rondos
08.11.10,16:10
Dobrý deň,
potrebujem poradiť, či je možné keď zostane žena na RP do 5 rokov veku dieťaťa poberať aj nejaký príspevok. Ak áno poraďte mi prosím kde sa treba obrátiť a aký je postup.
Ďakujem
veronikasad
08.11.10,16:24
Dobrý deň,
potrebujem poradiť, či je možné keď zostane žena na RP do 5 rokov veku dieťaťa poberať aj nejaký príspevok. Ak áno poraďte mi prosím kde sa treba obrátiť a aký je postup.
Ďakujem
Ak dieťa kvoli nepriaznivému zdravotnému stavu po dovršení 3 rokov veku nemôže byť umiestnené v predškolskom zariadení, rodič môže požiadať o rodičovský príspevok do 5 rokov veku dieťaťa.

Tlačivo žiadosti dostane na Úrade práce, vyplní ho ošetrujúci lekár dieťaťa a posudkový lekár Úradu práce rozhodne o priznaní alebo nepriznaní RP po dobu dlhšiu ako 3 roky.
rondos
08.11.10,17:29
Ďakujem veronikasad, ale ešte mi poraď, že či sa dá to tlačivo aj stiahnuť zo stránky alebo je potrebné ísť osobne preň.
Vnučka býva často chorá a preto dcéra nemôže nastúpiť do práce. V škôlke býva len doobeda.
Ď.
veronikasad
08.11.10,18:57
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328

myslím, že je to tlačivo posúdenie zdravotného stavu. Doporučujem osobnú návštevu UP.
terezamaria
08.11.10,19:53
Dobrý deň,
potrebujem poradiť, či je možné keď zostane žena na RP do 5 rokov veku dieťaťa poberať aj nejaký príspevok. Ak áno poraďte mi prosím kde sa treba obrátiť a aký je postup.
Ďakujem
Po vyplnení tlačiva, kde zdravotný stav dieťatka posudzuje detský lekár/ka/, je potrebné navštíviť odborných lekárov, ktorí sa taktiež písomne vyjadria k skutkovému zdravotnému stavu dieťatka. Tieto lekárske správy sa doložia k žiadosti.

Pokiaľ je platený rodičovský príspevok nad 3 roky dieťatka schválený, budeš poberať naďalej rodičovský príspevok v pôvodnej výške. Obyčajne ho schvaľujú na 1 rok, potom si treba podať znovu žiadosť.

Dieťa môže navštevovať škôlku len na 4 hodiny denne.
tomivas
08.11.10,22:37
Poradím zajtra 0918610015
rondos
09.11.10,16:47
Poradím zajtra 0918610015
tomivas neviem ako je to myslené, či sa mám ohlásiť telefonicky alebo čo ......
ada159
23.11.10,12:53
a aké sú podmienky, pokiaľ zamestnanec, po dohode so zamestnávateľom, aj po dovršení 3 rokov dieťaťa, sa nadalej stará o dieťa do 6 rokov - zdravé, bez poberania rodičovského príspevku? Môže takéto dieťa navštevovať 4 hod. denne predškolské zariadenie?
rondos
23.11.10,12:59
áno do škôlky môže chodiť.
ada159
23.11.10,13:07
a nie je tam podmienka riadnej celodennej starostlivosti?
rondos
23.11.10,13:24
pokiaľ nepoberáš žiadny príspevok , nikoho nezaujíma či si doma, jedine keby bolo veľa detí a škôlka si povie, že nezoberie tie deti, ktoré majú doma jedného z rodičov. Ale to dúfam, že sa nerobí.....
ada159
23.11.10,13:37
Len ma zaujíma, ked v tomto prípade je platiteľom poistného štát, či sú tam nejaké obmedzenia o návšteve škôlky
rondos
23.11.10,13:51
nie jedine keby si poberala RP.
veronikasad
23.11.10,14:35
a nie je tam podmienka riadnej celodennej starostlivosti?
4 hod. môže navštevovať predškolské zariadenie len pre splnenie podmienky platitela zdr. poistenia (štát).

