geografia
08.11.10,12:02
Dobrý deň,
môžete mi prosím, poradiť, prečo musím platiť alebo ako sa dajú znížiť poplatky za byt v osobnom vlastníctve, v ktorom nebývam, lebo som dlhodobo v zahraničí. Mám 61 rokov, dôchodkyňa.
Na bytovom družstve mi povedali, že zo zákona musím platiť všetko okrem platieb za odvoz smetí s odôvodnením, že ak ten byt niekomu patrí, tak ten musí platiť všetko bez ohľadu na to, či v ňom niekto býva alebo nie. Byt je v Bratislave-Ružinov. Poznám dôchodkyňu v Lamači, ktorá platí za väčší byt len symbolickú sumu.

Ďakujem za odpovede.
Matias.S
08.11.10,11:06
V prípade, že v tom byte máte trvalý pobyt a ste riadne nahlásená je to pravda, poplatky za byt musíte platiť pretože zálohové platby sa počítajú na prihlásené osoby. Voda, plyn, kúrenie sa vám pri zúčtovacom období vráti. Nájomné je konštantné.
bubkoch
08.11.10,11:12
samozrejme ze zalohove platby za plyn, vodu, elektrinu (prip. kurenie a ohrev vody) je mozne znizit na nulu (prip. na povolene minimum)
my sme to tak urobili ked zomrela svokra a byt bol par mesiacov prazdny
KEJKA
08.11.10,11:14
mne sa to tiež nepodarilo, pritom v byte nikto nebýval, ani nebol nahlásený.
Llívia
08.11.10,11:15
V prípade, že v tom byte máte trvalý pobyt a ste riadne nahlásená je to pravda, poplatky za byt musíte platiť pretože zálohové platby sa počítajú na prihlásené osoby. Voda, plyn, kúrenie sa vám pri zúčtovacom období vráti. Nájomné je konštantné.

S tým kúrením by som si nebola taká istá.
Nájomné - myslíš tým príspevok do fondu prevádzky, údržby a opráv?
sito
08.11.10,11:23
Dobrý deň,
môžete mi prosím, poradiť, prečo musím platiť alebo ako sa dajú znížiť poplatky za byt v osobnom vlastníctve, v ktorom nebývam, lebo som dlhodobo v zahraničí. Mám 61 rokov, dôchodkyňa.
Na bytovom družstve mi povedali, že zo zákona musím platiť všetko okrem platieb za odvoz smetí s odôvodnením, že ak ten byt niekomu patrí, tak ten musí platiť všetko bez ohľadu na to, či v ňom niekto býva alebo nie. Byt je v Bratislave-Ružinov. Poznám dôchodkyňu v Lamači, ktorá platí za väčší byt len symbolickú sumu.

Ďakujem za odpovede.

Dom niekto spravuje. Poplatok za správu musíte platiť.

Dom niekto opravuje. Poplatok na opravy ste povinná platiť.

Pre dom sú zabezpečované služby. Za služby platíte zálohu, minimálne na jednu osobu.

Na konci roku sa spisuje skutočný počet bývajúcich, takzvané osobomesiace, jedna osoba = dvanásť osobomesiacov. Na konci roka si treba nahlásiť jeden osobomesiac. Prevažná časť zálohy sa vám vráti.

Služby, ktoré sú pomerové merané sa napočítavá jedna dvanástina na mesiac z nákladov v predošlom roku. Ak máte minimálnu spotrebu, mate aj minimálnu zálohu.

Treba si to prepočítať a požiadať správcu o objektívnu výšku zálohy na služby.
Matias.S
08.11.10,11:32
S tým kúrením by som si nebola taká istá.
Nájomné - myslíš tým príspevok do fondu prevádzky, údržby a opráv?
Tak ako to napisal sito ;)

čo sa týka kúrenia aj keď tam nebýva byt tam stále je a kúrenie sa rozpočítava na celý dom ... takže minimum musí platiť
Chobot
08.11.10,11:49
Dom niekto spravuje. Poplatok za správu musíte platiť.

Dom niekto opravuje. Poplatok na opravy ste povinná platiť.

