Pepoxxx
09.11.10,09:21
Vraj ma nadobudat platnost nejake Zmena novely zakona o spotrebnej dani z liehu.

Nevie niekto blizsie informcie ci sa to bude tykat len vyrobcov liehu alebo aj predajcov ako potraviny, krcmy, restauracie...atd.

Viem, ze doteraz sa povinne hlasie o liehu zrusilo. Bude teda opat obnovene?
Excise Duty
09.11.10,08:38
Nie, nič sa nepripravuje. Od 1. januára len nadobudne účinnosť nové ustanovenie § 44a a súčasne sa ruší ustanovenie § 44. Pozri zákon č. 474/2009 Z. z.
Pepoxxx
09.11.10,08:46
Aha, lebo podla informacii co som cital v clanku
http://podnikam.webnoviny.sk/spravodajstvo.php?id=18072&kid=103&k=Aktu%E1lne%20odvody

sa vraj do konca roka musi zaslat colnemu uradu XML o stave zasob az som tomu dobre pochopil a nasledne pravidelne zasialat hlasenia kazdy mesiac.
Mozno som tomu zle pochopil.
Excise Duty
09.11.10,17:24
Aha, lebo podla informacii co som cital v clanku
http://podnikam.webnoviny.sk/spravodajstvo.php?id=18072&kid=103&k=Aktu%E1lne%20odvody

sa vraj do konca roka musi zaslat colnemu uradu XML o stave zasob az som tomu dobre pochopil a nasledne pravidelne zasialat hlasenia kazdy mesiac.
Mozno som tomu zle pochopil.
Pri podnikaní sa treba vždy držať platnej legislatívy a nie "vraj" a rôznych tlačových informácií.
A ešte malé jazykové okienko:
chápeme niekoho a niečo a nie niekomu a niečomu. Niekomu a niečomu rozumieme.
Pepoxxx
09.11.10,18:14
A ešte malé jazykové okienko:
chápeme niekoho a niečo a nie niekomu a niečomu. Niekomu a niečomu rozumieme.

mimotemyExcise Dutymimotemy

Ale ja nepisem do jazykovej poradne! Ci ano?

Poprosim aby sa vyjadrovali len ti, co chcu napisat nieco k teme. Dakujem.
dark32
10.11.10,12:02
hlásenia v elektronickej forme budú povinný zasielať colnému úradu len držitelia povolenia na distribúciu liehu - veľkosklady
potravín, krčiem, reštaurácií sa to netýka
Pepoxxx
10.11.10,12:21
hlásenia v elektronickej forme budú povinný zasielať colnému úradu len držitelia povolenia na distribúciu liehu - veľkosklady
potravín, krčiem, reštaurácií sa to netýka

Dakujem za odpoved.
Len akurat dnes som este cital nejake info o tej zmene v zakone a vychadza mi z toho nasledovny zaver :

1.) Distributori liehu musia do 31.12.2010 elektronicky oznamit colnemu uradu
obch. nazov SBL, EAN SBL, objem SBL a objem koncetracie liehu v SBL za kazdy druh SBL, ktory vyraba, prijima z ineho clenskeho statu alebo 3 statu.

2.) Predajcovia liehu (myslim ze sa to tyka malych potravin, krciem, restauracii...atd) musia k 31.12.2010 urobit inventarizaiu zasob a vysledky inventarizacie oznamit najneskor do 25.1.2011.

Z toho mi teda plynie, ze az som napr. majitel krcmy musim urobit invetarizaiu zasob a do 25. januara poslat vysledky colnej sprave.
Ale nikde sa nepise, ze sa takto inventarizacia ma robit aj nadalej za kazdy dalsi mesiac.
Takze staci ked to urobim len raz do 31.12.2010 a to je vsetko?
Ako sa budu v invetarizacii zohladnovat otvorena balenia, kedze v krcme predsa nepredavam len cele flase ale ich rozlievam?? To som nikde nenasiel.
dark32
11.11.10,08:45
Dakujem za odpoved.
Len akurat dnes som este cital nejake info o tej zmene v zakone a vychadza mi z toho nasledovny zaver :

1.) Distributori liehu musia do 31.12.2010 elektronicky oznamit colnemu uradu
obch. nazov SBL, EAN SBL, objem SBL a objem koncetracie liehu v SBL za kazdy druh SBL, ktory vyraba, prijima z ineho clenskeho statu alebo 3 statu.

2.) Predajcovia liehu (myslim ze sa to tyka malych potravin, krciem, restauracii...atd) musia k 31.12.2010 urobit inventarizaiu zasob a vysledky inventarizacie oznamit najneskor do 25.1.2011. ano

§ 51j ods. (2) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá má vydané povolenie na predaj podla § 44 v znení úcinnom do
31. decembra 2010, je povinná k 31. decembru 2010 vykonat inventarizáciu zásob liehu v súlade s osobitným
predpisom /48/ a najneskôr do 25. januára 2011 oznámit colnému úradu zistený stav zásob liehu v clenení
podla obchodného názvu,
ciarového kódu EAN spotrebitelského balenia,
objemu spotrebitelského balenia a
objemovej koncentrácie v spotrebitelskom balení.

Z toho mi teda plynie, ze az som napr. majitel krcmy musim urobit invetarizaiu zasob a do 25. januara poslat vysledky colnej sprave.
inventarizáciu musíš urobiť k 31.12.2010 stav tovaru k 31.12.2010
Ale nikde sa nepise, ze sa takto inventarizacia ma robit aj nadalej za kazdy dalsi mesiac. nie len raz, ale evidenciu si musiš viesť nadalej
Takze staci ked to urobim len raz do 31.12.2010 a to je vsetko?
Ako sa budu v invetarizacii zohladnovat otvorena balenia, kedze v krcme predsa nepredavam len cele flase ale ich rozlievam?? To som nikde nenasiel. je to na tebe na zaciatku si sa mal rozhodnut ako budes brat otvorenu flasu či ako uz predanu pri prvom otvorení alebo ako predanu pri uplnom vyprázdnený ...
Kvaka
11.11.10,08:52
Dakujem za odpoved.
Len akurat dnes som este cital nejake info o tej zmene v zakone a vychadza mi z toho nasledovny zaver :

1.) Distributori liehu musia do 31.12.2010 elektronicky oznamit colnemu uradu
obch. nazov SBL, EAN SBL, objem SBL a objem koncetracie liehu v SBL za kazdy druh SBL, ktory vyraba, prijima z ineho clenskeho statu alebo 3 statu.

2.) Predajcovia liehu (myslim ze sa to tyka malych potravin, krciem, restauracii...atd) musia k 31.12.2010 urobit inventarizaiu zasob a vysledky inventarizacie oznamit najneskor do 25.1.2011.

Z toho mi teda plynie, ze az som napr. majitel krcmy musim urobit invetarizaiu zasob a do 25. januara poslat vysledky colnej sprave.
Ale nikde sa nepise, ze sa takto inventarizacia ma robit aj nadalej za kazdy dalsi mesiac.
Takze staci ked to urobim len raz do 31.12.2010 a to je vsetko? Áno, je to prechodné ustanovenie k novému § 44a
Ako sa budu v invetarizacii zohladnovat otvorena balenia, kedze v krcme predsa nepredavam len cele flase ale ich rozlievam?? To som nikde nenasiel.
Pozri si aktuálne znenie zákona
http://www.porada.sk/t137928-zakon-o-spotrebnej-dani-z-liehu-aktualne-znenie.html
Kvaka
11.11.10,08:56
Povinnosti držiteľa povolenia na predaj sú uvedené aj v odsekoch 7 a 8 nového § 44a:

(7) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorej colný úrad vydal povolenie na predaj podľa odseku 6 (ďalej len "držiteľ povolenia"), je povinná
a) predložiť na požiadanie colného úradu doklady preukazujúce spôsob nadobudnutia spotrebiteľského balenia,

b) viesť dennú evidenciu spotrebiteľských balení podľa účtovných dokladov a čiarového kódu EAN v členení podľa odseku 15 písm. a), d), e) a f); túto evidenciu je povinný držiteľ povolenia mať k dispozícii v prevádzkarni,

c) skladovať v prevádzkarni spotrebiteľské balenie určené len na predaj v rámci podnikateľskej činnosti,

d) oznámiť každú zmenu skutočností a údajov podľa odsekov 3 a 5 colnému úradu do 15 dní odo dňa ich vzniku.

(8) Držiteľ povolenia je povinný lieh uvedený v § 4 ods. 2 písm. a) v spotrebiteľskom balení nakupovať, alebo inak odoberať na účel ďalšieho predaja v rámci podnikateľskej činnosti, len od právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorej colný úrad vydal oprávnenie na distribúciu.
Pepoxxx
12.11.10,12:41
Tak nastudoval som si to znenie ale aj tak stale nemam jasno v :

Drzitel povolenia na predaj si ma viest dennu evidenciu spotrebitelskych baleni podla uct. dokladov a EAN kodov.
Spomina sa evidencia SBL (co je evidencia celych SBL) ale ja nemusim ako majitel restauracie predat hostovi cele SBL ale mozem mu napr. predat 0,12l.
Ako to potom zapisem do evidencie kedze sa ma robit evidencia podla uct. dokladu a za dany doklad pre zakaznika som vydal 0,12l a nie cele SBL???

Ako ma vobec vyzerat tlacivo na tuto evidenciu?
blondy
12.11.10,14:13
Tak nastudoval som si to znenie ale aj tak stale nemam jasno v :

Drzitel povolenia na predaj si ma viest dennu evidenciu spotrebitelskych baleni podla uct. dokladov a EAN kodov.
Spomina sa evidencia SBL (co je evidencia celych SBL) ale ja nemusim ako majitel restauracie predat hostovi cele SBL ale mozem mu napr. predat 0,12l.
Ako to potom zapisem do evidencie kedze sa ma robit evidencia podla uct. dokladu a za dany doklad pre zakaznika som vydal 0,12l a nie cele SBL???

Ako ma vobec vyzerat tlacivo na tuto evidenciu?
Nie je predpísané, ako má to tlačivo vypadať, je dôležité to, čo musí obsahovať (§ 44 ods. 12). V prílohe prikladám vzor. Potrebné je príjem a výdaj alkoholu uvádzať v ks a aj v prepočte na l.a. (liter čistého alkoholu)
Kvaka
12.11.10,14:28
Tak nastudoval som si to znenie ale aj tak stale nemam jasno v :

Drzitel povolenia na predaj si ma viest dennu evidenciu spotrebitelskych baleni podla uct. dokladov a EAN kodov.
Spomina sa evidencia SBL (co je evidencia celych SBL) ale ja nemusim ako majitel restauracie predat hostovi cele SBL ale mozem mu napr. predat 0,12l.
Ako to potom zapisem do evidencie kedze sa ma robit evidencia podla uct. dokladu a za dany doklad pre zakaznika som vydal 0,12l a nie cele SBL???

Ako ma vobec vyzerat tlacivo na tuto evidenciu?
Naďalej budeš viesť evidenciu, len podľa nového ustanovenia § 44a ods. 7 písm. b), kde je uvedené, že držiteľ povolenia na predaj SBL je povinný viesť dennú evidenciu spotrebiteľských balení podľa účtovných dokladov a čiarového kódu EAN v členení podľa odseku 15 písm. a), d), e) a f); túto evidenciu je povinný držiteľ povolenia mať k dispozícii v prevádzkarni.

Členenie v evidencii je určené teda takto:
a) počet prijatých spotrebiteľských balení v kusoch, identifikačné údaje dodávateľa spotrebiteľského balenia a jeho čísla oprávnenia na distribúciu,
d) počet vydaných spotrebiteľských balení v kusoch konečnému spotrebiteľovi,
e) stav zásob spotrebiteľských balení v kusoch k poslednému dňu kalendárneho mesiaca,
f) zistené manko alebo prebytok v počte prijatých a vydaných spotrebiteľských balení a dôvod jeho vzniku.
Ako budeš viesť evidenciu načatých fliaš, je na tebe, buď ako celé SBL v stave zásob alebo ako vydané SBL. Ten spôsob, ktorý si vyberieš, musíš stále dodržiavať.
Kvaka
12.11.10,14:30
Nie je predpísané, ako má to tlačivo vypadať, je dôležité to, čo musí obsahovať (§ 44 ods. 12). V prílohe prikladám vzor. Potrebné je príjem a výdaj alkoholu uvádzať v ks a aj v prepočte na l.a. (liter čistého alkoholu)
Takto môže viesť evidenciu do konca roka, ale od 1.1.2011 už stratí účinnosť doterajší § 44, bude účinný nový § 44a.
uctokrajan
24.11.10,12:56
Evidencia SBL sa od 1.1.2011 uplne zmeni. Nebude sa viest podla % alkoholu, objemu, nazvu a dodavatela ale podla EAN kodov, dodavetela ale len o takeho ktory ma povolenie na distribuciu nie na predaj a podstatne je, ze na dennej baze aj spotreba. Takze pribudne dost prace s predajom alkoholu. Prijem sa sledoval na baze dodavky, takze kazdy nakup zvlast.K 31.12. treb urobit inventuru stavu, pretoze sa meni sposob evidenice stavu alkoholu. Myslim, ze sposob urcovania spotreby, ja pouzivam kazda nacata flasa je spotrebovana nikto nezmenil. Ale musis to robit cely rok rovnako.
krusa
15.12.10,23:14
Takto môže viesť evidenciu do konca roka, ale od 1.1.2011 už stratí účinnosť doterajší § 44, bude účinný nový § 44a.
prepočet na l.a. čiže litre absolutného alkoholu od 1.1.2011 nie je stanovený zákonom a teda sa nemusí vyčísľovať
krusa
15.12.10,23:18
Evidencia SBL sa od 1.1.2011 uplne zmeni. Nebude sa viest podla % alkoholu, objemu, nazvu a dodavatela ale podla EAN kodov, dodavetela ale len o takeho ktory ma povolenie na distribuciu nie na predaj a podstatne je, ze na dennej baze aj spotreba. Takze pribudne dost prace s predajom alkoholu. Prijem sa sledoval na baze dodavky, takze kazdy nakup zvlast.K 31.12. treb urobit inventuru stavu, pretoze sa meni sposob evidenice stavu alkoholu. Myslim, ze sposob urcovania spotreby, ja pouzivam kazda nacata flasa je spotrebovana nikto nezmenil. Ale musis to robit cely rok rovnako.
Ako podstatné si dovolím uviesť jednu novú a zásadnú povinnosť pre každého držiteľa povolenia na predaj, čiže pohostinstvá, reštaurácie, bary a obchody a tou je, že každý takýto subjekt je povinný nakupovať SBL len on subjektu ktorému CS SR vydala oprávnenie na distribúciu !!!! Nákup od subjektu, ktorý nie je "distribútorom" je porušením zákona o spotrebnej dani a správca dane uloží pokutu.
Kvaka
16.12.10,09:40
Pozrite si znenie § 44a, ktoré bude účinné od 1.1.2011.
http://www.porada.sk/t137928-zakon-o-spotrebnej-dani-z-liehu-aktualne-znenie.html
Netreba zabudnúť, že všetci, ktorí majú povolenia na predaj SBL, sú povinní urobiť inventarizáciu zásob liehu do konca roku 2010 a oznámiť zistený stav colnému úradu do 25.1.2011.

Prevádzkovatelia daňových skladov (výrobcovia SBL), oprávnení príjemcovia a dovozcovia liehu sú povinní oznámiť elektronicky colnému úradu obchodný názov spotrebiteľského balenia, objem spotrebiteľského balenia, objemovú koncentráciu liehu v spotrebiteľskom balení a čiarový kód EAN za každý druh spotrebiteľského balenia, ktoré vyrábajú, prijímajú z iného členského štátu alebo dovážajú z tretieho štátu. Oznámiť to musia už dokonca decembra 2010..

