anka1977
09.11.10,12:11
Dobrý deň, prosím Vás, mohol by mi niekto poradiť, čo sa týka dane pri predaji nehnuteľnosti. Predávam byt nakoľko nie som majiteľkou 5 rokov a nemám ani 2 roky v ňom trvalý pobyt, nabudúci rok budem musieť zaplatiť daň. Moja otázka znie: Čo všetko si môžem zarátať do výdajov, aby som tú daň ponížila? Mení na tom niečo, že tento rok som odrobila iba cca 4 mesiace a môj mesačný príjem bol v hrubom 500 eur?
Ďakujem za všetky odpovede!!!!
IvoM
09.11.10,12:54
Pozri si §8, najmä §8.5

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

(6) Výdavkom podľa odseku 5 nie je hodnota vlastnej práce na veci, ktorú si daňovník sám vyrobil alebo ju vlastnou prácou zhodnotil.

Takže do výdavkov si môžeš dať zdokladovanú kúpnu cenu bytu a prípadnú rekonštrukciu, takisto musí byť zdokladovaná,
pri DP máš samozrejme nárok na odpočet nezdaniteľnej časti základu dane ktorá sa pri Tvojom príjme podľa §5 uplatní pri §8, samozrejme ak zisk z predaja nespadá do milionárskej dane /§11.2/ :-)
Lianka
09.11.10,12:59
Este doplnim, ze na uplatnenie nezdanitelnej casti na danovnika mas narok len vtedy, ak si k 1.1.2010 nebola poberatelom starobneho dochodku.
anka1977
09.11.10,13:53
A ešte som sa zabudla spýtať či aj výdavky, ktoré mám s realitnou kanceláriou patria do týchto výdavkov?
Mária.K.
09.11.10,14:09
A ešte som sa zabudla spýtať či aj výdavky, ktoré mám s realitnou kanceláriou patria do týchto výdavkov?
Áno, ak budú preukázateľne zaplatené na vaše meno.
brutovska
13.11.10,13:45
Prajem všetkým krásny deň,
chcela by som sa opýtať ako to bude v mojom prípade:
či budem platiť daň z dedičstva, daň z predaja nehnuteľností a daň z rozdielu pôvodnej ceny a predajnej ceny nehnuteľnosti.
Termín uskutočnenia dedičského konania / po matke , ktorá mala vo vlastníctve dom viac ako 5 rokov / november 2010,
predpokladaný termín predaja domu január 2011
Znalecký posudok vypracovaný nebol - hodnota domu podľa mňa je 50000 eu
Je možné , že sa nám podarí predať v januári 2011 za 55000 eur.
Keď schvália zákony od 2011 - ako to bude vyzerať v praxi - teda napr. u mňa. Ďakujem za odpovede.
veronikasad
13.11.10,13:50
Daň z dedičstva a daň z prevodu a prechodu nehnutelností bola zrušená.

Daň z príjmu - v prípade dedičstva platiť nebudeš (ak podmienky trvalého pobytu alebo vlastníctva splnila matka).
brutovska
13.11.10,16:29
Ďakujem lenže spomínajú vo veľkom zavedenie dane aj z dedičstva od l.l.2011.
veronikasad
13.11.10,16:31
Ďakujem lenže spomínajú vo veľkom zavedenie dane aj z dedičstva od l.l.2011.
počkaj si na schválenie novely zákona ...
anka1977
13.11.10,16:46
Ďakujem pekne, veľmi ste mi pomohli.
mirka005
15.09.12,06:22
Pekný deň. Prosím Vás o radu. Splácam hypotekárny úver, ktorý bol na kúpenie domu už druhý rok. Hypotéku mám na 30 rokov. Teraz chcem dom predať. Nespĺňam podmienku trvalého pobytu 2 roky a ani vlastníctva 5 rokov. Keď budem robiť daňové priznanie z predaja nehnuteľnosti, dajú sa zahrnúť do výdavkov splátky z hypotéky? Ďakujem.
Mila123
15.09.12,07:22
úroky a poplatky, nie splátky istiny......
inak tie 2 roky by ti nepomohli, je zmena zákona, teraz sa posudzuje iba čas vlastníctva nehnuteľnosti....
mirka005
15.09.12,12:20
Ďakujem. Takže, keby ma daňový úrad vyzval na vydokladovanie výdavkov, stačia mi prefotené potvrdenia príkazov na úhradu hypotéky?
brikina
15.09.12,13:01
prosím Vás, idem teraz podat DP, lebo som mala odklad. Neprišiel mi z DU list o mojom čísle účtu. na prednej strane DP som zaškrtla políčko, že nie - neprišlo. Viete mi povedať ako by som mala teraz postuovať? kde zaplatiť daň a ako?
účtovníčka_prešov
15.09.12,17:27
Overte si u správkyne na Daňovom úrade, či neposielali oznámenie s číslom účtu. Mohlo sa stať ak ste neprevzali list, že sa im vrátil. Samozrejme ak to číslo nemáte nemôžete ani uhradiť, až po pridelení daň môžte zaplatiť. Na stránke drsr je pomôcka na zistenie či číslo bolo pridelené ale táto funkcia je dočasne nedostupná.