Pre dom sú zabezpečované služby. Za služby platíte zálohu, minimálne na jednu osobu.

Na konci roku sa spisuje skutočný počet bývajúcich, takzvané osobomesiace, jedna osoba = dvanásť osobomesiacov. Na konci roka si treba nahlásiť jeden osobomesiac. Prevažná časť zálohy sa vám vráti.

Služby, ktoré sú pomerové merané sa napočítavá jedna dvanástina na mesiac z nákladov v predošlom roku. Ak máte minimálnu spotrebu, mate aj minimálnu zálohu.

Treba si to prepočítať a požiadať správcu o objektívnu výšku zálohy na služby.

To si ako myslel? Že za celý rok bude len 1 osobomesiac?

S tým nesúhlasím, malo by byť 12 osobomesiacov. Veď tie služby pre daný byt sa nezabezpečujú len 1 mesiac do roka, ale celý rok! Fixný poplatok za elektromery v spoločných priestoroch treba platiť, či tam niekto býva alebo nie. Upratovať treba, či tam niekto býva alebo nie. Keby v dome nikto nebýval, všetci by si nahlásili nulu? Kto by potom platil tieto služby? Nechali by odmontovať elektromery?

Preto si myslím, že počas celého roka musí byť nahlásená 1 osoba.

Poznám ale aj také bytovky, kde si odsúhlasili, že môže byť nulový počet osôb v byte.
Llívia
08.11.10,11:51
Tak ako to napisal sito ;)

čo sa týka kúrenia aj keď tam nebýva byt tam stále je a kúrenie sa rozpočítava na celý dom ... takže minimum musí platiť


V prípade, že v tom byte máte trvalý pobyt a ste riadne nahlásená je to pravda, poplatky za byt musíte platiť pretože zálohové platby sa počítajú na prihlásené osoby. Voda, plyn, kúrenie sa vám pri zúčtovacom období vráti. Nájomné je konštantné.

Nejako si odporuješ. :rolleyes:
bubkoch
08.11.10,11:59
S tým kúrením by som si nebola taká istá.


ak su v bytovke v bytoch pomerove merace tak ano, byt sa necha len temperovat a zaloha za kurenie sa patricne znizi
len treba zabezpecit, aby bolo mozne urobit v byte odpocet
Llívia
08.11.10,12:16
ak su v bytovke v bytoch pomerove merace tak ano, byt sa necha len temperovat a zaloha za kurenie sa patricne znizi
len treba zabezpecit, aby bolo mozne urobit v byte odpocet
Patrične sa zníži, ale to neznamená, že za teplo nezaplatí nič. Stále bude (mala by) platiť nejakú čiastku, aj keď bude mať radiatory úplne vypnutné celé vykurovacie obdobie.
verkaz
08.11.10,14:40
Musíš platiť za správu, príspevok do FO, a ostatné služby (výťah, osvetlenie, DV, poistenie) za jednu osobu, lebo tie služby sú tam zavedené a je tvojou vecou, že ich nevyužívaš. Je však na vlastníkoch bytov, ktorí si môžu odsúhlasiť aj platenie inak, v prípade, že je byt neobývaný. Za studenú vodu musíš platiť nejaké minimum, veď určite v priebehu roka si prídeš byt skontrolovať a potrebuješ vodu. Za dodávku teplej vody tiež musíš zaplatiť minimum, lebo 10% nákladov platí každý byt.
Teplo, ak máte merače, tak určite máte odsúhlasený pomer medzi základnou a spotrebnou zložkou. Aj keď ty svoj byt nevykuruješ, vykurujú ti ho steny od susedov.
Myslím si, že takáto téma tu už bola, skús pohľadať a dozvieš sa viac.
sito
09.11.10,08:59
To si ako myslel? Že za celý rok bude len 1 osobomesiac?

S tým nesúhlasím, malo by byť 12 osobomesiacov. Veď tie služby pre daný byt sa nezabezpečujú len 1 mesiac do roka, ale celý rok! Fixný poplatok za elektromery v spoločných priestoroch treba platiť, či tam niekto býva alebo nie. Upratovať treba, či tam niekto býva alebo nie. Keby v dome nikto nebýval, všetci by si nahlásili nulu? Kto by potom platil tieto služby? Nechali by odmontovať elektromery?