Od 1.10.2010 sú účinné prechodné ustanovenia k novému § 44a.

§ 51j
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2011

(1) Ak bolo právnickej osobe alebo fyzickej osobe vydané povolenie na predaj podľa § 44 v znení účinnom do 31. decembra 2010, považuje sa toto povolenie za povolenie na predaj vydané podľa § 44a ods. 7 v znení účinnom od 1. januára 2011. Uvedené sa nevzťahuje na právnickú osobu alebo fyzickú osobu podľa odseku 8, ktorej bolo colným úradom vydané oprávnenie na distribúciu.

(2) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá má vydané povolenie na predaj podľa § 44 v znení účinnom do 31. decembra 2010, je povinná k 31. decembru 2010 vykonať inventarizáciu zásob liehu v súlade s osobitným predpisom 48) a najneskôr do 25. januára 2011 oznámiť colnému úradu zistený stav zásob liehu v členení podľa obchodného názvu, čiarového kódu EAN spotrebiteľského balenia, objemu spotrebiteľského balenia a objemovej koncentrácie v spotrebiteľskom balení.

(3) Ak právnická osoba alebo fyzická osoba požiadala colný úrad o vydanie povolenia na predaj podľa § 44 v znení účinnom do 31. decembra 2010 a v tejto lehote colný úrad povolenie na predaj nevydal, konanie o vydaní povolenia na predaj colný úrad ukončí podľa § 44 v znení účinnom do 31. decembra 2010.

(4) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá chce byť držiteľom oprávnenia na distribúciu, s výnimkou právnickej osoby alebo fyzickej osoby podľa odseku 8, musí písomne požiadať colný úrad o vydanie oprávnenia na distribúciu najneskôr do 15. októbra 2010. Žiadosť o vydanie oprávnenia na distribúciu musí obsahovať
a) identifikačné údaje žiadateľa a adresu umiestnenia jeho prevádzkarne, ak nie je totožná so sídlom alebo s trvalým pobytom žiadateľa,

b) identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty, ak bolo žiadateľovi pridelené,

c) daňové identifikačné číslo žiadateľa.

(5) Prílohami k žiadosti o vydanie oprávnenia na distribúciu sú
a) výpis z registra trestov žiadateľa, ak je žiadateľom fyzická osoba a výpis z registra trestov zodpovedného zástupcu a fyzických osôb, ktoré sú členmi riadiacich orgánov alebo kontrolných orgánov, ak je žiadateľom právnická osoba; výpis z registra trestov nesmie byť starší ako 30 dní,

b) zoznam dodávateľov a odberateľov spotrebiteľského balenia s uvedením ich identifikačných údajov, okrem odberateľov, ktorými sú koneční spotrebitelia.

(6) Žiadateľ, ktorý chce byť držiteľom oprávnenia na distribúciu, musí spĺňať tieto podmienky:
a) má živnostenské oprávnenie 42a) a v rámci podnikania nakupuje a predáva spotrebiteľské balenie,

b) skladovacia plocha všetkých jeho skladovacích priestorov presahuje 200 m2,

c) má ročný obrat z predaja spotrebiteľského balenia minimálne 100 000 eur,

d) minimálny počet jeho zamestnancov v stálom pracovnom pomere je viac ako 10 zamestnancov,

e) vedie účtovníctvo podľa osobitného predpisu, 18)

f) nemá nedoplatky voči colnému úradu a daňovému úradu,

g) nemá nedoplatky na povinných odvodoch podľa osobitného predpisu, 17)

h) nebol právoplatne odsúdený za úmyselne spáchaný trestný čin hospodársky, trestný čin proti majetku, alebo iný trestný čin, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom podnikania; to sa vzťahuje aj na zodpovedného zástupcu a fyzické osoby, ktoré sú členmi riadiacich orgánov alebo kontrolných orgánov žiadateľa,

i) nie je v likvidácii, ani na neho nie je právoplatne vyhlásený konkurz, povolené vyrovnanie, potvrdené nútené vyrovnanie alebo povolená reštrukturalizácia.

(7) Colný úrad pridelí číslo oprávnenia na distribúciu a vydá oprávnenie na distribúciu do 30 dní odo dňa podania žiadosti o vydanie oprávnenia na distribúciu, ak k žiadosti o vydanie oprávnenia na distribúciu žiadateľ priložil prílohy podľa odseku 5 a splnil podmienky podľa odseku 6. Ak žiadateľ k žiadosti o vydanie oprávnenia na distribúciu nepredložil všetky prílohy podľa odseku 5 alebo nesplnil všetky podmienky podľa odseku 6, colný úrad vyzve žiadateľa, aby nedostatky v lehote do 15 dní odstránil a vydá žiadateľovi oprávnenie na distribúciu do 15 dní odo dňa odstránenia nedostatkov. Ak žiadateľ o vydanie oprávnenia na distribúciu v určenej lehote neodstráni nedostatky, colný úrad žiadosť o vydanie oprávnenia na distribúciu zamietne a konanie zastaví.

(8) Colný úrad vydá právnickej osobe alebo fyzickej osobe registrovanej podľa § 23 alebo § 27 alebo evidovanej podľa § 10 ods. 13 v znení účinnom do 31. decembra 2010 oprávnenie na distribúciu a pridelí číslo oprávnenia na distribúciu najneskôr do 30. októbra 2010; splnenie podmienok podľa odseku 6 sa nevyžaduje.

(9) Právnická osoba alebo fyzická osoba registrovaná podľa § 23 alebo § 27 alebo evidovaná podľa § 10 ods. 13 v znení účinnom do 31. decembra 2010 je povinná oznámiť elektronicky colnému úradu obchodný názov spotrebiteľského balenia, objem spotrebiteľského balenia, objemovú koncentráciu liehu v spotrebiteľskom balení a čiarový kód EAN za každý druh spotrebiteľského balenia, ktoré vyrába, prijíma z iného členského štátu alebo dováža z tretieho štátu najneskôr do 31. decembra 2010.
Kvaka
16.12.10,09:55
Ako podstatné si dovolím uviesť jednu novú a zásadnú povinnosť pre každého držiteľa povolenia na predaj, čiže pohostinstvá, reštaurácie, bary a obchody a tou je, že každý takýto subjekt je povinný nakupovať SBL len on subjektu ktorému CS SR vydala oprávnenie na distribúciu !!!! Nákup od subjektu, ktorý nie je "distribútorom" je porušením zákona o spotrebnej dani a správca dane uloží pokutu.
Áno, podľa § 44a ods. 8 je držiteľ povolenia povinný SBL nakupovať, alebo inak odoberať na účel ďalšieho predaja v rámci podnikateľskej činnosti, len od právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorej colný úrad vydal oprávnenie na distribúciu.

Ale sankcie? Podľa § 47 ods. 2 písm. s) uloží colný úrad pokutu od 331,93 eura do 3 319,39 eura za správny delikt podľa odseku 1 písm. t) a u).

V zákone (§ 47 ods. 1 písm. u)) však ostalo pôvodné znenie správneho deliktu.
Správneho deliktu sa podľa toho dopustí právnická osoba alebo fyzická osoba - podnikateľ, ak nakúpi SBL od inej osoby ako od držiteľa povolenia na predaj alebo od registrovanej osoby, ak tento zákon neustanovuje inak.
Peeti
19.12.10,13:13
Dobry den,

chcel by som sa spýtať , ktoré je číslo je EAN číslo ? Je to číslo ktoré je na fľaši (u SK výrobcu 585 ... ) elebo je to číslo na ochrannej známke ?
Vie mi niekdo pomôcť?
dana2203
19.12.10,14:13
Dobry den,

chcel by som sa spýtať , ktoré je číslo je EAN číslo ? Je to číslo ktoré je na fľaši (u SK výrobcu 585 ... ) elebo je to číslo na ochrannej známke ?
Vie mi niekdo pomôcť?
Je to číslo na fľaši: " čiarového kódu EAN spotrebiteľského balenia".
Pepoxxx
21.12.10,14:51
Vie mi niekto povedat co sa rozumie Manko resp. Prebytok, ktore sa maju uvadzat v XML Hlaseni?
Je to rozdiel medzi cim?
krusa
21.12.10,21:39
Vie mi niekto povedat co sa rozumie Manko resp. Prebytok, ktore sa maju uvadzat v XML Hlaseni?
Je to rozdiel medzi cim?
Takáto situácia vznikne, ak na doklade uvedieš jeden druh liehoviny ale zo skladu vydajú iný druh. Teda na jednej skladovej karte pri inventúre ti vznikne manko a na tej druhej prebytok.
krusa
21.12.10,21:42
Áno, podľa § 44a ods. 8 je držiteľ povolenia povinný SBL nakupovať, alebo inak odoberať na účel ďalšieho predaja v rámci podnikateľskej činnosti, len od právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorej colný úrad vydal oprávnenie na distribúciu.

Ale sankcie? Podľa § 47 ods. 2 písm. s) uloží colný úrad pokutu od 331,93 eura do 3 319,39 eura za správny delikt podľa odseku 1 písm. t) a u).

V zákone (§ 47 ods. 1 písm. u)) však ostalo pôvodné znenie správneho deliktu.
Správneho deliktu sa podľa toho dopustí právnická osoba alebo fyzická osoba - podnikateľ, ak nakúpi SBL od inej osoby ako od držiteľa povolenia na predaj alebo od registrovanej osoby, ak tento zákon neustanovuje inak.
Súhlasím ustanovenie zostalo nezmenené ale práve ten koniec tvojho citátu zákona je podstatný " ak tento zákon neustanovuje inak" a zákon v znení účinnom od 1.1.2011 ustanovuje inak a súčasne si je potrebné uvedomiť, že správca dane ktorým je Colný úrad má možnosť využívať aj sankcie podľa zákona o správe daní a poplatkov a tak isto aj podľa zákona o účtovníctve, ale myslím, že ak budú chcieť si v pohode vystačia so zákonom o spd z liehu.
Kvaka
21.12.10,22:18
Súhlasím ustanovenie zostalo nezmenené ale práve ten koniec tvojho citátu zákona je podstatný " ak tento zákon neustanovuje inak" a zákon v znení účinnom od 1.1.2011 ustanovuje inak a súčasne si je potrebné uvedomiť, že správca dane ktorým je Colný úrad má možnosť využívať aj sankcie podľa zákona o správe daní a poplatkov a tak isto aj podľa zákona o účtovníctve, ale myslím, že ak budú chcieť si v pohode vystačia so zákonom o spd z liehu.
No, ja to čítam trochu inak. Skús to znovu prečítať, aj v iných súvislostiach.
Pepoxxx
22.12.10,07:20
Takáto situácia vznikne, ak na doklade uvedieš jeden druh liehoviny ale zo skladu vydajú iný druh. Teda na jednej skladovej karte pri inventúre ti vznikne manko a na tej druhej prebytok.


Fajn. A do hlasenia ku Stavu zasob sa uvadza fyzicky stav na sklade alebo je to stav na zaklade pohybov v sklade?

Cize az mam na sklade fyzicky 10 SBL ale podla pohybov v sklade mi vychadza napr. 8SBL. Tak do Stavu zasob uvediem udaj 10 SBL
a v dalsom kroku uvediem rozdiel 10 - 8 = 2 SBL, cize sa jedna o prebytok 2 ks.

Je moje chapenie spravne?
bredikova
26.12.10,18:29
Po prečítaní príspevkov som pochopila:

Každý predajca , ktorý má povolenie na predaj spotrebiteľského balenia (krčmy,pohostinstvá, reštaurácie, bary a obchody ...) musí k 31.12.2010 spraviť inventúru alkoholu podľa členenia :

a) obchodného názvu,
b) čiarového kódu EAN spotrebiteľského balenia,
d) objemu spotrebiteľského balenia,
e) objemovej koncentrácie v spotrebiteľskom balení
Od nového roku musí viesť dennú evidenciu spotrebiteľských balení podľa účtovných dokladov a čiarového kódu EAN v členení podľa:

a) počet prijatých spotrebiteľských balení v kusoch, identifikačné údaje dodávateľa spotrebiteľského balenia a jeho čísla oprávnenia na distribúciu,
d) počet vydaných spotrebiteľských balení v kusoch konečnému spotrebiteľovi,
e) stav zásob spotrebiteľských balení v kusoch k poslednému dňu kalendárneho mesiaca,
f) zistené manko alebo prebytok v počte prijatých a vydaných spotrebiteľských balení a dôvod jeho vzniku.
Túto evidenciu musí mať k dispozícii v prevádzkarni.

Každý subjekt je povinný nakupovať SBL len od subjektu ktorému CS SR vydala oprávnenie na distribúciu !!!! Nákup od subjektu, ktorý nie je "distribútorom" je porušením zákona o spotrebnej dani a správca dane uloží pokutu.
Dúfam , že som to zhrnula v kocke všetko , ak som na niečo vynechala tak prosím doplňte.
V akom tvare však pošleme inventúru na colný úrad a na akú adresu, alebo bude na ich stránke nejaké tlačivo na vyplnenie?:):confused:
bredikova
28.12.10,08:08
Halló , je tu niekto , kto vie odpovedať na predchádzajúci príspevok. Ďakujem.
evuša
28.12.10,10:29
Neexistuje žiadne tlačivo na hlásenie colnému úradu. Jednoducho to spíšeš podľa zákona a odovzdáš na colný úrad. Teda k 31.12.2010 urobíš inventúru, spracuješ si tabuľku do ktorej uvedieš obchodný názov, čiarový kód EAN, objem balenia, koncentráciu a stav k 31.12.2010. Potom si budeš viesť evidenciu na prevádzke každý deň v tomto členení, len doplníš príjem výdaj a zostatok. V prípade, že ťa navštívi kontrola z colného úradu a túto evidenciu im nepredložíš, spíšu záznam a máš po ptákoch. Evidencia musí byť reálna nakoľko podľa tejto evidencie ti budú robiť kontrolu, či náhodu nenájdu nejakú flaštičku naviac - čo je prúser, alebo ti chýba, čo je tiež prúser. Takže zasa nejaký nedorobenec od našej vlády.
mailer23
28.12.10,11:11
Ak sa mýlim opravte ma, po prečítaní zákona som dospel k takémuto záveru a chcem len doplniť nasledovné:

1. Evidencia sa vedie každý deň za každý druh liehoviny, aj nulový nakup a nulový predaj.
2. Stav zásob sa uvádza v evidencii len raz(čiže nie každý deň) a to na konci kalendárneho mesiaca.

