nikula
09.11.10,12:51
Prosím o radu. V marci bolo podané RZZP, kde vyšiel nedoplatok 82,74 eur(čo predstavuje, neuhradenie za 2 mesiace). V máji prišiel list, že podľa nich vychádza preplatok niečo cez 100 eur. Neviem, prečo každý má inú sumu. Oni uvádzajú, že im bolo uhradené viac, ale podľa účtovníctva mi to nesedí. To nevadí, urobím to podľa nich. Len potrebujem vedieť, ako teraz zrušiť pohľadávky za 2 neuhradené mesiace a následne ako zaevidujem preplatok? Dúfam, že som sa dobre vyjadrila. Skúste poradiť. Vopred ďakujem.
nikula
10.11.10,08:42
Neporadí nikto?
veronikasad
10.11.10,08:45
Prosím o radu. V marci bolo podané RZZP, kde vyšiel nedoplatok 82,74 eur(čo predstavuje, neuhradenie za 2 mesiace). V máji prišiel list, že podľa nich vychádza preplatok niečo cez 100 eur. Neviem, prečo každý má inú sumu. Oni uvádzajú, že im bolo uhradené viac, ale podľa účtovníctva mi to nesedí. To nevadí, urobím to podľa nich. Len potrebujem vedieť, ako teraz zrušiť pohľadávky za 2 neuhradené mesiace a následne ako zaevidujem preplatok? Dúfam, že som sa dobre vyjadrila. Skúste poradiť. Vopred ďakujem.
Choď do prísl. zdr. poisťovne, žiadaj výpis platieb poistného a porovnaj so svojim účtom. Ak bude rozdiel, reklamuj.
nikula
11.11.10,12:35
Zájdem tam a opýtam sa. Ale ak predsa oni majú pravdu a mne napr. by chýbal nejaký doklad o hotovostnej platbe, čo v takomto prípade? Ako to vyriešiť účtovne?
veronikasad
11.11.10,12:44
Zájdem tam a opýtam sa. Ale ak predsa oni majú pravdu a mne napr. by chýbal nejaký doklad o hotovostnej platbe, čo v takomto prípade? Ako to vyriešiť účtovne?
Dodatočným daňovým priznaním a opravnými účtovnými výkazmi za rok 2009.

RZZP za rok 2009 si zrejme ZP opravidla podla "svojich" platieb.
nikula
17.01.11,09:31
Dnes mi prišlo vyjadrenie k rozdielu. Keďže predtým bol SZČO v Europskej zdrav. p., tí nerobili ročné zúčtovanie za rok 2008 a tak keď zanikla, v novej poisťovni mu preplatok za 2008 dali do RZZP 2009, ako teraz, aby som už nemusela upravovať rok 2009?
nikula
19.01.11,13:09
Poradíte mi, ako postupovať pri účtovaní?
nikula
20.01.11,09:43
Dnes mi prišlo vyjadrenie k rozdielu. Keďže predtým bol SZČO v Europskej zdrav. p., tí nerobili ročné zúčtovanie za rok 2008 a tak keď zanikla, v novej poisťovni mu preplatok za 2008 dali do RZZP 2009, ako teraz, aby som už nemusela upravovať rok 2009?
Skúste mi poradiť? Prosím!
nikula
24.01.11,08:35
Zaevidujem preplatok do pohľadávok a nebudem brať ohľad na mnou vypočítaný nedoplatok. Ak sa uhradí, uhrada pohľadávky, ale nie v celej sume a interným dokladom doúčtujem daň. Môže to byť takto?
Natallka
26.01.11,20:50
Ahojte poradaci, robim manzelovi JU za minuly rok 2010 a pri rocnom zuctovani zdravotneho poistenia mu vysiel nedoplatok, ktory samozrejme aj uhradil, len neviem ako ho mam zauctovat v JU.
Som novacik v uctovani, prosim poradte mi. Dakujem vopred moc.
Natallka
29.01.11,19:50
Prosim nikto mi nevie povedat ako to zauctovat?
a_je_to
29.01.11,20:32
Zaevidujem preplatok do pohľadávok a nebudem brať ohľad na mnou vypočítaný nedoplatok. Ak sa uhradí, uhrada pohľadávky, ale nie v celej sume a interným dokladom doúčtujem daň. Môže to byť takto?

Záväzok z nedoplatku zrušíš, zaeviduješ pohľadávku, ale v plnej sume, vrátane zrážkovej dane. Podľa všetkého preplatok mal byť už vrátený na účte, znížený o zrážkovú daň, skús ho pohľadať na výpisoch. Ak neprišlo potvrdenie o zrazení dane od poisťovne, tak si ho tam vyžiadaj a príjem zaúčtuj vrátane dane ako ostatné príjmy daňové a zrážkovú daň ako výdavok dpfo, bude okolo 16 Eur a považuje sa za preddavok na dpfo.
a_je_to
29.01.11,20:43
Ahojte poradaci, robim manzelovi JU za minuly rok 2010 a pri rocnom zuctovani zdravotneho poistenia mu vysiel nedoplatok, ktory samozrejme aj uhradil, len neviem ako ho mam zauctovat v JU.
Som novacik v uctovani, prosim poradte mi. Dakujem vopred moc.

Úhradu nedoplatku z rzzp zaúčtuješ normálne, ako bežný mesačný odvod, len už ho nebudeš počítať medzi preddavky na bežný rok pri najbližšom rzzp, lebo je doplatkom k minulému roku, daj si k tomu poznámku.
kimart
29.01.11,21:26
Ahojte je možné, aby dodnes nebol zo ZP uhradený preplatok za rok 2009?
ego.mc
29.01.11,21:33
Je to síce divné, ale u nás možné. Stalo sa to aj mojim dvom klientom.
Pozrite si ale pre istotu, či ste v zúčtovaní nezadali "započítaním s budúcimi preddavkami na poistnom".
kimart
31.01.11,09:22
nie, ďakujem.