daniela239
08.11.10,14:31
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť .
Ako rozvedená s 1dieťaťom som vlastnila 2izb.byt, keď som sa zoznámila s terajším manželom. On mal ako rozvedený v opatere dve deti. Ešte ako rozvedená som svoj byt predala a kúpila som 4izb, s tým že som si zobrala hypotéku. Bola svadba,a manžel bol dodatočne zapísaný ako spoludlžník, ako manželia sme odkúpili od BD podiel a zažiadali o zápis do katastra.
Neviem ako mám postupovať , chcela by som dať na papier čo som vložila do bytu ja a čo on, aby v prípade že sa niekomu niečo stane,alebo dôjde k predaju bytu, boli podiely spravodlivo podelené.
Ďakujem za rady.
profesional
08.11.10,14:05
Najlepsie je to poriesit dohodou o urovnani ktoru nasledne poslete na kataster. Ale musi s tym suhlasit aj banka. Tam si mozte stanovit akykolvek pravny stav medzi sebou.
bubkoch
08.11.10,17:13
no ved byt si kupila pred manzelstvom, teda si jediny vlastnik ... to ze hypoteku splacate teraz spolu ako manzelia znamena len tolko, ze v pripade rozvodu ho budes musiet vyplatit z tej casti ktoru ste splacali spolu ... alebo nie ?
Mária27
08.11.10,20:52
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť .
Ako rozvedená s 1dieťaťom som vlastnila 2izb.byt, keď som sa zoznámila s terajším manželom. On mal ako rozvedený v opatere dve deti. Ešte ako rozvedená som svoj byt predala a kúpila som 4izb, s tým že som si zobrala hypotéku. Bola svadba,a manžel bol dodatočne zapísaný ako spoludlžník, ako manželia sme odkúpili od BD podiel a zažiadali o zápis do katastra.
Neviem ako mám postupovať , chcela by som dať na papier čo som vložila do bytu ja a čo on, aby v prípade že sa niekomu niečo stane,alebo dôjde k predaju bytu, boli podiely spravodlivo podelené.
Ďakujem za rady.
Sú tu uvedené dve veci, ktoré akosi nejdú dohromady.
- kúpila si byt ešte ako rozvedená: stala si sa jeho výlučnou vlastníčkou?
- ako manželia ste odkúpili od družstva podiel - aký? Iný byt?
daniela239
09.11.10,10:25
Asi som to naozaj napísala nejasne, tak skúsim objasniť:
-2izb.byt som mala vo vlastníctve,ten som predala.
-Kupovala som 4izb. družstevný(takže peniaze som dala pôvodnému nájomníkovi, za odstúpenie bytu).
-vybavovala som si aj hypotéku,(tá sa použila na doplatok za byt a rekonštrukciu)
-bola svadba a sťahovanie
-následne som požiadala aby bol manžel uvedený do hypotéky ako spoludlžník
-byt,ktorý bol družstevný ,na moje meno a manžel s deťmi boli dopísaný ako nájomcovia, sme odkúpili do vlastníctva .
Jedná sa mi o to, že keby sa mne alebo manželovi niečo stalo ako spravodlivo rozdeliť náš majetok. Ja som dala na byt dve tretiny peňazí a jednu tretinu+rekonštrukciu už splácame spoločne. Ja mám z prvého manželstva 1dieťa(21) a manžel 2deti(19+14)-súdom zverené do výchovy. Bývame všetci spolu.
Je to zložité, ale hádam som to napísala už zrozumiteľnejšie.
Mária27
09.11.10,11:09
Ešte treba vedieť, či pri prevode družstevného bytu si sa stala vlastníčkou bytu len ty alebo aj manžel. Ako je to zapísané v katastri?
Ak si bola družstevníčkou pred manželstvom len ty, manžel sa družstevníkom nestal a družstvo malo previesť byt len tebe.
Podľa toho sa aj formálne majetok vysporiada.
daniela239
09.11.10,13:33
Do katastra bol zapísaný aj manžel.
Mária27
09.11.10,14:23
Takže majetok je v BSM. Pri jeho vyporiadaní sa najskôr odpočíta hodnota, ktorú ste každý zo svojho výlučného vlastníctva vložili do BSM a zvyšná hodnota sa delí napoly (§ 150 obč, zák.)

Pripomeniem, že to, čo ste každý zaplatili pred svadbou, alebo aj po svadbe zo svojich úspor, bolo vaše výlučné vlastníctvo. Po svadbe sú všetky príjmy BSM.
Mária27
09.11.10,14:47
Ty chceš asi vedieť, kto by po kom ako dedil. Keby zomrel skôr manžel, budeš dediť ty a jeho deti jeho majetok a polovicu BSM rovnou čiastkou. Keby si zomrela skôr ty, bude dediť manžel a tvoje dieťa tvoj majetok a polovicu BSM rovnou čiastkou.
daniela239
09.11.10,16:19
Ano,aj som tak predpokladala a ešte by ma zaujímalo či je možné dať oficiálne na papier to čo sme mali pred svadbou, aby predsa nenastali problémy (keďže obaja sme boli rozvedení s deťmi).
Ďakujem
Mária27
09.11.10,18:10
Ano,aj som tak predpokladala a ešte by ma zaujímalo či je možné dať oficiálne na papier to čo sme mali pred svadbou, aby predsa nenastali problémy (keďže obaja sme boli rozvedení s deťmi).
Ďakujem
To by bolo veľmi rozumné, už aj pre vaše deti. Uchovajte si to obaja.
daniela239
10.11.10,08:45
Ešte by som prosila o info či ísť k notárovi alebo právnikovi.
Ď.
Mária27
10.11.10,09:04
Ešte by som prosila o info či ísť k notárovi alebo právnikovi.
Ď.
Nie je potrebné ísť k nikomu. Podpíšte si to navzájom obaja a uchovajte na horšie časy.
daniela239
10.11.10,09:55
Ďakujem