PS: K tomu čo píše Evuša "prúser". Počet fliaš pri kontrole po zuby ozbrojenými príslušníkmi colnej správy nikdy sedieť nebude! Kedže prijímaš a vydávaš SBL a evidenciu nie si povinná robiť po každom tomto úkone. Evidenciu spravíš spravidla na konci dňa spolu s uzávierkou, keď už sú ti známe informácie k tomu potrebné. Evidencia nebude podľa zákona obsahovať denný stav zásob, k dennému stavu sa čiastočne bude dať priblížiť spočítaním prijmu a výdaju a stavu zásob k poslednému dňu kalendárneho mesiaca posledného, ale stále chýba údaj o úkonoch, ktoré sa stali v deň kontroly. Takže skutočnosť, že je niečo + alebo - v danom momente kontroly je pravda relatívna. Ak sa bude kontrola vykonávať týmto štýlom, že podpíšeš aktuálny stav zásob a o po uplynutí určitého obdobia ťa vyzvu na predloženie evidencie a účtovných dokladov, malo by to sedieť. Nie však na mieste a hneď! Tákato záťaž so znamienkami +a-, je neúmerná nie len pre colnú správu ale aj pre podnikateľa.
ajkariky
29.12.10,14:49
Kvaka
29.12.10,15:13
http://spravy.pravda.sk/krcmari-uz-nenakupia-borovicku-a-vodku-hocikde-flp-/sk_ekonomika.asp?c=A091028_125114_sk_ekonomika_p01

Prečítať, malý krčmári, barmani a podobne...
Najviac sa mi v tom rozhovore páči táto veta: Colné úrady však chceli dosiahnuť sprísnenie pravidiel pohybu alkoholu, aby mohli lepšie odhaľovať čierny alkohol. :D:D:D
To už je čo za výmysel? Skôr výrobcovia liehu si takéto pravidlá presadili, či nie? Už aspoň rok o tom informovali aj médiá, najmä po ostatnej novele zákona a zrazu je to inak?
tetrisss
29.12.10,16:39
Neviem, ale mne sa toto vsetko tak javi, akoze aby ti ludia, ktori o tomto nemaju ani sajnu, ziskali dojem, ze sa tu prijimaju nejake opatrenia, ale to je vsetko o nicom, kto bude chciet oklamat, oklame, akurat pomaly si budu musiet male prevadzky na pol uvazok vziat kancelarsku silu. Len taky priklad: hygienicke predpisy pre vyrobu jedal, to je tolko papierovania a prihlaste sa, kto to skutocne tak aj robi, jednoducho sa vypisuju litanie a to je vsetko. Co to malo za vyznam? Len aby na oko bolo vsetko v poriadku a to je ten isty pripad.
beatad
29.12.10,18:28
Ahojte, robím účtovníctvo firmám :
1.FO ktorá má krčmu
2.FO potraviny
3.PO potraviny
4.PO ktorá predáva alkohol druhej PO.
1.-3. musia do 25.1.2011 nahlásiť stav alkoholu k 31.12.2010
4. - sa musí prihlásiť ako distribútor, a mesačne elektronicky posielať výkazy?

ĎAkujem za pomoc
Kvaka
29.12.10,19:22
Ahojte, robím účtovníctvo firmám :
1.FO ktorá má krčmu
2.FO potraviny
3.PO potraviny
4.PO ktorá predáva alkohol druhej PO.
1.-3. musia do 25.1.2011 nahlásiť stav alkoholu k 31.12.2010
4. - sa musí prihlásiť ako distribútor, a mesačne elektronicky posielať výkazy?

ĎAkujem za pomoc
1. Ak PO, ktorá predáva alkohol druhej PO, má iba povolenie na predaj SBL, mala podľa prechodných ustanovení písomne požiadať colný úrad o vydanie oprávnenia na distribúciu najneskôr do 15. októbra 2010.
Ak tak neurobila, musí požiadať o vydanie tohto oprávnenia na distribúciu podľa § 44a, účinného od 1.1.2011. Kým nezíska oprávnenie na distribúciu, nemôže ďalej predávať SBL inej PO. Musí nahlásiť do 25.1.2011 stav zásob alkoholu rovnako, ako krčmári a potraviny.
2. PO, ktorá je výrobca, dovozca alebo oprávnený príjemca, je povinná oznámiť elektronicky colnému úradu obchodný názov spotrebiteľského balenia, objem spotrebiteľského balenia, objemovú koncentráciu liehu v spotrebiteľskom balení a čiarový kód EAN za každý druh spotrebiteľského balenia, ktoré vyrába, prijíma z iného členského štátu alebo dováža z tretieho štátu najneskôr do 31. decembra 2010.
3. Ak by PO, ktorej robíš účtovníctvo, bola prevádzkovateľ daňového skladu alebo dovozca alebo oprávnený príjemca spotrebiteľského balenia liehu, mala by mať už oprávnenie na distribúciu od colného úradu. Ten ho mal vydať takejto PO do 30.10.2010.
4. Distribútor liehu bude mať povinnosť oznamovať colnému úradu údaje podľa § 44a ods. 15 elektronicky mesačne, vždy do 25. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa údaje oznamujú, a to na tlačive, ktorého vzor zverejní colné riaditeľstvo.
beatad
30.12.10,08:03
Ďakujem idem to s nimi prekonzultovať.
beatad
30.12.10,08:23
Mení sa niečo aj u podnikateľa napr.cukrára ktorý používa arómy s %liehu?
mailer23
30.12.10,08:28
PO alebo FO, ktorá má iba povolenie na predaj SBL môže predávať SBL komukoľvek,aj ďalšej PO,nikto im to nezakazuje. Iba PO a FO, ktorá chce SBL nakúpiť na ďalší predaj si musí dať pozor a nakúpiť iba o toho kto má opravnenie na distribúciu.
Kvaka
30.12.10,10:44
Mení sa niečo aj u podnikateľa napr.cukrára ktorý používa arómy s %liehu?
Ak je cukrár zaradený do evidencie podnikov, ktoré používajú, prijímajú alebo vydávajú arómy oslobodené od dane (§ 11a ods. 1), a v rámci podnikania v daňovom voľnom obehu nakupuje a predáva len lieh v spotrebiteľskom balení oslobodený od dane podľa § 7, tak ustanovenia § 44a sa na neho nevzťahujú.
Kvaka
30.12.10,10:49
PO alebo FO, ktorá má iba povolenie na predaj SBL môže predávať SBL komukoľvek,aj ďalšej PO,nikto im to nezakazuje. Iba PO a FO, ktorá chce SBL nakúpiť na ďalší predaj si musí dať pozor a nakúpiť iba o toho kto má opravnenie na distribúciu.
Z povinnej evidencie, ktorú držiteľ povolenia na predaj SBL musí viesť, však nepriamo vyplýva, že môže predávať len konečnému spotrebiteľovi. Takže ak príde krčmár a kúpi si nejaké SBL, tak môže kúpiť len ako konečný spotrebiteľ. Ten krčmár to už nemôže predávať ďalej, lebo nemá doklad, že nakúpil od distribútora.
mailer23
30.12.10,13:30
Z povinnej evidencie, ktorú držiteľ povolenia na predaj SBL musí viesť, však nepriamo vyplýva, že môže predávať len konečnému spotrebiteľovi. Takže ak príde krčmár a kúpi si nejaké SBL, tak môže kúpiť len ako konečný spotrebiteľ. Ten krčmár to už nemôže predávať ďalej, lebo nemá doklad, že nakúpil od distribútora.

Áno, vždy to bude konečný spotrebiteľ, bolo by chybou nákupcu, ak by to tak nebolo, domnievam sa ale, že predajca(povolenie na predaj) v tomto nie je obmedzený. Konečným spotrebiteľom teda bude aj PO,aj živnostník, aj dôchodca, aj FA so 14 dňovou splatnosťou bude len pre konečného spotrebiteľa.
beatad
31.12.10,08:26
Ďakujem za pomoc, ešte sa chcem spýtať, či to platí iba pre liehoviny? Víno a pivo nemusí nakupovať od distribútora, a nemusím nahlasovať stak k 31.12.2010 na colnicu? Ďakujem
beatad
31.12.10,08:58
Na stránke colnej správy som si preverovala EAN kódy.Zadala som tri kódy z fliaš čo mám doma a ani jedno číslo nesedelo:
napr.Ballantines 5010106113127
Malibu 8410024700015
Hruška Schnaps 5995267018521
Ktoré sú tie správne kódy?
Chcela som si pozisťovať EAN kódy aby som vedela krčmárom poradiť ktoré je správne číslo, lebo účtovníčka má vedieť všetko:)
Pomôžete mi? Ďakujem
mailer23
31.12.10,10:15
Povedz krčmárom, že zákon je protiústavný, diskriminačný, obmedzuje hospodársku súťaž, obmedzuje volný pohyb tovarov v eurozóne. Nakoľko ho nezastaví náš kvalitný ústavný súd a kvalitná generálna prokuratúra veríme, že to spraví európska komisia aj s pokutou a tú by sme mali dať socialnodemokratickým tvorcom zákona potom zosobniť. Kdesi na webe som čítal komentár vyššie štátneho úradníka z colnej správy kde vysvetloval, že kedže sa im tažko veci kontrolujú, bude lepšie množstvo obchodníkov zrušiť v mene zákona, zakázať im činnosť a keď ich bude menej lepšie sa vykoná diktatúra. Podobnú filozofiu mal aj jeden pán západne od nás v rokoch 1938 - 1945.

EAN daj ten čo je na fľaši, to čo je na stranke si nevšímaj, nebudeš predsa kopírovať chyby *****, majú postupovať podľa zákona, lebo aj sankcie ich čakajú podľa zákona.
Maaaria
01.01.11,09:32
Poraďáci,
účtujem reštauráciu, takže sa nás to týka a zisťujem čo je naozaj správne.
v novele zákona som našla informaciu že treba urobiť inventarizaciu zásob tovaru liehu k 31.12.2010. to je mi jasne.

Ale kde ste našli (ja som prešla všetky nove info na colnej správe) ale toto som teda nenašla, že má reštauráciu robiť na dennej báze pohyb alkoholu. Asi som slepá, alebo neviem čitať medzi riadkami.
ďakujem
ajkariky
01.01.11,18:51
Poraďáci,
účtujem reštauráciu, takže sa nás to týka a zisťujem čo je naozaj správne.
v novele zákona som našla informaciu že treba urobiť inventarizaciu zásob tovaru liehu k 31.12.2010. to je mi jasne.

Ale kde ste našli (ja som prešla všetky nove info na colnej správe) ale toto som teda nenašla, že má reštauráciu robiť na dennej báze pohyb alkoholu. Asi som slepá, alebo neviem čitať medzi riadkami.
ďakujem

15) Osoba oprávnená na distribúciu je povinná za každú prevádzkareň viesť dennú evidenciu spotrebiteľských balení podľa účtovného dokladu a čiarového kódu EAN, ktorá obsahuje
a) počet prijatých spotrebiteľských balení v kusoch, identifikačné údaje dodávateľa spotrebiteľského balenia a jeho čísla oprávnenia na distribúciu,
Kvaka
01.01.11,21:52
15) Osoba oprávnená na distribúciu je povinná za každú prevádzkareň viesť dennú evidenciu spotrebiteľských balení podľa účtovného dokladu a čiarového kódu EAN, ktorá obsahuje
a) počet prijatých spotrebiteľských balení v kusoch, identifikačné údaje dodávateľa spotrebiteľského balenia a jeho čísla oprávnenia na distribúciu,
Reštaurácia nie je distribútor liehu, ale má mať povolenie na predaj SBL, predáva konečnému spotrebiteľovi, aspoň predpokladám, že neobchoduje s fľaškami alkoholu.
V novom § 44a ods. 7 písm. b) je uvedené, že držiteľ povolenia na predaj SBL je povinný viesť dennú evidenciu spotrebiteľských balení podľa účtovných dokladov a čiarového kódu EAN v členení podľa odseku 15 písm. a), d), e) a f); túto evidenciu je povinný držiteľ povolenia mať k dispozícii v prevádzkarni.
Evidencia podľa § 44a ods. 15 písm. a), d), e) a f) zahŕňa:
a) počet prijatých spotrebiteľských balení v kusoch, identifikačné údaje dodávateľa spotrebiteľského balenia a jeho čísla oprávnenia na distribúciu,
d) počet vydaných spotrebiteľských balení v kusoch konečnému spotrebiteľovi,
e) stav zásob spotrebiteľských balení v kusoch k poslednému dňu kalendárneho mesiaca,
f) zistené manko alebo prebytok v počte prijatých a vydaných spotrebiteľských balení a dôvod jeho vzniku.
Evidenciu načatých fliaš môže viesť buď ako celé SBL v stave zásob alebo ako vydané SBL, avšak zvolený spôsob musí dodržiavať, inak bude chaos.
ajkariky
02.01.11,10:53
veď preto som jej pricapila len časť zo zákona odst. 15, kde sa uvádza že osoba oprávnená na " distribúciu ".je povinná viesť dennú evidenciu, možno som to mala skôr napísať , ako takto, sory...
Luboslava 101
08.01.11,13:23
dobrý den.
takže ak so dobre pochopila budem postupovat takto
napr. Vodka nicolaus- EAN kod ......., objem 0,7 L, 38%.koľko kusov? či každa flaša ma iný EAN kód? to bude podané do 25.1 a potom už každodenné pohyby a na konci mesiaca zase doplnené do tabulky. Je to správne?
žiadne dalšie prepočty ich už nezaujmajú, tak ako to bolo doteraz?
Dakujem
zuzankae
10.01.11,19:18
prečítala som si takmer všetky príspevky k tejto téme, no aj tak som z toho magor. Takže ak napr. dnes nepredám ani jednu fľašu alkoholu nemusím za dnešný deň robiť nič? zajtra predám jednu fľašu vodky tak urobím len zápis s vodkou? a príjem alkoholu mám tak raz za týždeň, nestačí urobiť vtedy aj príjem aj aktuálny stav? čim ďalej tým viac som z toho vedľa viac a viac
mailer23
10.01.11,21:07
prečítala som si takmer všetky príspevky k tejto téme, no aj tak som z toho magor. Takže ak napr. dnes nepredám ani jednu fľašu alkoholu nemusím za dnešný deň robiť nič? zajtra predám jednu fľašu vodky tak urobím len zápis s vodkou? a príjem alkoholu mám tak raz za týždeň, nestačí urobiť vtedy aj príjem aj aktuálny stav? čim ďalej tým viac som z toho vedľa viac a viac

Si povinná viesť dennú evidenciu spotrebiteľských balení podľa účtovných dokladov a čiarového kódu EAN v členení podľa odseku 15 písm. a), d), e) a f); túto evidenciu je povinný držiteľ povolenia mať k dispozícii v prevádzkarni.

