VVMZ
09.11.10,11:28
Dobry den, mam otazku ohladne odstupneho.
Zamestnanec uzavrel dna 1.1.2006 PP na zaklade pracovnej zmluvy na dobu neurcitu.
Dna 29.10.2010 mu bola dorucena vypoved (z dovodu § 63 ods.1 písm. b) ZP), pricom vypovedna lehota zacina plynut 1.11.2010.

Kedze 31.12.2010 uplynie 5 rokov trvania PP, ake odstupne prinalezi zamestnancovi?
Tweety
09.11.10,10:29
Dobry den, mam otazku ohladne odstupneho.
Zamestnanec uzavrel dna 1.1.2006 PP na zaklade pracovnej zmluvy na dobu neurcitu.
Dna 29.10.2010 mu bola dorucena vypoved (z dovodu § 63 ods.1 písm. b) ZP), pricom vypovedna lehota zacina plynut 1.11.2010.

Kedze 31.12.2010 uplynie 5 rokov trvania PP, ake odstupne prinalezi zamestnancovi?


§ 76
Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
ivka70
09.11.10,10:38
Ja si myslim, ze ma narok na 2 mesacnu vypovednu lehotu a 3 mesacne odstupne.
Raz som tu vsak citala iny vyklad ZP, podla ktoreho sa narok posudzuje ku dnu danej vypovede ...
VVMZ
09.11.10,11:35
Viete mi poradit kde by sme mohli ziskali zavazne stanovisko aby bol dodrzany spravny postup?
Tweety
09.11.10,11:37
Viete mi poradit kde by sme mohli ziskali zavazne stanovisko aby bol dodrzany spravny postup?
Veď som ti dala §76 ZP, tam je presné stanovisko, odstupné patrí pri skončení PP.
VVMZ
09.11.10,12:04
Nazor nasho pravnika je ze odstupne v tomto pripade je 2 mesacne. Vychadzajuc zo ZP par. 76 je podla mojho nazoru 3 mesacne. Z toho dovodu mi nie je jasne ci naozaj existuje viacero vykladov ZP a oba postupy su spravne, alebo ci je len jeden zavazny postup.
LenkaDVA
13.11.10,19:02
Dobrý deň! Prosím, neviete mi niekto poradiť z akej sumy by mi mal zamestnávateľ vychádzať pri výpočte odstupného? Som 6 rokov na materskej (rodičovskej) dovolenke, pred nástupom na materskú som mala minimálnu mzdu. Na mojom mieste má zamestnankyňa uzatvorenú zmluvu na polovičný pracovný úväzok s mesačnou mzdou cca 180 EUR, ja mám pracovnú zmluvu na plný pracovný úväzok. Pri druhej materskej mi zamestnávateľ potvrdil na tlačivo sociálnej poisťovne predpokladaný plat vo výške 15.000,-Sk a z tej sumy SP vychádzala pri výpočte materskej. Pracovný pomer bude ukončený dohodou z organizačných dôvodov ku dňu 21.11.2010. Neviem teraz, z akej sumy bude vychádzať, nechcem aby ma oklamal a preto Vás prosím o rady. Vopred Vám ďakujem.
katka50
13.11.10,19:07
Dobrý deň! Prosím, neviete mi niekto poradiť z akej sumy by mi mal zamestnávateľ vychádzať pri výpočte odstupného? Som 6 rokov na materskej (rodičovskej) dovolenke, pred nástupom na materskú som mala minimálnu mzdu. Na mojom mieste má zamestnankyňa uzatvorenú zmluvu na polovičný pracovný úväzok s mesačnou mzdou cca 180 EUR, ja mám pracovnú zmluvu na plný pracovný úväzok. Pri druhej materskej mi zamestnávateľ potvrdil na tlačivo sociálnej poisťovne predpokladaný plat vo výške 15.000,-Sk a z tej sumy SP vychádzala pri výpočte materskej. Pracovný pomer bude ukončený dohodou z organizačných dôvodov ku dňu 21.11.2010. Neviem teraz, z akej sumy bude vychádzať, nechcem aby ma oklamal a preto Vás prosím o rady. Vopred Vám ďakujem.
Bude vychádzať z pravdepodobného zárobku-to znamená zo zárobku, ktorý by si mala, ak by si nastúpila do zamestnania.

Zákonník práce §134 ods.3
(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
terezamaria
13.11.10,19:30
Dobry den, mam otazku ohladne odstupneho.
Zamestnanec uzavrel dna 1.1.2006 PP na zaklade pracovnej zmluvy na dobu neurcitu.
Dna 29.10.2010 mu bola dorucena vypoved (z dovodu § 63 ods.1 písm. b) ZP), pricom vypovedna lehota zacina plynut 1.11.2010.

Kedze 31.12.2010 uplynie 5 rokov trvania PP, ake odstupne prinalezi zamestnancovi?

Pokiaľ zamestnanec končí pracovný pomer 31.12.2010, je to 5 rokov od začiatku pracovného pomeru, jednoznačne mu patrí 3 mesačné odstupné.

§ 76, ods.1 ZP hovorí : Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej 5 rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
dobrava
24.11.10,20:39
Pokiaľ zamestnanec končí pracovný pomer 31.12.2010, je to 5 rokov od začiatku pracovného pomeru, jednoznačne mu patrí 3 mesačné odstupné.

§ 76, ods.1 ZP hovorí : Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej 5 rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
Závisí, prosím výška odstupného od doby zamestnania? Zamestnanec pracoval v jednej firme 17 rokov na dobu neurčitú a po 17 rokoch má ukončenie PP dohodou s 5-mesačným odstupným. Môže dostať aj vyššie odstupné? Ďakujem.
ewita888
25.11.10,05:04
Závisí, prosím výška odstupného od doby zamestnania? odpoveď máš jasne napísanú v predchádzajúcom príspevku Zamestnanec pracoval v jednej firme 17 rokov na dobu neurčitú a po 17 rokoch má ukončenie PP dohodou s 5-mesačným odstupným.pri dohode o skončení PP nie je nárok na odstupné, pokiaľ to nie je skončenie PP pre pracovný úraz alebo chorobu z povolania.. Môže dostať aj vyššie odstupné? Ďakujem.
odpoveď v texte..
dobrava
25.11.10,13:55
Zle som sa vyjadril? Ide o výpoveď PP dohodou z organizačných dôvodov - má nárok na odstupné, chcel som sa opýtať, či je možnosť aj viac ako 5-mesačné odstupné.
aaddaa
18.11.11,20:31
Ahojte, nerada by som zakladala novú tému, už som sa informovala aj na miniporadách, ale tam mi asi nikto neodpovie tak skúšam tu.

Našej zamestnankyni bola uznaná choroba z povolania podľa všetkých náležitostí. Pričom zamestnávateľ, u ktorého pracuje (my) bol zbavený viny, že u neho choroba z povolania nevznikla, ale vznikla u predchádzajúceho zamestnávateľa.

Momentálne sa ju snažíme preradiť na iné miesto, ktoré by jej mohlo vyhovovať. V prípade, že sa takéto miesto nenájde, kto jej musí nahradiť najmenej 10 násobné odstupné priem. mes. zárobku?

Pozerala som par 195 ods. 4, je tam písané, že to platí zamestnávateľ u ktorého postihnutá osoba naposledy pracovala pred zistením choroby z povolania. Avšak my sme boli zbavený viny a u nás choroba z povolania danej zamestnankyni nevznikla.