Preto si myslím, že počas celého roka musí byť nahlásená 1 osoba.

Poznám ale aj také bytovky, kde si odsúhlasili, že môže byť nulový počet osôb v byte.

Chobot, neviem koľko si pamätáš Ty, čo sa týka bývania v družstevnom dome? Ja si pamätám, že ročné vyúčtovanie sme dostávali na tlačive vytlačenom v tlačiarni, a ručne, večnou tužkou boli dopisované jednotlivé hodnoty.

Náklady na teplo a teplú vodu, boli spolu a rozdelené podľa m2. No čo, zlatý vek, všetko bolo za bapku.

Asi po štyroch rokoch boli už tieto náklady samostatné rozdelované.

Teplo podľa m2 a teplá voda podľa počtu osôb v byte.

Príklad: V byte boli manželia a jedno dieťa od augusta mali prírastok v rodine. Vypočítal sa im priemer, 12 + 12 + 12 + 5 = 41, 41 . 12 = 3,4166, zaokruhlené 3,42 osoby na rok. Vyučtovacie obdobie od 1.5 do 30.4.

Potom sa prešlo na ročné vyúčtovanie od 1.1 do 31.12. a v roku 1995 boli prvý krát použité osobomesiace.

Takže potom ten príklad vypadal takto.

Mes. 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10; 11; 12
Oso. 3; 3; 3; 3; 3; 3; 3; 4; 4; 04; 04; 04
Spolu 37 osobomesiacov, bez zaokruhlovania.

Keď ta pani tam nebývala celý rok mala by mať nula osobomesiacov. Je na nej a na ostatných vlastníkoch ak si nahlási jeden osobomesiac, či to budú rešpektovať vo vyúčtovaní. Mali by.

Ešte jednu vec. Teplo malo jednu zložku a rovnakú cenu z Gj. Ktorý dom minul viac Gj., viac prispieval na kotolňu, viac využíval jej služby.

Potom URSO zaviedlo dve zložky Fixnú, objednávanú a variabilnú skutočnú spotrebu GJ. Ten dom, ktorý si objednal viac Gj, a minul menej mal reálne náklady na jeden Gj. vyššie ako schválilo URSO a opačne. Takže, čím viac dom využíval služby kotolne a čím menej mal objednaného tepla, tým mal nižšiu reálnu cenu za jeden Gj.

URSO to napravilo výnosom 6/2008 Podľa skutočných spotrieb v rokoch 2005 až 2007 vypočítalo príkon domom na roky 2009 až 2011.

Neviem, čo vymyslia po roku 2011?
Llívia
09.11.10,12:09
...Fixný poplatok za elektromery v spoločných priestoroch treba platiť, či tam niekto býva alebo nie. Upratovať treba, či tam niekto býva alebo nie. Keby v dome nikto nebýval, všetci by si nahlásili nulu? Kto by potom platil tieto služby? Nechali by odmontovať elektromery?

Preto si myslím, že počas celého roka musí byť nahlásená 1 osoba.

