Inga6
08.11.10,15:26
Ahojte,

preluskala som tuna kopec tem ohladne mojho problemu, ale nenasla som zial jednoznacnu odpoved.
Moj problem je nasledovny: Firma A s.r.o. prenajima druhej firme B s.r.o. automobily na zaklade zmluvy o prenajme (zivnost prenajom hnutelnych veci), t.z. firma A nefunguje ako autopozicovna.
Zaroven firma A uvedene auta vobec nevyuziva, t.z. vyuziva ich len najomca - firma B, ktora si na zaklade najomnej zmluvy dava do danovych vydavkov vsetky naklady (PHM, spotrebny material, vymenu olejov, bezne opravy a udrzby mimo zakonneho poistenia).

Mojou otazkou je, ci musi firma A odhlasit svoje auta na DU a firma B ich nahlasit na svoju firmu?
Firma A prenajima uvedene auta z dovodu, ze ich v danom case nevyuziva, stali sa prebytocnymi a nasla firmu, ktora si ich od nej prenajala.

Jedno stanovisko je take, ze firma A ich v ziadnom pripade nema odhlasovat na DU a druhe stanovisko je prave opacne. Ze jedine firmy, ktore funguju ako autopozicovne a takto aj podnikaju svoje auta z DU neodhlasuju. Tak neviem :(.

Ma s tym niekto skusenosti?
Vopred dakujem!
Zoltán Kovács
08.11.10,14:33
Som názoru, že platiteľom dane z MV bude firma A. Totiž prenájmom áut dosahuje zdaniteľné príjmy.
Inga6
08.11.10,14:37
Dakujem Zoltan za odpoved.
A teraz hypoteticka otazka - firma B nedosahuje prenajatymi autami zdanitelne prijmy? Dosahuje, pretoze ich pouziva na sluzobne ucely (osobne) a rozvoz tovaru (nakladne auta).
Toto je prave ten problem, ze obe firmy dosahuju svoje zdanitelne prijmy prostrednictvom danych aut - firma A z ich prenajmu, kedze ich na zaklade zivnosti prenajat moze a firma B ako z prenajatej veci, ktoru vyuziva vyhladne na podnikatelske ucely.

Mozno nakoniec bude pre DU podstatne to, ze to jedna z tych firiem zaplati :(.
Zoltán Kovács
08.11.10,14:43
§ 85
Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, 42)
b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.

(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.


Podľa § 85 ods. 1 písm a) bude daňovníkom firma A. Na firmu B nepasuje ani jedno písmeno z ods) 1.
Inga6
08.11.10,14:50
Zoltan, suhlasim s Tebou, asi to bude tak, ako pises, dakujem!!!

Mala som polemiku aj nad pismenom c) (firma A vlastni vozidla a nepouziva ich na podnikanie), ale kedze fakturuje ich prenajom, tak prave tym prenajmom dosahuje prijmy prostrednictvom danych aut.

Asi takto by sa to dalo vysvetlit :).
Dakujem este raz za pomoc a rady :).
ESTER
04.01.12,16:54
Chcem sa poradiť ohľadom bezplatného prenájmu vozidla. Podnikateľ firma A prenajíma vozidlo podnikateľovi firme B. Kto platí cestnú daň?
Suzanne.shop
18.05.12,17:49
Dobry den, chcela by som otvorit autopozicovnu a potrebovala by som radu. Musim prevadzku nahlasit na hygienu a mestsky urad, ked momentalne na tej adrese mam textil? dakujem