arimi
08.11.10,15:43
zdravím, prosím poradte mi, stačí do norska kvoli práci občiansky preukaz, alebo treba mat cestovný pas?
Mária27
08.11.10,14:52
Nórsko nie je členom EU, musíš mať pas.

Oprava: nemusí, Nórsko je členom Schengenského priestoru od decembra 1996. Vďaka Flinstone!
arimi
08.11.10,14:55
au. synovi ponúkli prácu, ale nemá pas. ako dlho trvá vybavenie pasu? dá sa aj za den?
Mária27
08.11.10,15:00
Dá sa vybaviť aj za tri dni, dosť sa za to platí - neviem koľko. Práca v Nórsku však za to stojí.
arizona
08.11.10,15:14
au. synovi ponúkli prácu, ale nemá pas. ako dlho trvá vybavenie pasu? dá sa aj za den?
http://www.minv.sk/?cestovne-pasy
buchač
08.11.10,15:41
zdravím, prosím poradte mi, stačí do norska kvoli práci občiansky preukaz, alebo treba mat cestovný pas?


au. synovi ponúkli prácu, ale nemá pas. ako dlho trvá vybavenie pasu? dá sa aj za den?

HLAVNE toto potrebuje ..................hlavne ...;)
Vraví sa tomu pracovné povolenie ...:rolleyes:

http://www.norway.sk/Embassy/slovakian/povolenie/
http://www.udi.no/upload/Skjema/SkjemaerEngelskNye/GP7028En.pdf
arimi
08.11.10,15:52
no, buchač, to je sranda, my takto riešime ale zdá sa všetko, máme vo všetkom dost dobrý bordel :-)))
všetko na poslednú chvílu...ja ani neviem ako to syn vybavil, ale chce íst už tento týžden...a ja som tiež v zahraničí, samozrejme všetko ide cezo mna, každá prkotina, ešte aj to, kolko ktorý zo synov minul viac na jedlo, a mama, on išiel dnes neskoro do školy, a on po sebe neupratal....
tak by bolo dobré, keby jeden z nich išiel čo najdalej, a teraz sa ponúka to norsko :-))
exmana som sa zdá sa pomaly zbavila, teraz prišiel rad na decká :-)))))))))))
Flinstone
08.11.10,16:47
Nórsko nieje členom EU,ale členom Severnej pasovej únie, čiže aj Schengenu, takže by mal stačíť OP

http://sk.wikipedia.org/wiki/Schengensk%C3%BD_priestor
arimi
08.11.10,16:52
vyzerá to tak, že mu to asi aj bude musiet stačit, lebo som s ním hovorila teraz a je rozhodnutý tam s tou občankou íst.
ešte to rieši s tými čo u nich bude robit a bývat, takže čakám.
ale lietadla letia v stredu a v piatok do oslo,takže ako ho poznám, bude chciet íst už v stredu :-))
Mária27
08.11.10,16:54
arimi
08.11.10,17:11
dakujem moc, ste zlatí, moc ste mi pomohli...
a teraz už len vyriešit tie patálie s bytom a možem začat žit ako človek a nie ako štvaná zver furt..
nechcete niekto kúpit byt? za málo :-)))))))
buchač
08.11.10,18:03
vyzerá to tak, že mu to asi aj bude musiet stačit, lebo som s ním hovorila teraz a je rozhodnutý tam s tou občankou íst.
ešte to rieši s tými čo u nich bude robit a bývat, takže čakám.
ale lietadla letia v stredu a v piatok do oslo,takže ako ho poznám, bude chciet íst už v stredu :-))


Nórsko otvorilo svoj pracovný trh

Nórsky parlament schválil ukončenie platnosti tzv. prechodných pravidiel pre voľný pohyb osôb z ôsmych členských krajín EU, ktoré sa začlenili do Európskej únie 1. 5. 2004.

Zrušenie pravidiel sa týka občanov Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Slovenskej republiky a Slovinska.

Prechodné pravidlá naďalej platia pre Bulharsko a Rumunsko.

Od 1. 5. 2009 môžu občania Slovenskej republiky pracovať v Nórsku bez potreby pracovného povolenia. Môžu pracovať v Nórsku až 3 mesiace bez potreby pobytového povolenia.
a ďalej ...

Prácu v Nórsku môžete hľadať nasledovným spôsobom:
prostredníctvom portálu www.nav.no (bývalý AETAT)
oslovením sprostredkovateľských agentúr; ich zoznam nájdete na internetovej stránke Ústredia úradu práce www.upsvar.sk v sekcii Služby zamestnanosti
prostredníctvom slovenských poradcom EURES www.eures.sk , ktorí spolupracujú s nórskymi EURES poradcami
prostredníctvom európskeho portálu pre pracovnú mobilitu EURES www.ec.europa.eu/eures
vyhľadaním potenciálnych zamestnávateľov prostredníctvom internetu a priamym kontaktom; www.startsiden.no je často používaný nórsky vyhľadávač
sledovaním inzercie v dennej tlači; prehľad nórskych denníkov nájdete na stránke www.houses-europe.com/norske-aviser/

Prácu môžete hľadať i priamo v Nórsku. V Nórsku sa môžete zdržiavať maximálne tri mesiace bez toho, aby ste sa uchádzali o povolenie na pobyt. Ak sa zaregistrujete ako žiadateľ o zamestnanie na Pracovnom úrade, môžete v Nórsku zostať maximálne šesť mesiacov. Po uplynutí tejto doby musíte Nórsko opustiť. Nie je však stanovené, ako dlho musíte byť mimo Nórska, aby ste sa mohli vrátiť späť. Dôležité ale je, aby ste požiadali o pobytové povolenie a zahlásili sa na registri obyvateľstva (Folkeregisteret), pokiaľ v Nórsku v skutočnosti žijete.

