aknelh
23.11.05,08:31
Máme hlavy v smútku zo zákona o DPH. Vysvetlite mi, prosím, takýto jednoduchý prípad:
Dovážame tovar z ČR, podmienka DDU. Čech vystaví fa 14. 11. K nám príde tovar 16. 11. Do učt použijem kurz 16. 11. Aký dátum (kurz) použijem do DPH? Kedy mám nárok na odpočet a kedy mám daňovú povinnosť? Ešte jeden dátum na zamotanie: faktúra k nám príde 18. 11. ...
jamajka
23.11.05,08:11
Máme hlavy v smútku zo zákona o DPH. Vysvetlite mi, prosím, takýto jednoduchý prípad:
Dovážame tovar z ČR, podmienka DDU. Čech vystaví fa 14. 11. K nám príde tovar 16. 11. Do učt použijem kurz 16. 11. Aký dátum (kurz) použijem do DPH? Kedy mám nárok na odpočet a kedy mám daňovú povinnosť? Ešte jeden dátum na zamotanie: faktúra k nám príde 18. 11. ...

Do účtovníctva ju prerátaš kurzom 16.11. - to máš správne. Nakoľko faktúra bola vyhotovená skôr (14.11.) , daňová povinnosť ti vzniká 15. deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca po uskutočnení nadobudnutia tovaru - teda 15.12. Pozri § 20 odst. 1a. Ešte si ale prever tú dodaciu podmienku DDU. My sme priviezli tovar z ČR s dodacou podmienkou DDU a nebol uvoľnený do režimu voľného obehu, museli sme na colnici platiť clo aj DPH, vlastne ako pri dovoze. Vtedy faktúru nesamozdaňuješ.
Oriešok
23.11.05,08:26
Môžete mi vysvetliť skratku DDU?Ešte som sa s ňou nestretla a ani neviem o takejto pomienke.Ďakujem
aknelh
23.11.05,08:56
DDU - s dodaním clo neplatené (... dohodnuté miesto určenia, napr. do skladu odberateľa)

Dobre, Oriešok, a kedy (s akými dátumami) si môžem uplatniť odpočet a kedy mám daňovú povinnosť?

V jednom mesiaci mám aj tovar aj faktúru... A mám to dať 15. 12. Nie je to postavené na hlavu?????
jamajka
23.11.05,09:00
Je to postavené na hlavu. Mám na stole faktúr z 27.10. Tovar prišiel 7.11. A musím čakať na 15.12. aby som mala kurz a mohla faktúru spracovať. Takže ju na tom stole budem držať 49 dní. Dnes tu mám daniarky (asi už posledný deň - dúfam) tak sa ich spýtam. Určite dám vedieť.
aknelh
23.11.05,09:13
Jamajka, prosím Ťa spýtaj sa ešte na jednu službu: Máme fa za službu - vyhotovenie dokumentácie vyst. 30. 9. Služba bude ukončená v decembri. Zároveň sú dohodnuté týždenné splátky. Kedy vzniká daňová povinnosť, a kedy máme nárok na odpočet z tejto služby.
jamajka
23.11.05,09:23
Hneď ako budem vedieť, píšem sem....;)
Oriešok
23.11.05,09:31
Aknelh,
na každú splátku treba faktúru zálohovú spolu s vyučtovaním DPH a posledná
faktúra bude vystavená v decembri s odpočtom jednotlivých splátok i DPH.To znamená,že prvé uplatnenie DPH môže nastať už 30.9. a následne pri každej
splátke,musí byť však vystavená faktúra /zálohová/ spolu s DPH.
aknelh
23.11.05,09:48
Oriešok, zabudla som napísať, že tá služba je z Fínska...
Dana K.
23.11.05,09:53
daňová povinnosť ti vzniká 15. deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca po uskutočnení nadobudnutia tovaru - teda 15.12. Pozri § 20 odst. 1a.

