkovi a či ráno vypadnem o7.00 alebo o 9.00 vždy mi tam nakydá tolko toho že domov prídem večer. Okrem toho nemám ani čas na obed ani preplatený obed. Po novom mi slubil príplatky za hodiny navyše ,ale byť naozaj celý deň mimo domova kde mám rodinu a malé deti,neviem má zvláštne požiadavky ,ale nemôžem si dovoliť prísť o prácu.
K stravnému :

- ak sa tvoja práca bude považovať za výkon práce, máš nárok na príspevok zamestnávatela na stravné v zmysle § 152 Zákonníka práce, min. 55 % zo sumy 2,70€/deň

- ak pôjde o pracovnú cestu, máš nárok na stravné v zmysle Zákona o cestovných náhradách v sume 3,60€/deň (ak pracovná cesta trvá 5-12 hod. denne).

Naozaj si treba dať do poriadku pracovnú zmluvu aj v súvislosti s príp. pracovným úrazom ...
Llívia
08.11.10,09:40
Pracovnú dobu mám v zmluve 40 hod týždenne.No denne behám od zákazníka k zákazníkovi a či ráno vypadnem o7.00 alebo o 9.00 vždy mi tam nakydá tolko toho že domov prídem večer. Okrem toho nemám ani čas na obed ani preplatený obed. Po novom mi slubil príplatky za hodiny navyše ,ale byť naozaj celý deň mimo domova kde mám rodinu a malé deti,neviem má zvláštne požiadavky ,ale nemôžem si dovoliť prísť o prácu.

Ako som písala v príspevku č. 5, zamestnávateľ sa vyhýba svojim povinnostiam voči tebe ako zamestnancovi. Aj keby ti dával stravné lístky, je to zle, lebo máš nárok na stravné (tzv. diéty).
Väčšina ľudí si nemôže dovoliť prísť o prácu, preto dodržiavania Zákonník práce vyzerá tak ako vyzerá a na Porade sa riešia také otázky, aké sa riešia ohľadom jeho nedodržiavania. Na tvojom mieste by som zamestnávateľovi písomne doporučeným listom oznámila, že miesto výkonu práce v pracovnej zmluve je v rozpore so Zákonníkom práce, trvám na jeho zmene (určenie konkrétneho miesta) a tiež trvám na vyplatenie cestovných náhrad za vykonané pracovné cesty (k tomu by som mu predložila cestovné príkazy), a že ak to nenapraví, obrátim sa na inšpektorát práce s podnetom ku kontrole pre porušovania Zákonníka práce.
LenkaBr
29.11.10,17:31
Prajem dobrý večer.
Snáď vás celkom nedopletiem, ako som sa bola doplietla ja sama.

ZCi sú odmeňovaní hodinovou sadzbou. Mesačne odrobia väčšinou viac ako je fond pracovného času. Myslím tým skutočne odrobené hodiny, pri ktorých vytvárajú hodnoty, teda práce na zákazke. Teda vznikajú im nadčasy.
Okrem toho, na tieto zákazky ešte cestujú. Niekto z nich je šofér, ostatní sa vezú.
Moja otázka znie: cesta, ktorú absolvujú, sa im podľa par. 37 ZCN ráta naviac ako odpracovaný čas a má byť zaplatený hodinovou mzdou (teda základ + prémie a dokonca aj príplatky za nadčas, ak im takýmto cestovaním vznikne?)

Príklad: zvyčajná prac. doba 7 - 17 hod pondelok až štvrtok, piatok od 7 - 12 hod.
Príklad cesty: pondelok vyrážajú o 00:00, príchod 8,30. Skutočne začínajú pracovať o 9,30 a odrobia 8 hodín. To im započíta aj odberateľ na zákazke v montážnom denníku. Ostávajú na "turnuse" aj cez víkendy, resp. počas nejakého harmonogramu, ktorý musia pri zákazke dodržať.
Prosím vás o odpoveď, čo všetko im patrí. Nechcem nikoho oblbnúť na hodinách, ale takto niektorým zo ZCov vznikne celková odpracovaná "doba" aj 240 hodín. Z toho len na presunoch je to celkom pekná hodnota.
Viete mi poradiť? Ospravedlňujem sa, ale súri to, chlapi chcú, samozrejme, výplatu a vraj som to vypočítala zle.
Xanti
29.11.10,17:53
Prajem dobrý večer.
Snáď vás celkom nedopletiem, ako som sa bola doplietla ja sama.

