bonoman
09.11.10,15:42
Dobrý deň,
tento rok som začal študovať na vysokej škole. Od roku 1995 do 2005 som bol umiestnený v detskom domove, môj otec nežije a s matkou nemám žiadný kontakt. K tomu aby som zvládal štúdium je bohužiaľ treba peniažky ktoré nemám a nemám ani rodinu ktorá by mi s tým pomohla a kedže študujem dennou formou tak peniažky z priležitostných brigád mi nevystačia. Preto sa na Vás obraciam(kedže nemam na koho iného) s žiadosťou o radu na čo mám nárok od štátu resp. školy. Za odpovede vopred dakujem
willma
09.11.10,15:14
podľa môjho názoru po otcovi asi nárok na sirotské, od matky výživné-treba si dať na súd návrh na určenie výživného. Pokiaľ si bol v DD neplatila nič? Kde si momentálne ubytovaný? Ak tam máš trvalé bydlisko tak príspevok na bývanie. Ale najmúdrejšie by bolo obrátiť sa na príslušný UPSVaR - prípadne v DD ste nemali nejakú soc. sestru, ktorá by ti mohla pomôcť?
bonoman
09.11.10,16:13
Neviem ako by som dopadol s výživním kedže podla mojích informácií žije zo soc. minima. Momentálne bývam na podnájme este s partiou kamarátov. A na obcianskom mám trvalý pobyt uvedený iba mesto nemaám tam žiadnu ulicu (teda ziadnu presnu adresu) no a nakoniec v tom detskom domove na mna už kaslu, viež ak raz odtial odídeš už ich nezaujímas
veronikasad
09.11.10,16:22
Neviem ako by som dopadol s výživním kedže podla mojích informácií žije zo soc. minima. Momentálne bývam na podnájme este s partiou kamarátov. A na obcianskom mám trvalý pobyt uvedený iba mesto nemaám tam žiadnu ulicu (teda ziadnu presnu adresu) no a nakoniec v tom detskom domove na mna už kaslu, viež ak raz odtial odídeš už ich nezaujímas
zaujímal si sa o sociálne štipendium na škole ?
willma
09.11.10,16:31
Ak aj žije zo soc. minima je povinná prispievať aspoň minimálnou výškou na tvoju výživu. Podaním na súd nič nestratíš, získať môžeš. Návrh je bez poplatku.
veronikasad
09.11.10,16:34
Ak bude mať stanovené výživné od matky a táto ho nebude platiť, môže požiadať o náhradné výživné na UPSVaR.
willma
09.11.10,17:56
a opäť doplním veroniku. Neplatenie výživného v trvaní troch mesiacov v priebehu dvoch rokov je trestný čin, riešiš to cez políciu. Náhradné výživné budeš môcť poberať až keď sa ti nepodarí vzmôcť výživné ani prostredníctvom exekútora, tzn., ak vyčerpáš všetky zákonné možnosti získania výživného. Je to beh na dlhé trate takže to bude chcieť trpezlivosť. Aj keď viem, že ísť do sporu voči žene, ktorá ťa porodila sa ti bude možno zdať divné a možno po tom čo si prežil ani nie.
BXLmiami
10.11.10,13:54
Neviem ako by som dopadol s výživním kedže podla mojích informácií žije zo soc. minima. Momentálne bývam na podnájme este s partiou kamarátov. A na obcianskom mám trvalý pobyt uvedený iba mesto nemaám tam žiadnu ulicu (teda ziadnu presnu adresu) no a nakoniec v tom detskom domove na mna už kaslu, viež ak raz odtial odídeš už ich nezaujímas
Existuje aj bezplatné právne poradenstvo,tam Ti poradia veľmi dobre.A taktiež obísť urady sociálnych vecí,prípadne napísať dotaz priamo na ministerstvo sociálnych vecí.