Si povinná evidovať počet prijatých a výdaných SBL a stav zásob na konci kalendárneho mesiaca. Takže ak si dnes 10.1. nekúpila nič, v dennej evidencii musiš napísať nulu 0. Ak si nepredala nič,tak niež 0 a ak ti nevzniklo žiadne manko tak by si mala aj túto vec vyjadriť 0. Ak kúpiš musíš evidovať číslo dokladu a počet kusov. Otázka na ktorú nepoznám odpoveď je či si povinna dennú evidenciu evidovať každý deň?!Je jasné že ju máš viesť, ale nie je jasné kedy.
evuša
10.01.11,22:35
Môj názor je, že celé to papierovanie je nanič. Vraj chcú zabrániť predaj nelegálneho alkoholu.Fakt je ten, že každý krčmár si do evidencie môže napísať to, čo chce. Aj veľkosklady, ktoré majú licenciu na predaj, predávajú aj osobám, ktoré sú ako konečný spotrebiteľ. Uvediem príklad. Ja ako krčmár pôjdem do veľkoskladu, kúpim po 4 fľaše istého alkoholu ako na ďalší predaj a po 20 fliaš ako konečný spotrebiteľ t.j. veľkosklad nesmie na tieto fľaše uviesť číslo povolenia na predaj. Do evidencie si prijmem presne podľa bločku po 4 fľaše, ale výdaj bude napr. týždeň nič, po týždni 1 liter, ďalší týždeň nič, potom zasa 1 liter a medzi tým si reálne popredám tie fľaše, ktoré som kúpil ako konečný spotrebiteľ. To by mi colník musel reálne sedieť na prevádzke a počítať poldecáky, aby zistil, koľko predám. Niečo tým našim múdrym politikom uniklo. So Slovákom nevydrbú. Kto chce predávať načierno, tak jednoducho načierno aj predávať bude. Ak by tam hore mal niekto v hlave niečo iné ako piliny, tak by jednoducho sprísnil kontroly u výrobcov, aby sa u nich nevyrábal alkohol načierno a nie u drobných predajcov. Tam je predsa najviac únikov na spotrebnej dani. A ak by ten hore, kto túto hlúposť vymyslel doteraz nespal, zistil by, že krčmári už dávno nepredávajú doma vyrobený alkohol, nakoľko by prišli o zákazníkov a mohli by prevádzku zavrieť. Tak nám vyvstala otázočka "Na čo to vlastne všetko je"? No na to, aby si členovia nášho neschopného parlamentu zaslúžili tie nekresťanské peniaze, ktoré berú za svoju hlúposť.
mailer23
11.01.11,10:07
Pozor to nie je hlúposť!!! Zákon vraj písali tí, čo dlhuju na spotrebných daniach mld. Sk. Úlohou zákona vo svojej podstate nikdy nebol boj s čiernym trhom! Úlohou zákona bolo skoncetrovanie toku peňazí z predaja liehovín smerom k jednej finančnej skupine. Princípom bolo zrušenie podnikania v mene zákona a snaha o vytvorenie čo najvaščieho "obchodníka s liehom" Stalo sa to protiústavným spôsobom, postupom, ktorý pripomína know-how východného bloku. V dnešnej dobe, keď sme členmi EÚ, keď hovoríme, že tu máme slobodu, demokraciu a žijeme v modernom svete, tak v tejto dobe dokázal niekto v parlamente navrhnúť svoju boľševickú stratégiu, parlament mu ju schválil a vyšlo to v zbierke! Plán bol dokonalý, ale nevyšli voľby a colná správa už svoju úlohu nezohrá. Generálna prokuratúra nezasahuje, nechce, nemôže...ale aj to sa snáď zmeni už v krátkej dobe. Ústavný súd :) . Takže dnes tu máme iba torzo bývaleho socialnodemokratického podnikateľského zámeru,ktorý nevyšiel a ktorý už iba zaťažuje predajcov konečnému spotrebiteľovi, v mene zákona zrušil a ruší možnosť podnikať stovkám občanov SR. Ešte šťastie, že sme v EU a zachraňujú nás druhý, lebo my sme to ani v minulosti nikdy nedokázali. Zákon našťastie obmedzil aj volný pohyb tovaru v rámci EÚ. Pre tých, ktorý si nevedia predstaviť zarábať na živobytie inak ako kradnutím, v minulosti divokou privatizáciou, a svôj blahobyt si naďalej chú zabezpečovať výkonom komunizmu na slovenský spôsob pripájam jedno poslanie: Poslaním generálneho riaditeľstva (Európskej komisie) pre hospodársku súťaž pod vedením Joaquín Almunia (http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/almunia/index_en.htm), komisára zodpovedného za politiku hospodárskej súťaže, je presadzovať pravidlá hospodárskej súťaže zakotvené v zmluvách Spoločenstva s cieľom brániť porušovaniu hospodárskej súťaže na trhu EÚ a zabezpečiť čo najefektívnejšie fungovanie trhov, a tak pôsobiť v prospech spotrebiteľov a konkurencieschopnosti európskeho hospodárstva.

O slobodu a demokraciu budeme musieť bojovať každý jeden deň a navždy, inak o ňu okamžite prídeme.
Istiach
11.01.11,15:34
Dobry den,

Kupil som take tlacivo, ktore sa vola:

Oznamenie o mnozstve prijateho a vydaneho liehu a stave zasob liehu v spotrebitelskom baleni.


Neviete ci ho mozem pouzit na odoslanie stavu zasob po inventarizacii?

S pozdravom
vinona
11.01.11,19:32
treba ísť na colnicu a vyžiadať si tlačivá :
-Inventárny stav zásob liehu v SBL k.31.12.2010 -vypísať a odovzdať do 25.01.2011
-denná evidencia SBL podľa účtovných dokladov - túto evidenciu si treba denne viesť ,ak je fľaša otvorená,tak sa berie ako za celú
Petulka44
12.01.11,09:35
Dobry den,

ak tomu spravne rozumiem to tlacivo treba RUCNE?!? vypisat..?
vo firme mame cca 450 typov alkoholu..takze dost sci-fi predstava
Neda sa to nejako stiahnut? vsade citam, ze tlacivo sa bude dat stiahnut na stranke colnasprava.sk, ale tam to nikde nevidim..
Excise Duty
13.01.11,10:00
Pozor to nie je hlúposť!!! Zákon vraj písali tí, čo dlhuju na spotrebných daniach mld. Sk. Úlohou zákona vo svojej podstate nikdy nebol boj s čiernym trhom! Úlohou zákona bolo skoncetrovanie toku peňazí z predaja liehovín smerom k jednej finančnej skupine. Princípom bolo zrušenie podnikania v mene zákona a snaha o vytvorenie čo najvaščieho "obchodníka s liehom" Stalo sa to protiústavným spôsobom, postupom, ktorý pripomína know-how východného bloku. V dnešnej dobe, keď sme členmi EÚ, keď hovoríme, že tu máme slobodu, demokraciu a žijeme v modernom svete, tak v tejto dobe dokázal niekto v parlamente navrhnúť svoju boľševickú stratégiu, parlament mu ju schválil a vyšlo to v zbierke! Plán bol dokonalý, ale nevyšli voľby a colná správa už svoju úlohu nezohrá. Generálna prokuratúra nezasahuje, nechce, nemôže...ale aj to sa snáď zmeni už v krátkej dobe. Ústavný súd :) . Takže dnes tu máme iba torzo bývaleho socialnodemokratického podnikateľského zámeru,ktorý nevyšiel a ktorý už iba zaťažuje predajcov konečnému spotrebiteľovi, v mene zákona zrušil a ruší možnosť podnikať stovkám občanov SR. Ešte šťastie, že sme v EU a zachraňujú nás druhý, lebo my sme to ani v minulosti nikdy nedokázali. Zákon našťastie obmedzil aj volný pohyb tovaru v rámci EÚ. Pre tých, ktorý si nevedia predstaviť zarábať na živobytie inak ako kradnutím, v minulosti divokou privatizáciou, a svôj blahobyt si naďalej chú zabezpečovať výkonom komunizmu na slovenský spôsob pripájam jedno poslanie: Poslaním generálneho riaditeľstva (Európskej komisie) pre hospodársku súťaž pod vedením Joaquín Almunia (http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/almunia/index_en.htm), komisára zodpovedného za politiku hospodárskej súťaže, je presadzovať pravidlá hospodárskej súťaže zakotvené v zmluvách Spoločenstva s cieľom brániť porušovaniu hospodárskej súťaže na trhu EÚ a zabezpečiť čo najefektívnejšie fungovanie trhov, a tak pôsobiť v prospech spotrebiteľov a konkurencieschopnosti európskeho hospodárstva.

O slobodu a demokraciu budeme musieť bojovať každý jeden deň a navždy, inak o ňu okamžite prídeme.
Žiaľ, mýliš sa, vietor fúka s pravej strany...
slimak
14.01.11,14:27
Ako je to pri predaji obchodu s alkoholom? Kupujuci dosial nieje registrovany predajca a zivnost ma len od 1.1.2011. A predavajuci nie je distributor.

Ako to maju vyriesit?
Mima1714
14.01.11,15:51
uff...ako to tu čítam tak aj ja som z toho uplne mimo...zase niečo naši zákonodarci pripravili a nevedia sami čo.....formuláre sa nedajú nikde stiahnuť aj keď avizovali,že budú...a nikde nič...
nerozumiem jednej veci...ako má rátať tie otvorené fľaše...keď mám na dne vo fľaši ako ju môžem rátať za celu....ako to mám preratúvať na ks...potom nemajú colníci možnosť zistiť skutočný stav....nie ...
ďalej keď si budem robiť denne inventarizáciu...tak nestačí podla účtovného dokladu zapísať koľko som predala z konkretnej fľaše?a ak bol príjem tak ho zapísať a ked nie tak proste nezapísať...ved je logické ze ak nemám zapísaný výdaj tak som z tej konkretnej flaše nič nevidala..a ked nebol príjem tak som nič neprijala....ide mi o zjednodušenie práce...takto to bude trvať 10 minút ale pri vypisovaní všetkého alkoholu čo mám v kaviarni je to minimálne pol hodina...a zamestnancov treba platiť...dakujem krásne za odpoveď
Excise Duty
14.01.11,17:30
Ako je to pri predaji obchodu s alkoholom? Kupujuci dosial nieje registrovany predajca a zivnost ma len od 1.1.2011. A predavajuci nie je distributor.

Ako to maju vyriesit?
Nech si prečítaju § 44a ods. 19 písm. d), ods. 20 písm. a) bod 4 a ods. 21.
mailer23
16.01.11,10:11
uff...ako to tu čítam tak aj ja som z toho uplne mimo...zase niečo naši zákonodarci pripravili a nevedia sami čo.....formuláre sa nedajú nikde stiahnuť aj keď avizovali,že budú...a nikde nič...
nerozumiem jednej veci...ako má rátať tie otvorené fľaše...keď mám na dne vo fľaši ako ju môžem rátať za celu....ako to mám preratúvať na ks...potom nemajú colníci možnosť zistiť skutočný stav....nie ...
ďalej keď si budem robiť denne inventarizáciu...tak nestačí podla účtovného dokladu zapísať koľko som predala z konkretnej fľaše?a ak bol príjem tak ho zapísať a ked nie tak proste nezapísať...ved je logické ze ak nemám zapísaný výdaj tak som z tej konkretnej flaše nič nevidala..a ked nebol príjem tak som nič neprijala....ide mi o zjednodušenie práce...takto to bude trvať 10 minút ale pri vypisovaní všetkého alkoholu čo mám v kaviarni je to minimálne pol hodina...a zamestnancov treba platiť...dakujem krásne za odpoveď

Nespájaj logiku s týmto zákonom. Načatú fľašu spravidla rátaš za celú, lebo zákon hovorí o spotrebiteľskom balení liehu, nie o poldecákoch. Keď je fľaša definitívne prázdna a hádžeš ju do koša, vtedy ju dáš do výdaju. Je pochopitelné, prečo niektorý nevedia kedy je prázdna. Tak či onak aj výdaj ide podľa účtovných dokladov, takže ak ti z denných správ PLU vyjde, že v tento deň je prázdna napíšeš ju ako výdaj. Máš viesť dennú evidenciu, ak nič nevydáš a nič nepríjimeš a neurobíš o tom zápis vedieš dennú evidenciu podľa číselného kódu EAN? Zatial, ale nemáme legislatívu na správny delikt v tejto veci. Ak si chceš robiť dennú inventarizáciu je to tvoja vec, s týmto zákonom to však nespájaj!!! Stav zásob sú zásoby vyplývajúce s tvojho skladového hospodárstva. Sú to zásoby účtovne vyplývajúce s príjmov a výdajov a musia ti sedieť. Colná správa nie je kriminalistický ústav, aby u teba v kaviarni viedla vyšetrovanie a miestne zisťovanie, kde všade sú tvoje skladové zásoby zložené v sekunde, keď vykonávaju kontrolu. Takúto úloho ani priamo zo zákona nemá a ani ty nemáš povinnosť sa v danej sekunde zodpovedať, čo si od včerajšieho dňa kúpila a kde to je či to už máš vyložene,alebo to ešte vozí manžel niekde v aute,či to vyložil doma alebo u svokry, či už prišiel tvoj dodávateľ skôr alebo neskôr ako faktúra, čo si od včerajšieho dňa predala na pokladni, na faktúre, a podobne. A ako zlatý kliniec týmto veciam je už fungujúce vydávanie dodacích listov s EAN kódmi k pokladničnému dokladu takmer všetkými non-stop otvorenými hypermarketmi v SR v pochopiteľnej snahe predávať ďalším prevádzkovateľom živnosti SBL na ďalši predaj. Za prijatie takéhoto zákona a nelogického zaťaženie podnikateľského prostredia a takého množstva ľudí, ktorých sa to týka by som dal sadzbu ako za vraždu.
slimak
17.01.11,09:18
Nech si prečítaju § 44a ods. 19 písm. d), ods. 20 písm. a) bod 4 a ods. 21.

Vdaka, snad to pomoze. Vybavuju ten uz cez tyzden, vymyslaju uz hluposti - zdruzenie a podobne. Colnici im, vlastne nik dosial neporadil.
Excise Duty
17.01.11,09:26
Vdaka, snad to pomoze. Vybavuju ten uz cez tyzden, vymyslaju uz hluposti - zdruzenie a podobne. Colnici im, vlastne nik dosial neporadil.
A čo im má kto radiť? Sú to štátni zamestnanci, snáď vedia čítať zákony.
slimak
17.01.11,10:29
Colnici ju zavadzali, vraj to nemoze predat - predajcovi. Iba konecnemu spotrebitelovi. Ale ja som pri tom nebol.
Excise Duty
17.01.11,11:56
Colnici ju zavadzali, vraj to nemoze predat - predajcovi. Iba konecnemu spotrebitelovi. Ale ja som pri tom nebol.
No colníci sa správajú dosť alibisticky ale je tiež pravdou, že § 44a, ktorý je už deviatou ale rovnako nepodarenou verziou doterajšieho § 44, vôbec neuvádza v príslušných ustanoveniach vetu "ak tento zákon neustanovuje inak". To by si láskavo mali uvedomiť páni zo St. Nikolausu, lebo sú to oni, ktorí už roky prznia zákon o spotrebnej dani z liehu svojimi pseudovylepšovaniami zákona, však ani len na sankcie za porušovanie ustanovenia § 44a vôbec nepamätali.
Bolo by v tomto konkrétnom prípade vhodné napísať na odbor nepriamych daní ministerstva financií, aby v zmysle § 103 vydalo opatrenia na zamedzenie nezrovnalostí vzniknutých z uplatňovania ustanovení daňového predpisu alebo na zamedzenie nezrovnalostí vzniknutých z uplatňovania daňových predpisov alebo metodické usmernenie na zabezpečenie jednotnej aplikácie tohto zákona a osobitných zákonov.
Ján Maranka
19.01.11,15:57
Prečo ako denná evidencia nestačí ,výpis z registračnej pokladne
kde sa presne eviduje koľko alkoholu sa predalo aj množstvo aj druh a je to možné robiť denne bez akejkolvek starosti s prepisovaním,toho čo vyráta stroj kúpený za drahé peniaze.
Michal1
21.01.11,22:44
Je o 5 minút dvanásť, prosím niekoho múdreho z tohto zákona aby zhrnul všetky múdrosti a povinnosti tohto zákona, teda skôr povinnosti, pre nás právnický nepodkutých obyčajných majiteľov malých potravin a malých krčiem, čo nám z toho vyplýva, jednoduchým zrozumiteľným jazykom - nie právnickým (to znamená zoberieš taký a taký formular, stade a stade, vypišeš ho a pošlel ho tam a tam/. Myslim, že to by chcelo trochu jednoduchosti. Nie sme pravnici teda aspoň ja nie, ale mám potraviny a chcel bysom konkretne vedieť čo a ako mám robiť. nenašiel som žiadné formuláre a to mám cestovať teraz na colný úrad vzdielený niekoľko desiatok kilometrov? Ďakujem múdrym hlavam za odpoveď. Ja som ozaj z toho vedľa. Alebo mi dajte link kde to polopatistický vysvetlia.
Kvaka
21.01.11,23:21
Je o 5 minút dvanásť, prosím niekoho múdreho z tohto zákona aby zhrnul všetky múdrosti a povinnosti tohto zákona, teda skôr povinnosti, pre nás právnický nepodkutých obyčajných majiteľov malých potravin a malých krčiem, čo nám z toho vyplýva, jednoduchým zrozumiteľným jazykom - nie právnickým (to znamená zoberieš taký a taký formular, stade a stade, vypišeš ho a pošlel ho tam a tam/. Myslim, že to by chcelo trochu jednoduchosti. Nie sme pravnici teda aspoň ja nie, ale mám potraviny a chcel bysom konkretne vedieť čo a ako mám robiť. nenašiel som žiadné formuláre a to mám cestovať teraz na colný úrad vzdielený niekoľko desiatok kilometrov? Ďakujem múdrym hlavam za odpoveď. Ja som ozaj z toho vedľa. Alebo mi dajte link kde to polopatistický vysvetlia.
Pozri si túto tabuľku, Zatiaľ. http://www.porada.sk/1627463-post39.html
V druhom hárku máš inventarizáciu k 31.12.2010, ak máš povolenie na predaj, asi máš, keď predávaš fľaše alkoholu, tak musíš poslať na colný úrad túto inventarizáciu do 25.januára. Od 1.1.2011 môžeš nakupovať fľaše už len od toho, kto má oprávnenie na distribúciu, čo nie je to isté, ako doterajšie povolenie na predaj. Ostatné neskôr.
snug
21.01.11,23:23
Neviete mi náhodou povedať na akú emailovú adresu to treba odoslať? Nestačilo by to hlásenie poslať iba poštou?
lenkak
23.01.11,22:20
Pozri si túto tabuľku, Zatiaľ. http://www.porada.sk/1627463-post39.html
V druhom hárku máš inventarizáciu k 31.12.2010, ak máš povolenie na predaj, asi máš, keď predávaš fľaše alkoholu, tak musíš poslať na colný úrad túto inventarizáciu do 25.januára. Od 1.1.2011 môžeš nakupovať fľaše už len od toho, kto má oprávnenie na distribúciu, čo nie je to isté, ako doterajšie povolenie na predaj. Ostatné neskôr.