ZCi sú odmeňovaní hodinovou sadzbou. Mesačne odrobia väčšinou viac ako je fond pracovného času. Myslím tým skutočne odrobené hodiny, pri ktorých vytvárajú hodnoty, teda práce na zákazke. Teda vznikajú im nadčasy.
Okrem toho, na tieto zákazky ešte cestujú. Niekto z nich je šofér, ostatní sa vezú.
Moja otázka znie: cesta, ktorú absolvujú, sa im podľa par. 37 ZCN ráta naviac ako odpracovaný čas a má byť zaplatený hodinovou mzdou (teda základ + prémie a dokonca aj príplatky za nadčas, ak im takýmto cestovaním vznikne?)

Príklad: zvyčajná prac. doba 7 - 17 hod pondelok až štvrtok, piatok od 7 - 12 hod.
Príklad cesty: pondelok vyrážajú o 00:00, Tomu nerozumiem, každý deň tak cestujú? Sa mi nechce veriť.
príchod 8,30. Skutočne začínajú pracovať o 9,30 a odrobia 8 hodín. To im započíta aj odberateľ na zákazke v montážnom denníku. Ostávajú na "turnuse" aj cez víkendy, resp. počas nejakého harmonogramu, ktorý musia pri zákazke dodržať.
Prosím vás o odpoveď, čo všetko im patrí. Nechcem nikoho oblbnúť na hodinách, ale takto niektorým zo ZCov vznikne celková odpracovaná "doba" aj 240 hodín. Z toho len na presunoch je to celkom pekná hodnota.
Viete mi poradiť? Ospravedlňujem sa, ale súri to, chlapi chcú, samozrejme, výplatu a vraj som to vypočítala zle.
No u nás na fy, sa im ráta pracovná cesta o 00,00 hodine, teda majú nárok na diety. A ten čo šoféruje, tak vlastne pracuje... tak on má zaplatené hodiny šoférovania, ak sa za volantom vystriedajú, tak dostane aj další zaplatené, to čo odšoféroval.

Neviem, či je to správne ale my tak fungujeme pár rokov, a ani z-ci sa nesťažujú.
mzdarka renca
29.11.10,17:59
No u nás na fy, sa im ráta pracovná cesta o 00,00 hodine, teda majú nárok na diety. A ten čo šoféruje, tak vlastne pracuje... tak on má zaplatené hodiny šoférovania, ak sa za volantom vystriedajú, tak dostane aj další zaplatené, to čo odšoféroval.

Neviem, či je to správne ale my tak fungujeme pár rokov, a ani z-ci sa nesťažujú.

je to správne Gabika, všetci majú nárok na diety a len ten, čo šoféruje aj na mzdu za prácu.
Xanti
29.11.10,18:00
je to správne Gabika, všetci majú nárok na diety a len ten, čo šoféruje aj na mzdu za prácu.
Ďakujem za potvrdenie,
nejako logicky mi to takto vychádzalo. :)
mzdarka renca
29.11.10,18:04
Ďakujem za potvrdenie,
nejako logicky mi to takto vychádzalo. :)

si šikulka, tvoja logika je v súlade so zákonom;)

PS: aj keď ma prekvapuje, že sú aj zákony, čo majú logiku, ale občas sa zadarí aj našim zákonodarcom pri tvorbe zákona:D
Xanti
29.11.10,18:06
si šikulka, tvoja logika je v súlade so zákonom;)

PS: aj keď ma prekvapuje, že sú aj zákony, čo majú logiku, ale občas sa zadarí aj našim zákonodarcom pri tvorbe zákona:D
mimotemy No to občas prekvapká aj mňa. ;):eek:
LenkaBr
29.11.10,18:28
Xanti: nie, samozrejme, že nie každý deň, ide o práce na zákazke. Niekedy je harmonogram rozdelený na dni vkuse, t.z. odrobia 14, možno 20 dní. Všetko závisí na konkrétnej zákazke. Ohľadom náhrad stravného mi je všetko jasné, čiže viem, že im patrí náhrada od tej 00:00 hodiny, keď na PC nastúpia.