Poznám ale aj také bytovky, kde si odsúhlasili, že môže byť nulový počet osôb v byte.
U nás je jeden byt neobývaný. Rozpočítavajú sa len náklady na elektriku v spoločných priestoroch + čerpadlo na vodu z vlastnej studne (kúrenie, teplú vodu, plyn platí každý sám, upratovanie je zabezpečené cez "služby" vlastníkov). Pri ročnom zúčtovaní sme elektriku za spoločné priestory a čerpadlo rozúčtovali podľa počtu osôb v byte - v neobývanom byte sme rátali 0 osôb = nulový poplatok za el. v spoločných priestoroch a za čerpadlo. Zvlášť sme rozúčtovali poplatky za elektromer podľa bytov a to sme rozúčtovali aj na prázdny byt.
(V tom byte celý rok nikto nie je. Je pod nami, takže by sme hneď zistili, že tam niekto býva. Nebolo by spravodlivé účtovať im niečo za "spoločnú" elektriku, keď ju vôbec nevyužívajú.)
(MT: keď čítam príspevky v SVB, tak som total happy, že máme všetko vlastné a nič okrem elektriky netreba rozratávať. Najmä kvôli ne-rozrátavaniu tepla som taká happy :D. Onedlho však budeme mať "štátnu" vodu, tak to budeme rozratávať a vôbec sa na to neteším :mee:)
Mackovka
09.11.10,12:18
Po troch mesiacoch som preukázala správcovi, že doterajšie platby za vodu a vykurovanie sú neprimerané a on mi zálohu znížil na minimum. Do fondu opráv platím podľa metrov štvorcových rozlohy, tam sa zníženie nedá uplatniť.
Halli
09.11.10,13:48
(MT: keď čítam príspevky v SVB, tak som total happy, že máme všetko vlastné a nič okrem elektriky netreba rozratávať. Najmä kvôli ne-rozrátavaniu tepla som taká happy :D. Onedlho však budeme mať "štátnu" vodu, tak to budeme rozratávať a vôbec sa na to neteším :mee:)


:D...no Livik, že štátnu vodu..to som ešte nepočula.:D
Vieš, keby si mala v jednom dome nad 50 bytov, tri vchody, tri schodištia,veľkú strechu, tri výťahy, merače na radiatoroch, tri hydranty,cca 100 vodomerov,70 balkónov, tri stupačky a troje el.rozvody...davala robiť všetky revízie, odborné skúšky, opravy vo všetkých vchodoch nebola by si taká happy.:) A to hovorím o jednom priemernom dome :)
Halli
09.11.10,13:59
Dobrý deň,
môžete mi prosím, poradiť, prečo musím platiť alebo ako sa dajú znížiť poplatky za byt v osobnom vlastníctve, v ktorom nebývam, lebo som dlhodobo v zahraničí. Mám 61 rokov, dôchodkyňa.
Na bytovom družstve mi povedali, že zo zákona musím platiť všetko okrem platieb za odvoz smetí s odôvodnením, že ak ten byt niekomu patrí, tak ten musí platiť všetko bez ohľadu na to, či v ňom niekto býva alebo nie. Byt je v Bratislave-Ružinov. Poznám dôchodkyňu v Lamači, ktorá platí za väčší byt len symbolickú sumu.

Ďakujem za odpovede.


Milá geografia, o tom prečo, začo a koľko ti tu už popísali. Všetko sa dá rozumne riešiť aj dohodnúť, ale uvedom si jedno. Ak nechceš platiť -predaj byt v ktorý je v dome s xxx bytmi, kúp si domček. V ňom byvať nemusíš, nemusíš sa oň starať, vypni ho od elektriny, od plynu, nechaj ho schátrať a máš po probléme a potomkovia tiež ...

Napísala som Ti to ako príklad, lebo o tom to všetko je a tak to určite pochopíš úplne "polopate" . Všetko dobré. ;)
Llívia
09.11.10,15:02
Halli, veď preto hovorím, že som taká happy, aká som :D;):) Ani 50 a viac ľuďom by som nechcela vysvetľovať, že prečo je toto takto a nie takto.
Doteraz si nepočula pojem "štátna voda" a my ju onedlho aj UVIDÍME :D
(A som happy, že nemusím bývať v dome, kde je 50 bytov, ale to nie kvôli rozúčtovaniu.)
Halli
10.11.10,07:25
Livi, tak to ti verím...:)
Dara123
16.12.12,15:47
Dobrý deň, prosím Vás, poraďte mi:
Vlastním byt v bytovke, ktorý v súčasnosti neobývam. Bytovku spravuje spoločenstvo vlastníkov bytov. Byt je na poslednom poschodí a so susedom máme spoločnú len 1 stenu. Radiátory máme úplne vypnuté. Zaujímalo by ma , akú časť nákladov na kúrenie, by sme mali platiť . Nemáme namontované merače tepla. Ďakujem.
verkaz
16.12.12,16:16
Ak nemáte namontované merače, tak by ste mali platiť podľa plochy bytu. A tam je to jedno, čo vykuruješ byt alebo nie. Prečo byt aspoň netemperuješ?