ak máme inventarizáciu nulovú, teda všetko čo sa nakúpilo, sa aj predá, potom treba poslať prázdnu nulovú inventarizáciu do 25.01.2011, alebo?
Ďakujem
Kvaka
23.01.11,22:57
ak máme inventarizáciu nulovú, teda všetko čo sa nakúpilo, sa aj predá, potom treba poslať prázdnu nulovú inventarizáciu do 25.01.2011, alebo?
Ďakujem
Lenka, to, čo máte poslať do 25.1. je inventarizácia stavu k 31.12.2010, aby sa vedelo, s akým stavom fliaš ste začali k 1.1.2011, lebo od toho termínu už držiteľ povolenia môže nakupovať len od držiteľa oprávnenia na distribúciu, stavy a doklady o nákupe musia sedieť. Píšeš, že všetko, čo sa nakúpilo sa aj predá, ale v tomto prípade, ak máte inventarizáciu k 31.12. nulovú, by to nakúpené do konca roku malo byť aj predané do konca roku.:)
lenkak
23.01.11,23:38
áno všetko čo sa nakúpilo aj sa predalo. Ja všetkému rozumiem, jedine to, že mám inventúru nulovú, teda žiaden tovar, žiaden alkohol na sklade, či aj to treba nahlásiť na CU, teda, že nemám žiadnu fľašu na sklade k 31.12.2010 a ani k 01.01.2011. Prvý nákup v novom roku je 04.01.2011.
Excise Duty
24.01.11,02:04
áno všetko čo sa nakúpilo aj sa predalo. Ja všetkému rozumiem, jedine to, že mám inventúru nulovú, teda žiaden tovar, žiaden alkohol na sklade, či aj to treba nahlásiť na CU, teda, že nemám žiadnu fľašu na sklade k 31.12.2010 a ani k 01.01.2011. Prvý nákup v novom roku je 04.01.2011.
V každom prípade nahlás, pretože colný úrad to v opačnom prípade posúdi podľa § 35 ods. 15 zákona č. 511/1992 Zb. ako nesplnenie povinnosti nepeňažnej povahy.
KEJKA
24.01.11,08:51
Neviete mi náhodou povedať na akú emailovú adresu to treba odoslať? Nestačilo by to hlásenie poslať iba poštou?
Tiež ma to zaujíma. prečo by sa to nedalo poslať poštou?
Ešte lepšie elektronicky, ale uznajú to, ak iba formou mailu s prílohou?
a dá sa to vôbec?
Kamaráti môjho klienta - krčmári vraj všetci odovzdali inventúry osobne, ved tam musia byť rady.
Kvaka
24.01.11,09:14
Tiež ma to zaujíma. prečo by sa to nedalo poslať poštou?
Ešte lepšie elektronicky, ale uznajú to, ak iba formou mailu s prílohou?
a dá sa to vôbec?
Kamaráti môjho klienta - krčmári vraj všetci odovzdali inventúry osobne, ved tam musia byť rady.
Ak posiela oznámenie o inventarizácii ten, kto už má oprávnenie na distribúciu, ten komunikuje s colnou správou už len elektronicky, má zaručený elektronický podpis a takto bude ďalej podávať aj mesačné hlásenia. Držiteľ povolenia na predaj môže inventarizáciu poslať akýmkoľvek spôsobom, poštou, aj elektronicky, rozhodujúci bude dátum pečiatky na pošte. Ak to pošle elektronicky, musí potom do 5 dní aj poštou, podľa zákona o správe daní, inak sa podanie bude považovať za nedoručené.
lenkak
24.01.11,21:48
V každom prípade nahlás, pretože colný úrad to v opačnom prípade posúdi podľa § 35 ods. 15 zákona č. 511/1992 Zb. ako nesplnenie povinnosti nepeňažnej povahy.

ja som to radšej podala, kvôli tomu, aby mi neprišla pokuta za nepodanie resp. nenahlásenie aj keď nulového stavu. Ďakujem za potvrdenie.
Marta3
25.01.11,07:33
Táto tabuľka od Kvaka je veľmi dobrá pomôcka - vďaka, ale keďže ja nie som zbehlá v exeli, poraďte, ako tam napísať EAN kód, stále mi to nejde napísať, všetko ostatné som dohodila - a termín horí.
Ďakujem
adam
25.01.11,07:54
Táto tabuľka od Kvaka je veľmi dobrá pomôcka - vďaka, ale keďže ja nie som zbehlá v exeli, poraďte, ako tam napísať EAN kód, stále mi to nejde napísať, všetko ostatné som dohodila - a termín horí.
Ďakujem
Ja som dávala medzi čísla medzeru, napr. 858 234 456 90 80 Tiež som to inak nevedela napísať.( počítačová zdatnosť :) )
Petulka44
25.01.11,10:41
mam otazku k danej tabulke o povinnej dennej evidencii pre prevadzky..v predposlednom stlpci je : Stav zasob k poslednemu dnu v mesiaci..teda ELEKTRONICKY sa na CU posiela iba KONECNY stav /zostatok/ za kazdy druh SBL do 25. dna nasled. po mesiaci, za ktory sa udaje oznamuju??..a iba na vyziadanie im mame poskytnut DENNE pohyby SBL?

VDAKA
snug
25.01.11,17:42
áno do 25.1.2011 bolo treba poslať na colnicu stav za minulý rok, ale podľa nového zákona (platí to pre bary, krčmy ....) treba robiť denne stav zásob a to nasledovne ak som dajme tomu predal 0,1L z 0,7L fľaše, stále vediem v evidencii že mám na sklade 1 fľašu aj keď z nej chýba to deco. Proste KS treba premieňať na fľaše!
snug
25.01.11,17:47
NIE netreba to mesačne nikam posielať! Treba si len viesť dennú evidenciu o príjme, výdaji a konečnom stave SBL v prepočte na fľaše a v prípade kontroly colným úradom to predložiť k nahliadnutiu. Tak to chápem ja!
anka_p
25.01.11,21:41
Dakujem za odpoved.

Ako sa budu v invetarizacii zohladnovat otvorena balenia, kedze v krcme predsa nepredavam len cele flase ale ich rozlievam?? To som nikde nenasiel. je to na tebe na zaciatku si sa mal rozhodnut ako budes brat otvorenu flasu či ako uz predanu pri prvom otvorení alebo ako predanu pri uplnom vyprázdnený ...

Takže ak som mala pri inventarizácii napr. stav nejakého lieku 15.67l a do inventarizácie som uviedla 15l, lebo na začiatku som sa rozhodla, že otvorená fľaša bude už ako keby spotrebovaná, urobila som správne?

Chcem sa len uistiť, že je to tak, lebo som sa tu dočítala aj že som to mala uviesť ako 16l. Dakujem
KEJKA
25.01.11,21:53
v pôvodnom usmernení v minulých rokoch sa načatá fľaša počítala do stavu až do vyprázdnenia. pretože evidenciu bolo treba viesť, tak v tom pokračujeme.
Kvaka
25.01.11,22:28
v pôvodnom usmernení v minulých rokoch sa načatá fľaša počítala do stavu až do vyprázdnenia. pretože evidenciu bolo treba viesť, tak v tom pokračujeme.
Je jedno, či sa začalo s evidenciou načatej fľaše ako spotrebovanej alebo bude v stave zásob, dôležité je, že ako sa začalo, tak sa v nej pokračuje. Ak by ste to chceli zmeniť, treba to dať do poznámky v evidencii, oznámiť to colníkom, že odteraz inak, a rozdiel jednej fľaše sa odôvodní. Potom sa pokračuje zvoleným spôsobom.
mailer23
25.01.11,22:30
áno do 25.1.2011 bolo treba poslať na colnicu stav za minulý rok, ale podľa nového zákona (platí to pre bary, krčmy ....) treba robiť denne stav zásob a to nasledovne ak som dajme tomu predal 0,1L z 0,7L fľaše, stále vediem v evidencii že mám na sklade 1 fľašu aj keď z nej chýba to deco. Proste KS treba premieňať na fľaše!

Úplne zle, vôbec netreba robiť denne stav zásob - asi si to pletieš s pitím kvalitného alkoholu ... lebo alkohol je metla ľudstva, ale zametať treba denne!
Kvaka
25.01.11,22:32
áno do 25.1.2011 bolo treba poslať na colnicu stav za minulý rok, ale podľa nového zákona (platí to pre bary, krčmy ....) treba robiť denne stav zásob a to nasledovne ak som dajme tomu predal 0,1L z 0,7L fľaše, stále vediem v evidencii že mám na sklade 1 fľašu aj keď z nej chýba to deco. Proste KS treba premieňať na fľaše!
Denne sa vedie len príjem a výdaj fliaš, stav zásob až k poslednému dňu mesiaca. Môžeš si to zapísať kedy chceš, ale zapisovať treba za každý deň. Colníci to môžu kontrolovať a porovnávať so stavom zásob len raz na konci mesiaca.
Kvaka
25.01.11,22:32
Úplne zle, vôbec netreba robiť denne stav zásob - asi si to pletieš s pitím kvalitného alkoholu ... lebo alkohol je metla ľudstva, ale zametať treba denne!
Sme naraz písali.
Kvaka
25.01.11,22:40
mam otazku k danej tabulke o povinnej dennej evidencii pre prevadzky..v predposlednom stlpci je : Stav zasob k poslednemu dnu v mesiaci..teda ELEKTRONICKY sa na CU posiela iba KONECNY stav /zostatok/ za kazdy druh SBL do 25. dna nasled. po mesiaci, za ktory sa udaje oznamuju??..a iba na vyziadanie im mame poskytnut DENNE pohyby SBL?

VDAKA
Ak si distribútor liehu, teda ak máš oprávnenie na distribúciu, musíš oznamovať podľa § 44a ods. 17 údaje z evidencie liehu k 25. v mesiaci len elektronicky. Aké údaje, to máš v § 44a ods. 15. Na stránke colnej správy to všetko je. Držiteľ povolenia na predaj takéto povinnosti nemá, on len vedie evidenciu v súlade s § 44a ods. 7 písm. b.
mailer23
26.01.11,13:20
Denne sa vedie len príjem a výdaj fliaš, stav zásob až k poslednému dňu mesiaca. Môžeš si to zapísať kedy chceš, ale zapisovať treba za každý deň. Colníci to môžu kontrolovať a porovnávať so stavom zásob len raz na konci mesiaca.

Protiústavný zákon hovorí v §44a ods7 písmeno c) skladovať v prevádzkarni spotrebiteľské balenie určené len na predaj v rámci podnikateľskej
činnosti. Je teda namieste, aby colný úrad kedykoľvek kontroloval, či je to tak. Pri výkone kontroly je teda úplne samozrejme, že si musia spočítať stav zásob a pozrieť všetky druhy liehovín. Súčasne platí, že účtovná jednotka nemusí mať svoje skladové zásoby zložené výlučne na jednom mieste a okrem toho nie je povinnosť evidovať do evidencie denne. Čiže máme neúplnu evidenciu o príjme a výdaji a neúplny sklad, ale colný úrad môže stav kontrolovať. Dodatočne si môže vyžiadať doklady preukazujúce spôsob nadobudnutia SBL a účtovná jednotka ich musí mať a predložiť. V danej sekunde kontroly však nemôže obviniť z porušenia ,lebo nemá na základe čoho vedieť či sú alebo niesu všetky SBL nadobudnuté legálne. Prax je však iná, kedže žijeme v demokratúrnej krajine. Stáva sa, že pri kontrole nájdu evidenciu, kde chýba zápis so včera, na mieste spíšu zápasnicu a uložia pokutu podľa §47 ods v) za nevedenie evidenciu podľa zrušeného §44. Prevádzkár to podpíše a stáva sa z toho relatívna pravda,ak sa neodvolá a nedomôže,tak asi aj absolútna.
anka_p
26.01.11,19:28
Je jedno, či sa začalo s evidenciou načatej fľaše ako spotrebovanej alebo bude v stave zásob, dôležité je, že ako sa začalo, tak sa v nej pokračuje. Ak by ste to chceli zmeniť, treba to dať do poznámky v evidencii, oznámiť to colníkom, že odteraz inak, a rozdiel jednej fľaše sa odôvodní. Potom sa pokračuje zvoleným spôsobom.