Podľa mňa táto veta platí iba vtedy,ak pri dodaní tovaru nebola vystavená faktúra. My dovážame tovar z ČR aj PL a zároveň s tovarom prichádza aj faktúra. Používam rovnaký kurz pre účtovníctvo aj pre DPH (samozdanenie).
Jana Acsová
23.11.05,10:13
Ešte podotázka: Kto zabezpečoval prepravu tovaru. Odosielateľ alebo príjemca tovaru?
aknelh
23.11.05,10:24
Prepravu objednáva u prepravnej služby aj platí dodávateľ...
Jana Acsová
23.11.05,10:29
Tak presne toto je prípad, ktorý nie je vyjasnený, ale "pritiahnuto za vlasy" je správnejšie zahrnúť vznik daňovej povinnosti pod § 20 ods. 1 písm. a). Ale ak to tak daňový subjekt urobí, som si istá, že bude musieť často a dlho vysvetľovať, prečo tak urobil.
Zlata
23.11.05,10:48
K prvemu príspevku:
Nezda sa mi to v poriadku. Tovar z ČR uz nedovážame, ale nadobúdame v tuzemsku z iného členského štátu. Čiže neviem, prečo sa tu rieši colnica. Tovar sa dováža z krajín mimo EU. Podmienka DDU pri nadobudnití tov. v tuzemsku z iného čl.štátu znamená, že ste dohodnutí, že vá tovar dodajú a dohodnuté miesto.
Treba si pozrieť aj § 20 odst.1 b) že daňová povinnosť vzniká
alebo
b) dňom vyhotovenia fa, ak bola fa vyhotovená pre nadobúdateľa pred
15. dňom podľa pís. a).
Podľa mňa deň vzniku daňovej povinnosti je 14.11 - par. 20 odst.1 písm.b), -prepočet zákl. dane kuzr NBS platným v deň vzniku daň. povinnosti, teda 14.11. - par. 26 ods. 1,
do učtovníctva v deň vzniku učt. prípadu - 16.11. §20 odst. 2 o učtovníctve.
15.12 by bola daňová povinnosť, keby fa bola vystavená 16.12. a tovar dodaný14.11.
Možno sa mýlim, vyjadrí sa mi niekto?
jamajka
23.11.05,11:32
Vychádzala som z metodického pokynu MF k uplatňovaniu stanovení § 19-21 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty, ktoré sme tu už niekoľkokrát rozoberali. V uvedenom pokyne na str. 19, je aj s príkladmi rozpitvaný § 20 zákona, kde sa rieši aj situácia ak je faktúra vystavená pred dodaním tovaru. Mám tu daňovú kontrolu, tak som na nich hodila smutnú tváričku, že si neviem rady. Takže: mám sa riadiť § 20 odst. 1 pismeno a - teda daňová povinnosť mi vzniká 15. deň mesiaca nasledujúceho po dodaní tovaru, v prípade, že nemám doklad o preprave, nakoľko ju zabezpečoval dodávateľ. Keby som si prepravu zabezpečovala ja, mala by som CMR-ku s dátumom, vedela by som dokázať dátum dodania. Mám zmiešané pocity, pretože pani "daňová" mi povedala, že osobne by sa metodickými pokynmi moc neriadila, že prvoradý je zákon. Len keby bol aspoň jeden zákon dokonalý. Vzdávam to a čakám na 15.12.
Dodaciu podmienku DDU sme tu rozoberali z toho dôvodu, že nie všetko, čo sa kúpi z EÚ je nadobudnutím tovaru. Ak dodávateľ z ČR nakúpi tovar z tretích krajín bez preclenia, uskladní ho na colnom sklade a potom predá do SR s dodacou podmienkou DDU, vzniká slovenskému subjektu povinnosť viesť colné konanie. Preto si treba zistiť pôvod tovaru a dôvod dodacej podmienky DDU (s dodaním clo nezaplatené).
Jana Acsová
23.11.05,11:58
Tu len na doplnenie, v prípade, že by si prepravu zabezpečoval prijímateľ tovaru za rovnakých podmienok, ako je v zadaní príspevku, daňová povinnosť by vznikla podľa § 20 ods. 1 písm. b). Preto je dobré všímať si aj dodacie podmienky, resp. skutočnosť, kto prepravu zabezpečuje. Na základe toho je možné určiť, či je faktúra vystavená pred dodávkou tovaru alebo nie. Čiže javí sa, že sa jedná o ten istý prípad a pritom tak ako uvádzam v príspevku 13 a tomto, riešenia môžu byť 2, pričom to záleží iba na správnom stanovení dodávky tovaru.
jamajka
23.11.05,12:15
Jamajka, prosím Ťa spýtaj sa ešte na jednu službu: Máme fa za službu - vyhotovenie dokumentácie vyst. 30. 9. Služba bude ukončená v decembri. Zároveň sú dohodnuté týždenné splátky. Kedy vzniká daňová povinnosť, a kedy máme nárok na odpočet z tejto služby.

