siburn
08.11.10,15:51
Ahojte chcem sa spytat,

zamestnany som asi 4 roky z toho 2 roky mam popri zamestnani zivnost. Hlavny prijem mam zo zamestnania, zivnost je len "bocny prijem".

Chcem sa spytat - zvazujem dat vypoved v praci, rozhliadam sa po novej firme. Mozem ist na urad prace a popri tom mat zivnost? Alebo ju musim ju "pozastavit" aby som dostaval peniaze z uradu? Alebo ako to vyriesit?

dakujem za odpoved
ivana184
08.11.10,14:53
Byť na úrade práce a súčasne byť SZČO sa nedá, iba v prípade pozastavenia živnosti.
siburn
08.11.10,14:58
vedia mi na urade prace vypocitat kolko by som dostaval?
ivana184
08.11.10,15:05
Výška dávky v nezamestnanosti

Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje za dni a jej výška je 50 % denného vymeriavacieho základu.

50 % x DVZ x počet dní v mesiaci.

Denný vymeriavací základ (DVZ) na určenie sumy dávky v nezamestnanosti je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti alebo poistné na výsluhový príspevok podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti podľa § 140 alebo poistné na výsluhové zabezpečenie podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov.

Ak v rozhodujúcom období nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia.

Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

Dávku v nezamestnanosti vyrátava sociálna poisťovňa, nie úrad práce.
siburn
08.11.10,15:06
takto pracoval som vo viacerich firmach za to obdobie. berie sa plat za posledny rok alebo za posledne 3 odpracovane roky?

takto povedzme ze moj plat za posledne 3 roky bol v hrubom:

rok 900 €
pol roka 1300 €
rok a pol 750 €

co z toho mozem dostat? :)
ivana184
09.11.10,15:48
Berie sa vymeriavací základ (hrubá mzda) od všetkých zamestnávateľov za posledné 2 roky, odrátajú sa dni, počas ktorých nebolo platené poistenie v nezamestnanosti, napr. kvôli práceneschopnosti...atď, urobí sa priemer a z toho sa vyrátava denná dávka vo výške 50%.
danushka
09.11.10,15:53
Berie sa vymeriavací základ (hrubá mzda) od všetkých zamestnávateľov za posledné 2 roky, odrátajú sa dni, počas ktorých nebolo platené poistenie v nezamestnanosti, napr. kvôli práceneschopnosti...atď, urobí sa priemer a z toho sa vyrátava denná dávka vo výške 50%.
Ivanka, rátajú sa posledné 2 kalendárne roky, alebo posledných 24 mesiacov aj po prelome rokov?
Je možné prilepšiť si vo výpovednej lehote dopoistením z maxima? Bude to mať vplyv na výšku podpory v nezamestnanosti?
ivana184
10.11.10,09:48
posledných 24 mesiacov