Takže je v poriadku, ked evidujem načatú fľašu ako už spotrebovanú? Kde nájdem nejaké usmernenie k tomu? V zákone som to nenašla.
Kvaka
26.01.11,19:42
Takže je v poriadku, ked evidujem načatú fľašu ako už spotrebovanú? Kde nájdem nejaké usmernenie k tomu? V zákone som to nenašla.
Skús sa pozrieť aj na stránku colnej správy, napr. http://www.colnasprava.sk/wps/portal/!ut/p/.cmd/cs/.ce/7_0_A/.s/7_0_PC/_th/J_0_9D/_s.7_0_A/7_0_1UP/_s.7_0_A/7_0_PC
Kvaka
26.01.11,20:15
Takže je v poriadku, ked evidujem načatú fľašu ako už spotrebovanú? Kde nájdem nejaké usmernenie k tomu? V zákone som to nenašla.
Môžeš to odôvodniť aj tým, že v stave zásob eviduješ spotrebiteľské balenie liehu. A v zákone je napísané, že spotrebiteľským balením liehu sa na účely tohto zákona rozumie uzavretý spotrebiteľský obal naplnený liehom určeným na priamu ľudskú spotrebu.
Takže načatú fľašu eviduješ ako spotrebovanú, už nebude v stave zásob.
anka_p
26.01.11,20:24
tak, našla som to !

poprad.colnasprava.sk/lieh/data/tlaciva/vzor/vzor.doc
Kika2886
27.01.11,15:44
Dobry den,

chcel by som sa spýtať , ktoré je číslo je EAN číslo ? Je to číslo ktoré je na fľaši (u SK výrobcu 585 ... ) elebo je to číslo na ochrannej známke ?
Vie mi niekdo pomôcť?
Ahoj, je to cislo, ktore je na flasi, cize ciarovy kod.
Excise Duty
27.01.11,18:28
Aby sme všetci vedeli, čo je EAN kód:
http://sk.wikipedia.org/wiki/European_Article_Number
Huta
28.01.11,10:31
Stala sa mi takáto zaujímavosť.V metre sme kúpili celé balenie Fernetu (6 fliaš). Na faktúre je zadaný EAN kód, ktorý nie je rovnaký s kódom na samotných fľašiach. Je toto vôbec možné
a čoho sa ja mám teraz držať?
Kvaka
28.01.11,10:39
Stala sa mi takáto zaujímavosť.V metre sme kúpili celé balenie Fernetu (6 fliaš). Na faktúre je zadaný EAN kód, ktorý nie je rovnaký s kódom na samotných fľašiach. Je toto vôbec možné
a čoho sa ja mám teraz držať?
Pozri sa na stránku colnej správy, tam máš vľavo v menu položku vyhľadávanie SBL podľa EAN kódov, chybné EAN kódy, fiktívne čiarové kódy.
http://www.colnasprava.sk/wps/portal/!ut/p/.cmd/cs/.ce/7_0_A/.s/7_0_PC/_th/J_0_9D/_s.7_0_A/7_0_1UP/_s.7_0_A/7_0_PC
Podľa toho, čo zistíš, vráť sa do Metra a požiadaj o opravu faktúry.
Excise Duty
28.01.11,11:08
Stala sa mi takáto zaujímavosť.V metre sme kúpili celé balenie Fernetu (6 fliaš). Na faktúre je zadaný EAN kód, ktorý nie je rovnaký s kódom na samotných fľašiach. Je toto vôbec možné
a čoho sa ja mám teraz držať?
Nič sa nedeje, EAN kód na kartóne je kódom celého balenia, ak predáš naraz celý, nevybalený kartón, uvedieš tento kód. Ak budeš predávať jednotlivé flaše, uvedieš EAN kód na etikete jednotlivých fliaš. Máš predsa doklad o legálnom nadobudnutí tovaru. Faktúra z METRA je v poriadku a METRO ju celkom určite nebude upravovať.
Excise Duty
28.01.11,11:24
Ešte som zabudol uviesť. Na Slovensku už beží petícia za zrušenie evidencie liehu, počítajte s tým, že aj vás niekto čoskoro osloví, tak sa nezabudnite podpísať.
mailer23
28.01.11,11:28
Stala sa mi takáto zaujímavosť.V metre sme kúpili celé balenie Fernetu (6 fliaš). Na faktúre je zadaný EAN kód, ktorý nie je rovnaký s kódom na samotných fľašiach. Je toto vôbec možné
a čoho sa ja mám teraz držať?

Pravdepodobne považujú kartón so 6 flašami za spotrebiteľské balenie, má to svoj EAN na FA ho uviedli. Dané balenie ďalší EAN nemá. Po rozbalení uvedeného balenia nachádzame ďaľšie balenia v počte 6ks, ktoré už majú iný EAN. Balenie zložené z balenia. Výborne.

Spotrebiteľským balením liehu (ďalej len "spotrebiteľské balenie") sa na účely tohto zákona rozumie uzavretý spotrebiteľský obal naplnený liehom určeným na priamu ľudskú spotrebu. Kedže obal je uzavretý, a zákon ďalej nepíše ako uzavretý, povinnosť je asi splnená. No neviem, či majú povinnosť dávať ďalší EAN na FA.
Excise Duty
28.01.11,12:27
Pravdepodobne považujú kartón so 6 flašami za spotrebiteľské balenie, má to svoj EAN na FA ho uviedli. Dané balenie ďalší EAN nemá. Po rozbalení uvedeného balenia nachádzame ďaľšie balenia v počte 6ks, ktoré už majú iný EAN. Balenie zložené z balenia. Výborne.

Spotrebiteľským balením liehu (ďalej len "spotrebiteľské balenie") sa na účely tohto zákona rozumie uzavretý spotrebiteľský obal naplnený liehom určeným na priamu ľudskú spotrebu. Kedže obal je uzavretý, a zákon ďalej nepíše ako uzavretý, povinnosť je asi splnená. No neviem, či majú povinnosť dávať ďalší EAN na FA.
EAN kódy majú svoj zmysel ale nik nepočítal s tým, že Slovenská socialistická republika bude chcieť využívať EAN kódy na kontrolu tovaru nachádzajúceho sa už v daňovom voľnom obehu.
Kvaka
28.01.11,13:22
Pravdepodobne považujú kartón so 6 flašami za spotrebiteľské balenie, má to svoj EAN na FA ho uviedli. Dané balenie ďalší EAN nemá. Po rozbalení uvedeného balenia nachádzame ďaľšie balenia v počte 6ks, ktoré už majú iný EAN. Balenie zložené z balenia. Výborne.

Spotrebiteľským balením liehu (ďalej len "spotrebiteľské balenie") sa na účely tohto zákona rozumie uzavretý spotrebiteľský obal naplnený liehom určeným na priamu ľudskú spotrebu. Kedže obal je uzavretý, a zákon ďalej nepíše ako uzavretý, povinnosť je asi splnená. No neviem, či majú povinnosť dávať ďalší EAN na FA.
Ale balenie SBL v kartóne nie je to isté ako SBL, teda fľaša. V SBL je lieh v uzavretej fľaši, a v kartóne je viac takýchto SBL, teda tie fľaše sú v ďalšom obale, ktorým je kartón, takže iný EAN kód má konkrétny kartón s fľašami, a iný EAN kód má tá fľaša v kartóne. Je to tak, ako píše Excise Duty.
anka_p
29.01.11,08:21
Reštaurácia nie je distribútor liehu, ale má mať povolenie na predaj SBL, predáva konečnému spotrebiteľovi, aspoň predpokladám, že neobchoduje s fľaškami alkoholu.
V novom § 44a ods. 7 písm. b) je uvedené, že držiteľ povolenia na predaj SBL je povinný viesť dennú evidenciu spotrebiteľských balení podľa účtovných dokladov a čiarového kódu EAN v členení podľa odseku 15 písm. a), d), e) a f); túto evidenciu je povinný držiteľ povolenia mať k dispozícii v prevádzkarni.
Evidencia podľa § 44a ods. 15 písm. a), d), e) a f) zahŕňa:
a) počet prijatých spotrebiteľských balení v kusoch, identifikačné údaje dodávateľa spotrebiteľského balenia a jeho čísla oprávnenia na distribúciu,
d) počet vydaných spotrebiteľských balení v kusoch konečnému spotrebiteľovi,
e) stav zásob spotrebiteľských balení v kusoch k poslednému dňu kalendárneho mesiaca,
f) zistené manko alebo prebytok v počte prijatých a vydaných spotrebiteľských balení a dôvod jeho vzniku.
Evidenciu načatých fliaš môže viesť buď ako celé SBL v stave zásob alebo ako vydané SBL, avšak zvolený spôsob musí dodržiavať, inak bude chaos.

Všetko mi je jasné, len nerozumiem ako to členiť podľa účtovných dokladov??? Podľa EAN to chápem, ale čo znamená podľa účtovných dokladov a EAN?
anka_p
29.01.11,08:23
Ak má podnikateľ otvorený bar len cez víkend, stačí ak urobím evidenciu len pre tieto dni?
Excise Duty
29.01.11,09:37
Ak má podnikateľ otvorený bar len cez víkend, stačí ak urobím evidenciu len pre tieto dni?
Tak a tu sme u podstaty, zákon hovorí o povinnosti dennej evidencie, teda v členení na jednotlivé dni a nie o povinnosti viesť evidenciu denne. To znamená, že posledný deň, keď je bar otvorený (v nedeľu) stačí urobiť evidenciu za jednotlivé dni, pričom za tie dni, keď nie je bar otvorený sa uvedie nula. Ak bude colný úrad robiť kontrolu, treba mu ukázať prevádzkový poriadok a čas otváracích hodín.
adam
29.01.11,09:45
Všetko mi je jasné, len nerozumiem ako to členiť podľa účtovných dokladov??? Podľa EAN to chápem, ale čo znamená podľa účtovných dokladov a EAN?
Zvlášť budeš viesť evidenciu od svojich dodávateľov - napr. Metro, Heineken... podľa účtovných dokladov, teda faktúr, kedy, koľko SBL si prebrala...vlastne tých hárkov na dennú ev. budeš mať toľko, koľko máš dodávateľov...aspoň tak som to pochopila ja...opravte ma ak sa mýlim...
členiť podľa EAN znamená, že pri každé SBL okrem názvu uvedieš aj EAN...
adam
29.01.11,10:03
Ešte som zabudol uviesť. Na Slovensku už beží petícia za zrušenie evidencie liehu, počítajte s tým, že aj vás niekto čoskoro osloví, tak sa nezabudnite podpísať.
Myslíte, že sa s petíciou budú tí hore zaoberať?:( Akým spôsobom sa táto petícia dostane na prevádzky, aby bolo čo najviac podpisov?
romiada
29.01.11,10:03
Ahojte Poraďáci,

po prečítaní viacerych prispevkov k tejto teme mi vyvstala jedna otazka na ktoru zatiaľ neviem odpoveď.

Ak sme reštauracia, ktora ponuka alkohol v minimalnom množstve a občas ho teda aj nakupime vo vedľajšich potravinach za tym učelom, tak je to po novom nespravne? Keďže neviem či je napr. taky Carrefour iba predajca alebo distribútor, nerobím chybu ak nakúpim u nich fľašu vodky trebars a rozlejem ju zákazníkom?
Dík za radu.
adam
29.01.11,10:09
Ahojte Poraďáci,

po prečítaní viacerych prispevkov k tejto teme mi vyvstala jedna otazka na ktoru zatiaľ neviem odpoveď.

Ak sme reštauracia, ktora ponuka alkohol v minimalnom množstve a občas ho teda aj nakupime vo vedľajšich potravinach za tym učelom, tak je to po novom nespravne? Keďže neviem či je napr. taky Carrefour iba predajca alebo distribútor, nerobím chybu ak nakúpim u nich fľašu vodky trebars a rozlejem ju zákazníkom?
Dík za radu.
Môžeme nakupovať len od disribútorov liehu, teda v obchodoch nie. https://liehweb.colnasprava.sk//inde...eg=30&chid=clr (https://liehweb.colnasprava.sk//index.php?showreg=30&chid=clr) tu nájdeš, či patria medzi distribútorov.
ilona
29.01.11,16:35
Kvaka,ja sa ešte vrátim k tomu čo písala Huta,ak má kartón iný EAN kod ako fľaše v ňom , keď príde colný úrad na kontrolu nebudem mať predsa doklad že som tu fľašu,ktorá sa už predáva nakúpila od distribútora,lebo nikde na dokladoch nebudú tieto kódy.Potom to nemá žiaden význam. Nebude problém kúpiť fľašu aj v susednom obchode ako tu niektorí píšu. Ak zle uvažujem opravte ma.
mybestfriend
29.01.11,16:38
pozdravujem všetkých
prosím vás poradíte? Bol som dlhšiu dobu v zahraničí a táto novela zákona sa ku mne nejak nedostala. Vlastním krčmu a prevádzkára mi tam robí ten čo aj obsluhuje a on sa o tejto zmene tiež nemal ako dozvedieť. Už som viac ako mesiac doma ale objavil som to až včera náhodou keď som behal po porade. Takže nesplnil som zákonom stanovenú lehotu na odovzdanie evidencie do 25.1.2011
Prosím niekoho kto sa fakt vyzná aby mi poradil ako to môžem ešte vyriešiť ak sa dá bez pokuty...
ďakujem :)
KEJKA
29.01.11,18:00
neviem síce, prečo píšeš...
prevádzkára mi tam robí ten čo aj obsluhuje a on sa o tejto zmene tiež nemal ako dozvedieť. ..........
práve prevádzkár to vedieť mal, nie je to zasa úplná novinka, tá evidencia sa robí roky, teraz to "len" novelizovali.
Čo najrýchlejšie urobiť inventúru a poslať,doručiť.
Bez pokuty - to môžeš dúfať, nikto ti nezaručí, že nebude. Prinajhoršom nech ti ju zaplatí prevádzkár.
mybestfriend
29.01.11,19:17
dík, len rozmýšlam ako sa najlepšie vyhovoriť aby na to prihliadli a nedali mi pokutu...
KEJKA
29.01.11,20:41
ked si vlastníkom ty, berieš to na seba, tak podaj, alebo chod osobne a skús si to vydiskutovať. Ak presvedčíš, aby ti to prevzali akože v termíne, vraj sa to dá, akurát neviem či na colnici.
Alebo len pošli a počkáj - vyhovárať sa budeš, až ti príde pokuta, čo nemusí.
mybestfriend
29.01.11,21:20
super, dík
Hneď v pondelok pojdem na colnicu a skusim to nejak s výhovorkou na prevádzkára. Snáď to zaberie...
ešte raz dík :)
Excise Duty
31.01.11,07:32
Excise Duty
31.01.11,07:36
pozdravujem všetkých
prosím vás poradíte? Bol som dlhšiu dobu v zahraničí a táto novela zákona sa ku mne nejak nedostala. Vlastním krčmu a prevádzkára mi tam robí ten čo aj obsluhuje a on sa o tejto zmene tiež nemal ako dozvedieť. Už som viac ako mesiac doma ale objavil som to až včera náhodou keď som behal po porade. Takže nesplnil som zákonom stanovenú lehotu na odovzdanie evidencie do 25.1.2011
Prosím niekoho kto sa fakt vyzná aby mi poradil ako to môžem ešte vyriešiť ak sa dá bez pokuty...
ďakujem :)
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=12412&FileName=93-z001&Rocnik=1993
Pozri si hlavne § 2.
Huta
31.01.11,13:03
Kvaka,ja sa ešte vrátim k tomu čo písala Huta,ak má kartón iný EAN kod ako fľaše v ňom , keď príde colný úrad na kontrolu nebudem mať predsa doklad že som tu fľašu,ktorá sa už predáva nakúpila od distribútora,lebo nikde na dokladoch nebudú tieto kódy.Potom to nemá žiaden význam. Nebude problém kúpiť fľašu aj v susednom obchode ako tu niektorí píšu. Ak zle uvažujem opravte ma.
To isté by som chcela vedieť aj ja ako Ilona.Pre colníkov mám odkladať tú krabicu ako dôkaz nákupu podľa kódu? Alebo fľaše nejako označiť, že sú kupované pod iným kódom.Asi najlepšie bude kupovať všetko na ks a nebude problém.
Kvaka
31.01.11,13:50
To isté by som chcela vedieť aj ja ako Ilona.Pre colníkov mám odkladať tú krabicu ako dôkaz nákupu podľa kódu? Alebo fľaše nejako označiť, že sú kupované pod iným kódom.Asi najlepšie bude kupovať všetko na ks a nebude problém.
Nič nemusíš odkladať, povieš colníkom, ako si predala kartón fliaš. Ak po jednej fľaši, tak budeš uvádzať EAN kód z fľaše, nič viac. Ak nebude ten EAN kód zhodný s EAN kódom na krabici, nech si to preverujú oni, ty doklady budeš mať v poriadku, aj evidenciu budeš mať podľa zákona. Ak by to malo byť inak, na to by musela byť zmena zákona. Najlepšie vypustiť § 44a.
Pozri aj tu http://www.porada.sk/1635499-post98.html
ilona
31.01.11,14:28
Nič nemusíš odkladať, povieš colníkom, ako si predala kartón fliaš. Ak po jednej fľaši, tak budeš uvádzať EAN kód z fľaše, nič viac. Ak nebude ten EAN kód zhodný s EAN kódom na krabici, nech si to preverujú oni, ty doklady budeš mať v poriadku, aj evidenciu budeš mať podľa zákona. Ak by to malo byť inak, na to by musela byť zmena zákona. Najlepšie vypustiť § 44a.
Pozri aj tu http://www.porada.sk/1635499-post98.html
Tak podľa tohto nebude problem kúpiť alkohol aj z malých potravín, pretože colná kontrola nebude môcť dokázať že som ho tam kúpila. Mňa sa to netýka,len sa zamýšľam aký zmysel má ten zákon.
Kvaka
31.01.11,15:06
Tak podľa tohto nebude problem kúpiť alkohol aj z malých potravín, pretože colná kontrola nebude môcť dokázať že som ho tam kúpila. Mňa sa to netýka,len sa zamýšľam aký zmysel má ten zákon.
Colná kontrola to môže dokázať. Ak si kúpila kartón napr. 6 fliaš, kde budeš mať na doklade o nákupe EAN kód kartónu, do príjmu napíšeš 6 fliaš s EAN kódom fľaše, ak všetky predáš, tak aj vo výdajovej časti budeš mať napr. 6 fliaš s EAN kódom fliaš, ktoré boli v kartóne. Ak ich budeš mať viac predaných ako bolo v kartóne, musíš preukázať doklad o nadobudnutí.
ilona
31.01.11,19:49
Kvaka,všetko čo píšeš je pravda, takto by to malo fungovať v normálnych prevádzkach a myslím si,že v tých to fungovalo aj doteraz a pritom aj bez toľkej zbytočnej evidencii. Ja som chápala,že zákon mal pritvrdiť tým,ktorí napr.predávajú alkohol na čierno, no ale takto sme na to doplatili zase len tí poctivci,pretože tí druhí môžu predať fliaš koľko chcú a keby prišla kontrola budú hovoriť,že je to z toho kartónu na ktorí majú doklad.
adam
31.01.11,20:13
Tak podľa tohto nebude problem kúpiť alkohol aj z malých potravín, pretože colná kontrola nebude môcť dokázať že som ho tam kúpila. Mňa sa to netýka,len sa zamýšľam aký zmysel má ten zákon.
Evidencia sa musí viesť aj podľa dodávateľa. Obchod nemá pridelené číslo povolenia na distribúciu alkoholu, tak to nie je možné ani zapísať do evidencie.
mybestfriend
01.02.11,09:08
musím každý mesiac do 25 dňa podať na colnici stav zásob za predošlý mesiac?
adam
01.02.11,09:17
musím každý mesiac do 25 dňa podať na colnici stav zásob za predošlý mesiac?
Nie, vedieš len dennú evidenciu, ak si predajca poslednému spotrebiteľovi ( bar, potraviny...) ako je to tu už popísané. K 25.jan sme posielali Inventarizáciu zásob k 31.12.2010.
mybestfriend
01.02.11,09:49
chvalabohu, dík :)
ilona
01.02.11,18:14
Evidencia sa musí viesť aj podľa dodávateľa. Obchod nemá pridelené číslo povolenia na distribúciu alkoholu, tak to nie je možné ani zapísať do evidencie.
Adam,ale kde to budú chcieť robiť tak to urobia a pri kontrole povedia,že je tá fľaša je z kartona,ktorú kúpili od distribútora keď sa tie kódy nezhodujú.
Kvaka
01.02.11,18:25
Adam,ale kde to budú chcieť robiť tak to urobia a pri kontrole povedia,že je tá fľaša je z kartona,ktorú kúpili od distribútora keď sa tie kódy nezhodujú.
Nedá sa to, ešte raz si prečítaj príspevok č.121.
adam
02.02.11,10:45
Adam,ale kde to budú chcieť robiť tak to urobia a pri kontrole povedia,že je tá fľaša je z kartona,ktorú kúpili od distribútora keď sa tie kódy nezhodujú.
Ja myslím, že colníci vedia, že METRO predáva na kartóny, tie kódy si zistia, nemôžu za to nikoho šikanovať...súhlasím s Kvakou...
Excise Duty
02.02.11,11:24
Ja myslím, že colníci vedia, že METRO predáva na kartóny, tie kódy si zistia, nemôžu za to nikoho šikanovať...súhlasím s Kvakou...
Pravdaže to vedia, aj METRO o tom vie, škoda že to nevedia tí, čo stvorili § 44a.
ilona
02.02.11,11:46
Ja keď som volala na Colnú správu do Bratislavy nevedeli sa mi k tomu vyjadriť,aby som im to dala písomne. Poslala som to aj na ústredie,aj na kraj uvidím čo mi odpíšu a koľko to bude trvať.
Excise Duty
02.02.11,12:00
Ja keď som volala na Colnú správu do Bratislavy nevedeli sa mi k tomu vyjadriť,aby som im to dala písomne. Poslala som to aj na ústredie,aj na kraj uvidím čo mi odpíšu a koľko to bude trvať.
Prečo zabíjaš zbytočne čas vyvolávaním a vypisovaním kadekomu, veď napíš rovno na odbor nepriamych daní ministerstva financií! Tam nech riešia problém, ktorý nepredvídali. Nikto nebude pre nepodarený slovenský zákon meniť systematiku EAN a ani označovanie svojho tovaru. Tu máš adresu:

Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Štefanovičova 5
P. O. BOX 82
817 82 BRATISLAVA
adam
02.02.11,12:26
...nakoniec, veľkoobchod, je preto veľkoobchod, pretože predáva vo veľkom, na kartóny...obchodník nebude rozbaľovať kartón, keď ho chce celý...
ilona
02.02.11,12:57
Prečo zabíjaš zbytočne čas vyvolávaním a vypisovaním kadekomu, veď napíš rovno na odbor nepriamych daní ministerstva financií! Tam nech riešia problém, ktorý nepredvídali. Nikto nebude pre nepodarený slovenský zákon meniť systematiku EAN a ani označovanie svojho tovaru. Tu máš adresu:

Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Štefanovičova 5
P. O. BOX 82
817 82 BRATISLAVA
Poslala som to aj tam,aj do NR,len som nechcela vypisovať všetky adresy.
darisia
02.02.11,17:18
Ahojte ,včera sme mali kontrolu,boli u nás colníci,a nemali sme problém.Dennú evidenciu skontrolovali za celý január aj inventúru k 1.2.2011.Ešte pozreli koľko sme otvorili nových fliaš za útorok a noli spokojní...
adam
02.02.11,17:46
Ahojte ,včera sme mali kontrolu,boli u nás colníci,a nemali sme problém.Dennú evidenciu skontrolovali za celý január aj inventúru k 1.2.2011.Ešte pozreli koľko sme otvorili nových fliaš za útorok a noli spokojní...
Tie utorkové fľaše ste už mali zapísané?
darisia
02.02.11,18:55
Kedže prišli okolo štvrtej mali sme ich zapísané len na papieriku a dopisujem ich do tabulky pre nich až po uzávierke.
mailer23
02.02.11,22:01
Tie utorkové fľaše ste už mali zapísané?

OK, pripájam svoje skúsenosti...v dvoch pohostinstvách sme mali kontrolu, nahliadli do evidencie, sucho skonštatovali, že takú evidenciu ešte nevideli, pobehali po sklade ako to už býva tradícia, jeden prevádzkár im požičal pravítko,aby si odmerali....písmenka na obmedzujúcich opatreniach...na akékoľvek otázky dostali odporúčanie položiť ich písomne a no coment. Sa pozdravili česť práci a šli. Evidencia sa vyplňa posledný deň v kalendárnom mesiaci, čiže celý mesiac leží nevypísaná a nedotknutá v prevádzkárni, na konci mesiaca sa vyplna v členení denne a v členení podľa zákona podla účtovných dokladov a denných správ PLU. Žiadny prevádzkár nie je právnik, aby sa vyjadroval na špekulatívne otázky spravodajského charakteru a nie je ani kompetentný,aby niečo čomu vôbec nerozumie podpisoval. Prevádzkár je povinný byť nápomocny pri výkone kontroly, otvorí dvere, podá pravítko, požičia kalkulačku ak niekto chce niečo niekedy rátať niekde, slušne sa správa, slušne sa pozdraví na začiatku i na konci a dbá, aby etický kódex bol dodržaný,t.j. ak si vypýta uplatu za niečo čo si práve vymyslel slušne ho upozorní na spomínaný kódex. Na slovensku máme právnikov plné regále. Na takéto veci im stačia aj dva semestre. Odporúčam každému, aby vo svojej prevádzkárni výslovne dbal na to, aby všetko mal v súlade so zákonom a nezamýšlal sa nad tým čo ako kto kde komu kedy povedal a nešpekuloval nad tým čo je logické a jednoduchšie a potom v prípade, že je to potrebné s chuťou do práce a čistou myslou využíval služby advokátskych kancelárií.
adam
03.02.11,07:02
OK, pripájam svoje skúsenosti...v dvoch pohostinstvách sme mali kontrolu, nahliadli do evidencie, sucho skonštatovali, že takú evidenciu ešte nevideli, pobehali po sklade ako to už býva tradícia, jeden prevádzkár im požičal pravítko,aby si odmerali....písmenka na obmedzujúcich opatreniach...na akékoľvek otázky dostali odporúčanie položiť ich písomne a no coment. Sa pozdravili česť práci a šli. Evidencia sa vyplňa posledný deň v kalendárnom mesiaci, čiže celý mesiac leží nevypísaná a nedotknutá v prevádzkárni, na konci mesiaca sa vyplna v členení denne a v členení podľa zákona podla účtovných dokladov a denných správ PLU. Žiadny prevádzkár nie je právnik, aby sa vyjadroval na špekulatívne otázky spravodajského charakteru a nie je ani kompetentný,aby niečo čomu vôbec nerozumie podpisoval. Prevádzkár je povinný byť nápomocny pri výkone kontroly, otvorí dvere, podá pravítko, požičia kalkulačku ak niekto chce niečo niekedy rátať niekde, slušne sa správa, slušne sa pozdraví na začiatku i na konci a dbá, aby etický kódex bol dodržaný,t.j. ak si vypýta uplatu za niečo čo si práve vymyslel slušne ho upozorní na spomínaný kódex. Na slovensku máme právnikov plné regále. Na takéto veci im stačia aj dva semestre. Odporúčam každému, aby vo svojej prevádzkárni výslovne dbal na to, aby všetko mal v súlade so zákonom a nezamýšlal sa nad tým čo ako kto kde komu kedy povedal a nešpekuloval nad tým čo je logické a jednoduchšie a potom v prípade, že je to potrebné s chuťou do práce a čistou myslou využíval služby advokátskych kancelárií.
Na tie utorkové fľaše sa pýtam práve preto, lebo ja to tiež zapisujem až na konci mesiaca ( podľa zákona, robím dennú evidenciu, nie denne robím ev.)
darisia
03.02.11,19:44
no ja to zapisujem každý deň,neviem či to musí byť ale môže ..takže asi záleží od systému, ktorí si kto zvolí
mybestfriend
04.02.11,23:05
15 e)
stav zásob spotrebitelskych baleni v kusoch k poslednemu dnu kalendarneho mesiaca.

toto ako chapete?
Ja mam osobitny harok na kazdy mesiac a toto v tom prislusnom aktualnom mesiaci nevyplnujem, az na konci mesiaca a potom ten mesiac (zatial len januar) zalozim do archivu ku ekonomke kde mam vsetky papiere ulozene a na prevadzke mam len aktualny mesiac s tym ze tuto kolonku nemam vyplnenu. Samozrejme na poziadanie im vydam archiv ale nie hned, urcite to este pred tym poriadne skontrolujem. Kebyze nemam zamestnancov a obsluhujem a robim vsetko ja tak to vyplnam kazdy den ale clovek sa nemoze na kazdeho 100% spolahnut.
mybestfriend
04.02.11,23:08
podla mna v 15 e) nieje vobec jasne, ktory mesiac sa tym mysli. Logicky sa to da chapat predchadzajuci alebo aktualny ale pravne to moze byt ktorykolvek...
či?
mybestfriend
04.02.11,23:14
este otazka k prispevku od mailer23 č.138:
na čo merali písmenka na obmedzujúcich opatreniach?
mailer23
05.02.11,10:10
Písmenká majú mať svoju veľkosť v mm. Takže daj si pozor, aby si si nevyvesil veľmi peknú tabuľku,ktorú ti daruje dodávateľ aj s reklamným logom výrobcu nealko nápojov a písmenká budú nafigu! Rovnako si daj pozor, ktoré písmenka majú oprávnenie merať.

Mal by si si v pokoji niekoľko krát za sebou prečítať ods15. Okrem toho ods7 b) túto evidenciu je povinný držiteľ povolenia mať k dispozícii v prevádzkarni.

Ak nebudeš mať zapísaní účtovný stav zásob na konci kalendárneho mesiaca v evidencii,ktorú si povinný držať v prevádzkárni, nevedieš evidenciu podľa zákona.

A už nespájaj logiku s týmto zákonom,ani sa nad ňou nezamýšlaj(to za teba spravili v NRSR),ale dbaj na to,aby si splnil všetky povinnosti,kt. ti ukladá.
sojka5
06.02.11,18:33
Myslíte, že sa s petíciou budú tí hore zaoberať?:( Akým spôsobom sa táto petícia dostane na prevádzky, aby bolo čo najviac podpisov?
AJ JA CHCEM VEDIET AKO SA DOSTANEM K PETICII NA PODPIS
Excise Duty
20.02.11,09:53
Excise Duty
21.02.11,23:45
Excise Duty
22.02.11,10:58
lululu25
01.04.11,11:18
dobry den. chcela by som vas poprosit o radu. dnes nam prisla z colneho uradu vyzva, ze sme nedolozili evidenciu o stave zasob spotreb. balenia liehu. min rok sme sa zaevidovali na colnom urade kedze rozbiehame novu prevadzku. no nastali iste problemy a prevadzku sme doteraz nespustili. ako by malo vyzerat to potvrdenie, kedze na sklade nemame este ziadne balenia liehu? dakujem krasne
mailer23
01.06.11,08:52
Má niekto prosím Vás informacie o pripravovanom navrhu zákona o spotrebnej dani z liehu? Podľa všetkého sa zmení denná evidencia na mesačnú, kedže sa o tom v mediach toľko hovorilo,ale 3 čarovné podmienky pre distribúciu(10 zamestnancov,obrat a plocha skladu) zostávajú zachované. Je možné, že aj v súčasnej vláde majú kapitalisticko fašistickí zlodeji takú silu, že vylobujú znova prijať protiústavný zákon? Ak máte niekto info, dajte vediet...
Kvaka
01.06.11,11:59
Má niekto prosím Vás informacie o pripravovanom navrhu zákona o spotrebnej dani z liehu? Podľa všetkého sa zmení denná evidencia na mesačnú, kedže sa o tom v mediach toľko hovorilo,ale 3 čarovné podmienky pre distribúciu(10 zamestnancov,obrat a plocha skladu) zostávajú zachované. Je možné, že aj v súčasnej vláde majú kapitalisticko fašistickí zlodeji takú silu, že vylobujú znova prijať protiústavný zákon? Ak máte niekto info, dajte vediet...
Písala som tu, pozri si to aj v NRSR.
http://www.porada.sk/1750970-post40.html
Luboslava 101
01.06.11,16:30
dobrý den.
Prosím vás čo to merali na prevádzke? písmenka na obmedzujúcich opatreniach? to je čo? čl.144
vediem si dennu evidenciu vo vlastne vytvorených tabulkách a potom mesačný stav zásob? čo mi chýba?
Dakujem
mailer23
04.06.11,06:22
Výborne, takže ani dnešnej vláde, ktorá sa považuje za pravicovú, vláde zloženej hlavne s podnikateľov nevadia 3 čarovné podmienky ... deformácia podnikatelskeho prostredia a protiústavnost zákona. Za peniaze sa dá asi úplne všetko.
Kvaka
06.09.11,12:00
Od 1.9.2011 platí novela http://www.porada.sk/1812381-post6.html
karinke
18.01.12,17:15
Dobrý deň,

prosím vás o informáciu, či som povinná poslať do 25.1.2012 colnej správe (teraz už finančnej správe) inventúru liehu k 31.12.2011. Ak áno prosím o § v zákone čo všetko tam má byť uvedené, aby som im do tabuľky všetko uviedla. Ide o krčmu, máme vydané povolenie na predaj SBL. Svoju činnosť sme začali v 8/2011. Mesačnú evidenciu vedieme na prevádzke.

