ZuzanaP
23.11.05,08:27
Vystavujem faktúru pre nášho nájomníka. Bežne mu faktúrujem nájom, elektrinu, plyn.

Za minulý polrok vznikol preplatok plynu, zúčtujeme ho v fa za 11/2005.

Môžem to dať ako položku vo faktúre - odpočet preplatku plynu?
Tým sa mi zníži celková fakturovaná suma.

Ako to zaúčtujem? Musím vystaviť nejaký pokladničný doklad na ten preplatok?

Ďakujem
renča1
23.11.05,07:53
môžeš to dať v ďalšej faktúre, teda ponížiť faktúr.sumu o preplatok. Doklad vystavíš teda pokladničný, až ked v skutoč.príjmeš peniaze za túto faktúru, v ktorej si ponížila preplatok.
ZuzanaP
23.11.05,08:03
Renátka a to vystavím pre nás výdavkový pokladničný a nájomca by mi mal teda doniesť príjmový.

My sme faktúrovali stále rovnakú platbu za plyn, pri zúčtovaní vyšiel preplatok, ktorý nám ako prenajímateľovi vrátili na účet.
renča1
23.11.05,08:21
preplatok ak sa uvedie na faktúre ponížený o faktúrov.sumu, tak preplatok sa nebude účtovať. Ak sa preplatok nebude uvádzať vo faktúre a príde Vám preplatok na účet , nebude sa vystav.poklad.doklad. Ak by Vám nájomník vrátil preplatok tak mu vystavíte PPD, pretože ste prijali od neho peniažky. Zle som to v prvom príspev.napísala omlúvam sa . Ešte doplním ak nájomníkovi vznikol preplatok a nie Vám , že vy budete vracať korunky tak vy vystavíte doklad o vrátení.
ZuzanaP
23.11.05,09:04
Renátka ďakujem
ZuzanaP
24.11.05,08:17
eše na doplnenie: na faktúre som to uviedla nasledovne:
cena bez DPH Sk 12 500,--
DPH Sk 2 375,--
odpočet preplatku plynu: Sk 281,--
celková fa suma: Sk 14 594,--

ako to zaúčtujem v tomto prípade?

Môžem ten preplatok vysporiadať cez interný doklad? Lebo my v skutočnosti od nájomcu peniaze nedostaneme. Plynári ich vrátili už na náš účet. Ale potom to bude asi dvojitý príjem?

Poradíte mi prosím?
renča1
25.11.05,09:04
[quote=ZuzanaP]eše na doplnenie: na faktúre som to uviedla nasledovne:
cena bez DPH Sk 12 500,--
DPH Sk 2 375,--
odpočet preplatku plynu: Sk 281,--
celková fa suma: Sk 14 594,--

ako to zaúčtujem v tomto prípade?

Môžem ten preplatok vysporiadať cez interný doklad? Lebo my v skutočnosti od nájomcu peniaze nedostaneme. Plynári ich vrátili už na náš účet. Ale potom to bude asi dvojitý príjem?

Predpokladám, že účtuješ v JÚ. Ja som z tvojej otázky pochopila, že preplatok ti dá nájomca,ale teraz to chápem, že preplatok zaplatí nájomca plynárňam a potom ti ho plynári pošlú na účet. Tak v tomto prípade to bude takto: vystavíš faktúru fakt.suma 14 875,00 voči nájomcovi, nájomca ti zaplatí 14 594,00 to bude jeden príjem ovplyv.základ dane a ked ti pošlú plynári na účet 281,00 bude to 2. príjem ovplyv. základ dane a tým vyrovnáš faktúru.Tvoj celkový príjem bude činiť 14 875,00 SK OVZD. Ak ešte potrebuješ v niečom poradiť napíš.
ZuzanaP
25.11.05,09:13
Renatka to bolo tak, že prenajímateľ sa s nájomcom dohodol, že mesačne bude platiť určitú sumu za plyn. Plynárňam to skutočne odvádzame my, do 08/2005 podľa splátkového kalendára.

Takže my sme zaplatili len 11 719, a nájomca nám zaplatil 12000. Keď prišla vyúčtovacia fa, mali sme preplatok.

Ten preplatok sa vyrátal=
skutočne zaplatené od nájomcu prenajímateľovi - skutočná spotreba (podľa fa). Tým nám vyšiel preplatok, ktorý má patriť nájomcovi 281 korún.

Môžem to spraviť nejako cez interné doklady? Účtujeme v JU. Myslela som, že to vyrovnám cez ID výdaj.
renča1
25.11.05,09:29
môžeš to vyrovnať cez ID. ID slúžia na vnútorné preúčtovanie.
betka
27.11.05,14:08
Po obdrzani dobropisu od plynarni som i ja vyfakturovala dobropis najomcovi podla spotrebovaneho plynu. On ma stanoveny koef. 0.6 a ja 0.4 (zistili sme kolko m2 ma cela budova, kolko m2 patri najomcovi, kolko mne, a tak nam vysli koeficienty). Cize napr. dosiel dobropis na 10 000, Sk. Potom som vystavila najomcovi i ja dobropis na 6 000? sk.
Za mesiac 11/2005 vystavim fakturu na plyn najomcovi, napr. na 7 000, Sk. Potom si mozes dobropis a vystavenu FA vyrovnat PPD a VPD. A najomca Ti uhradi zvysnu 1000, Sk. Vystavenu FA za plyn najomcovi uctujes v Prijmoch OZD ostatne, a dobropis najomcovi minus Prijmy OZD ostatne.
Dopropis od plynarov si zauctujes do vydavkov OZD so znamienkom minus a na druhej strane Tvoje platby plynarom uctujes do prev. rezie.