Tie vaše príspevky chápem. Takže okrem manuálne odrobených hodín, ktoré má ako zámočník v PZ, dostane zaplatené aj za šoférovanie.
Akú sazdbu? Ako v PZ za zámočníka? Alebo nejakú extra? Len základnú? Alebo dokonca ešte s nejakým zákonným príplatkom? A ako je to vlastne, keď odšoféroval 8,30 hodiny? Mal mať predpokladám nejaké povinné prestávky (bola to firemná avia, ktorá bola naložená náradím a materiálom).
Čo potom s tými hodinami nadčas, ktoré mu takto vzniknú, resp. stále sa nabaľujú na "manuálne odpracované hodiny", ktoré sú aj tak vždy naviac?
Naviac: a čo chlapi, ktorí sa vezú spolu s takýmto šoférom? Spolu odrobia vždy tie "manuálne" hodiny, len počas cestovania nešoférujú.
Opäť ten istý príklad:prac. doba taká istá, t.j. 7-17 hod.
Vyrazia o 00:00, dorazia na miesto 8,30. Robiť začnú o 9,30, odrobia 8 hodín. Samozrejme, na mieste zákazky ostávajú, ZL platí ubytovanie a náhrady? Čo všetko dostanú oni? 8 OH + 1,5 hod tohoto "cestovného paragrafu", ktorý bude preplatený ich hodinovou sadzbou podľa PZ? Alebo teda len základnou hodinovou mzdou?

Čo je v tomto paragrafe "výkon práce" pri odmeňovaní zamestnancov hodinovou sadzbou?
Xanti
29.11.10,18:37
Samozrejme, na mieste zákazky ostávajú, ZL platí ubytovanie a náhrady? Čo všetko dostanú oni? 8 OH + 1,5 hod tomu nechápem ako to myslíš? absolútne. tohoto "cestovného paragrafu", ktorý bude preplatený ich hodinovou sadzbou podľa PZ? Alebo teda len základnou hodinovou mzdou?

Čo je v tomto paragrafe "výkon práce" pri odmeňovaní zamestnancov hodinovou sadzbou?
No predsa majú určenú hodinovú sadzbu, tak tú by si mala preplatiť + príplatky, a čo sa týka nadčasov z-cov čo šoférujú, tak by mali mať možnosť si ich vyčerpať cez náhradné voľno, resp. dostať ich preplatené.

U nás sa striedajú pri šoférovaní, takže ani jeden toho nemá neadekvátne veľa.
LenkaBr
29.11.10,18:47
No predsa majú určenú hodinovú sadzbu, tak tú by si mala preplatiť + príplatky, a čo sa týka nadčasov z-cov čo šoférujú, tak by mali mať možnosť si ich vyčerpať cez náhradné voľno, resp. dostať ich preplatené.

U nás sa striedajú pri šoférovaní, takže ani jeden toho nemá neadekvátne veľa.

No ten prepočet som myslela tak, že 8 hodín je práca podľa PZ (zámočník) a 1,5 hodiny (od 7,00 do 8,30, kým nedorazili na miesto zákazky) je doba, ktorá spadá do prac. času zamestnanca, strávená bez jeho zavinenia inak ako plnenm pracovných úloh - a podľa par. 37 ZCN sa považuje za výkon práce. Teda podľa môjho chápania, chlapi, ktorí sedeli v aute, ich prac. doba sa mala začať o 7,00, ale nemohli prácu zámočníkov vykonávať, pretože ešte stále boli na ceste, majú tú 1,5 hodinu naviac (k tým 8 OH), ktorú som si označila (ja sama pre seba) ako "cestovný paragraf". Samozrejme, že som tým myslela výkon práce podľa tohto paragrafu.
Ale možno som naozaj taká dopletená, že už postrádam zmysel a krútim sa dokola vo vlastných myšlienkach. :confused:
Xanti
29.11.10,18:54
Budem trošku mimotémy,
ale aký výkon podajú pracovníci čo nastupujú na SC o 00,00 hodine?

No a čo sa týka tej 1,5 hodiny od 7,00 do 8,30 tak tú im logicky nemôžeš prirátať lebo nepracujú, majú vyraziť na cestu skôr aby boli na pracovisku o 7,00.

Proste pracovníkom čo pracujú, tak preplatíš len odpracovaný skutočný čas + diety. A pracovníci čo šoférujú dostanú to isté a k tomu ešte hodiny navyše za šoférovanie.
LenkaBr
29.11.10,19:18
OK, takže "výkon práce" spomínaný v tom paragrafe 37 má alebo nemá vplyv na odmeňovanie tých zcov, ktorí sa vezú?

Pri mesačnej mzde to chápem: napr. KE - BB sú tri hodiny cesty. Dve hodiny školenie alebo práca a opäť cesta späť tri hodiny, je dohromady 8 hodín. Aby zcovi nič z "mesačnej mzdy" nechýbalo, ráta sa celý tento deň ako výkon práce.