Tu sa ma pýtali na sto vecí, na ktoré som nevedela odpovedať :mee:. Chceli vedieť, či tých faktúr bude viac, alebo len tá jedna, vystavená 30.9. Potom sa zhodli na tom, že pri čiastkovom "nadobudnutí" služby sa za deň dodania považuje posledný deň, kedy bude celá služba dodaná, ale ak máš faktúry, z ktorých je jasný dátum dodania, riadiš sa dňom z faktúry. Vtedy ti vzniká daňová povinnosť a aj nárok na odpočet.
MilkaR
23.11.05,13:19
Daň sa vypočíta kurzom NBS v deň vzniku daň. povinnosti - to jest dátumom vystavenia fak. a do záväzkov ju prevezmeš kurzom NBS v deň prijatia fak. Určite je to správne mám to overené.
Zlata
23.11.05,13:29
Ja už tomu vôbec nerozumiem. Veď fak. nebola vystavená pred dodaním tovaru, dodávateľ naložil tovar 14. 11. (DDU) , vystavil svoj daňový doklad 14.11. bez DPH pre SR, tovar došiel za dva dni 16.11.Ty ho 16.11. zaučtuješ a už ho aj môžeš predať, teda s ným nakladať. Musíš vystaviť dvoj daňový doklad a odviesť z neho daň.
ČR ma svoju daňovú povinnosť 14.11. - to mu ide do štvrť.roč.hlasenia, tak kde je potom súlad medzi dańovými úradmi v ramci EU.
Prečo daňova povinnosť 15.12., veď mám tovar, mám fa za tovar pred 15. dňom..., kde sa hovorí o faktúre za dopravu?
Jana Acsová
23.11.05,15:42
Ja už tomu vôbec nerozumiem. Veď fak. nebola vystavená pred dodaním tovaru, dodávateľ naložil tovar 14. 11. (DDU) , vystavil svoj daňový doklad 14.11. bez DPH pre SR, tovar došiel za dva dni 16.11.Ty ho 16.11. zaučtuješ a už ho aj môžeš predať, teda s ným nakladať. Musíš vystaviť dvoj daňový doklad a odviesť z neho daň.
ČR ma svoju daňovú povinnosť 14.11. - to mu ide do štvrť.roč.hlasenia, tak kde je potom súlad medzi dańovými úradmi v ramci EU.
Prečo daňova povinnosť 15.12., veď mám tovar, mám fa za tovar pred 15. dňom..., kde sa hovorí o faktúre za dopravu?Problém je v tom, že v niektorých prípadoch, je tovar dodaný až jeho odovzdaním odberateľovi a to je v našom prípade 16. 11. Ak dodávateľ vystavil faktúru 14. 11. vystavil ju dopredu, napr. pri vyskladnení. Ale tovar by sa mal považovať za dodaný dňom odovzdania odberateľovi. Preto sa aplikuje § 20 ods. 1 písm. a) ZDPH pre vznik daňovej povinnosti.
JanaSys
24.11.05,05:53
Ale tovar by sa mal považovať za dodaný dňom odovzdania odberateľovi. Preto sa aplikuje § 20 ods. 1 písm. a) ZDPH pre vznik daňovej povinnosti.
Už tomu nerozumiem ani ja. Jasné, fyzicky dodaný 16.11 (lebo je tam DDU).
(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
Podľa a) by to malo byť 15.12 (nadobudnutie sa uskutočnilo 16.11)
Podľa b) keďže 14.11 je pred 15.12, tak sa povinnosť môže vzniknúť 14.11. Bod b nie je predsa viazaný na skutočný dátum dodávky.
Jana Acsová
25.11.05,10:25
Už tomu nerozumiem ani ja. Jasné, fyzicky dodaný 16.11 (lebo je tam DDU).
(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
Podľa a) by to malo byť 15.12 (nadobudnutie sa uskutočnilo 16.11)
Podľa b) keďže 14.11 je pred 15.12, tak sa povinnosť môže vzniknúť 14.11. Bod b nie je predsa viazaný na skutočný dátum dodávky.Ale § 20 ods. 1 písm. b) možno aplikovať na prípad, keď bola faktúra vystavená po nadobudnutí tovaru. A faktúra nebola vystavená po nadobudnutí tovaru. Bola vystavená vopred, preto by sa písm. b) nemalo aplikovať. Ale mám za to, že v týchto prípadoch nebude rozporovaný ani postup podľa písm. b). Uvediem link prečo ... ale je to veľmi diskutabilné.
Jana Acsová