Ak chce, aby za ňu platil štát aj dôchodkové poistenie, musí sa o dieťa starať celodenne.
rondos
23.11.10,17:17
nie podmienka tam nieje, veď predsa nepoberáš žiadny príspevok.
veronikasad
23.11.10,17:31
nie podmienka tam nieje, veď predsa nepoberáš žiadny príspevok.
nesúhlasím, dôchodkové poistenie nesúvisí s poberaním RP.
ada159
24.11.10,14:02
A aká je povinnosť zamestnávateľa, ked má zamestnanca, ktorý sa prihlásil ako poistenec štátu - osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, s tým, že už má ukončenú rodič.dovolenku. Pokiaľ by bola na nepl.volne, je mi jasné, že musí platiť odvody z minima. Je možné spísať dodatok zmluvy, že zamestnankyna bude pracovať 4 hod.mesačne s príjmom 10 EUR mesačne a bude platiť odvod z 10 EUR? Alebo je lepšie so zamestnancom ukončiť prac.pomer, nech sa prihlási len ako poistenec štátu a po dovršení 6 rokov, ho zamestnať?
veronikasad
24.11.10,14:06
A aká je povinnosť zamestnávateľa, ked má zamestnanca, ktorý sa prihlásil ako poistenec štátu - osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, s tým, že už má ukončenú rodič.dovolenku. Pokiaľ by bola na nepl.volne, je mi jasné, že musí platiť odvody z minima. Je možné spísať dodatok zmluvy, že zamestnankyna bude pracovať 4 hod.mesačne s príjmom 10 EUR mesačne a bude platiť odvod z 10 EUR? Alebo je lepšie so zamestnancom ukončiť prac.pomer, nech sa prihlási len ako poistenec štátu a po dovršení 6 rokov, ho zamestnať?
To nie je riešenie, pokial nebude pracovať z domu a zabezpečovať celodennú starostlivosť o dieťa. Musela by sa odhlásiť z dôch. poistenia.

Niekde v Drakovi som čítala, že zaplatené zdr. poistenie počas nepl. volna sa jej aj zamestnávatelovi vráti, ak si podá RZZP - zostane poistencom štátu.
ada159
24.11.10,14:10
čo sa týka dôchodkového, tam problém nevidím. Skôr sa mi jedná o ZP. Ako sa vyhnúť plateniu odvodov z minima
veronikasad
24.11.10,14:12
čo sa týka dôchodkového, tam problém nevidím. Skôr sa mi jedná o ZP. Ako sa vyhnúť plateniu odvodov z minima
skrátením uväzku by ZP šlo. Ale naopak - vidím problém v dôch. poistení, ako poistenec štátu. Ak bude mať skrátený úväzok, bude jej VZ skutočný príjem - poistencom štátu nezostane.
ada159
24.11.10,14:18
dôchodkovo poistená nie je, nakolko dieťa navštevuje škôlku max.4 hod. denne, skôr ma zaujíma, aké je najlepšie riešenie pre čo najnižší odvod do ZP.
Mirica-LV
25.11.10,07:22
pokiaľ nepoberáš žiadny príspevok , nikoho nezaujíma či si doma, jedine keby bolo veľa detí a škôlka si povie, že nezoberie tie deti, ktoré majú doma jedného z rodičov. Ale to dúfam, že sa nerobí.....


v dnešnej dobe rušenia škôlok sa to bohužiaľ robí
aspoň u nás
ada159
25.11.10,07:36
Potrebovala by som poradiť, zamestnanec, zároveň konateľ bez príjmu - osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, je zamestnávateľ povinný po ukončení RD platiť odvody z minima ? Stále posielam nulový výkaz do poisťovne, zamestnanec, konateľ je prihlásený ako poistenec štátu ale neviem či je treba platiť, alebo nie