Len to odmeňovanie hodinovou sadzbou mi robí v hlave galibu... To znamená, že tí ľudkovia budú mať (za ten konkrétny príklad) len 8 OH + náhrady stravného za celý deň. Žiadny čas naviac - teda tá moja 1,5 hodina, ktorú by za normálnych okolností trávili "doma" v práci - a teraz cestujú, sa im do mzdy nepočíta. Tak? Som už na správnej koľaji?

Samozrejme, ďakujem. Učím sa každou chybou.
Xanti
29.11.10,19:23
OK, takže "výkon práce" spomínaný v tom paragrafe 37 má alebo nemá vplyv na odmeňovanie tých zcov, ktorí sa vezú?

Pri mesačnej mzde to chápem: napr. KE - BB sú tri hodiny cesty. Dve hodiny školenie alebo práca a opäť cesta späť tri hodiny, je dohromady 8 hodín. Aby zcovi nič z "mesačnej mzdy" nechýbalo, ráta sa celý tento deň ako výkon práce. Ale ved tak platíš i pri hodinovke.

Len to odmeňovanie hodinovou sadzbou mi robí v hlave galibu... To znamená, že tí ľudkovia budú mať (za ten konkrétny príklad) len 8 OH + náhrady stravného za celý deň. Žiadny čas naviac - teda tá moja 1,5 hodina, ktorú by za normálnych okolností trávili "doma" v práci - a teraz cestujú, sa im do mzdy nepočíta. Tak? Som už na správnej koľaji?

Samozrejme, ďakujem. Učím sa každou chybou.Je rozdiel, či niekto ide na pracovnú cestu, ako si napísala cesta KE-BB 3 hodiny, práca 2 hodiny a cesta späť 3 hodiny. To naozaj aj pracovník čo len sedí a nešoféruje dostane zaplatené za celý čas, lebo je to jeho smena 8 hodín.

A je rozdiel ked ostávajú pracovníci na týždňovke. Teda idem nedelu autom, šoférujem. Ostatný majú nárok len na diety ja aj na preplatenie času stráveného šoférovaním a o týždeň späť.
LenkaBr
29.11.10,19:35
A je rozdiel ked ostávajú pracovníci na týždňovke. Teda idem nedelu autom, šoférujem. Ostatný majú nárok len na diety ja aj na preplatenie času stráveného šoférovaním a o týždeň späť.

Uups... to je nedeľa, čiže zvyčajne deň PP. Chápem. Ohľadom dní pracovného pokoja a cestovania na PC som toho prečítala tu na porade dosť. Zmätená som hlavne z toho, keď čas PC zasahuje do pracovnej doby zca a ten neodpracuje hodiny, ale vozí sa.

Ak zci nastúpia na PC v pondelok ráno, lebo tak to dostanú nariadené, od 7,00 cestujú 5 hodín a odpracujú ďalších 5? Dostane zaplatené 5 OH alebo 10 hodín? Tu presne mi sedí ten paragraf 37. A vy, Xanti, ste tu spomínali, že nepodávajú počas tejto doby žiadne výkony, takže nemajú mať zaplatené hodinovou sadzbou.

Už dúfam, že to je naozaj posledný príklad, a že to dokopem do zdarného konca.


Ja viem, že sa krútim a nechápem to, ale možno som tak zaškatuľkovaná, že mi čosi uniká. Preto mi, prosím, prepáčte toľko praktických príkladov.
Xanti
29.11.10,19:47
Ak zci nastúpia na PC v pondelok ráno, lebo tak to dostanú nariadené, od 7,00 cestujú 5 hodín a odpracujú ďalších 5? Dostane zaplatené 5 OH alebo 10 hodín? Tu presne mi sedí ten paragraf 37. A vy, Xanti, ste tu spomínali, že nepodávajú počas tejto doby žiadne výkony, takže nemajú mať zaplatené hodinovou sadzbou.
Len je to iné,
ak je SC len jeden deň tj. ráno idú, večer prídu a medzi tým pracujú, tak majú nárok na zaplatenie všetci aj tí čo sa len vezú. Presne ako je v tom príklade KE-BB a späť a práca. Tak dostanú vš. zaplatené 8 hodín.

Ale ak ide na týždňovku, tak dostane zaplatené za šoférovanie len šofér ostatní nie. Ale ak ide na týždňovku, teda KE -BB v pondelok ráno o 4,00 aby o 7,00 boli na pracovisku tak šofér dostane zaplatené 3+8 a ostatný len 8 hodín. Další den vš. 8 hodín a posledný deň zase šofér 3+8 a ostatní len 8 hod.