25.11.05,10:27
JanaSys
25.11.05,11:10
mimotemy Dík, vidím, že jasno v tom nemá nikto. Vysvetlím prečo sa na to pýtam
V našom IS sa musí faktúra vystaviť v ten istý deň ako výdajka zo skladu (požiadavka fimy, nie autora IS). Pri EXW je to ešte obhájiteľné (ako tak, je tam problém s prepravou), ale pri DDU ??? Keď som ich na to upozornila (nie je problém to v IS zmeniť - dám tam lehotu klasických 15 dní), zamietli to - s tichým súhlasom p. Minarského. Rovnako ide FA v ten istý deň aj pri vývoze a podľa dod. podmienky je jednak colne vybavená až v Hamburgu a vlastnícke právo prechádza až pristavením k boku lode. Ale colne to bez FA neodbavíte, takže zase - vedia že to nerobia dobre, ale sú ticho. Nič horšie ako že to dajú do oslobodených o mesiac skôr resp. pri DPH odvedú o mesiac skôr sa im vraj nemôže stať. DÚ im pokutu za čo nemá dať (je to oslobodené), tak vraj čo? Existuje nejaký dôvod pre ktorý ešte môžu trvať na tom, že deň vystavenia FA a deň vyskladnenia zo skla du musí byť ten istý?
Jana Acsová
27.11.05,17:26
Vystavenie faktúry ihneď s vyskladnením je najjednoduchšie riešenie, preto je v praxi aj vyžadované (často). Mám za to, že to nebude rozporované, nakoľko dodávka "bezprostredne" nadväzuje na vystavenie faktúry, čiže je to ten prípad "na tenkom ľade" ale všeobecne akceptovaný aj pri kontrolách. Okrem toho ... stane sa spravidla to, že obchodní partneri to majú v súhrnných výkazoch naraz, čo je tiež pre kontrolu "nadmieru prijateľné".
JanaSys
27.11.05,17:40
Ďakujem za odpoveď. Naozaj ma ukľudnila, stále som sa bále, že to robíme zle. Už to viem aspoň obhájiť . Si fakt neskutočná.
Zlata
28.11.05,13:50
Ale § 20 ods. 1 písm. b) možno aplikovať na prípad, keď bola faktúra vystavená po nadobudnutí tovaru. A faktúra nebola vystavená po nadobudnutí tovaru. Bola vystavená vopred, preto by sa písm. b) nemalo aplikovať. Ale mám za to, že v týchto prípadoch nebude rozporovaný ani postup podľa písm. b). Uvediem link prečo ... ale je to veľmi diskutabilné.
Prepáč AVO, že nedám danej téme pokoj, viem že máš veľké uznanie na PORADE , ale
nerozumiem, prečo náš za to, že fa vystavená 14.11. - kedy tovar odišiel z iného členského štátu, je vystavená vopred. Bola vystavená pre nadobúdateľa tovaru (§20 ods. 1, b) v deňe jeho daňovej povinnosti.A je tam aj slovíčko alebo. A uvedené dodacie podmienky DDU, EXW,XXX... je nutné aby boli na faktúre pri DOVOZE nie pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členskéhé štátu- § 71.,72.
Veď dodávateľova daňová povinnosť vznikla 14.11., vtedy je od povinný uviesť deň zdaniteľného plnenia. Keby sa z akýchkoľvek dôvodov obchod nedokončil (napr. pre zlyhanie dopravy), tak by bol povinný vystaviť daľší daňový doklad - dobropis.
V danom prípade je podľa mňa jednoznačné, že naša daňová povinnosť pri nadob. tov. v tuzemsku z iného členského štátu je 14.11. a ak máme doklad k dátumu podania daň. priznania za 11/2005 tak aj nárok na odpočet máme v 11/2005.
Jana Acsová
28.11.05,16:45
nerozumiem, prečo náš za to, že fa vystavená 14.11. - kedy tovar odišiel z iného členského štátu, je vystavená vopred. Bola vystavená pre nadobúdateľa tovaru (§20 ods. 1, b) v deň jeho daňovej povinnosti.A je tam aj slovíčko alebo. A uvedené dodacie podmienky DDU, EXW,XXX... je nutné aby boli na faktúre pri DOVOZE nie pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členskéhé štátu- § 71.,72.