Ďakujem za každú pomoc.
Kvaka
18.01.12,18:12
Dobrý deň,

prosím vás o informáciu, či som povinná poslať do 25.1.2012 colnej správe (teraz už finančnej správe) inventúru liehu k 31.12.2011. Ak áno prosím o § v zákone čo všetko tam má byť uvedené, aby som im do tabuľky všetko uviedla. Ide o krčmu, máme vydané povolenie na predaj SBL. Svoju činnosť sme začali v 8/2011. Mesačnú evidenciu vedieme na prevádzke.

Ďakujem za každú pomoc.

Nijakú inventúru nemusíš posielať.
Riadiš sa už zákonom č. 530/2011 Z. z. Zákon o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, ktorý nadobudol účinnosť od 1.1.2012 (nie celý je ale účinný od 1.1.2012, niektoré časti nadobudnú účinnosť 1.9.2012 a niektoré 1.1.2013.
Teba sa týkajú povinnosti v § 54, ktorý je už účinný.
Vedenie evidencie pre tých, čo majú povolenie na predaj je upravené v odseku 7:
(7) Osoba, ktorej colný úrad vydal povolenie na predaj (ďalej len „držiteľ povolenia“), je povinná
a) predložiť na požiadanie colného úradu doklady preukazujúce spôsob nadobudnutia spotrebiteľského balenia,
b) viesť za kalendárny mesiac evidenciu spotrebiteľských balení podľa dokladov o nákupe a predaji spotrebiteľského balenia a čiarového kódu EAN v členení podľa odseku 15 písm. a), d), e) a f),
c) skladovať v prevádzkarni spotrebiteľské balenie určené len na predaj v rámci podnikateľskej činnosti,
d) oznámiť každú zmenu skutočností a údajov podľa odseku 3 a odseku 4 písm. a) a odseku 5 colnému úradu do 15 dní odo dňa ich vzniku.

(8) Držiteľ povolenia je povinný lieh uvedený v § 4 ods. 2 písm. a) v spotrebiteľskom balení nakupovať, alebo inak odoberať na účel ďalšieho predaja v rámci podnikateľskej činnosti, len od osoby, ktorej colný úrad vydal oprávnenie na distribúciu.
Excise Duty
18.01.12,18:54
Ešte by som upozornil na ustanovenie ods. 19, podľa ktorého držiteľ povolenia alebo osoba oprávnená na distribúciu je povinná viesť evidenciu podľa odseku 7 alebo odseku 15 za kalendárny mesiac tak, aby colný úrad pri výkone daňového dozoru mohol overiť stav zásob spotrebiteľských balení ku dňu výkonu daňového dozoru. Držiteľ povolenia alebo osoba oprávnená na distribúciu je povinná mať v prevádzkarni k dispozícii doklady o nákupe a predaji spotrebiteľského balenia alebo ich kópie k aktuálnemu stavu zásob spotrebiteľského balenia, ktoré sa nachádza v prevádzkarni. Držiteľ povolenia alebo osoba oprávnená na distribúciu je povinná uchovávať evidenciu päť rokov.
karinke
22.01.12,15:49
Ďakujem pekne za pomoc :)
bama17
24.01.12,17:58
dobrý večer, prosím, viete mi niekto poradiť?
je niekde v zákone uvedené, že pred vydaním povolenia na predaj SBL nemôžem tento alkohol nakupovať?? dnes boli u mňa colníci, pretože som podala žiadosť o povolenie, všetko skontrolovali, vraj do 5 dní pošlú vyjadrenie a môžem začať nakupovať. Tak ma dosť šokli, lebo som bola v domnení, že ho nemôžem len predávať, ale nakúpený alkohol už môžem mať. Samozrejme, ako SZČO. ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Kvaka
24.01.12,19:22
Vyplýva to z § 54, dobre si prečítaj:
(8) Držiteľ povolenia je povinný lieh uvedený v § 4 ods. 2 písm. a) v spotrebiteľskom balení nakupovať, alebo inak odoberať na účel ďalšieho predaja v rámci podnikateľskej činnosti, len od osoby, ktorej colný úrad vydal oprávnenie na distribúciu.
(16) Osoba oprávnená na distribúciu je povinná vo svojom účtovníctve odlíšiť predaj spotrebiteľského balenia na účely ďalšieho predaja inej osobe oprávnenej na distribúciu od predaja spotrebiteľského balenia držiteľovi povolenia a od predaja spotrebiteľského balenia konečnému spotrebiteľovi. Ak osoba oprávnená na distribúciu predáva spotrebiteľské balenie na účely ďalšieho predaja inej osobe oprávnenej na distribúciu alebo držiteľovi povolenia, je povinná uviesť na doklade o predaji spotrebiteľského balenia
a) identifikačné údaje dodávateľa a číslo jeho oprávnenia na distribúciu,
b) identifikačné údaje odberateľa a číslo jeho oprávnenia na distribúciu, ak je odberateľom osoba oprávnená na distribúciu,
c) identifikačné údaje odberateľa a číslo jeho povolenia na predaj, ak je odberateľom držiteľ povolenia na predaj,
d) čiarový kód EAN za každé spotrebiteľské balenie; ak má spotrebiteľské balenie pridelených viac čiarových kódov EAN, uvedie ten čiarový kód EAN, ktorý použije pri predaji spotrebiteľského balenia.
bama17
24.01.12,20:03
kvaka, ale ak som nakúpila alkohol v tesku alebo v podobných obchodných domoch, tam predsa nikto neskúma, načo ten alkohol nakupujem
či pre svoju spotrebu alebo na ďalší predaj. čo v tomto prípade??
Kvaka
24.01.12,20:11
kvaka, ale ak som nakúpila alkohol v tesku alebo v podobných obchodných domoch, tam predsa nikto neskúma, načo ten alkohol nakupujem
či pre svoju spotrebu alebo na ďalší predaj. čo v tomto prípade??Ty tiež musíš viesť povinnú evidenciu, kde uvádzaš údaje o nakúpenom liehu. Pozri si povinnosti v § 54 ešte raz.
bama17
24.01.12,20:42
mne je jasné, že musím viesť evidenciu, ale stále som nenašla info, že nemôžem mať nakúpený alkohol ešte pred povolením na predaj
buď zle čítam, alebo tomu fakt nechápem
(7) Osoba, ktorej colný úrad vydal povolenie na predaj
(ďalej len „držiteľ povolenia“), je povinná
a) predložiť na požiadanie colného úradu doklady preukazujúce
spôsob nadobudnutia spotrebiteľského
balenia,
myslíš, že podľa tohto by mohlo vadiť kontrole, že dátum nákupu je skorší ako dátum povolenia na predaj?
Kvaka
24.01.12,21:02
mne je jasné, že musím viesť evidenciu, ale stále som nenašla info, že nemôžem mať nakúpený alkohol ešte pred povolením na predaj
buď zle čítam, alebo tomu fakt nechápem
(7) Osoba, ktorej colný úrad vydal povolenie na predaj
(ďalej len „držiteľ povolenia“), je povinná
a) predložiť na požiadanie colného úradu doklady preukazujúce
spôsob nadobudnutia spotrebiteľského
balenia,
myslíš, že podľa tohto by mohlo vadiť kontrole, že dátum nákupu je skorší ako dátum povolenia na predaj?
Ak nakupuješ spotrebiteľské balenie ako konečný spotrebiteľ, je to na konzum, nemôžeš ho predávať. Colnému úradu musíš ako držiteľ povolenia preukázať, ako si lieh nadobudla. Keď budeš mať povolenie, musíš viesť za kalendárny mesiac evidenciu spotrebiteľských balení podľa dokladov o nákupe a predaji spotrebiteľského balenia a čiarového kódu EAN v členení podľa odseku 15 písm. a), d), e) a f).
Teda aj počet prijatých spotrebiteľských balení v kusoch, identifikačné údaje dodávateľa spotrebiteľského balenia a jeho čísla oprávnenia na distribúciu. Takýto doklad o nákupe môžeš mať len ako držiteľ povolenia na predaj.
bama17
25.01.12,07:32
ale ako som spomínala, ja ako predajca konečnému spotrebiteľovi s vlastným povolením na predaj, ak kúpim pár fliaš v obchodnom reťazci a zaplatím pri pokladni, nikto mi nedá doklad s číslom svojho povolenia na distribúciu. budem ho musieť zistiť na nete?
a nechcem byť otravná a možno naozaj zle čítam, ale nenašla som v zákone, že pred pridelením povolenia na predaj nemôžem nakupovať alkohol, aby som ho mala v zásobe a po pridelení povolenia hneď v ten deň mohla predávať
prosím, viete mi s tým pomôcť? lebo teraz netuším, čo s už nakúpeným alkoholom :-(
ďakujem
chivasregal1
25.01.12,16:32
V obchodných reťazcoch som videl oznam, že pokiaľ niekto nakupuje alkohol na ďalší predaj tak nech ide na hlavnu pokladňu a tam mu vystavia správny doklad, ktorý potrebuje mať na predaj alkoholu (TESCO). Pokiaľ nie je správny doklad o nakupe alkoholu, nič ine s nakupeným alkoholom nezostava len ho vypiť alebo niekomu ho darovať:mad:
bama17
25.01.12,20:16
chivasregal1, vďaka za radu, toto mi veľmi pomôže
dnes som zistila, že kaufland nemá povolenie na distribúciu alkoholu, ale len na jeho predaj
čiže moje doterajšie zásoby sa zrejme budú musieť vypiť :-) nakúpila som ich požehnane do svojho obchodu, no ďalej ich predávať nemôžem
Kvaka
25.01.12,21:32
chivasregal1, vďaka za radu, toto mi veľmi pomôže
dnes som zistila, že kaufland nemá povolenie na distribúciu alkoholu, ale len na jeho predaj
čiže moje doterajšie zásoby sa zrejme budú musieť vypiť :-) nakúpila som ich požehnane do svojho obchodu, no ďalej ich predávať nemôžemBama, pozri si ešte raz môj príspevok 160, už tam som ti to napísala.
(8) Držiteľ povolenia je povinný lieh uvedený v § 4 ods. 2 písm. a) v spotrebiteľskom balení nakupovať, alebo inak odoberať na účel ďalšieho predaja v rámci podnikateľskej činnosti, len od osoby, ktorej colný úrad vydal oprávnenie na distribúciu.
Aj keby Kaufland mal oprávnenie na distribúciu, nepomohlo by ti to, lebo ty ešte nemáš povolenie na predaj, takže by si to nemohla nakúpiť od neho na účely ďalšieho predaja. Pýtali by od teba číslo povolenia, oni tiež musia viesť evidenciu, kde musí byť toto číslo. Preto veľkoobchodníci alkoholu upozorňujú kupujúcich, ktorí nakupujú alkohol na účely ďalšieho predaja na túto povinnosť. Pozorne si prečítaj ešte raz príslušný § 54. Ako budúci predajca alkoholu to musíš poznať.
bama17
26.01.12,10:52
kvaka, vďaka, mne išlo už teraz skôr o toto: Držiteľ povolenia (čiže už musím mať povolenie) je povinný lieh uvedený v § 4 ods. 2 písm. a) v spotrebiteľskom ...... chcela som zistiť, či naozaj musím mať povolenie a až potom nakupovať, alebo môžem nakúpiť alkohol aj pred pridelením povolenia a predávať až po pridelení povolenia. Ale z tejto citácie mi je to už jasné, že povolenie musím mať pred nákupom.
A čo sa týka kauflandu, tak v tomto smere asi u mňa skončili, aj keď tam mali výborné ceny oproti konkurencii. Zrejme vedia prečo :-) Pekný deň
heja3
16.01.13,10:30
Prosím vás, netreba hlásiť na colnú správu stav alkoholu k 31.12.2012? Mesačne robíme, ale raz za rok sa to nemá posielať?
Excise Duty
17.01.13,08:05
Prosím vás, netreba hlásiť na colnú správu stav alkoholu k 31.12.2012? Mesačne robíme, ale raz za rok sa to nemá posielať?
Poriadne si prečítaj ustanovenie § 54 zákona č. 530/2011 Z. z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojov.
Michael Yasynskyi
20.02.13,17:05
dobry den!
Poradte prosim. Ci som spravne pochopil info ohladom dane z alkoholickych napojov. Podla zakona sadzba dane je 1080 eur z 100 litrov 100%-ho liehu. Cize to znamena ze za 250 litrov tvrdeho alkoholu musim zaplatit 1080 euro dan? Cize to je dan 4.32 eura za liter tvrdeho alkoholu, spravne?
Excise Duty
21.02.13,06:21
dobry den!
Poradte prosim. Ci som spravne pochopil info ohladom dane z alkoholickych napojov. Podla zakona sadzba dane je 1080 eur z 100 litrov 100%-ho liehu. Cize to znamena ze za 250 litrov tvrdeho alkoholu musim zaplatit 1080 euro dan? Cize to je dan 4.32 eura za liter tvrdeho alkoholu, spravne?
Tých 250 litrov je objemové množstvo liehu s x % obsahom alkoholu alebo si len mechanicky delil sadzbu dane týmto číslom? A pokiaľ možno, nepoužívaj pojem "tvrdý alkohol", kedže neexistuje ani pojem mäkký alkohol, je to termínus technikus, ktorý používajú tupí novinári. Členenie alkoholických nápojov má inú terminológiu a ubezpečujem ťa, že existujú na trhu vína s vyšším obsahom alkoholu v objeme, než niektoré liehoviny a nikto tie vína nenazýva tvrdým alkoholom.
Michael Yasynskyi
21.02.13,14:29
tych 250 litrov som zadal ako priklad, za predpokladu ze obsah liehu v alkoholickom napoji by bol 40%. (250/100*40=100 litrov) :). A potom som uz "len mechanicky delil sadzbu dane týmto číslom". a vysla mi dan 4.32 eura na liter. (za predpokladu ze obsah liehu je 40%) :)
Dakujem za radu!
anka_p
18.03.13,12:26
Mám povolenie na predaj SBL. Musím nahlasovať colnej správe od koho nakupujem alkohol? V zákone som nič také nenašla...
Excise Duty
18.03.13,12:32
Mám povolenie na predaj SBL. Musím nahlasovať colnej správe od koho nakupujem alkohol? V zákone som nič také nenašla...
Podľa ustanovenia § 54 zákona č. 530/2011 Z. z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojov ako držiteľ povolenia na predaj SBL nemáš takúto povinnosť.
Kvaka
18.03.13,13:10
Mám povolenie na predaj SBL. Musím nahlasovať colnej správe od koho nakupujem alkohol? V zákone som nič také nenašla...To, od koho nakupuješ alkohol, si uviedla v prílohe k žiadosti o vydanie povolenia na predaj.
Podľa § 54 ods. 4 písm. a) je prílohou k žiadosti o vydanie povolenia zoznam dodávateľov spotrebiteľského balenia s uvedením ich identifikačných údajov.
Držiteľ povolenia je povinný oznámiť každú zmenu skutočností a údajov podľa odseku 3 a odseku 4 písm. a) a odseku 5 colnému úradu do 15 dní odo dňa ich vzniku.

Takže ak zmeníš dodávateľa SBL, musíš oznámiť colnej správe.