Pracovné povolenie na sezónne práce

V prípade, že počas leta plánujete v Nórsku pracovať v poľnohospodárstve alebo lesníctve, budete potrebovať pracovné povolenie.

O pracovné povolenie možno požiadať priamo v Nórsku na polícii v mieste pobytu alebo na Nórskom veľvyslanectve v Bratislave. O pracovné povolenie môže tiež požiadať zamestnávateľ, ak bude mať k dispozícii overenú fotokópiu pasu alebo občianskeho preukazu žiadateľa.

Pri podaní žiadosti o pracovné povolenie na sezónne práce je potrebné predložiť nasledovné podklady:
žiadosť o pracovné povolenie GP 7121
originál potvrdenia o zamestnaní GP 7116 vyplnený zamestnávateľom alebo tlačivo (originál) od sprostredkovateľskej agentúry
pas platný 3 mesiace po plánovanom návrate alebo občiansky preukaz
2 fotky pasového formátu

Musí sa pritom jednať spravidla o prácu na plný pracovný úväzok. Mzdové a pracovné podmienky musia byť rovnaké ako pre nórskych zamestnancov v rovnakom zamestnaní.

Poplatok za podanie žiadosti sa neplatí.

dakujem moc, ste zlatí, moc ste mi pomohli...
a teraz už len vyriešit tie patálie s bytom a možem začat žit ako človek a nie ako štvaná zver furt..
nechcete niekto kúpit byt? za málo :-)))))))
Nie , ja nie , mám ich už dosť ;):rolleyes: ...ale schválne , daj si tu a teraz inzerát ...fakt som zvedavý ;)
arizona
08.11.10,18:41
arizona
08.11.10,18:46
Na pobyty do 90 dní stačí platný cestovný pas alebo občiansky preukaz vo forme identifikačnej karty. Podľa praktických skúseností však (a aj v zmysle odporúčania veľvyslanectva Nórska v Bratislave) odporúčame občanom SR vziať so sebou na cestu do Nórska aj platný cestovný pas. Pri prípadných kontrolách si tým ušetríte nervy a čas.
zdroj : http://www.mzv.sk/servlet/content?MT=/App/WCM/main.nsf/vw_ByID/ID_DD6F67735A1B6F80C12576350033486B_SK&ALPHA=N&OpenDocument=Y&LANG=SK&MENU=staty_sveta-prehlad_statov_podla_prislusnosti_k_zu&TG=BlankMaster&URL=/App/WCM/karta_statov.nsf/%28vw_ByID%29/ID_EDB5BC6B6D97AF52C125707A0042C6B3#bookViKoTuInIn fo
arimi
08.11.10,20:28
a ďalej ...



Nie , ja nie , mám ich už dosť ;):rolleyes: ...ale schválne , daj si tu a teraz inzerát ...fakt som zvedavý ;)

a kolko ich máš???:D
no dobre, aj ked je to mimotemy, tak kto chce teda kúpit 4izb.byt pod cenu, mimo bratislavy zato však s exekúciami???:D:D:D:D
ale s dobrým pocitom, že urobil dobrý skutok a pomohol zúfalej podvedenej žene?:rolleyes:
arimi
08.11.10,20:40
nervy si už idem šetrit ja, počkám do zajtra, s čím novým zase príde, potom zas budem chrlit jednu otázku za druhou :-)
ja som vedela, že ked sa tu opýtam, že mi pomožete...
ked mi to dnes oznámil, že za pár dní musí byt v norsku, tak sa mi zatmelo pred očami, začala som panikárit, a nemohla som nájst nič, čo som potrebovala...tak som to hodila sem...
vdaka moc za rady...
a teraz ešte ten byt :-))))))))))))
Mária27
08.11.10,21:30
Neboj, nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie:---:D:D
karol x
08.11.10,21:33
som sice uz asi mimo, ale norom urcite staci nasa obcanka. bol som tam pred 6 rokmi, ziaden pas som nepotreboval. OP som musel vytiahnut len na to aby si ma zaregisrovali ako pasangera do trajektu. ked som sa vracal z NK tak som pri "pasovom a colnom odbaveni":eek: marne zhanal nejakeho financa, ktory by mi vratil DPH za nakupeny tovar. proste ziadna uniforma, ziadni uradnici, len tisice norskych dochodcov s koleckovymi kufrovymi vozikmi, co pendluju po skageraku do danska za lacnym pivom alebo neviem cim. :D je to fantasticka krajina. upne iny vesmir ti nori. mal by som o com pisat. hehe
arimi
09.11.10,16:23
Neboj, nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie:---:D:D

svatá pravda:D:D:D
asi by som si aj tak na lepší život nezvykla:D
arimi
09.11.10,16:26
iba s občankou može mat vraj trochu problém v banke, keby chcel účet založit, ale to sa už nejak porieši...
matusstefan
12.11.10,06:18
my sme boli v norsku s manzelkou tento rok. bez pasu by nam nedali prac.povolenie-to nam bolo povedane. najprv nas zobrali na policiu, potom na danovy urad. o 3 tyzdne nam poslali danove cisla a az potom sme mohli dostat vyplatu. velmi pekna krajina. da sa pekne zarobit, ale ked ma niekto platit ubytko aj stravu, tak aj poriadne utrati-vsetko drahe jak svina.