Skúste tento link:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_19_21.doc

Je to Pokyn DRSR k uplatňovaniu § 19-21 Zákona o dani z pridanej hodnoty. Sú tam obšírne informácie, ktoré som ja napríklad zohľadnila v širších súvislostiach. Na strane 2 hore je uvedený príklad v tuzemsku. Dodanie tovaru, keď prepravu má v zmysle zmluvy zabezpečiť predávajúci. Za deň vzniku je stanovený deň prevzatia tovaru odberateľom od dopravcu a to je riešený prípad tuzemskej prepravy. Správne by mal dodávateľ vystaviť faktúru s dňom dodania, ktorý korešponduje s ukončením prepravy a nie s vyskladnením tovaru zo skladu.

Vychádzajúc z tejto skutočnosti, opieram sa o § 20 ods. 2 ZDPH, kde sa uvádza, že nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.

Pri aplikácií naznačených postupov je podľa môjho názoru namieste skúmať dodacie podmienky, ktoré sú s dodávateľom tovaru vždy predjednané a to v tej súvislosti, kto a za čo platí, kto a čo zabezpečí od momentu, kedy opustí tovar sklad. Dodacie podmienky podľa môjho názoru riešia aj prechod práva nakladať s tovarom ako vlastník. Je viac takých dodacích podmienok, za ktorých toto právo ostáva na dodávateľovi. Podľa toho, čo tu bolo uvedené, dodacia podmienka DDU s tým, že je dohodnuté, že ju zabezpečuje dodávateľ medzi ne patrí. Preto som si dala v tejto súvislosti doplniť informácie o podmienkach dodávky DDU. Jedná sa napríklad o to, že v prípade, že nastane škoda na prepravovanom tovare, nie je to škoda, ktorú bude fakturovať prepravcovi odberateľ, ale práve dodávateľ. To znamená, že dodávateľ je vlastníkom tovaru počas celej doby prepravy.

Z uvedeného mi vyplýva, že dodaním tovaru je až odovzdanie tovaru odberateľovi a nie vyskladnenie. Vyskladnením nekončia povinnosti dodávateľa. Jeho povinnosti končia až odovzdaním tovaru odberateľovi.

Ak sú spomínané podmienky splnené mám za to, že faktúra v prípade, že je vystavená pri vyskladnení tovaru, je vystavená vopred.

Záverom však musím uviesť (uvádzala som to aj vyššie), že v tomto prípade podľa môjho názoru DÚ nebude rozporovať ani postup, že sa nadobudnutie tovaru deklaruje v čase vystavenia faktúry, nakoľko "dodávka bezprostredne nadväzuje na vystavenú faktúru". V tomto prípade budú súhlasné postupy oboch obchodných partnerov a nadviažu na vystavené súhrnné výkazy. A o to ide ...
syamlee
28.11.05,17:19
V súlade s čl. 28d bod 2 a 3 šiestej smernice ustanovenie určuje, kedy vzniká daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu. Priamo nadväzuje na dodanie tovaru z iného členského štátu EU. Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vznikne najneskôr 15. kalendárny deň mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, čo však neplatí v prípade, ak bude faktúra vyhotovená pred týmto dňom. Potom platí deň vyhotovenia faktúry. Zmyslom šiestej smernice je, aby daňová povinnosť nadobúdateľovi tovaru z iného členského štátu a právo odpočítania dane pri tomto tovare vznikli v tom istom zdaňovacom období, čím sa tieto položky stanú pre platiteľa dane len účtovnými, t.j. bez potreby efektívneho platenia dane správcovi dane.

Slovenský platiteľ dane v tomto prípade nadobudol tovar od českého platiteľa dane 16. 11. 2005 . Túto dodávku tovaru musí zdaniť a do svojho daňového priznania uviesť najneskôr 15. 12. 2005 , čo bude v podstate 15. deň kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, kedy tovar nadobudol. Ak však český dodávateľ vyhotoví faktúru 14. 11. 2005, v tento deň mu vznikne daňová povinnosť a uvedie ju do daňového priznania za mesiac november, lebo okamih vzniku daňovej povinnosti je zhodný s dňom vyhotovenia faktúry. Na uplatnenie práva na odpočítanie dane bude stačiť, aby najneskôr do 25. 12. 2005, kedy musí podať daňové priznanie za mesiac október, mal k dispozícii faktúru od dodávateľa tovaru. Tým bude zmysel smernice o výhodách obchodovania v rámci vnútorného trhu zabezpečený.
Jana Acsová
28.11.05,17:35
Význam šiestej smernice si myslím, že neuniká nikomu z nás. A keby došlo k fakturácii zo strany iných členských štátov EÚ tak, že by fakturovali v závislosti od dodania tovaru, nemohlo by sa podľa môjho názoru stať, že by predchádzalo vystavenie faktúry tomuto dodaniu. Vystavenie faktúry však je v rámci EÚ riešené veľmi voľne a je ju možné vystaviť aj vopred, čo je vzhľadom k možnosti plynutia doby splatnosti, ako aj k administratívnej náročnosti jednoduchšie. Zrejme sú aj iné dôvody. Ale ak je faktúra vystavená vopred mám za to, že nie je iná možnosť ako pri aplikácii nášho ZDPH vychádzať z ustanovenia § 20 ods. 1 písm. a). Keby dodávateľ vystavil faktúru dňom dodania tovaru v zmysle dohodnutých podmienok medzi dodávateľom a odberateľom, nevznikli by žiadne komplikácie s aplikáciou národných zákonov, ktoré vychádzajú práve zo šiestej smernice.
syamlee
28.11.05,18:01
Osobne sa domnievam, že tento prípad nie je vôbec problematicky. Uplatnenie § 20 ods.1 pism. b) je v tomto prípade jednoznačne použiteľne. S jeho použitím ani aplikáciou nevidím žiaden problém nakoľko je zrejme, že deň vyhotovenia pre nadobúdateľa faktúry je dňom pred 15. dňom podľa písmena a)
JanaSys
28.11.05,19:48
Nerozumiete si. Avo (dovolila som si ťa citovať) hovorí o dodaní tovaru podľa zákona o DPH a ten nemusí byť rovnaký ako dátum dodania podľa zákona o účtovníctve. Avo hovorí o faktúrach, ktoré sú síce vystavené a odberateľ ich obdržal, ale tovar sa vydal až následne zo značným oneskorením.

Pozri sa na príspevky 110 a 111
http://www.porada.sk/t10133-p11-nadobudnutie-tovaru-z-eu.html
110:

Reagujem na tento príspevok - možno už neskoro. To EXW je tam veľmi dôležité - pretože nadobudnutie podľa DPH nastáva, keď s ním môžete nakladať ako vlastník (pozri nižšie §11) a EXW práve toto upravuje. Pri EXW máte tieto práva dňom, kedy to opustilo ich závod t.j. v tom 9.mesiaci (pravdepodobne, keď vystavili FA) a nie až keď ste to prijali na sklad. Ing. Minarský nás špeciálne upozornil, že tam je ako vlastník a to neznamená, že si vlastník, len máš rovnaké práva ako on. Takže to EXW má význam
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku
z iného členského štátu
Na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník
My totiž opačne dodávame s EXW. A vystavujeme FA v deň expedície (t.j. deň dodania a deň vystavenia je určite skôr ako tovar skutočne dôjde odberateľovi. Podľa mňa to robia tí Vaši dodávatelia rovnako a deň dodania je deň vystavenia FA.
111
Pripojím sa k predchádzajúcemu príspevku. V tejto súvislosti je správne upozornené na dodacie podmienky. Bolo by však veľmi vhodné zistiť aj bližšie podmienky prepravy ... Niekedy sa môže stať aj prípad, že faktúra je naozaj vystavená vopred, t.j. ešte pred samotným vyskladnením tovaru. Všetko môže mať svoje súvislosti ... Ak máte doklad o preprave tovaru, mohlo by to čo-to poriešiť, aby ste si vedeli obhájiť svoj postup..
ALBO
29.11.05,06:10
Na školeniach sa k tejto problematike vyjadrujú tak a podobne aj v príklade v tom MU, že ak Fa je vystavená len krátko pred dodaním ,tak sa ide podľa dátumu vystavenia (sú tam len dva dni, opodstatnené odovzdaním prepravcovi) ,ak sa však vystaví viac dní vopred, akoby nahrádzalA UHRADU VOPRED vtedy sa ide na 15. deň nasledujúceho mesiaca. Taký je výklad MF, nakoľko zákon s takýmito detailami neuvažoval.
JanaSys
29.11.05,06:13
Súhlas, ale tovar môže byť dodaný odovzdaním prvému prepravcovi, aj keď preprava dlhšie ako 2 dni. Stále ide o 3 dni - dátum vystavenia FA, dátum dodanie podľa DPH (kedy má právo nakladať s tovarom ako vlastník a prepravca v závislosti od dodacích podmienok tieto práva má) a dátumom fyzického dodania (prevzatia na sklad).
Zlata
29.11.05,09:38
Preberala som telefonicky s daňovým poradcom problém daňovej povinnosti, či 14.11. alebo 15.12. Podľa neho 14.11. pretože, 14.11. uskutočnil dodavateľ zdaniteľné plnenie, podmienka DDU nám hovorí, že v cene tovaru sú započítané dopravné náklady,manipulovanie počas doručenia nadobúdateľovi... DPH musí vzájomne korešpondovať v ramci EÚ, preto sa vyhotovujú "štvrťročné výkazy" nielen u nás, ale v celej EÚ pre následnú kontrolu v rámci únie. Podmienka DDU nám hovorí, že žiadne iné náklady s obstaraním tovaru po náš sklad nám nevznikajú.
Od roku 1995 (vtedy ešte dovážali z NSR) dnes nádobúdame tovar s podmienkami DDU a nikdy dodávateľ neskúmal, kedy sme tovar prerbrali, aby nám vystavil faktúru v deń nášho prevzatia tovaru. On uskutočnil zdaniteľné plnenie pri odovzdaní tovaru prvému prepravcovi a nie ako tu tvrdíte, že vystavil faktúru vopred.
Vychádza mi podľa AVO,že ak uskutočním zdaniteľný obchod, odošlem tovar poštou, poštovné hradím ja (čiže dodacie podmienky DDU) musím ďalej skúmať, kedy bol tovar doručený, aby som mohla vystaviť faktúru s dátumom doručenia.
JanaSys
29.11.05,09:48
Presne to som napísala vyššie - dodanie podľa DPH je odovzdanie prvému prepravcovi, to kedy to k tebe dorazí a prijmeš na sklad, ťa z pohľadu DPH až tak netrápi. AVO ale rieši prípad, že ti faktúra došla ale tovar ešte nebol odovzdaný aspoň prvému prepravcovi. Ideálne je ak máš CMR - deň, ktorý prepravca potvrdí odosieľateľovi akože tovar prevzal, je deň, kedy on môže vystaviť FA s takýmto dátumom vystavenia. Rozlišujte prosím pojmy dodanie podľa DPH (nadobudnutie) a skutočné prevzatie tovaru na sklad.